appstream - en to sr translation catalogue (430 entries)

en: AppStream CLI
sr: КЛИ за Програмски ток

en: An utility to work with AppStream metadata
sr: Помагало за рад са метаподацима Програмског тока

en: AppStream is a metadata specification which permits software components to provide information about themselves to automated systems and end-users before the software is actually installed. The AppStream project provides facilities to easily access and transform this metadata, as well as a few additional services for building feature-rich software centers and similar applications that make use of software metadata.
sr: Програмски ток је спецификација метаподатака која омогућава софтверским компонентама да пружају информације о себи аутоматизованим системима и крајњим корисницима пре него што се софтвер заиста инсталира. Пројекат Програмског тока пружа могућности лаког приступа и преображаја ових метаподатака, као и неколико додатних услуга за изградњу софтверских центара богатих карактеристикама и сличних апликација које користе софтверске метаподатке.

en: The <em>appstreamcli</em> command-line tool allows to read, write, and transform AppStream XML or YAML metadata as well as to validate it for compliance with the specification. It also provides easy access to the system metadata pool, for example to query for software that provides a specific Mediatype handler or for installing software by its component identifier.
sr: Алат линије наредби „<em>appstreamcli</em>“ омогућава читање, писање и преображај „XML“ или „YAML“ метаподатака Програмског тока, као и потврђивање њихове усклађености са спецификацијом. Такође пружа једноставан приступ системском спремишту метаподатака, на пример, за упит за софтвер који пружа одређени обрађивач врсте медија или за инсталирање софтвера помоћу његовог одредника компоненте.

en: Cache location '%s' is not writable.
sr: Место оставе „%s“ није уписиво.

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Featured
sr: Издвојено

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Audio Creation & Editing
sr: Стварање и уређивање звука

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Music Players
sr: Програми за пуштање музике

[ctx: Category of Development]
en: Featured
sr: Издвојени

[ctx: Category of Development]
en: Debuggers
sr: Уклањање грешака

[ctx: Category of Development]
en: IDEs
sr: Развојна окружења

[ctx: Category of Education]
en: Featured
sr: Издвојени

[ctx: Category of Education]
en: Astronomy
sr: Астрономија

[ctx: Category of Education]
en: Chemistry
sr: Хемија

[ctx: Category of Education]
en: Languages
sr: Језици

[ctx: Category of Education]
en: Math
sr: Математика

[ctx: Category of Games]
en: Featured
sr: Издвојени

[ctx: Category of Games]
en: Action
sr: Радња

[ctx: Category of Games]
en: Adventure
sr: Авантура

[ctx: Category of Games]
en: Arcade
sr: Аркадне

[ctx: Category of Games]
en: Blocks
sr: Блокови

[ctx: Category of Games]
en: Board
sr: На табли

[ctx: Category of Games]
en: Card
sr: Карте

[ctx: Category of Games]
en: Emulators
sr: Емулатори

[ctx: Category of Games]
en: Kids
sr: Дечије

[ctx: Category of Games]
en: Logic
sr: Логичке

[ctx: Category of Games]
en: Role Playing
sr: Играње улоге

[ctx: Category of Games]
en: Sports
sr: Спорт

[ctx: Category of Games]
en: Strategy
sr: Стратегија

[ctx: Category of Graphics]
en: Featured
sr: Издвојени

[ctx: Category of Graphics]
en: 3D Graphics
sr: 3Д графика

[ctx: Category of Graphics]
en: Photography
sr: Фотографија

[ctx: Category of Graphics]
en: Scanning
sr: Скенирање

[ctx: Category of Graphics]
en: Vector Graphics
sr: Векторска графика

[ctx: Category of Graphics]
en: Viewers
sr: Прегледачи

[ctx: Category of Office]
en: Featured
sr: Издвојени

[ctx: Category of Office]
en: Calendar
sr: Календар

[ctx: Category of Office]
en: Database
sr: Базе података

[ctx: Category of Office]
en: Finance
sr: Финансије

[ctx: Category of Office]
en: Word Processor
sr: Обрада текста

[ctx: Category of Addons]
en: Fonts
sr: Врсте слова

[ctx: Category of Addons]
en: Codecs
sr: Кодеци

[ctx: Category of Addons]
en: Input Sources
sr: Улазни извори

[ctx: Category of Addons]
en: Language Packs
sr: Језички пакети

[ctx: Category of Addons]
en: Localization
sr: Локализације

[ctx: Category of Science]
en: Featured
sr: Издвојени

[ctx: Category of Science]
en: Artificial Intelligence
sr: Вештачка интелигенција

[ctx: Category of Science]
en: Astronomy
sr: Астрономија

[ctx: Category of Science]
en: Chemistry
sr: Хемија

[ctx: Category of Science]
en: Math
sr: Математика

[ctx: Category of Science]
en: Robotics
sr: Роботика

[ctx: Category of Communication]
en: Featured
sr: Издвојени

[ctx: Category of Communication]
en: Chat
sr: Ћаскање

[ctx: Category of Communication]
en: News
sr: Вести

[ctx: Category of Communication]
en: Web Browsers
sr: Веб прегледачи

[ctx: Category of Utility]
en: Featured
sr: Издвојени

[ctx: Category of Utility]
en: Text Editors
sr: Уређивачи текста

[ctx: Category of Utility]
en: Terminal Emulators
sr: Емулатори терминала

[ctx: Category of Utility]
en: File System
sr: Систем датотека

[ctx: Category of Utility]
en: System Monitoring
sr: Праћење система

[ctx: Category of Utility]
en: Security
sr: Безбедност

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Audio & Video
en: Audio & Video
sr: Аудио и видео

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Development
en: Developer Tools
sr: Програмерање

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Education
en: Education
sr: Образовање

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Game
en: Games
sr: Игре

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Graphics
en: Graphics & Photography
sr: Графика и фотографија

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Office
en: Office
sr: Канцеларија

note: TRANSLATORS: this is the main category for Add-ons TRANSLATORS: Addons are extensions for existing software components, e.g. support for more visual effects for a video editor
en: Add-ons
sr: Додаци

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Science
en: Science
sr: Наука

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Communication
en: Communication & News
sr: Комуникације и вести

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Utilities
en: Utilities
sr: Помоћни алати

en: General
sr: Опште

en: ALL
sr: СВЕ

en: Adults Only
sr: Само за одрасле

en: Mature
sr: За одрасле

en: Teen
sr: Тинејџери

en: Everyone 10+
sr: Сви 10+ година

en: Everyone
sr: Сви

en: Early Childhood
sr: Рано детињство

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No cartoon violence
sr: Без насиља у цртаћима

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon characters in unsafe situations
sr: Ликови из цртаћа у непожељним ситуацијама

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon characters in aggressive conflict
sr: Ликови из цртаћа у агресивном сукобу

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence involving cartoon characters
sr: Графичко насиље које укључује ликове из цртаћа

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No fantasy violence
sr: Без фантазијског насиља

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Characters in unsafe situations easily distinguishable from reality
sr: Ликови у несигурним ситуацијама које се лако разликују од стварности

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Characters in aggressive conflict easily distinguishable from reality
sr: Ликови у агресивном сукобу који се лако разликује од стварности

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence easily distinguishable from reality
sr: Графичко насиље које се лако разликује од стварности

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No realistic violence
sr: Без реалистичног насиља

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mildly realistic characters in unsafe situations
sr: Благо стварни ликови у несигурним ситуацијама

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of realistic characters in aggressive conflict
sr: Приказ стварних ликова у агресивном сукобу

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence involving realistic characters
sr: Графичко насиље које укључује стварне ликове

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No bloodshed
sr: Без крвопролића

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Unrealistic bloodshed
sr: Нереално крвопролиће

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic bloodshed
sr: Реално крвопролиће

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of bloodshed and the mutilation of body parts
sr: Приказ крвопролића и сакаћење делова тела

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sexual violence
sr: Без сексуалног насиља

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Rape or other violent sexual behavior
sr: Силовање или друго насилно сексуално понашање

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to alcohol
sr: Без упућивања на алкохол

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to alcoholic beverages
sr: Упућивање на алкохолна пића

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of alcoholic beverages
sr: Употреба алкохолних пића

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to illicit drugs
sr: Без упућивања на забрањене дроге

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to illicit drugs
sr: Упућивање на забрањене дроге

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of illicit drugs
sr: Употреба забрањених дрога

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to tobacco products
sr: Без упућивања на дуванске производе

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to tobacco products
sr: Упућивање на дуванске производе

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of tobacco products
sr: Употреба дуванских производа

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No nudity of any sort
sr: Без било какве нагости

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Brief artistic nudity
sr: Кратка уметничка голотиња

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prolonged nudity
sr: Продужена голотиња

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to or depictions of sexual nature
sr: Без сексуалних приказа или упућивања

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Provocative references or depictions
sr: Провокативне упуте или прикази

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual references or depictions
sr: Сексуалне упуте или прикази

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic sexual behavior
sr: Графичко сексуално понашање

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No profanity of any kind
sr: Без било какве вулгарности

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mild or infrequent use of profanity
sr: Блага или ретка употреба псовки

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Moderate use of profanity
sr: Умерена употреба псовки

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Strong or frequent use of profanity
sr: Јака или честа употреба псовки

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No inappropriate humor
sr: Без неумесног хумора

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slapstick humor
sr: Урнебесна комедија

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Vulgar or bathroom humor
sr: Вулгаран или неумесни хумор

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mature or sexual humor
sr: Еротски или хумор за одрасле

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No discriminatory language of any kind
sr: Без било каквог дискриминационог говора

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Negativity towards a specific group of people
sr: Негативност према одређеној групи људи

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination designed to cause emotional harm
sr: Дискриминација осмишљена да изазове емотивну повреду

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Explicit discrimination based on gender, sexuality, race or religion
sr: Експлицитна дискриминација на основу пола, сексуалности, расе или вероисповести

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No advertising of any kind
sr: Без било каквог оглашавања

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Product placement
sr: Пласман производа

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Explicit references to specific brands or trademarked products
sr: Експлицитно упућивање на нарочите робне марке или заштићене производе

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Users are encouraged to purchase specific real-world items
sr: Корисници се охрабрују да купују одређене ставке у стварном свету

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No gambling of any kind
sr: Без било каквог коцкања

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling on random events using tokens or credits
sr: Коцкање на насумичним догађајима који користе жетоне или кредите

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling using “play” money
sr: Коцкање које користи „играчки“ новац (play)

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling using real money
sr: Коцкање које користи стварни новац

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No ability to spend money
sr: Без могућности трошења стварног новца

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Users are encouraged to donate real money
sr: Корисници се охрабрују да донирају стварни новац

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Ability to spend real money in-app
sr: Могућност трошења стварног новца у програму

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No way to chat with other users
sr: Без начина за ћаскање са другим корисницима

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: User-to-user interactions without chat functionality
sr: Међудејство између корисника без могућности ћаскања

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Moderated chat functionality between users
sr: Умерена могућност ћаскања између корисника

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Uncontrolled chat functionality between users
sr: Неконтролисана могућност ћаскања између корисника

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No way to talk with other users
sr: Без начина за разговор са другим корисницима

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Uncontrolled audio or video chat functionality between users
sr: Неконтролисана могућност звучног и видео ћаскања између корисника

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of social network usernames or email addresses
sr: Без дељења корисничких имена на друштвеним мрежама или адреса електронске поште

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing social network usernames or email addresses
sr: Дељење корисничких имена на друштвеним мрежама или адреса електронске поште

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of user information with third parties
sr: Без дељења корисничких података са трећим странама

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Checking for the latest application version
sr: Проверавање последње издање програма

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing diagnostic data that does not let others identify the user
sr: Деле се дијагностички подаци преко којих други не могу препознати корисника

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing information that lets others identify the user
sr: Деле се дијагностички подаци преко којих други могу препознати корисника

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of physical location with other users
sr: Без дељења стварне локације са другим корисницима

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing physical location with other users
sr: Дељење стварне локације са другим корисницима

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to homosexuality
sr: Без упућивања на хомосексуалност

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Indirect references to homosexuality
sr: Посредна упућивања на хомосексуалност

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Kissing between people of the same gender
sr: Љубљење између особа истог пола

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic sexual behavior between people of the same gender
sr: Графичко сексуално понашање између особа истог пола

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to prostitution
sr: Без упућивања на проституцију

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Indirect references to prostitution
sr: Посредна упућивања на проституцију

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Direct references to prostitution
sr: Непосредна упућивања на проституцију

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of the act of prostitution
sr: Графички прикази чина проституције

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to adultery
sr: Без упућивања на прељубу

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Indirect references to adultery
sr: Посредна упућивања на прељубу

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Direct references to adultery
sr: Непосредна упућивања на прељубу

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of the act of adultery
sr: Графички прикази чина прељубе

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sexualized characters
sr: Без сексуализованих ликова

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Scantily clad human characters
sr: Оскудно обучени људски ликови

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Overtly sexualized human characters
sr: Претерано сексуализовани људски ликови

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to desecration
sr: Без упућивања на скрнављење

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of or references to historical desecration
sr: Прикази или упућивања ка историјским скрнављењима

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of modern-day human desecration
sr: Прикази савременог људског скрнављења

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of modern-day desecration
sr: Графички прикази савременог скрнављења

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No visible dead human remains
sr: Без видљивих људских посмртних остатака

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Visible dead human remains
sr: Са видљивим људским посмртним остацима

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Dead human remains that are exposed to the elements
sr: Посмртни остаци људи који су изложени временским приликама

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of desecration of human bodies
sr: Графички прикази скрнављења људских тела

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to slavery
sr: Без упућивања на робовласништво

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of or references to historical slavery
sr: Прикази или упућивања ка историјском робовласништву

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of modern-day slavery
sr: Прикази савременог робовласништва

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of modern-day slavery
sr: Графички прикази савременог робовласништва

note: TRANSLATORS: We got a 429 error while trying to download data
en: Failed to download due to server limit
sr: Нисам успео да преузмем због ограничења ервера

en: Failed to download file: %s
sr: Нисам успео да преузмем датотеку: %s

note: TRANSLATORS: We tried to download an URL, but received a 404 error code
en: URL was not found on the server.
sr: Нисам нашао адресу на серверу.

note: TRANSLATORS: We received an uexpected HTTP status code while talking to a server, likely an error
en: Unexpected status code: %ld
sr: Неочекивани код стања: %ld

note: TRANSLATORS: We tried to download from an URL, but the retrieved data was empty
en: Retrieved file size was zero.
sr: Величина довучене датотеке беше нула.

note: TRANSLATORS: List of "grey-listed" words sperated with ";" Do not translate this list directly. Instead, provide a list of words in your language that people are likely to include in a search but that should normally be ignored in the search.
en: app;application;package;program;programme;suite;tool
sr: app;application;package;program;programme;suite;tool;апп;апликација;пакет;програм;комплет;алат;aplikacija;komplet;alat;paket

en: Metadata files have errors:
sr: Датотеке метаподатака имају грешке:

en: Iconsets
sr: Скупови иконица

en: Libraries
sr: Библиотеке

en: Binaries
sr: Извршне

en: Media types
sr: Врсте медија

en: Fonts
sr: Врсте слова

en: Modaliases
sr: Модалијаси

en: Python 3
sr: Питон 3

en: D-Bus System Services
sr: Услуге система Д-сабирнице

en: D-Bus Session Services
sr: Д-Бус сервиси сесије

en: Runtime Firmware
sr: Уграђени програм времена извршавања

en: Flashed Firmware
sr: Испрани уграђени програм

en: Component
sr: Састојак

en: This tag requires a type property.
sr: Ова ознака захтева својство врсте.

en: Tags of this name are not permitted in this section.
sr: Ознаке под овим називом нису дозвољене у овом одељку.

en: A <description/> tag must not be localized in metainfo files (upstream metadata). Localize the individual paragraphs instead.
sr: Ознака „<description/>“ не сме бити локализована у датотекама метаинформација (узводни метаподаци). Локализујте засебне пасусе.

en: AppStream descriptions support only a limited set of tags to format text: Paragraphs (<p/>) and lists (<ul/>, <ol/>). This description markup contains an invalid XML tag that would not be rendered correctly in applications supporting the metainfo specification.
sr: Описи Програмског тока подржавају само ограничени скуп ознака за форматирање текста: Пасусе (<p/>) и спискове (<ul/>, <ol/>). Ова ознака описа садржи неисправну ХМЛ ознаку која се не би приказивала исправно у апликацијама које подржавају метаинфо спецификацију.

en: This description paragraph contains invalid markup. Currently, only <em/> and <code/> are permitted.
sr: Овај пасус описа садржи неисправно означавање. Тренутно су допуштена само „<em/>“ и „<code/>“.

en: Enumerations must only have list items (<li/>) as children.
sr: Набрајања морају имати само ставке списка (<li/>) као садржане.

en: The first `description/p` paragraph of this component might be too short (< 80 characters). Please consider starting with a longer paragraph to improve how the description looks like in software centers and to provide more detailed information on this component immediately in the first paragraph.
sr: Први пасус „description/p“ ове компоненте може бити прекратак (< 80 знакова). Размислите о томе да започнете са дужим пасусом да бисте побољшали како опис изгледа у софтверским центрима и да бисте пружили детаљније информације о овој компоненти одмах у првом пасусу.

en: The description contains a web URL in plain text. This is not allowed, please use the <url/> tag instead to share links.
sr: Опис садржи веб адресу као обичан текст. То није допуштено, користите ознаку „<url/>“ да бисте делили везе.

en: The mentioned tag is empty, which is highly likely not intended as it should have content.
sr: Поменута ознака је празна, што највероватније није намеравано јер треба да има садржај.

en: The component ID is required to follow a reverse domain-name scheme for its name. See the AppStream specification for details.
sr: ИД компоненте је потребан да прати обрнуту шему домен-назив за његовим називом. Погледајте одредбу Програмског тока за детаљима.

en: The component ID is not a reverse domain-name. Please update the ID to avoid future issues and be compatible with all AppStream implementations.
    You may also consider to update the name of the accompanying .desktop file to follow the latest version of the Desktop-Entry specification and use a rDNS name for it as well. In any case, do not forget to mention the new desktop-entry in a <launchable/> tag for this component to keep the application launchable from software centers and the .desktop file data associated with the metainfo data.
sr: ИБ компоненте није обрнути назив домена. Ажурирајте ИБ да избегнете будуће проблеме и да будете сагласни са свим применама Програмског тока.
    Такође можете узети у обзир ажурирање назива пратеће „.desktop“ датотеке како би пратила најновије издање спецификације уноса радне површи и да за њу такође користите рДНС назив. У сваком случају, не заборавите да поменете нови унос радне површи у ознаци „<launchable/>“ за ову компоненту како би програм могао да се покреће из софтверских центара и података „.desktop“ датотеке придружених са метаинфо подацима.

en: The component ID might not follow the reverse domain-name schema (the TLD used by it is not known to the validator).
sr: ИБ компоненте не може да прати шему обрнутог назива додмена (ТЛД који користи није познат потврђивачу).

en: The component ID contains an invalid character. Only ASCII characters, dots and numbers are permitted.
sr: ИБ компоненте садржи неисправан знак. Допуштени су само АСКРИ знакови, тачке и бројеви.

en: The component ID contains a segment starting with a number. Starting a segment of the reverse-DNS ID with a number is strongly discouraged, to keep interoperability with other tools such as D-Bus. Ideally, prefix these segments with an underscore.
sr: ИБ компоненте садржи сегмент који почиње бројем. Покретање сегмента ИБ-а обрнутог ДНС-а бројем се строго не препоручује да би се задржала међудејственост са другим алатима као што је Д-сабирница. Идеално би било да ове сегменте префиксирате подвлаком.

en: The component is part of the Freedesktop project, but its ID does not start with fd.o's reverse-DNS name ("org.freedesktop").
sr: Компонента је део „Freedesktop“ пројекта, али њен ИБ не почиње обрнутим ДНС називом „fd.o“-а („org.freedesktop“).

en: The SPDX license expression is invalid and could not be parsed.
sr: Израз СПДХ дозволе је неисправан и не може се обрадити.

en: The license ID was not found in the SPDX database. Please check that the license ID is written in an SPDX-conformant way and is a valid free software license.
sr: Нисам нашао ИБ дозволе у СПДХ бази података. Проверите да ли је ИБ дозволе записан на СПДХ прикладан начин и да ли је исправна дозвола слободног софтвера.

en: The metadata itself seems to be licensed under a complex collection of licenses. Please license the data under a simple permissive license, like FSFAP, MIT or CC0-1.0 to allow distributors to include it in mixed data collections without the risk of license violations due to mutually incompatible licenses.
sr: Чини се да су сами метаподаци лиценцирани под сложеном збирком дозвола. Лиценцирајте податке под једноставном допустивом дозволом, као што је ФСФАП, МИТ или ЦЦ0-1.0, како бисте дистрибутерима омогућили да их укључе у мешовите збирке података без ризика од кршења лиценци због међусобно несагласних дозвола.

en: The metadata itself does not seem to be licensed under a permissive license. Please license the data under a permissive license, like FSFAP, CC0-1.0 or 0BSD to allow distributors to include it in mixed data collections without the risk of license violations due to mutually incompatible licenses.
sr: Чини се да сами метаподаци нису лиценцирани под допустивом дозвола. Лиценцирајте податке под допустивом дозволом, као што је ФСФАП, ЦЦ0-1.0 или 0БСД, како бисте дистрибутерима омогућили да их укључе у мешовите збирке података без ризика од кршења лиценци због међусобно несагласних дозвола.

en: The update-contact does not appear to be a valid email address (escaping of `@` is only allowed as `_at_` or `_AT_`).
sr: Контакт ажурирања не изгледа да је исправна адреса е-поште (замена за „@“ је допуштена само као „_at_“ или „_AT_“).

en: Unable to reach the screenshot image on its remote location - does the image exist?
sr: Не могу да нађем слику снимка екрана на њеном удаљеном месту – да ли слика постоји?

en: Unable to reach the screenshot video on its remote location - does the video file exist?
sr: Не могу да нађем видео снимак екрана на његовом удаљеном месту – да ли видео постоји?

en: Consider using a secure (HTTPS) URL to reference this screenshot image or video.
sr: Размотрите коришћење безбедне (HTTPS) адресе да упутите слику или видео овог снимка екрана.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: A screenshot must contain at least one image or video in order to be useful. Please add an <image/> to it.
sr: Снимак екрана мора да садржи барем једну слику или снимак да би био користан. Додајте му „<image/>“.

en: A screenshot must contain either images or videos, but not both at the same time. Please use this screenshot exclusively for either static images or for videos.
sr: Снимак екрана мора да садржи или слике или видео записе, али не обоје истовремено. Користите овај снимак екрана искључиво за статичне слике или за видео записе.

en: The screenshot does not have a caption text. Consider adding one.
sr: Снимак екрана нема текст описа. Размислите о додавању истог.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: The screenshot video does not specify which video codec was used in a `codec` property.
sr: Видео запис нимак екрана не наводи који видео кодек је коришћен у својству „codec“.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: The screenshot video does not specify which container format was used in a `container` property.
sr: Видео запис нимак екрана не наводи који формат контејнера је коришћен у својству „container“.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: The selected video codec is not supported by AppStream and software centers may not be able to play the video. Only the AV1 and VP9 codecs are currently supported, using `av1` and `vp9` as values for the `codec` property.
sr: Програмски ток не подржава изабрани видео кодек и софтверски центри неће бити у могућности да пуштају видео запис. Само АВ1 и ВП9 кодеци су тренутно подржани, користећи „av1“ и „vp9“ као вредности за својство „codec“.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: The selected video container format is not supported by AppStream and software centers may not be able to play the video. Only the WebM and Matroska video containers are currently supported, using `webm` and `mkv` as values for the `container` property.
sr: Програмски ток не подржава изабрани видео контејнер и софтверски центри неће бити у могућности да пуштају видео запис. Само ВебМ и Матроска видео контејнери су тренутно подржани, користећи „webm“ и „mkv“ као вредности за својство „container“.

en: For videos, only the WebM and Matroska (.mkv) container formats are currently supported. The file extension of the referenced video does not belong to either of these formats.
sr: За видео записе, само ВебМ и Матроска (.mkv) формати контејнера су тренутно подржани. Проширење датотеке упутног видео записа не припада ни једном од ових формата.

en: The default screenshot of a software component must not be a video. Use a static image as default screenshot and set the video as a secondary screenshot.
sr: Основни снимак екрана софтверске компоненте не сме бити видео запис. Користите статичку слику као основни снимак екрана и поставите видео запис као други снимак екрана.

en: Found an unknown tag in a requires/recommends group. This is likely an error, because a component relation of this type is unknown.
sr: Нађох непознату ознаку у групи захтева/препоручује. Ово је вероватно грешка, јер је однос компоненте ове врсте непознат.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: A `requires` or `recommends` item requires a value to denote a valid relation.
sr: Ставка „requires“ или „recommends“ захтева вредност да означи исправан однос.

note: TRANSLATORS: `version` is an AppStream XML property. Please do not translate it.
en: Found `version` property on required/recommended item of a type that should not have or require a version.
sr: Нађох својство „version“ у ставци захтевано/препоручено врсте која не треба да има или захтева издање.

note: TRANSLATORS: `version` and `compare` are AppStream XML properties. Please do not translate them.
en: Found `version` property on this required/recommended item, but not `compare` property. It is recommended to explicitly define a comparison operation.
sr: Нађох својство „version“ за ову захтевану/препоручену ставку, али не и својство „compare“. Препоручује се да изричито дефинишете радњу поређења.

en: The relation item has a comparison operation set, but does not support any comparisons.
sr: Ставка односа има постављену радњу поређења, али не подржава никакво поређење.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: Found a memory size relation in a `requires` tag. This means users will not be able to even install the component without having enough RAM. This is usually not intended and you want to use `memory` in the `recommends` tag instead.
sr: Нађох однос величине меморије у ознаци „requires“. То значи да корисници неће моћи ни да инсталирају компоненту, а да немају довољно меморије. То обично није намеравано и уместо тога треба да користите „memory“ у ознаци „recommends“.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: Found a user input control relation in a `requires` tag. This means users will not be able to even install the component without having the defined input control available on the system. This is usually not intended and you want to use `control` in the `recommends` tag instead.
sr: Нађох однос контроле уноса корисника у ознаци „requires“. То значи да корисници неће моћи ни да инсталирају компоненту, а да нису дефинисали контролу уноса доступну на систему. То обично није намеравано и уместо тога треба да користите „control“ у ознаци „recommends“.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: This `control` item defines an unknown input method and is invalid. Check the specification for a list of permitted values.
sr: Ова ставка „control“ дефинише непознату методу уноса и неисправна је. Проверите у одредби списак дозвољених вредности.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: This `side` property of this `display_length` item contains an invalid value. It must either be `shortest` or `longest`, or unset to imply `shortest` to make the item value refer to either the shortest or longest side of the display.
sr: Ово својство „side“ ове ставке „display_length“ садржи неисправну вредност. Мора бити или „shortest“ или „longest“, или поништите поставку да примените „shortest“ да учините да вредност ставке упућује или на најкраћу или на најдужу страну екрана.

en: The set component type is not a recognized, valid AppStream component type.
sr: Врста компоненте скупа није позната, исправна врста компоненте Програмског тока.

en: The component has a priority value set. This is not allowed in metainfo files.
sr: Вредност хитности компоненте је постављена. Ово није дозвољено у мета-инфо датотекама.

en: The component has a `merge` method defined. This is not allowed in metainfo files.
sr: Компонента има дефинисану методу „merge“. Ово није дозвољено у мета-инфо датотекама.

en: The component is missing an ID (<id/> tag).
sr: Компоненти недостаје ИБ (ознака <id/>).

en: The component is missing a name (<name/> tag).
sr: Компоненти недостаје назив (ознака <name/>).

en: The component is missing a summary (<summary/> tag).
sr: Компоненти недостаје сажетак (ознака <summary/>).

en: The <id/> tag still contains a `type` property, probably from an old conversion to the recent metainfo format.
sr: Ознака <id/> још увек садржи својство „type“, вероватно из старог претварања у скорашњи формат метаподатака.

en: The `pkgname` tag appears multiple times. You should evaluate creating a metapackage containing the metainfo and .desktop files in order to avoid defining multiple package names per component.
sr: Ознака „pkgname“ се јавља више пута. Треба да процените стварање метапакета који садржи метаподатаке и „.desktop“ датотеке да би избегли дефинисање више назива пакета по компоненти.

en: The component name should (likely) not end with a dot (`.`).
sr: Назив компоненте не треба (вероватно) да се завршава тачком (.).

en: The component summary should not end with a dot (`.`).
sr: Сажетак компоненте не треба да се завршава тачком (.).

en: The component summary must not contain tabs or linebreaks.
sr: Сажетак компоненте не сме да садржи табулаторе или прекиде реда.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: Icons of type `stock` or `cached` must not contain an URL, a full or an relative path to the icon. Only file basenames or stock names are allowed.
sr: Иконице врсте „stock“ или „cached“ не смеју да садрже адресу, пуну или релативну путању до иконице. Само називи основе датотеке или називи залиха су дозвољени.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: Icons of type `remote` must contain an URL to the referenced icon.
sr: Иконице врсте „remote“ морају да садрже адресу до упутне иконице.

en: Unable to reach remote icon at the given web location - does it exist?
sr: Не могу да доступим удаљеној иконици на датом веб месту – да ли постоји?

en: Consider using a secure (HTTPS) URL for the remote icon link.
sr: Размотрите коришћење безбедне (HTTPS) адресе за удаљене везе иконице.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: Metainfo files may only contain icons of type `stock` or `remote`, the set type is not allowed.
sr: Датотеке метаподатака могу да садрже само иконице врсте „stock“ или „remote“, врста скупа није дозвољена.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: Invalid `type` property for this `url` tag. URLs of this type are not known in the AppStream specification.
sr: Неисправно својство „type“ за ову ознку „url“. Адресе ове врсте нису познате у одредби Програмског тока.

en: Unable to reach remote location that this URL references - does it exist?
sr: Не могу да доступим удаљеном мместу на које упућује ова адреса – да ли постоји?

en: Consider using a secure (HTTPS) URL for this web link.
sr: Размотрите коришћење безбедне (HTTPS) адресе за ову веб везу.

en: A web URL was expected for this value.
sr: Веб адреса је очекивана за ову вредност.

en: This web link uses the FTP protocol. Consider switching to HTTP(S) instead.
sr: Ова веб веза користи ФТП протокол. Размотрите пребацивање на ХТТП(С).

en: The set value is not an identifier for a desktop environment as registered with Freedesktop.org.
sr: Вредност скупа није одредник за окружење радне површи као што је записано са „Freedesktop.org“-ом.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: This `launchable` tag has an unknown type and can not be used.
sr: Ова ознака „launchable“ има непознату врсту и не може се користити.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: This `bundle` tag has an unknown type and can not be used.
sr: Ова ознака „bundle“ има непознату врсту и не може се користити.

en: This tag is a GNOME-specific extension to AppStream and not part of the official specification. Do not expect it to work in all implementations and in all software centers.
sr: Ова ознака је Гномово посебно проширење за Програмски ток и није део званичне одредбе. Не очекујте да ради у свим применама и у свим софтеврским центрима.

en: Found invalid tag. Non-standard tags should be prefixed with `x-`. AppStream also provides the <custom/> tag to add arbitrary custom data to metainfo files. This tag is read by AppStream libraries and may be useful instead of defining new custom toplevel or `x-`-prefixed tags if you just want to add custom data to a metainfo file.
sr: Нађох неисправну ознаку. Нестандардне ознаке треба да имају префикс „x-“. Програмски ток такође обезбеђује ознаку „<custom/>“ за додавање изборних произвољних података у датотеке метаподатака. Ову ознаку читају библиотеке Програмског тока и може бити корисна уместо дефинисања новог произвољног највишег нивоа или ознака са „x-“ префиксом ако само желите да додате произвољне податке у датотеку метаподатака.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: The essential tag `metadata_license` is missing. A license for the metadata itself always has to be defined.
sr: Основна ознака „metadata_license“ недостаје. Дозвола за метаподатке увек мора бити дефинисана.

en: The component is missing a long description. Components of this type must have a long description.
sr: Недостаје дуг опис компоненте. Компоненте ове врсте морају имати дуг опис.

en: It would be useful to add a long description to this font to present it better to users.
sr: Било би корисно додати дуг опис овој врсти слова ради бољег представљања корисницима.

en: It is recommended to add a long description to this component to present it better to users.
sr: Препоручује се додавање дугог описа овој компоненти ради бољег представљања корисницима.

en: This generic component is missing a long description. It may be useful to add one.
sr: Овој општој компоненти недостаје дуг опис. Може бити корисно додавање једног.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: Type `console-application` component, but no information about binaries in $PATH was provided via a `provides/binary` tag.
sr: Врста „console-application“ компоненте, али никакве информације о извршним у „$PATH“ нису достављене путем ознаке „provides/binary“.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: This `web-application` component is missing a `launchable` tag of type `url`.
sr: Овој „web-application“ компоненти недостаје ознака „launchable“ врсте „url“.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: This `web-application` component is missing a `icon` tag to specify a valid icon.
sr: Овој „web-application“ компоненти недостаје ознака „icon“за навођење исправне иконице.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: This `web-application` component is missing categorizations. A `categories` block is likely missing.
sr: Овој „web-application“ компоненти недостаје категорзација. Блок „categories“ највероватније недостаје.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: Type `font` component, but no font information was provided via a `provides/font` tag.
sr: Врста „font“ компоненте, али нису достављене информације о врсти слова путем „provides/font“ ознаке.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: Type `driver` component, but no modalias information was provided via a `provides/modalias` tag.
sr: Врста „driver“ компоненте, али нису достављене информације о врсти слова путем „provides/modalias“ ознаке.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: An `extends` tag is specified, but the component is not of type `addon`, `localization` or `repository`.
sr: Наведена је ознака „extends“, али компонента није врсте „addon“, „localization“ или „repository“.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: The component is an addon, but no `extends` tag was specified.
sr: Компонента је додатак, али није наведена никаква ознака „extends“.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: This `localization` component is missing an `extends` tag, to specify the components it adds localization to.
sr: Овој „localization“ компоненти недостаје ознака „extends“, за навођење компоненте додаје јој локализацију.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: This `localization` component does not define any languages this localization is for.
sr: Ова „localization“ компонента не дефинише ниједан језикза који је ова локализација.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: This `service` component is missing a `launchable` tag of type `service`.
sr: Овој „service“ компоненти недостаје ознака „launchable“ врсте „service“.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: Suggestions of any type other than `upstream` are not allowed in metainfo files.
sr: Предлози неке врсте осим „upstream“ нису дозвољени у датотекама метаподатака.

en: The category name is not valid. Refer to the XDG Menu Specification for a list of valid category names.
sr: Назив категорије није исправан. Погледајте у одредби ХДГ изборника списак исправних назива категорије.

en: Unable to read file.
sr: Не могу да прочитам датотеку.

en: The XML of this file is malformed.
sr: ХМЛ ове датотеке је лош.

en: This XML document has an unknown root tag. Maybe this file is not a metainfo document?
sr: ХМЛ документ има непознату ознаку корена. Можда ова датотека није документ метаподатака?

en: The metainfo filename does not match the component ID.
sr: Назив датотеке метаподатака не одговара ИБ-у компоненте.

en: This component metadata refers to a non-existing .desktop file.
sr: Ови метаподаци компоненте упућују на непостојећу „.desktop“ датотеку.

en: No AppStream metadata was found in this directory or directory tree.
sr: Нисам нашао никакве метаподатке Програмског тока у овом директоријуму или стаблу директоријума.

note: pedantic because not everything which has metadata is an application
en: No XDG applications directory found.
sr: Нисам нашао директоријум ХДГ програма.

en: The metainfo file is stored in a legacy path. Please place it in `/usr/share/metainfo/`.
sr: Датотека метаподатака се налази у старој путањи. Пребаците је у „/usr/share/metainfo/“.

en: The metainfo file specifies multiple components. This is not allowed.
sr: Датотека метаподатака наводи више компоненти. То није дозвољено.

en: The releases are not sorted in a latest to oldest version order. This is required as some tools will assume that the latest version is always at the top. Sorting releases also increases overall readability of the metainfo file.
sr: Издања нису поређана од најновијих до најстаријих. Ово је потребно јер неки алати претпостављају да је најновије издање увек на врху. Ређање издања такође повећава читљивост датотеке метаподатака.

en: The value set as release urgency is not a known urgency value.
sr: Вредност постављена као хитност издања није позната вредност хитности.

en: The value set as release type is invalid.
sr: Вредност постављена као врста издања је неисправна.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: The value set as artifact type is invalid. Must be either `source` or `binary`.
sr: Вредност постављена као врста артифакта је неисправна. Мора бити или „source“ или „binary“.

en: The value set as artifact bundle type is invalid.
sr: Вредност постављена као врста скупа артифакта је неисправна.

en: The platform triplet for this release is invalid. It must be in the form of `architecture-oskernel-osenv` - refer to the AppStream documentation or information on normalized GNU triplets for more information and valid fields.
sr: Тројност платформе за ово издање је неисправна. Мора бити у облику „architecture-oskernel-osenv“ – погледајте документацију Програмског тока или информације о нормализованим ГНУ тројностима за више података и исправним пољима.

en: The selected checksumming algorithm is unsupported or unknown.
sr: Изабрани алгоритам провере суме је неподржан или непознат.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: The size type is unknown. Must be `download` or `installed`.
sr: Врста величине је непозната. Мора бити „download“ или „installed“.

en: The artifact filename must be a file basename, not a (relative or absolute) path.
sr: Назив датотеке артифакта мора бити назив основе датотеке, а не (релативна или апсолутна)н путања.

en: The value set as release issue type is invalid.
sr: Вредност постављена као врста проблема издања је неисправна.

en: The issue is tagged at security vulnerability with a CVE number, but its value does not look like a valid CVE identifier.
sr: Проблем је означен на безбедносну рањивост ЦВЕ бројем, али његова вредност не изгледа као исправан ЦВЕ одредник.

en: The AppStream specification requires a complete, ISO 8601 date string with at least day-granularity to denote dates. Please ensure the date string is valid.
sr: Одредба Програмског тока захтева потпуну ниску ИСО 8601 података са барем гранулацијом дана да би прибележила датуме. Уверите се да ли је ниска датума исправна.

en: This component extends, provides, requires or recommends itself, which is certainly not intended and may confuse users or machines dealing with this metadata.
sr: Ова компонента проширује, обезбеђује, захтева или препоручује саму себе, што вероватно није намеравано и може збунити кориснике или рачунаре који раде са овим метаподацима.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: Licenses for `runtime` components are usually too complex to reflect them in a simple SPDX expression. Consider using a `LicenseRef` and a web URL as value for this component's `project_license`. E.g. `LicenseRef-free=https://example.com/licenses.html`
sr: Дозволе за „runtime“ компоненте су обично превише сложене да би их одразиле у једноставном „SPDX“ изразу. Размотрите коришћење „LicenseRef“ и веб адресу као вредност за „project_license“ ове компоненте. Нпр. „LicenseRef-free=https://example.com/licenses.html“

en: Since a `runtime` component is comprised of multiple other software components, their component-IDs may be listed in a `<provides/>` section for this runtime.
sr: Како је „runtime“ компонента састављена од више других софтверских компоненти, њихови компонентни ИБ-ови могу бити исписани у одељку „<provides/>“ за ово извршно време.

en: The type of the item that the component provides is not known to AppStream.
sr: Врста ставке коју компонента обезбеђује није позната Програмском току.

note: TRANSLATORS: Please do not translate AppStream tag and property names (in backticks).
en: The toplevel `mimetypes` tag is deprecated. Please use `mediatype` tags in a `provides` block instead to indicate that your software provides a media handler for the given types.
sr: Највишег нивоа „mimetypes“ ознака је застарела. Користите „mediatype“ ознаке у блоку „provides“ да назначите да ваш софтвер доставља медијског руковаоца за дате врсте.

en: The emitted issue tag is unknown in the tag registry of AppStream. This is a bug in the validator itself, please report this issue in our bugtracker.
sr: Одаслана ознака проблема је непозната у регистру ознака Програмског тока. Ово је грешка у самом потврђивачу, пријавите овај проблем у нашем пратиоцу грешака.

en: URL format is invalid.
sr: Фомат адресе је неисправан.

note: TRANSLATORS: An invalid XML element was found, "Found" refers to the tag name found, "Allowed" to the permitted name. TRANSLATORS: An invalid XML element was found, "Found" refers to the tag name found, "Allowed" to the permitted names.
en: Found: %s - Allowed: %s
sr: Нађох: %s – Дозвољено: %s

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --verbose TRANSLATORS: ascompose flag description for: --verbose
en: Show extra debugging information.
sr: Приказује додатне информације прочишћавања.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --no-color TRANSLATORS: ascompose flag description for: --no-color
en: Don't show colored output.
sr: Не приказује обојени излаз.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --version TRANSLATORS: ascompose flag description for: --version
en: Show the program version.
sr: Приказује издање програма.

note: TRANSLATORS: Output if appstreamcli --version is executed.
en: AppStream version: %s
sr: Издање Програмског тока: %s

en: AppStream CLI tool version: %s
    AppStream library version: %s
sr: Издање конзолног алата Програмског тока: %s
    Издање библиотеке Програмског тока: %s

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --cachepath
en: Manually selected location of AppStream cache.
sr: Ручно изабрано место оставе Програмског тока.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --datapath
en: Manually selected location of AppStream metadata to scan.
sr: Ручно изабрано место метаподатака Програмског тока за прегледање.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --format
en: Default metadata format (valid values are 'xml' and 'yaml').
sr: Основни формат метаподатака (исправне вредности су „xml“ и „yaml“).

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --details
en: Print detailed output about found components.
sr: Исписује опширни излаз о нађеним компонентама.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --pedantic (used by the "validate" command)
en: Also show pedantic hints.
sr: Такође приказује сређене савете.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --explain (used by the "validate" command)
en: Print detailed explanation for found issues.
sr: Исписује опширно објашњење о нађеним проблемима.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --no-net (used by the "validate" command)
en: Do not use network access.
sr: Не користи приступ мрежи.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --format  when validating XML files
en: Format of the generated report (valid values are 'text' and 'yaml').
sr: Формат створеног извештаја (исправне вредност су „text“ и „yaml“).

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu for subcommands
en: AppStream command-line interface
sr: Сучеље линије наредби Програмског тока

en: '%s' command
sr: Наредба „%s“

note: TRANSLATORS: An unknown option was passed to appstreamcli.
en: Option '%s' is unknown.
sr: Опција „%s“ није позната.

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sr: Покрените „%s --help“ да видите списак доступних опција линије наредби.

en: Run '%s --help' to see a list of available commands and options, and '%s %s --help' to see a list of options specific for this subcommand.
sr: Покрените „%s --help“ да видите списак доступних наредби и опција и „%s%s --help“ да видите списак опција за ту под-наредбу.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --force
en: Enforce a cache refresh.
sr: Приморава освежавање оставе.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --user (part of the "put" subcommand)
en: Install the file for the current user, instead of globally.
sr: Инсталира датотеку за тренутног корисника уместо за цео систем.

en: You need to provide at least two version numbers to compare as parameters.
sr: Треба да доставите барем два броја издања да их упоредите као параметре.

note: * TRANSLATORS: The user tried to compare version numbers, but the comparison operator (greater-then, equal, etc.) was invalid.
en: Unknown compare relation '%s'. Valid values are:
sr: Непознат однос поређења „%s“. Исправне вредности су:

en: Too many parameters: Need two version numbers or version numbers and a comparison operator.
sr: Превише параметара: Потребна су два броја издања или бројеви издања и оператер поређења.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --from-desktop (part of the new-template subcommand)
en: Use the given .desktop file to fill in the basic values of the metainfo file.
sr: Користи „.desktop“ датотеку за попуњавање основних вредности датотеке метаподатака.

en: This command takes optional TYPE and FILE positional arguments, FILE being a file to write to (or "-" for standard output).
sr: Ова наредба узима изборне положајне аргументе „TYPE“ и „FILE“, „FILE“ јесте датотека у коју се пише (или - за стандардни излаз).

en: The TYPE must be a valid component-type, such as: %s
sr: „TYPE“ мора бити исправна врста компоненте, као: %s

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --exec (part of the make-desktop-file subcommand)
en: Use the specified line for the 'Exec=' key of the desktop-entry file.
sr: Користи наведени ред за „Exec=“ кључ датотеке уноса радне површи.

note: TRANSLATORS: this is a (usually shorter) command alias, shown after the command summary text
en: (Alias: '%s')
sr: (Алијас: „%s“)

note: these are commands we can use with appstreamcli
en: Subcommands:
sr: Поднаредбе:

en: You can find information about subcommand-specific options by passing "--help" to the subcommand.
sr: Можете наћи информације о опцијама посебним за поднаредбу проследивши „--help“ поднардби.

en: Command '%s' is unknown. Run '%s --help' for a list of available commands.
sr: Наредба „%s“ је непозната. Покрените „%s --help“ да видите списак доступних наредби.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --profile
en: Enable profiling
sr: Укључује профилисање

note: TRANSLATORS: `appstreamcli search` command description.
en: Search the component database.
sr: Претражује базу података компоненти.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli get` command description.
en: Get information about a component by its ID.
sr: Добавља податке о компоненти према ИД-у.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli what-provides` command description.
en: Get components which provide the given item. Needs an item type (e.g. lib, bin, python3, …) and item value as parameter.
sr: Добавља компоненте које достављају дату ставку. Захтева врсту ставке (нпр. lib, bin, python3, …) и вредност ставке као параметар.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli dump` command description.
en: Dump raw XML metadata for a component matching the ID.
sr: Избацује сирове ИксМЛ метаподатке за компоненту одговарајућег ИД-а.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli refresh-cache` command description.
en: Rebuild the component metadata cache.
sr: Поново изграђује оставу метаподатака компоненте.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli validate` command description.
en: Validate AppStream XML files for issues.
sr: Потврђује ХМЛ датотеке Програмског тока за проблемима.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli validate-tree` command description.
en: Validate an installed file-tree of an application for valid metadata.
sr: Потврђује инсталирано стабло датотека програма за исправним метаподацима.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli install` command description.
en: Install software matching the component-ID.
sr: Инсталира софтвер који одговара ИД-у компоненте.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli remove` command description.
en: Remove software matching the component-ID.
sr: Уклања софтвер који одговара ИД-у компоненте.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli status` command description.
en: Display status information about available AppStream metadata.
sr: Приказује информације стања о доступним метаподацима Програмског тока.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli put` command description.
en: Install a metadata file into the right location.
sr: Инсталира датотеку метаподатака на одгварајуће место.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli vercmp` command description.
en: Compare two version numbers.
sr: Пореди бројеве два издања.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli new-template` command description.
en: Create a template for a metainfo file (to be filled out by the upstream project).
sr: Прави шаблон за датотеку метаподатака (која ће бити попуњена узводним пројектом).

note: TRANSLATORS: `appstreamcli make-desktop-file` command description.
en: Create a desktop-entry file from a metainfo file.
sr: Прави датотеку уноса радне површи из датотеке метаподатака.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli news-to-metainfo` command description.
en: Convert a YAML or text NEWS file into metainfo releases.
sr: Претвара „YAML“ или текст „NEWS“ датотеку у издања метаподатака.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli metainfo-to-news` command description.
en: Write NEWS text or YAML file with information from a metainfo file.
sr: Пише „NEWS“ текст или „YAML“ датотеку са информацијама из датотеке метаподатака.

note: TRANSLATORS: ascli has been run without command.
en: You need to specify a command.
sr: Морате да наведете наредбу.

en: You might need superuser permissions to perform this action.
sr: Биће вам потребна администраторска овлашћења за обављање ове радње.

note: TRANSLATORS: An AppStream component-id is missing in the command-line arguments TRANSLATORS: ascli was told to find a software component by its ID, but no component-id was specified.
en: You need to specify a component-ID.
sr: Морате да наведете ИБ компоненте.

en: Unable to find component with ID '%s'!
sr: Не могу да пронађем компоненту са ИБ-ом „%s“!

en: You need to specify a term to search for.
sr: Морате да наведете појам за тражење.

note: TRANSLATORS: We got no full-text search results
en: No component matching '%s' found.
sr: Нисам нашао компоненту која се поклапа са „%s“.

en: No value for the item to search for was defined.
sr: Није дефинисана вредност ставке за тражење.

en: Invalid type for provided item selected. Valid values are:
sr: Изабрана је неисправна врста достављене ставке. Исправне вредности су:

en: Could not find component providing '%s::%s'.
sr: Не могу да нађем компоненту која доставља „%s::%s“.

en: You need to specify a metadata file.
sr: Морате да наведете датотеку метаподатака.

en: Unable to install metadata file: %s
sr: Не могу да инсталирам датотеку метаподатака: %s

en: You need to specify an input and output file.
sr: Морате да наведете улазну и излазну датотеку.

en: Metadata file '%s' does not exist.
sr: Датотека метаподатака „%s“ не постоји.

en: Unable to convert file: Could not determine output format, please set it explicitly using '--format='.
sr: Не могу да претворим датотеку: Не могу да одредим формат излаза, поставите га изричито користећи „--format=“.

en: You need to give an AppStream software component type to generate a template. Possible values are:
sr: Морате да дате врсту компоненте софтвера Програмског тока да бисте створили шаблон. Могуће вредности су:

note: TRANSLATORS: The user tried to create a new template, but supplied a wrong component-type string
en: The software component type '%s' is not valid in AppStream. Possible values are:
sr: Софтверска компонента врсте „%s“ није исправна у Програмском току. Могуће вредности су:

en: The .desktop file '%s' does not exist.
sr: „.desktop“ датотека „%s“ не постоји.

en: Unable to read the .desktop file: %s
sr: Не могу да прочитам „.desktop“ датотеку: %s

en: Unable to build the template metainfo file: %s
sr: Не могу да изградим датотеку мета-инфо шаблона: %s

en: Unable to save the template metainfo file: %s
sr: Не могу да сачувам датотеку мета-инфо шаблона: %s

en: Metainfo file '%s' does not exist.
sr: Метаинфо датотека „%s“ не постоји.

note: TRANSLATORS: In the status report of ascli: Header
en: AppStream Status:
sr: Стање Програмског тока:

en: Version: %s
sr: Издање: %s

note: TRANSLATORS: Status summary in ascli
en: Summary:
sr: Сажетак:

en: We have information on %i software components.
sr: Имамо информације о %i софтверске компоненте.

en: Error while loading the metadata pool: %s
sr: Грешка приликом учитавања припреме метаподатака: %s

en: You need to specify a metainfo file as input.
sr: Морате да наведете датотеку метаподатака као улаз.

en: You need to specify a desktop-entry file to create or augment as output.
sr: Треба да наведете датотеку уноса радне површи за стварање или повећање као излаза.

en: Augmenting existing desktop-entry file '%s' with data from '%s'.
sr: Увећавам постојећу датотеку уноса радне површи „%s“ са подацима из „%s“.

en: Unable to load existing desktop-entry file template: %s
sr: Не могу да учитам постојећи шаблон датотеке уноса радне површи: %s

en: Creating new desktop-entry file '%s' using data from '%s'
sr: Стварам нову датотеку уноса радне површи „%s“ користећи податке из „%s“

en: No stock icon name was provided in the metainfo file. Can not continue.
sr: Није достављен назив иконице залихе у датотеци метаподатака. Не могу да наставим.

en: No provided binary specified in metainfo file, and no exec command specified via '--exec'. Can not create 'Exec=' key.
sr: Није достављена извршна наведена у датотеци метаподатака, и није наведена наредба извршавања опцијом „--exec“. Не могу да створим „Exec=“ кључ.

en: Unable to save desktop entry file: %s
sr: Не могу да сачувам датотеку уноса радне површи: %s

en: You need to specify a NEWS file as input.
sr: Морате да наведете „NEWS“ датотеку као улаз.

en: You need to specify a metainfo file to augment, or '-' to print to stdout.
sr: Морате да наведете датотеку метаподатака да повећате или - да пишете на стандардни излаз.

en: No output filename specified, modifying metainfo file directly.
sr: Није наведен назив датотеке излаза, мењам датотеку метаподатака непосредно.

en: You need to specify a NEWS file as output, or '-' to print to stdout.
sr: Морате да наведете „NEWS“ датотеку као излаз или - да пишете на стандардни излаз.

en: You need to specify a NEWS format to write the output in.
sr: Треба да наведете „NEWS“ формат да пишете у излаз.

en: Unable to find operating system component '%s'!
sr: Не могу да нађем компоненту оперативног система „%s“!

en: Name
sr: Назив

en: Summary
sr: Сажетак

en: Homepage
sr: Матична страница

note: developer name
en: Developer
sr: Програмер

en: Description
sr: Опис

en: Version
sr: Издање

en: No suitable package manager CLI found. Please make sure that e.g. "pkcon" (part of PackageKit) is available.
sr: Нисам нашао одговарајуће конзолно сучеље управника пакетима. Проверите да ли је нпр. „pkcon“ доступан (део „PackageKit“-а).

en: Unable to spawn package manager: %s
sr: Не могу да изродим управника пакета: %s

en: Component '%s' has no installation candidate.
sr: Компонента „%s“ нема кандидата за инсталацију.

en: File '%s' does not exist.
sr: Датотека „%s“ не постоји.

note: TRANSLATORS: Used for small issue-statistics in appstreamcli-validate, shows amount of "error"-type hints
en: errors: %lu
sr: грешке: %lu

note: TRANSLATORS: Used for small issue-statistics in appstreamcli-validate, shows amount of "warning"-type hints
en: warnings: %lu
sr: упозорења: %lu

note: TRANSLATORS: Used for small issue-statistics in appstreamcli-validate, shows amount of "info"-type hints
en: infos: %lu
sr: инфо: %lu

note: TRANSLATORS: Used for small issue-statistics in appstreamcli-validate, shows amount of "pedantic"-type hints
en: pedantic: %lu
sr: уредних: %lu

en: You need to specify at least one file to validate!
sr: Морате навести бар једну датотеку за потврђивање!

en: Validation was successful.
sr: Потврђивање је успело.

en: Validation was successful: %s
sr: Потврђивање је успело: %s

en: Validation failed: %s
sr: Потврђивање није успело: %s

en: The validator can not create reports in the '%s' format. You may select 'yaml' or 'text' instead.
sr: Потврђивач не може да направи извештаје у „%s“ формату. Можете изабрати „yaml“ или „text“.

en: You need to specify a root directory to start validation!
sr: Морате навести корену фасциклу да започнете потврђивање!

en: Identifier
sr: Одредник

en: Internal ID
sr: Унутрашњи ИД

en: Package
sr: Пакет

en: Bundle
sr: Комплет

en: Icon
sr: Иконица

en: Extends
sr: Проширења

en: Default Screenshot URL
sr: Адреса основног снимка екрана

en: Project Group
sr: Група пројекта

note: license
en: License
sr: Лиценца

en: Categories
sr: Категорије

en: Compulsory for
sr: Неопходан за

note: TRANSLATORS: Other software or interfaces that this software component provides
en: Provided Items
sr: Достављене ставке
