kdeorg - en to ja translation catalogue (407 entries)

en: Unknown
ja: 不明

en: Proprietary
ja: プロプライエタリ

en: Public Domain
ja: パブリックドメイン

en: Technical error message: %1
ja: 技術的な内部エラーメッセージ: %1

en: Error while submitting usefulness: %1
ja: 有用性の投稿中にエラーが発生しました: %1

en: Error while submitting review: %1
ja: レビュー投稿中にエラーが発生しました: %1

[ctx: Category]
en: Dummy Category
ja: ダミーカテゴリ

[ctx: Category]
en: dummy
ja: ダミー

[ctx: Category]
en: dummy addons
ja: ダミー アドオン

[ctx: Category]
en: dummy 1
ja: ダミー 1

[ctx: Category]
en: dummy with stuff
ja: ちょっとしたダミー

[ctx: Category]
en: dummy 2.1
ja: ダミー 2.1

[ctx: Category]
en: dummy with quite some stuff
ja: たくさんのダミー

[ctx: Category]
en: dummy 3
ja: ダミー 3

[ctx: Category]
en: dummy 4
ja: ダミー 4

[ctx: Category]
en: All Applications
ja: すべてのアプリケーション

[ctx: Category]
en: Accessories
ja: アクセサリ

[ctx: Category]
en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

[ctx: Category]
en: Developer Tools
ja: 開発用ツール

[ctx: Category]
en: Debugging
ja: デバッグ

[ctx: Category]
en: Graphic Interface Design
ja: グラフィックインターフェースデザイン

[ctx: Category]
en: IDEs
ja: IDE

[ctx: Category]
en: Localization
ja: ローカライズ

[ctx: Category]
en: Profiling
ja: 分析

[ctx: Category]
en: Web Development
ja: ウェブ開発

[ctx: Category]
en: Education
ja: 教育

[ctx: Category]
en: Science and Engineering
ja: 科学と工学

[ctx: Category]
en: Astronomy
ja: 天文学

[ctx: Category]
en: Biology
ja: 生物

[ctx: Category]
en: Chemistry
ja: 化学

[ctx: Category]
en: Computer Science and Robotics
ja: コンピュータとロボット工学

[ctx: Category]
en: Electronics
ja: 電子工学

[ctx: Category]
en: Engineering
ja: 工学

[ctx: Category]
en: Geography
ja: 地理

[ctx: Category]
en: Geology
ja: 地質

[ctx: Category]
en: Mathematics
ja: 数学

[ctx: Category]
en: Physics
ja: 物理

[ctx: Category]
en: Games
ja: ゲーム

[ctx: Category]
en: Arcade
ja: アーケードゲーム

[ctx: Category]
en: Board Games
ja: ボードゲーム

[ctx: Category]
en: Card Games
ja: トランプゲーム

[ctx: Category]
en: Puzzles
ja: パズル

[ctx: Category]
en: Role Playing
ja: RPG

[ctx: Category]
en: Simulation
ja: シミュレーション

[ctx: Category]
en: Strategy
ja: 戦略ゲーム

[ctx: Category]
en: Sports
ja: スポーツ

[ctx: Category]
en: Action
ja: アクション

[ctx: Category]
en: Emulators
ja: エミュレータ

[ctx: Category]
en: Graphics
ja: グラフィックス

[ctx: Category]
en: Drawing
ja: ドローイング

[ctx: Category]
en: Painting and Editing
ja: 絵画と編集

[ctx: Category]
en: Photography
ja: 写真

[ctx: Category]
en: Publishing
ja: 出版

[ctx: Category]
en: Scanning and OCR
ja: スキャンと OCR

[ctx: Category]
en: Viewers
ja: ビューア

[ctx: Category]
en: Internet
ja: インターネット

[ctx: Category]
en: Chat
ja: チャット

[ctx: Category]
en: File Sharing
ja: ファイル共有

[ctx: Category]
en: Mail
ja: メール

[ctx: Category]
en: Web Browsers
ja: ウェブブラウザ

[ctx: Category]
en: Multimedia
ja: マルチメディア

[ctx: Category]
en: Audio and Video Editors
ja: 音楽およびビデオの編集

[ctx: Category]
en: Audio Players
ja: オーディオプレーヤー

[ctx: Category]
en: Video Players
ja: 動画プレーヤー

[ctx: Category]
en: CD and DVD
ja: CD と DVD

[ctx: Category]
en: Office
ja: オフィス

[ctx: Category]
en: System Settings
ja: システム設定

[ctx: user denotes this as user-scoped flatpak repo]
en: %1 (user)
ja: %1 (ユーザ)

en: Local bundle
ja: ローカルパッケージ

en: Malformed appstream url '%1'
ja: 不正な AppStream の URL '%1'

en: Failed to add source '%1': %2
ja: ソース '%1' の追加に失敗しました: %2

en: There are no Flatpak sources.
ja: Flatpak のソースがありません

en: Failed to load "%1" source
ja: ソース "%1" を読み込めませんでした

[ctx: @info]
en: <para>This application comes from "%1" (hosted at <link>%2</link>). Other software in this repository will also be made be available in Discover when the application is installed.</para>
ja: <para>このアプリケーションは "%1" (<link>%2</link> でホストされています) から提供されています。このアプリケーションがインストールされているとき、このリポジトリにある他のアプリケーションも利用可能になります。</para>

en: Retrieving size information
ja: サイズ情報を取得しています

[ctx: @label app size]
en: Unknown
ja: 不明

en: Failed to start '%1': %2
ja: '%1' を開始できませんでした: %2

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Home
ja: ホーム

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Music
ja: 音楽

en: Network Access
ja: ネットワークへのアクセス

en: Can access the internet
ja: インターネットにアクセスできます

en: Sound system access
ja: サウンドシステムへのアクセス

en: Can play audio
ja: 音声を再生できます

en: Session Bus Access
ja: セッションバスへのアクセス

en: Can communicate with all other applications and processes run in this user account
ja: このユーザアカウントで実行されているすべてのアプリケーションやプロセスとやり取りできます

en: System Bus Access
ja: システムバスへのアクセス

en: Can communicate with all other applications and processes on the system
ja: システム上で実行されているすべてのアプリケーションやプロセスとやり取りできます

en: Remote Login Access
ja: リモートログイン

en: Can initiate remote login requests using the SSH protocol
ja: SSH プロトコルを使用してリモートログインの要求ができます

en: Smart Card Access
ja: スマートカードへのアクセス

en: Can integrate and communicate with smart cards
ja: スマートカードと統合してやり取りできます

en: Printer Access
ja: プリンタへのアクセス

en: Can integrate and communicate with printers
ja: プリンタと統合してやり取りできます

en: GPG Agent
ja: GPG エージェント

en: Allows access to the GPG cryptography service, generally used for signing and reading signed documents
ja: GPG 暗号化サービスにアクセスできます。通常、文書に署名したり署名付きの文書を読み込んだりするために使用されます。

en: Bluetooth Access
ja: Bluetooth へのアクセス

en: Can integrate and communicate with Bluetooth devices
ja: Bluetooth デバイスと統合してやり取りできます

en: Low-Level System Access
ja: 低レベルシステムへのアクセス

en: Can make low-level system calls (e.g. ptrace)
ja: 低レベルのシステムコールを呼び出せます (例: ptrace)

en: Device Access
ja: デバイスへのアクセス

en: Can communicate with and control built-in or connected hardware devices
ja: 内蔵デバイスや接続されたデバイスとやり取りできます
    内蔵デバイスや接続されたデバイスを制御できます

en: Kernel-based Virtual Machine Access
ja: KVM へのアクセス

en: Allows running other operating systems as guests in virtual machines
ja: 他の OS を仮想マシンのゲストとして実行できます

en: %1 (read-only)
ja: %1 (読み取り専用)

en: %1 (can create files)
ja: %1 (ファイル作成可能)

en: %1 (read & write)
ja: %1 (読み取りと書き込み)

en: Home Folder Access
ja: ホームフォルダへのアクセス

en: Can read, write, and create files in the following locations in your home folder without asking permission first: %1
ja: ホームフォルダの以下の場所で許可なしにファイルの読み取り、書き込みと作成ができます: %1

en: Can read and write files in the following locations in your home folder without asking permission first: %1
ja: ホームフォルダの以下の場所で許可なしにファイルの読み取りと書き込みができます: %1

en: Can read files in the following locations in your home folder without asking permission first: %1
ja: ホームフォルダの以下の場所で許可なしにファイルの読み取りができます: %1

en: Can access files in the following locations in your home folder without asking permission first: %1
ja: ホームフォルダの以下の場所で許可なしにファイルにアクセスできます: %1

en: System Folder Access
ja: システムフォルダへのアクセス

en: Can read, write, and create system files in the following locations without asking permission first: %1
ja: 以下の場所で許可なしにシステムファイルの読み取り、書き込みと作成ができます: %1

en: Can read and write system files in the following locations without asking permission first: %1
ja: 以下の場所で許可なしにシステムファイルの読み取りと書き込みができます: %1

en: Can read system files in the following locations without asking permission first: %1
ja: 以下の場所で許可なしにシステムファイルの読み取りができます: %1

en: Can access system files in the following locations without asking permission first: %1
ja: 以下の場所で許可なしにシステムファイルにアクセスできます: %1

en: Can communicate with other applications and processes in the same desktop session using the following communication protocols: %1
ja: 以下のコミュケーションプロトコルを使用して、同じデスクトップセッションで実行されている他のアプリケーションやプロセスとやり取りできます: %1

en: Can communicate with all applications and system services using the following communication protocols: %1
ja: 以下のコミュケーションプロトコルを使用して、すべてのアプリケーションやシステムサービスとやり取りできます: %1

en: Add Flathub
ja: Flathub を追加

en: Apply Changes
ja: 変更を適用

en: Changes to the priority of Flatpak sources must be applied before they will take effect.
ja: Flatpak ソースの優先度の変更は適用された後に有効になります。

en: Makes it possible to easily install the applications listed in https://flathub.org
ja: https://flathub.org から簡単にアプリケーションをインストールできるようになります

en: Could not add the source %1
ja: ソース %1 を追加できませんでした。

en: Removing '%1'
ja: '%1' を削除中

en: To remove this repository, the following applications must be uninstalled:<ul><li>%1</li></ul>
ja: このリポジトリを削除するためには、以下のアプリケーションをアンインストールする必要があります: <ul><li>%1</li></ul>

en: Failed to remove %1 remote repository: %2
ja: リモートリポジトリ %1 の削除に失敗しました: %2

en: Could not find %1
ja: %1 を見つけられませんでした

en: %1 (user)
ja: %1 (ユーザ)

en: Enter a Flatpak repository URI (*.flatpakrepo):
ja: Flatpak リポジトリ URI (*.flatpakrepo) を入力:

en: Adding remote '%1' in %2 from %3
ja: %3 の %2 からリモート '%1' を追加しています

[ctx: @label %1 is the name of an application]
en: This development version of %1 is outdated. Using the stable version is highly recommended.
ja: この開発版の %1 は古くなっています。安定版を使用することを強くおすすめします。

[ctx: @label %1 is the name of an application]
en: A more stable version of %1 is available.
ja: 安定版の %1 が利用可能です。

[ctx: @action: button %1 is the name of a Flatpak repo]
en: View Stable Version on %1
ja: %1 から取得できる安定版について表示

en: %1 is not installed but it still has data present.
ja: %1 はインストールされていませんが、データが残っています。

en: Delete settings and user data
ja: 設定とユーザのデータを削除

en: Clearing settings and user data…
ja: 設定とユーザのデータを削除しています...

en: Configure permissions…
ja: 権限を設定...

en: Firmware Updates
ja: ファームウェアの更新

en: The remote %1 require that you accept their license:
     %2
ja: リモート %1 がライセンスへの同意を要求しています:
    %2

en: Review EULA
ja: EULA を確認する

en: Could not enable remote %1: %2
ja: リモート %1 を有効化できませんでした: %2

en: Unsupported question:
    %1
ja: サポートされていないクエスチョン:
    %1

en: Backend %1 took too long to initialize
ja: バックエンド %1 の初期化がタイムアウトしました。

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Plasma Addons
ja: Plasma アドオン

en: Application Addons
ja: アプリケーションのアドオン

en: Network error in backend %1: %2
ja: バックエンド %1 でネットワークエラーが発生しました: %2

en: Too many requests sent to the server for backend %1. Please try again in a few minutes.
ja: バックエンド %1 のサーバへの要求が多すぎます。数分待ってから再試行してください。

en: Invalid %1 backend, contact your distributor.
ja: 無効な %1 バックエンドです。供給元に連絡してください。

en: Unable to complete the update of %1. You can try and perform this action through the Get Hot New Stuff dialog, which grants tighter control. The reported error was:
    %2
ja: %1 の更新を完了できませんでした。より強い権限を持つ「新しいものを入手」ダイアログでこの操作を再試行することができます。報告されたエラー:
    %2

en: Could not fetch screenshot for the entry %1 in backend %2
ja: バックエンド %2 でエントリ %1 のスクリーンショットを取得できませんでした

en: Unhandled error in %1 backend. Contact your distributor.
ja: %1 バックエンドで未知のエラーです。供給元に連絡してください。

en: Wrong KNewStuff URI: %1
ja: 不正な KNewStuff URI: %1

en: Log in information for %1
ja: %1 のログイン情報

en: Cannot launch %1
ja: %1 を起動できません

[ctx: Category]
en: Plasma Addons
ja: Plasma アドオン

[ctx: Category]
en: Plasma Widgets
ja: Plasma ウィジェット

[ctx: Category]
en: Fonts
ja: フォント

en: Please make sure that Appstream is properly set up on your system
ja: AppStream がシステムに正しく設定されているか確認してください。

[ctx: %1 is the date as formatted by the locale]
en: Your operating system ended support on %1. Consider upgrading to a supported version.
ja: あなたのオペレーティングシステムのサポートは %1 に終了しました。サポートされているバージョンへの更新を検討してください。

en: Cannot remove '%1'
ja: '%1'を削除できません。

[ctx: @info:status %1 is a new major version of the user's distro]
en: <b>%1 is now available.</b>
    To be able to upgrade to this new version, first apply all available updates, and then restart the system.
ja: <b>%1 が利用可能になりました。</b>
    この新しいバージョンに更新する前に、すべての利用可能な更新を適用してシステムを再起動する必要があります。

[ctx: @action: button]
en: Upgrade Now
ja: 今すぐ更新

[ctx: @info:status %1 is a new major version of the user's distro]
en: %1 is now available.
ja: %1 が利用可能になりました。

en: Out of memory
ja: メモリ不足

en: No network connection available
ja: 利用可能なネットワーク接続がありません。

en: Operation not supported
ja: 操作はサポートされていません。

en: Internal error
ja: 内部エラー

en: Internal error: %1
ja: 内部エラー: %1

en: GPG failure
ja: GPG の失敗

en: PackageID invalid
ja: 無効な PackageID

en: Package not installed
ja: パッケージがインストールされていません。

en: Package not found
ja: パッケージが見つかりません。

en: Package is already installed
ja: パッケージは既にインストールされています。

en: Package download failed
ja: パッケージのダウンロードに失敗しました。

en: Package group not found
ja: パッケージのグループが見つかりません。

en: Package group list invalid
ja: パッケージのグループリストが無効です。

en: Dependency resolution failed
ja: 依存関係の解決に失敗しました。

en: Filter invalid
ja: 無効なフィルタです。

en: Failed while creating a thread
ja: スレッド作成中に失敗しました。

en: Transaction failure
ja: トランザクションが失敗しました。

en: Transaction canceled
ja: トランザクションがキャンセルされました。

en: No Cache available
ja: 利用可能なキャッシュはありません。

en: Cannot find repository
ja: リポジトリが見つかりません。

en: Cannot remove system package
ja: システムパッケージを削除できません。

en: The PackageKit daemon has crashed
ja: PackageKit デーモンがクラッシュしました。

en: Initialization failure
ja: 初期化の失敗

en: Failed to finalize transaction
ja: トランザクションを完了できませんでした。

en: Config parsing failed
ja: 構成の解析が失敗しました

en: Cannot cancel transaction
ja: キャンセルできません。

en: Cannot obtain lock
ja: ロックを取得できません。

en: No packages to update
ja: 更新するパッケージはありません。

en: Cannot write repo config
ja: リポジトリ設定を書き込めません。

en: Local install failed
ja: ローカルインストールに失敗しました。

en: Bad GPG signature found
ja: 不正な GPG 署名が見つかりました。

en: No GPG signature found
ja: GPG 署名が見つかりません。

en: Cannot install source package
ja: ソースパッケージをインストールできません。

en: Repo configuration error
ja: リポジトリの設定エラー

en: No license agreement
ja: 使用許諾契約はありません。

en: File conflicts found
ja: ファイルの競合が見つかりました。

en: Package conflict found
ja: パッケージの競合が見つかりました。

en: Repo not available
ja: リポジトリは利用できません。

en: Invalid package file
ja: 無効なパッケージファイル

en: Package install blocked
ja: パッケージのインストールがブロックされました。

en: Corrupt package found
ja: 壊れたパッケージが見つかりました

en: All packages already installed
ja: すべてのパッケージが既にインストールされています。

en: File not found
ja: ファイルが見つかりません。

en: No more mirrors available
ja: これ以上ミラーはありません。

en: No distro upgrade data
ja: アップグレードのデータはありません。

en: Incompatible architecture
ja: 互換性のないアーキテクチャ

en: No space on device left
ja: デバイスに空き容量がありません。

en: A media change is required
ja: メディアの変更が必要です。

en: You have no authorization to execute this operation
ja: この操作を実行する権限がありません

en: Update not found
ja: 更新が見つかりません。

en: Cannot install from unsigned repo
ja: 未署名のリポジトリからインストールできません。

en: Cannot update from unsigned repo
ja: 未署名のリポジトリから更新できません。

en: Cannot get file list
ja: ファイルリストを取得できません。

en: Cannot get requires
ja: 要求を取得できません。

en: Cannot disable repository
ja: リポジトリを無効にできません。

en: Restricted download detected
ja: 制限付きのダウンロードが見つかりました。

en: Package failed to configure
ja: パッケージの構成に失敗しました。

en: Package failed to build
ja: パッケージのビルドに失敗しました。

en: Package failed to install
ja: パッケージをインストールできませんでした。

en: Package failed to remove
ja: パッケージを削除できませんでした。

en: Update failed due to running process
ja: 実行中のプロセスが原因で更新に失敗しました。

en: The package database changed
ja: パッケージデータベースが変更されました。

en: The provided type is not supported
ja: そのタイプはサポートされていません。

en: Install root is invalid
ja: インストールに使われたルートディレクトリが無効です。

[ctx: Failed to sync your Linux distro repositories or other sources of packages]
en: Cannot fetch sources
ja: ソースを取得できません。

en: Canceled priority
ja: 優先順位をキャンセルしました。

en: Unfinished transaction
ja: 未完了のトランザクション

en: Lock required
ja: ロックが必要

en: Unknown error %1.
ja: 不明なエラー %1.

en: '%1' was changed and suggests to be restarted.
ja: '%1' が変更されたので、再起動してください。

en: A change by '%1' suggests your session to be restarted.
ja: '%1' の変更で、セッションの再開が必要です。

en: '%1' was updated for security reasons, a restart of the session is recommended.
ja: '%1' がセキュリティのために更新されました。セッションを再開してください。

en: '%1' was updated for security reasons, a restart of the system is recommended.
ja: '%1' がセキュリティのために更新されました。システムを再起動してください。

en: A change by '%1' suggests your system to be restarted.
ja: '%1' の変更で、システムの再起動が必要です。

en: The application will have to be restarted.
ja: アプリケーションを再起動する必要があります。

en: The session will have to be restarted
ja: セッションを再開する必要があります。

en: The system will have to be restarted.
ja: システムを再起動する必要があります。

en: For security, the session will have to be restarted.
ja: セキュリティのために、セッションの再起動が必要です。

en: For security, the system will have to be restarted.
ja: セキュリティのために、システムの再起動が必要です。

en: Waiting…
ja: 待機中...

en: Refreshing Cache…
ja: キャッシュを更新しています...

en: Setup…
ja: セットアップ...

en: Processing…
ja: 処理しています...

en: Remove…
ja: 削除します...

en: Downloading…
ja: ダウンロード中...

en: Installing…
ja: インストール中...

en: Updating…
ja: 更新しています...

en: Cleaning up…
ja: クリーンアップ...

en: Resolving dependencies…
ja: 依存関係を解決しています...

en: Checking signatures…
ja: 署名を確認しています...

en: Test committing…
ja: テスト送信...

en: Committing…
ja: コミットしています...

en: Finished
ja: 終了しました。

en: Canceled
ja: キャンセル

en: Waiting for lock…
ja: ロックを待っています...

en: Waiting for authorization…
ja: 承認を待っています...

en: Copying files…
ja: ファイルをコピーしています...

en: Unknown Status
ja: 不明なステータス

en: We are waiting for something.
ja: 待っています。

en: Setting up transaction…
ja: トランザクションを設定しています...

en: The transaction is currently working…
ja: トランザクションが進行中です...

en: The transaction is currently removing packages…
ja: トランザクションは現在、パッケージを削除しています...

en: The transaction is currently downloading packages…
ja: トランザクションは現在、パッケージをダウンロードしています...

en: The transactions is currently installing packages…
ja: トランザクションは現在、パッケージをインストールしています...

en: The transaction is currently updating packages…
ja: トランザクションは現在、パッケージを更新しています...

en: The transaction is currently cleaning up…
ja: トランザクションは現在、クリーンアップ中です...

en: The transaction is currently resolving the dependencies of the packages it will install…
ja: トランザクションは現在、インストールするパッケージの依存関係を解決しています...

en: The transaction is currently checking the signatures of the packages…
ja: トランザクションは現在、パッケージの署名をチェックしています...

en: The transaction is currently testing the commit of this set of packages…
ja: トランザクションは現在、この一連のパッケージのコミットをテストしています...

en: The transaction is currently committing its set of packages…
ja: トランザクションは現在、パッケージのセットをコミットしています...

en: The transaction has finished!
ja: トランザクションが終了しました！

en: The transaction was canceled
ja: トランザクションがキャンセルされました。

en: The transaction is currently waiting for the lock…
ja: トランザクションは現在、ロックを待っています...

en: Waiting for the user to authorize the transaction…
ja: ユーザがトランザクションを承認するのを待っています...

en: The transaction is currently copying files…
ja: トランザクションは現在、ファイルをコピーしています...

en: Currently refreshing the repository cache…
ja: 現在リポジトリのキャッシュを更新しています...

en: Unknown status %1.
ja: 不明なステータス %1.

[ctx: update state]
en: Stable
ja: 安定版

[ctx: update state]
en: Unstable
ja: 不安定版

[ctx: update state]
en: Testing
ja: テスト版

en: Installed
ja: インストール済

en: Not Installed
ja: 未インストール

en: Low
ja: 低

en: Enhancement
ja: 改良

en: Normal
ja: 普通

en: Bugfix
ja: バグ修正

en: Important
ja: 重要

en: Security
ja: セキュリティ

en: Blocked
ja: ブロック

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: Updating
ja: 更新しています

en: Installing
ja: インストール中

en: Removing
ja: 削除中

en: Cleanup
ja: クリーンアップ

en: Obsoleting
ja: 廃止予定

en: Collection Installed
ja: コレクションがインストールされました

en: Collection Available
ja: コレクションが利用可能です

en: Reinstalling
ja: 再インストール中

en: Downgrading
ja: ダウングレード中

en: Preparing
ja: 準備中

en: Decompressing
ja: 展開中

en: Untrusted
ja: 信頼されていません

en: Trusted
ja: 信頼されています

en: Unavailable
ja: 利用できません

en: Failed Offline Update
ja: 失敗したオフライン更新

en: Failed to update %1 package
    %2 | Failed to update %1 packages
    %2
ja[0]: %1 個のパッケージの更新に失敗しました。
    %2

[ctx: @action:button]
en: Open Discover
ja: Discover を開く

[ctx: @action:button]
en: Repair System
ja: システムの修復

en: Repairing failed offline update
ja: 失敗したオフライン更新を修復中

en: Repair Failed
ja: 修復に失敗しました

[ctx: @info]
en: %1<nl/>Please report this error to your distribution.
ja: %1<nl/>このエラーをディストリビューションの配布元に報告してください。

en: Repaired Successfully
ja: 修復に成功しました

en: Offline Updates
ja: オフライン更新

en: Successfully updated %1 package | Successfully updated %1 packages
ja[0]: %1 パッケージの更新に成功しました。

en: Unknown Source
ja: 不明なソース

[ctx: comma separating package names]
en: ,
ja: ，

en: Obsoletes:
ja: 廃止予定:

en: Release Notes:
ja: リリースノート:

en: Update State:
ja: 更新のステータス:

en: Restart:
ja: 再起動:

en: Vendor:
ja: ベンダー:

en: %2 (plus %1 dependency) | %2 (plus %1 dependencies)
ja[0]: %2 (さらに %1 個の依存関係)

en: Repository URL:
ja: リポジトリ URL:

en: System upgrade
ja: システムの更新

en: 1 package will be upgraded | %1 packages will be upgraded
ja[0]: %1 個のパッケージが更新されます

en: <h3>%1</h3>Upgrade to new version %2<br/>No release notes provided
ja: <h3>%1</h3>新しいバージョン %2 に更新<br/>リリースノートはありません

en: <h3>%1</h3>Upgrade to new version %2<br/>Release notes:<blockquote>%3</blockquote>
ja: <h3>%1</h3>新しいバージョン %2 に更新<br/>リリースノート:<blockquote>%3</blockquote>

en: Present
ja: 現在

en: Future
ja: 将来

[ctx: @info:status %1 is a formatted disk space string e.g. '240 MiB']
en: Not enough space to perform the update; only %1 of space are available.
ja: 十分な空き容量がないため更新できません。現在 %1 のみ利用可能です。

en: This update cannot be completed as it would remove the following software which is critical to the system's operation:<nl/><ul><li>%1</li></ul><nl/>If you believe this is an error, please report it as a bug to the packagers of your distribution.
ja: システムの動作に不可欠な以下のソフトウェアが削除されるため、この更新を完了できませんでした:<nl/><ul><li>%1</li></ul><nl/>これがエラーであると思われる場合は、お使いのディストリビューションのパッケージャにバグとして報告してください。

en: Confirm Changes
ja: 変更を確認

en: The following packages will be removed by the update:<ul><li>%1</li></ul><br/>in order to install:<ul><li>%2</li></ul>
ja: <ul><li>%2</li></ul>をインストールするために次のパッケージが削除されます:<br/><ul><li>%1</li></ul>

en: Media Change of type '%1' is requested.
    %2
ja: タイプ '%1' のメディアを変更する必要があります。
    %2

en: Accept EULA
ja: EULA (ソフトウェア使用許諾契約) に同意

en: The package %1 and its vendor %2 require that you accept their license:
     %3
ja: パッケージ %1 とそのベンダー %2 の使用許諾契約に同意する必要があります:
     %3

en: Missing signature for %1 in %2
ja: %2 に %1 の署名がありません。

en: Do you trust the following key?
    
    Url: %1
    User: %2
    Key: %3
    Fingerprint: %4
    Timestamp: %4
ja: 次の鍵を信頼しますか？
    
    URL: %1
    ユーザ: %2
    キー: %3
    フィンガープリント: %4
    タイムスタンプ: %4

en: This action cannot be completed as it would remove the following software which is critical to the system's operation:<nl/><ul><li>%1</li></ul><nl/>If you believe this is an error, please report it as a bug to the packagers of your distribution.
ja: システムの動作に不可欠な以下のソフトウェアが削除されるため、この操作を完了できませんでした:<nl/><ul><li>%1</li></ul><nl/>これがエラーであると思われる場合は、お使いのディストリビューションのパッケージャにバグとして報告してください。

en: Confirm package removal
ja: パッケージの削除を確認

en: This action will also remove the following package:
    %2 | This action will also remove the following packages:
    %2
ja[0]: この操作により、次のパッケージも削除されます。:
    %2

en: Show Dependencies…
ja: 依存関係を表示...

en: Dependencies for package: %1
ja: パッケージの依存関係: %1

en: Full Access
ja: フルアクセス

en: Can access everything on the system
ja: システム上のすべてのものにアクセス可能

[ctx: Category]
en: Operating System
ja: オペレーティングシステム

en: rpm-ostree: Multiple booted deployments found. Please file a bug.
ja: rpm-ostree: 複数の起動されたデプロイメントが見つかりました。バグとして報告してください。

en: rpm-ostree: No booted deployment found. Please file a bug.
ja: rpm-ostree: 起動されたデプロイメントが見つかりませんでした。バグとして報告してください。

[ctx: @action: button]
en: Begin Upgrade…
ja: アップグレードを開始...

en: You have pending updates for the current version. Proceeding anyway.
ja: 現在のバージョン向けの更新がありますが、続行します。

en: Please update to the latest version before rebasing to a major version
ja: メジャーバージョンをリベースする前に最新の状態に更新してください

en: Missing remote ref for rebase operation. Please file a bug.
ja: リベース操作のためのリモート参照が欠けています。バグとして報告してください。

en: GPL and other licenses
ja: GPL とその他のライセンス

en: Additional packages:
ja: 追加のパッケージ:

en: Additional modules:
ja: 追加のモジュール:

en: Local packages:
ja: ローカルのパッケージ:

en: Replaced packages:
ja: 置き換えられたパッケージ:

en: Removed packages:
ja: 削除されたパッケージ:

en: Currently booted version (pinned)
ja: 現在起動しているバージョン (ピン止めされています)

en: Currently booted version
ja: 現在起動しているバージョン

en: Version that will be used after reboot
ja: 再起動後に使われるバージョン

en: Fallback version (pinned)
ja: フォールバック (ピン止めされています)

en: Fallback version
ja: フォールバック

en: ostree remotes
ja: ostree リモート

en: rpm-ostree-backend: Error: No DBus interface provided. Please file a bug.
ja: rpm-ostree-backend: エラー: DBus インターフェースが提供されていません 。バグとして報告してください。

en: rpm-ostree-backend: Error: Can not start a transaction for resource with an invalid format. Please file a bug.
ja: rpm-ostree-backend: エラー: リソースのフォーマットが無効なため、トランザクションを開始できません。バグとして報告してください。

en: rpm-ostree-backend: Error: Can not rebase to an empty ref. Please file a bug.
ja: rpm-ostree-backend: エラー: 空の参照にリベースすることはできません。バグとして報告してください。

en: rpm-ostree-backend: Error: Unknown operation requested. Please file a bug.
ja: rpm-ostree-backend: エラー: 不明な操作が要求されました。バグとして報告してください。

en: rpm-ostree transaction failed with:
    %1
ja: rpm-ostree のトランザクションが失敗しました:
    %1

en: rpm-ostree-backend: Error: Unknown resource format. Please file a bug.
ja: rpm-ostree-backend: エラー: 不明なリソースフォーマットです。バグとして報告してください。

en: Cancelling rpm-ostree transaction. This may take some time. Please wait.
ja: rpm-ostree のトランザクションをキャンセルしています。これには時間がかかることがあります。しばらくお待ちください。

en: Checking for a system update
ja: 更新を確認中

en: Operation in progress (started outside of Discover)
ja: 操作が進行中です (Discover の外側で開始されました)

en: Unknown transaction type
ja: 不明のトランザクションタイプ

en: Switch
ja: 切り替え

en: Permissions for %1
ja: %1 の権限

en: This Snap application is not compatible with security sandboxing and will have full access to this computer. Install it anyway?
ja: この Snap アプリケーションはセキュリティサンドボックス機能に対応しておらず、このコンピュータへの完全なアクセス権を持ちます。インストールを続行しますか？

en: SteamOS: Unable to query atomupd for SteamOS Updates...
ja: SteamOS: SteamOS Updates のために atomupd をクエリすることができませんでした...

en: List all the backends we'll want to have loaded, separated by comma ','.
ja: ロードしたいすべてのバックエンドをコンマ ',' で区切ってリストできます。

en: Broken
ja: 壊れています

en: Available
ja: 利用可能

en: Upgradeable
ja: アップグレード可能

en: Launch
ja: 起動する

[ctx: @info 'Refresh' is used as a noun here, and %1 is an app's version number]
en: Refresh of version %1
ja: バージョン %1 の更新

en: Please verify Internet connectivity
ja: インターネット接続を確認してください

en: Refresh
ja: 再読み込み

[ctx: an approximation number, like 3000+]
en: %1+
ja: %1以上

en: Updates
ja: 更新

[ctx: @label Download rate]
en: %1/s
ja: %1/秒

[ctx: @info:status]
en: Starting
ja: 起動中

[ctx: @info:status]
en: Waiting
ja: 待機中

[ctx: @info:status]
en: Downloading
ja: ダウンロード中

[ctx: @info:status]
en: Installing
ja: インストール中

[ctx: @info:status]
en: Removing
ja: 削除中

[ctx: @info:status]
en: Changing Addons
ja: アドオンを変更中

[ctx: @info:status]
en: Done
ja: 完了

[ctx: @info:status]
en: Failed
ja: 失敗しました

[ctx: @info:status]
en: Cancelled
ja: キャンセルされました

[ctx: @item:inlistbox]
en: Applications
ja: アプリケーション

[ctx: @item:inlistbox]
en: System Software
ja: システムソフトウェア

[ctx: @item:inlistbox]
en: Addons
ja: アドオン
