bluedevil - en to pt translation catalogue (80 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
pt: Rede %1 (%2)

en: Bluetooth Daemon
pt: Servidor de Bluetooth

en: Maintainer
pt: Manutenção

en: Previous Maintainer
pt: Manutenção Anterior

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny access to this computer from Bluetooth.The %1 is the name of the bluetooth device]
en: %1 is requesting access to this computer
pt: %1 está a pedir acesso a este computador

[ctx: Button to trust a bluetooth remote device and authorize it to connect]
en: Trust and Authorize
pt: Confiar e Autorizar

[ctx: Button to authorize a bluetooth remote device to connect]
en: Authorize Only
pt: Autorizar Apenas

[ctx: Deny access to a remote bluetooth device]
en: Deny
pt: Negar

[ctx: The text is shown in a notification to know if the PIN is correct,%1 is the remote bluetooth device and %2 is the pin]
en: %1 is asking if the PIN is correct: %2
pt: %1 está a perguntar se o PIN está correcto: %2

[ctx: Notification button to know if the pin is correct or not]
en: PIN correct
pt: PIN correcto

[ctx: Notification button to say that the PIN is wrong]
en: PIN incorrect
pt: PIN incorrecto

[ctx: Shown in a notification to announce that a PIN is needed to accomplish a pair action,%1 is the name of the bluetooth device]
en: PIN needed to pair with %1
pt: É necessário um PIN para emparelhar com %1

[ctx: Notification button which once clicked, a dialog to introduce the PIN will be shown]
en: Introduce PIN
pt: Introduzir o PIN

[ctx: Shown in the caption of a dialog where the user introduce the PIN]
en: Introduce PIN
pt: Introduzir o PIN

[ctx: Shown in a dialog which asks to introduce a PIN that will be used to pair a Bluetooth device,%1 is the name of the Bluetooth device]
en: In order to pair this computer with %1, you have to enter a PIN. Please do it below.
pt: Para emparelhar este computador com %1, terá de introduzir um PIN. Faça-o em baixo, por favor.

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny an incoming file transfer to this computer from a Bluetooth device.]
en: %1 is sending you the file %2
pt: %1 está a enviar-lhe o ficheiro %2

[ctx: Button to accept the incoming file transfer and download it in the default download directory]
en: Accept
pt: Aceitar

[ctx: Deny the incoming file transfer]
en: Cancel
pt: Cancelar

[ctx: @title job]
en: Receiving file
pt: A receber o ficheiro

[ctx: File transfer origin]
en: From
pt: De

[ctx: File transfer destination]
en: To
pt: Para

en: Saving file failed
pt: A gravação dos ficheiros foi mal-sucedida

en: Bluetooth transfer failed
pt: A transferência por Bluetooth foi mal-sucedida

en: Send File
pt: Enviar o Ficheiro

en: Browse Files
pt: Navegar pelos Ficheiros

en: No Bluetooth adapters have been found.
pt: Não foram encontrados quaisquer adaptadores Bluetooth.

en: Retrieving services…
pt: A obter os serviços…

en: This address is unavailable.
pt: Este endereço está indisponível.

en: Received Files
pt: Ficheiros Recebidos

en: Scanning for new devices…
pt: À procura de dispositivos novos…

en: Obexd service is not running.
pt: O serviço Obexd não está em execução.

en: Retrieving information from remote device…
pt: A obter a informação do dispositivo remoto…

en: Connecting to the device
pt: A efectuar a ligação ao dispositivo

en: Phone memory
pt: Memória do telefone

en: External memory
pt: Memória externa

en: Bluetooth is disabled.
pt: O Bluetooth está desactivado.

[ctx: Action to enable Bluetooth adapter]
en: Enable
pt: Activar

en: Your Bluetooth adapter is powered off.
pt: O seu dispositivo Bluetooth está desligado.

[ctx: Action to turn on Bluetooth adapter]
en: Turn On
pt: Ligar

en: Bluetooth File Transfer
pt: Transferência de Ficheiros por Bluetooth

en: Specify receiving device by MAC address.
pt: Definir o dispositivo de recepção pelo endereço MAC.

en: Specify receiving device by UBI path.
pt: Definir o dispositivo de recepção pela localização UBI.

en: Files to be sent.
pt: Os ficheiros a enviar.

[ctx: Connecting to a Bluetooth device]
en: Connecting to %1…
pt: A ligar a %1…

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The connection to the device has failed: %1
pt: A ligação ao dispositivo foi mal-sucedida: %1

en: The connection to %1 has failed: %2
pt: A ligação ao %1 foi mal-sucedida: %2

en: Open file…
pt: Abrir um ficheiro…

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, selectLbl)
en: Select one or more files:
pt: Seleccione um ou mais ficheiros:

en: Selected files: <b>%1</b>
pt: Ficheiros seleccionados: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select a device from the list:
pt: Seleccione um dispositivo na lista:

[ctx: Send files to a Bluetooth device]
en: Send to %1
pt: Enviar para o %1

en: Sending file over Bluetooth
pt: A enviar o ficheiro por Bluetooth

en: Send Files
pt: Enviar os Ficheiros

en: Cancel
pt: Cancelar

[ctx: @info:status %1 error message]
en: Failed to start org.bluez.obex service: %1
pt: Não foi possível iniciar o serviço 'org.bluez.obex': %1

note: i18n: ectx: label, entry (saveUrl), group (General)
en: Save received files to:
pt: Gravar os ficheiros recebidos em:

note: i18n: ectx: label, entry (autoAccept), group (General)
en: Whether allow to modify shared files
pt: Se permitir a modificação dos ficheiros partilhados

[ctx: Action to go to the next page on the wizard]
en: Next
pt: Seguinte

[ctx: Action to finish the wizard]
en: Finish
pt: Terminar

en: Add Bluetooth Device
pt: Adicionar um Dispositivo Bluetooth

en: Select a device
pt: Seleccione um dispositivo

[ctx: Action to fix a problem]
en: Fix it
pt: Corrigi-lo

en: Your Bluetooth adapter is not pairable.
pt: O seu dispositivo Bluetooth não pode ser emparelhado.

[ctx: Action to make Bluetooth adapter pairable]
en: Make Pairable
pt: Tornar Emparelhável

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, searchField)
en: Search…
pt: Procurar…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Scanning…
pt: A analisar…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, manualPin)
en: Manual PIN:
pt: PIN Manual:

[ctx: Button offered when the wizard fail. This button will restart the wizard]
en: Restart the wizard
pt: Reiniciar o assistente

[ctx: Button that closes the wizard]
en: Close
pt: Fechar

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The setup of the device has failed
pt: A configuração do dispositivo foi mal-sucedida

en: The setup of %1 has failed
pt: A configuração de %1 foi mal-sucedida

en: Connecting to %1…
pt: A ligar a %1…

en: Please introduce the PIN in your keyboard when it appears and press Enter
pt: Introduza por favor o PIN no seu teclado quando aparecer, carregando depois em Enter

en: Please introduce the PIN in your device when it appears
pt: Introduza por favor o PIN no seu dispositivo quando aparecer

en: Matches
pt: Corresponde

en: Does not match
pt: Não corresponde

en: Please, confirm that the PIN displayed on %1 matches the wizard one.
pt: Por favor confirme que o PIN apresentado em "%1" corresponde ao do assistente.

en: Setup Finished
pt: Configuração Terminada

en: The device has been set up and can now be used.
pt: O dispositivo foi configurado e pode agora ser usado.

[ctx: Placeholder is device name]
en: The device '%1' has been set up and can now be used.
pt: O dispositivo '%1' foi configurado e pode agora ser usado.
