appstream - en to oc translation catalogue (226 entries)

en: AppStream CLI
oc: Interfàcia en linha de comanda AppStream

en: An utility to work with AppStream metadata
oc: Un utilitari per trabalhar amb las metadonadas AppStream

en: Cache location '%s' is not writable.
oc: L’emplaçament de cache « %s » es pas accessible en escritura.

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Featured
oc: Endavant

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Audio Creation & Editing
oc: Creacion e edicion àudio

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Music Players
oc: Lectors de musica

[ctx: Category of Development]
en: Featured
oc: Endavant

[ctx: Category of Education]
en: Astronomy
oc: Astronomia

[ctx: Category of Education]
en: Chemistry
oc: Quimia

[ctx: Category of Education]
en: Languages
oc: Lengas

[ctx: Category of Education]
en: Math
oc: Matematicas

[ctx: Category of Games]
en: Featured
oc: Endavant

[ctx: Category of Games]
en: Action
oc: Accion

[ctx: Category of Games]
en: Adventure
oc: Aventura

[ctx: Category of Games]
en: Card
oc: Carta

[ctx: Category of Games]
en: Emulators
oc: Emuladors

[ctx: Category of Games]
en: Kids
oc: Mainatge

[ctx: Category of Games]
en: Logic
oc: Logica

[ctx: Category of Games]
en: Role Playing
oc: Jòcs de ròtle

[ctx: Category of Games]
en: Sports
oc: Espòrts

[ctx: Category of Games]
en: Strategy
oc: Estrategia

[ctx: Category of Graphics]
en: Featured
oc: Seleccionats

[ctx: Category of Graphics]
en: 3D Graphics
oc: Grafisme 3D

[ctx: Category of Graphics]
en: Photography
oc: Fotografia

[ctx: Category of Graphics]
en: Scanning
oc: Numerizacion

[ctx: Category of Graphics]
en: Vector Graphics
oc: Grafisme vectorial

[ctx: Category of Graphics]
en: Viewers
oc: Visuadors

[ctx: Category of Office]
en: Featured
oc: Seleccionats

[ctx: Category of Office]
en: Calendar
oc: Calendièr

[ctx: Category of Office]
en: Database
oc: Basa de donadas

[ctx: Category of Office]
en: Finance
oc: Finanças

[ctx: Category of Office]
en: Word Processor
oc: Tractament de tèxt

[ctx: Category of Addons]
en: Fonts
oc: Poliças

[ctx: Category of Addons]
en: Input Sources
oc: Fonts d’entrada

[ctx: Category of Addons]
en: Language Packs
oc: Paquets de lenga

[ctx: Category of Addons]
en: Localization
oc: Localizacion

[ctx: Category of Science]
en: Featured
oc: Endavant

[ctx: Category of Science]
en: Artificial Intelligence
oc: Intelligéncia artificiala

[ctx: Category of Science]
en: Astronomy
oc: Astronomia

[ctx: Category of Science]
en: Chemistry
oc: Quimia

[ctx: Category of Science]
en: Math
oc: Matematicas

[ctx: Category of Science]
en: Robotics
oc: Robotica

[ctx: Category of Communication]
en: Featured
oc: Endavant

[ctx: Category of Communication]
en: Chat
oc: Messatjariá

[ctx: Category of Communication]
en: News
oc: Actualitat

[ctx: Category of Communication]
en: Web Browsers
oc: Navegador web

[ctx: Category of Utility]
en: Featured
oc: Endavant

[ctx: Category of Utility]
en: Text Editors
oc: Editors de tèxt

[ctx: Category of Utility]
en: Terminal Emulators
oc: Emulador de terminal

[ctx: Category of Utility]
en: File System
oc: Sistèma de fichièrs

[ctx: Category of Utility]
en: System Monitoring
oc: Susvelhança sistèma

[ctx: Category of Utility]
en: Security
oc: Seguretat

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Audio & Video
en: Audio & Video
oc: Àudio e vidèo

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Development
en: Developer Tools
oc: Aisinas pel desvolopament

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Education
en: Education
oc: Educacion

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Game
en: Games
oc: Jòcs

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Graphics
en: Graphics & Photography
oc: Grafisme e fotografia

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Office
en: Office
oc: Burotica

note: TRANSLATORS: this is the main category for Add-ons TRANSLATORS: Addons are extensions for existing software components, e.g. support for more visual effects for a video editor
en: Add-ons
oc: Extensions

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Science
en: Science
oc: Sciéncia

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Communication
en: Communication & News
oc: Comunicacion e actualitat

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Utilities
en: Utilities
oc: Utilitaris

en: ALL
oc: TOTES

en: Adults Only
oc: Adultes unicament

en: Mature
oc: Matur

en: Teen
oc: Adolescents

en: Everyone 10+
oc: 10 ans e mai

en: Everyone
oc: Tot lo monde

en: Early Childhood
oc: Bas atge

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No cartoon violence
oc: Pas cap de violéncia de dessenhs animats

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon characters in unsafe situations
oc: Personatges de dessenh animat en situacion de dangièr

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon characters in aggressive conflict
oc: Personatges de dessenh animat en conflicte agressiu

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence involving cartoon characters
oc: Illustracion de violéncias implicant los personatges del dessenh animat

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No fantasy violence
oc: Pas de violéncias fantasticas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Characters in unsafe situations easily distinguishable from reality
oc: Personatges en situacions dangierosas francament irrealas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Characters in aggressive conflict easily distinguishable from reality
oc: Personatges en situacion de conflicte agressiu francament irreal

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence easily distinguishable from reality
oc: Illustracion violenta francament irreala

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No realistic violence
oc: Pas cap de violéncia realista

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mildly realistic characters in unsafe situations
oc: Personatges mejanament realistas en situacion dangierosa

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of realistic characters in aggressive conflict
oc: Illustracions de personatges realistas en conflicte agressiu

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence involving realistic characters
oc: Illustracions de violéncias implicant de personatges realistas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No bloodshed
oc: Pas cap de massacre

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Unrealistic bloodshed
oc: Chaple irrealista

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic bloodshed
oc: Chaple realista

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of bloodshed and the mutilation of body parts
oc: Illustracions d'un chaple e de mutilacions corporalas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sexual violence
oc: Pas cap de violéncia sexuala

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Rape or other violent sexual behavior
oc: Viòl e autre compòrtament sexual violent

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to alcohol
oc: Pas cap d'allusion a de bevendas alcoolizadas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to alcoholic beverages
oc: Allusions a de bevendas alcoolizadas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of alcoholic beverages
oc: Usatge de bevendas alcoolicas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to illicit drugs
oc: Pas cap d'allusion a de drògas illicitas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to illicit drugs
oc: Allusions a de drògas illicitas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of illicit drugs
oc: Usatge de drògas illicitas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to tobacco products
oc: Cap d’allusions als produits derivats del tabat

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to tobacco products
oc: Allusions a de produits derivats del tabat

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of tobacco products
oc: Referéncia al tabat

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No nudity of any sort
oc: Pas cap de nud, de cap de mena

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Brief artistic nudity
oc: Nud artistic de corta durada

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prolonged nudity
oc: Nuditat perlongada

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to or depictions of sexual nature
oc: Pas cap d'allusion o d'imatge amb caractèr sexual

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Provocative references or depictions
oc: Allusions e imatges provocators

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual references or depictions
oc: Recercar d'aplicacions

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic sexual behavior
oc: Illustracions de compòrtaments sexuals

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No profanity of any kind
oc: Pas cap de profanacion, de cap de mena

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mild or infrequent use of profanity
oc: Utilizacion moderada e ocasionnala d'injúrias

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Moderate use of profanity
oc: Utilizacion moderada d'injúrias

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Strong or frequent use of profanity
oc: Utilizacion fòrta e frequenta d'injúrias

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No inappropriate humor
oc: Pas cap d'umor desplaçat

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slapstick humor
oc: Umor burlèsc

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Vulgar or bathroom humor
oc: Umor vulgar e de regòla

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mature or sexual humor
oc: Umor per adultes e sexual

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No discriminatory language of any kind
oc: Pas cap d'allusion discriminatòria, de cap de mena

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Negativity towards a specific group of people
oc: Actituds negativas de cap a de gropes especifics de gents

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination designed to cause emotional harm
oc: Discriminacions destinadas a nafrar emocionalament

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Explicit discrimination based on gender, sexuality, race or religion
oc: Discriminacions explicitas basadas sul genre, lo sèxe, la raça e la religion

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No advertising of any kind
oc: Pas cap de publicitat, de cap de mena

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Product placement
oc: Gestion de projècte

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Explicit references to specific brands or trademarked products
oc: Allusions explicitas a de produits de marca especifica e depausada

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Users are encouraged to purchase specific real-world items
oc: Los utilizaires son encoratjats a crompar d'elements especifics del monde real

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No gambling of any kind
oc: Pas cap de pariatge, de cap de mena

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling on random events using tokens or credits
oc: Pariatges sus d'eveniments aleatòris amb l'ajuda de getons e a crèdit

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling using “play” money
oc: Pariatges amb de moneda « fictiva »

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling using real money
oc: Pariatges amb d'argent vertadièr

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No ability to spend money
oc: Pas cap de possibilitat de despensar d'argent

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Users are encouraged to donate real money
oc: Los utilizaires son encoratjats a donar d’argent real

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Ability to spend real money in-app
oc: Possibilitat de despensar d'argent vertadièr dins l’aplicacion

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No way to chat with other users
oc: Pas cap de possibilitat de discutir amb los autres utilizaires

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: User-to-user interactions without chat functionality
oc: Interaccions entre utilizaires sens possibilitat de discussion

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Moderated chat functionality between users
oc: Possibilitat moderada de discutir entre utilizaires

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Uncontrolled chat functionality between users
oc: Possibilitat de discutir sens contròtle entre utilizaires

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No way to talk with other users
oc: Pas cap de mejan de parlar amb los autres utilizaires

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Uncontrolled audio or video chat functionality between users
oc: Possibilitat de discutir o se veire sens contròtle entre utilizaires

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of social network usernames or email addresses
oc: Pas cap de partiment dels noms d'utilizaire de rets socialas o d'adreças electronicas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing social network usernames or email addresses
oc: Partiment dels noms d'utilizaire de rets socialas e de las adreças corrièr electronic

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of user information with third parties
oc: Pas cap de partiment dels identificants d’utilizaire amb de tèrças partidas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Checking for the latest application version
oc: Verificacion se s’agís de la darrièra version de l’aplicacion

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing diagnostic data that does not let others identify the user
oc: Partiment de las donadas de diagnostic que permet pas l’identification de l’utilizaire

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing information that lets others identify the user
oc: Partiment d’informacions que permet l’identificacion de l’utilizaire

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of physical location with other users
oc: Pas cap de partiment de geolocalizacion amb los autres utilizaires

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing physical location with other users
oc: Partiment de geolocalizacion amb los autres utilizaires

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to homosexuality
oc: Pas cap d'allusion a l’omosexualitat

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Indirect references to homosexuality
oc: Allusions indirèctas a l’omosexualitat

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Kissing between people of the same gender
oc: Estrentas entre personas d’un meteis sèxe

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic sexual behavior between people of the same gender
oc: Imatges de comportaments sexuals entre personas d’un meteis sèxe

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to prostitution
oc: Pas cap d'allusion a la prostitucion

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Indirect references to prostitution
oc: Allusions indirèctas a la prostitucion

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Direct references to prostitution
oc: Allusions dirèctas a la prostitucion

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of the act of prostitution
oc: Imatges d’actes de prostitucion

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to adultery
oc: Pas cap d'allusion a l’adultèri

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Indirect references to adultery
oc: Allusions indirèctas a l’adultèri

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Direct references to adultery
oc: Allusions dirèctas a l’adultèri

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of the act of adultery
oc: Imatges d’actes d’adultèri

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sexualized characters
oc: Representacions umanas amb caractèr non sexual

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Scantily clad human characters
oc: Representacions umanas leugièrament vestidas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Overtly sexualized human characters
oc: Representacions umanas amb caractèr dobèrtament sexual

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to desecration
oc: Pas cap d'allusion a de profanacion

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of or references to historical desecration
oc: Allusions o imatges de profanacions istoricas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of modern-day human desecration
oc: Representacions d’actes de profanacion contemporanèus sus umans

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of modern-day desecration
oc: Imatges d’actes de profanacion contemporanèus sus umans

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No visible dead human remains
oc: Pas cap d'imatge de rèstas umanas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Visible dead human remains
oc: Imatges de rèstas umanas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Dead human remains that are exposed to the elements
oc: Rèstas umanas expausadas als elements

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of desecration of human bodies
oc: Imatges de profanacions sus de còsses umans

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to slavery
oc: Pas cap d'allusion a l’esclavagisme

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of or references to historical slavery
oc: Representacions o allusions a l’esclavagisme istoric

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of modern-day slavery
oc: Representacions d’esclavagisme contemporanèu

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of modern-day slavery
oc: Imatges d’esclavagisme contemporanèu

note: TRANSLATORS: We got a 429 error while trying to download data
en: Failed to download due to server limit
oc: Fracàs del telecargament a causa del temps de responsa del servidor

en: Failed to download file: %s
oc: Fracàs del telecargament del fichièr : %s

note: TRANSLATORS: We tried to download an URL, but received a 404 error code
en: URL was not found on the server.
oc: URL pas trobada al servidor.

note: TRANSLATORS: We received an uexpected HTTP status code while talking to a server, likely an error
en: Unexpected status code: %ld
oc: Còdi d’estat inesperat : %ld

note: TRANSLATORS: We tried to download from an URL, but the retrieved data was empty
en: Retrieved file size was zero.
oc: La talha del fichièr recebut es nulla.

note: TRANSLATORS: Name of the "gnome:dark" visual environment style.
en: GNOME (Dark)
oc: GNOME (fosc)

note: TRANSLATORS: List of "grey-listed" words sperated with ";" Do not translate this list directly. Instead, provide a list of words in your language that people are likely to include in a search but that should normally be ignored in the search.
en: app;application;package;program;programme;suite;tool
oc: app;aplicacion;paquet;programa;program;seguida;aisina;otis

en: Metadata files have errors:
oc: Los fichièrs de metadonadas an d’errors :

en: Group
oc: Grop

en: Iconsets
oc: Jòcs d’icònas

en: Libraries
oc: Bibliiotècas

en: Binaries
oc: Binaris

en: Media types
oc: Tipes de mèdias

en: Fonts
oc: Poliças

en: D-Bus System Services
oc: Servicis del sistèma D-Bus

en: D-Bus Session Services
oc: Servicis de session D-Bus

en: Component
oc: Compausant

en: keyboard
oc: clavièr

en: gamepad
oc: maneta de jòc

en: tv remote
oc: telecomanda

en: graphics tablet
oc: tauleta grafica

en: keyboards
oc: claviers

en: gamepads
oc: manetas de jòc

en: tv remotes
oc: telecomanda

en: graphics tablets
oc: tauleta grafica

note: TRANSLATORS: The placeholder is replaced with a plural input device name, e.g. "gamepads"
en: This software supports %s.
oc: Aqueste logicial pren en carga los %s.

en: This software supports touch input.
oc: Aqueste logicial pren en carga las entradas tactilas.

en: This software can be controlled via voice input.
oc: Se pòt contrarotlar aqueste logicial per comanda vocala.

en: This software can be controlled via a camera.
oc: Se pòt contrarotlar aqueste logicial per camèra.

en: Physical keyboard found.
oc: Clavièr fisic detectat.

en: Gamepad found.
oc: Maneta de jòc detectada.

en: TV remote found.
oc: Telecomanda detectada.

en: Software '%s' was found
oc: Lo logicial « %s » es estat trobat

en: Unable to read file.
oc: Lectura impossibla del fichièr.

en: URL format is invalid.
oc: Lo format de l’URL es invalid.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --version TRANSLATORS: ascompose flag description for: --version
en: Show the program version.
oc: Afichar la version del programa.

note: TRANSLATORS: Output if appstreamcli --version is executed.
en: AppStream version: %s
oc: Version d’AppStream : %s

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --no-net (used by the "validate" command)
en: Do not use network access.
oc: Utilizar pas l’accès a la ret.

en: '%s' command
oc: comanda « %s »

note: TRANSLATORS: this is a (usually shorter) command alias, shown after the command summary text
en: (Alias: '%s')
oc: (Alias : « %s »)

note: these are commands we can use with appstreamcli
en: Subcommands:
oc: Soscomandas :

en: The .desktop file '%s' does not exist.
oc: Lo fichièr .desktop « %s » existís pas.

note: TRANSLATORS: In the status report of ascli: Header
en: AppStream Status:
oc: Estat d'AppStream :

en: Version: %s
oc: Version : %s

note: TRANSLATORS: Status summary in ascli
en: Summary:
oc: Resumit :

en: Name
oc: Nom

en: Summary
oc: Resumit

en: Homepage
oc: Pagina d'acuèlh

note: developer name
en: Developer
oc: Desvolopaire

en: Description
oc: Descripcion

en: Unable to spawn package manager: %s
oc: Lançament impossibla del gestionari de paquets : %s

en: File '%s' does not exist.
oc: Lo fichièr « %s » existís pas.

note: TRANSLATORS: Used for small issue-statistics in appstreamcli-validate, shows amount of "info"-type hints
en: infos: %lu
oc: informacions : %lu

en: Package
oc: Paquetatge

en: Bundle
oc: Grop

en: Icon
oc: Icòna

note: license
en: License
oc: Licéncia

en: Categories
oc: Categorias

en: Compulsory for
oc: Obligatòri per
