kioclient - en to nds translation catalogue (17 entries)

en: KIO Client
nds: KIO-Client

en: Command-line tool for network-transparent operations
nds: Konsoolwarktüüch för Akschonen över't Nettwark

en: Non-interactive use: no message boxes. If you don't want a graphical connection, use --platform offscreen
nds: Stummbedrief: keen Mellendialogen. Wenn Du keen graafsche Verbinnen wullt, bruuk "--platform offscreen".

en: Overwrite destination if it exists (for copy and move)
nds: Al vörhannen Teel överschrieven (för't Koperen un Verschuven)

en: file or URL
nds: Datei oder URL

en: urls...
nds: URLs...

en: Source URL or URLs
nds: Born-URL oder -URLs

en: Destination URL
nds: Teel-URL

en: url
nds: URL

en: Show available commands
nds: Verföögbor Befehlen wiesen

en: Command (see --commands)
nds: Befehl (kiek bi --commands)

en: command
nds: Befehl

en: Arguments for command
nds: Argumenten för Befehl

[ctx: @info:shell]
en: %1: Syntax error, not enough arguments
nds: %1: Syntax-Fehler, nich noog Argumenten

[ctx: @info:shell]
en: %1: Syntax error, too many arguments
nds: %1: Syntax-Fehler, to vele Argumenten

en: Destination where to download the files
nds: Teel för't Daalladen

[ctx: @info:shell]
en: %1: Syntax error, unknown command '%2'
nds: %1 Syntax-Fehler, Befehl "%2" nich begäng
