kclock - en to cs translation catalogue (79 entries)

en: © 2020-2024 KDE Community
cs: © 2020-2024 Komunita KDE

en: Wake Up
cs: Probudit

en: Ring Duration:
cs: Doba trvání prstence:

en: None
cs: Nic

en: 1 minute
cs: 1 minuta

en: %1 minutes
cs: %1 minut

en: 2 minutes
cs: 2 minuty

en: 5 minutes
cs: 5 minut

en: 10 minutes
cs: 10 minut

en: 15 minutes
cs: 15 minut

en: 30 minutes
cs: 30 minut

en: 1 hour
cs: 1 hodina

en: Default Sound
cs: Výchozí zvuk

[ctx: Edit alarm page title]
en: Editing %1
cs: Úprava %1

en: New Alarm
cs: &Nová upomínka

en: Done
cs: Hotovo

en: Cancel
cs: Zrušit

[ctx: @action:button]
en: Delete
cs: Smazat

en: Alarms
cs: Alarmy

en: Edit
cs: Upravit

en: Settings
cs: Nastavení

en: Add alarm
cs: Přidat budík

en: alarm
cs: Budík

en: Deleted %1
cs: Smazáno %1

en: Snooze
cs: Uspat

en: Dismiss
cs: Zahodit

en: Default
cs: Výchozí

en: Audio files (*.wav *.mp3 *.ogg *.aac *.flac *.webm *.mka *.opus)
cs: Audio soubory (*.wav *.mp3 *.ogg *.aac *.flac *.webm *.mka *.opus)

en: All files (*)
cs: Všechny soubory (*)

en: Time
cs: Čas

en: Timers
cs: Časovače

en: Stopwatch
cs: Stopky

en: Only once
cs: Pouze jednou

en: Everyday
cs: Každý den

en: Weekdays
cs: Dny týdne

en: Mon,
cs: Po,

en: Tue,
cs: Út,

en: Wed,
cs: St,

en: Thu,
cs: Čt,

en: Fri,
cs: Pá,

en: Sat,
cs: So,

en: Sun,
cs: Slunce,

en: AM
cs: dop.

en: PM
cs: odp.

en: Clock
cs: Hodiny

en: Time Format
cs: Formát času

en: Use System Default
cs: Použít výchozí systémový

en: About Clock
cs: O aplikaci Clock

en: About KDE
cs: O prostředí KDE

en: Reset
cs: Obnovit

en: Pause
cs: Pozastavit

en: Resume
cs: Obnovit

en: Start
cs: Spustit

en: Lap Time
cs: Čas kola

en: Total
cs: Celkem

en: No locations found
cs: Nenalezeno žádné místo

en: Add Location
cs: Přidat umístění

en: Add
cs: Přidat

en: <b>Duration:</b>
cs: <b>Trvání: </b>

en: hours
cs: hodin

en: minutes
cs: minut

en: seconds
cs: sekund

en: <b>Label:</b>
cs: <b>Popisek:</b>

en: Timer
cs: Časovač

en: optional
cs: volitelné

en: Show Presets
cs: Zobrazit přednastavení

[ctx: @info:tooltip]
en: Pause
cs: Pozastavit

[ctx: @info:tooltip]
en: Start
cs: Spustit

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset
cs: Obnovit

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete
cs: Smazat

en: Add timer
cs: Přidat časovač

en: New timer
cs: Nový časovač

en: Delete
cs: Smazat

en: Timer has finished
cs: Časovač skončil

en: Local time
cs: Místní čas

en: %1 day | %1 days
cs[0]: %1 den
cs[1]: %1 dny
cs[2]: %1 dnů

en:  and
cs:  a

en: %1 hour | %1 hours
cs[0]: %1 hodina
cs[1]: %1 hodiny
cs[2]: %1 hodin

en: %1 minute | %1 minutes
cs[0]: %1 minuta
cs[1]: %1 minuty
cs[2]: %1 minut
