appstream - en to nb translation catalogue (302 entries)

en: AppStream CLI
nb: AppStream-kommandoprogram

en: An utility to work with AppStream metadata
nb: Et verktøy for å jobbe med AppStream-metadata

en: AppStream is a metadata specification which permits software components to provide information about themselves to automated systems and end-users before the software is actually installed. The AppStream project provides facilities to easily access and transform this metadata, as well as a few additional services for building feature-rich software centers and similar applications that make use of software metadata.
nb: AppStream er en metadata-spesifikasjon, som lar programvarekomponenter gi opplysninger om seg selv til automatiserte systemer og sluttbrukere, allerede før programvaren blir installert. AppStream-prosjektet tilbyr funksjonalitet for enkelt tilgang til og mulighet for å omforme disse metadataene.  I tillegg tilbys ekstra tjenester som gjør det mulig å lage programvaresentre og lignende programmer med mye funksjonalitet, ved å bruke de tilgjengelige programvaremetadataene.

en: The <em>appstreamcli</em> command-line tool allows to read, write, and transform AppStream XML or YAML metadata as well as to validate it for compliance with the specification. It also provides easy access to the system metadata pool, for example to query for software that provides a specific Mediatype handler or for installing software by its component identifier.
nb: Kommandolinjeverktøyet <em>appstreamcli</em> tillater lesing, skriving og godkjenning av transformering av AppStream sin XML- eller YAML-metadata. Det gir også tilgang til systemets metadatagrunnlag, for eksempel for spørringer til programvare som tilbyr en spesifikk MIME-type, og installasjon av dens programvarekomponentidentifikator.

en: Cache location '%s' is not writable.
nb: Hurtiglagerplasseringen "%s" er ikke skrivbar.

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Featured
nb: Framhevet

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Audio Creation & Editing
nb: Lydinnspilling og redigering

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Music Players
nb: Musikkspillere

[ctx: Category of Development]
en: Featured
nb: Framhevet

[ctx: Category of Development]
en: Debuggers
nb: Feilrettere

[ctx: Category of Development]
en: IDEs
nb: Utviklingsmiljø

[ctx: Category of Education]
en: Featured
nb: Framhevet

[ctx: Category of Education]
en: Astronomy
nb: Astronomi

[ctx: Category of Education]
en: Chemistry
nb: Kjemi

[ctx: Category of Education]
en: Languages
nb: Språk

[ctx: Category of Education]
en: Math
nb: Matte

[ctx: Category of Games]
en: Featured
nb: Framhevet

[ctx: Category of Games]
en: Action
nb: Handling

[ctx: Category of Games]
en: Adventure
nb: Eventyr

[ctx: Category of Games]
en: Arcade
nb: Arkade

[ctx: Category of Games]
en: Blocks
nb: Blokker

[ctx: Category of Games]
en: Board
nb: Brett

[ctx: Category of Games]
en: Card
nb: Kort

[ctx: Category of Games]
en: Emulators
nb: Emulatorer

[ctx: Category of Games]
en: Kids
nb: Barn

[ctx: Category of Games]
en: Logic
nb: Logikk

[ctx: Category of Games]
en: Role Playing
nb: Rollespill

[ctx: Category of Games]
en: Sports
nb: Sport

[ctx: Category of Games]
en: Strategy
nb: Strategi

[ctx: Category of Graphics]
en: Featured
nb: Framhevet

[ctx: Category of Graphics]
en: 3D Graphics
nb: 3D-grafikk

[ctx: Category of Graphics]
en: Photography
nb: Fotografi

[ctx: Category of Graphics]
en: Scanning
nb: Skanning

[ctx: Category of Graphics]
en: Vector Graphics
nb: Vektorgrafikk

[ctx: Category of Graphics]
en: Viewers
nb: Fremvisere

[ctx: Category of Office]
en: Featured
nb: Framhevet

[ctx: Category of Office]
en: Calendar
nb: Kalender

[ctx: Category of Office]
en: Finance
nb: Finans

[ctx: Category of Office]
en: Word Processor
nb: Tekstbehandler

[ctx: Category of Addons]
en: Fonts
nb: Skrifter

[ctx: Category of Addons]
en: Codecs
nb: Kodek

[ctx: Category of Addons]
en: Input Sources
nb: Inndatakilder

[ctx: Category of Addons]
en: Language Packs
nb: Språkpakker

[ctx: Category of Addons]
en: Localization
nb: Lokalisering

[ctx: Category of Science]
en: Featured
nb: Framhevet

[ctx: Category of Science]
en: Artificial Intelligence
nb: Kunstig intelligens

[ctx: Category of Science]
en: Astronomy
nb: Astronomi

[ctx: Category of Science]
en: Chemistry
nb: Kemi

[ctx: Category of Science]
en: Math
nb: Matte

[ctx: Category of Science]
en: Robotics
nb: Robotikk

[ctx: Category of Communication]
en: Featured
nb: Framhevet

[ctx: Category of Communication]
en: Chat
nb: Meldinger

[ctx: Category of Communication]
en: News
nb: Nyheter

[ctx: Category of Communication]
en: Web Browsers
nb: Nettlesere

[ctx: Category of Utility]
en: Featured
nb: Framhevet

[ctx: Category of Utility]
en: Text Editors
nb: Tekstbehandlere

[ctx: Category of Utility]
en: Terminal Emulators
nb: Terminalemulatorer

[ctx: Category of Utility]
en: File System
nb: Filsystem

[ctx: Category of Utility]
en: System Monitoring
nb: Systemovervåkning

[ctx: Category of Utility]
en: Security
nb: Sikkerhet

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Audio & Video
en: Audio & Video
nb: Lyd og video

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Development
en: Developer Tools
nb: Utviklerverktøy

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Education
en: Education
nb: Utdanning

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Game
en: Games
nb: Spill

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Graphics
en: Graphics & Photography
nb: Grafikk og fotografi

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Office
en: Office
nb: Kontor

note: TRANSLATORS: this is the main category for Add-ons TRANSLATORS: Addons are extensions for existing software components, e.g. support for more visual effects for a video editor
en: Add-ons
nb: Tillegg

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Science
en: Science
nb: Vitenskap

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Communication
en: Communication & News
nb: Kommunikasjon og nyheter

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Utilities
en: Utilities
nb: Verktøy

en: General
nb: Generelt

en: ALL
nb: ALLE

en: Adults Only
nb: Kun for voksne

en: Mature
nb: Moden

en: Teen
nb: Ungdom

en: Everyone 10+
nb: 10+

en: Everyone
nb: Alle

en: Early Childhood
nb: Tidlig barndom

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No cartoon violence
nb: Ingen fantasivold

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon characters in unsafe situations
nb: Utrygge hendelser med fantasifigurer

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon characters in aggressive conflict
nb: Aggressive sammenstøt med fantasifigurer

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence involving cartoon characters
nb: Drøy vold med fantasifigurer

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No fantasy violence
nb: Ingen illustrert vold

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Characters in unsafe situations easily distinguishable from reality
nb: Utrygge hendelser som er lette å skille fra virkeligheten

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Characters in aggressive conflict easily distinguishable from reality
nb: Aggressive sammenstøt som er lette å skille fra virkeligheten

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence easily distinguishable from reality
nb: Drøy vold som er lett å skille fra virkeligheten

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No realistic violence
nb: Ingen virkelighetsnær vold

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mildly realistic characters in unsafe situations
nb: Utrygge hendelser med virkelighetsnære figurer

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of realistic characters in aggressive conflict
nb: Aggressive sammenstøt med virkelighetsnære figurer

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence involving realistic characters
nb: Drøy vold med virkelighetsnære figurer

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No bloodshed
nb: Ingen blodighet

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Unrealistic bloodshed
nb: Illustrert blodighet

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic bloodshed
nb: Virkelighetsnær blodighet

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of bloodshed and the mutilation of body parts
nb: Blodighet og lemlestelse

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sexual violence
nb: Ingen seksuelle overgrep

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Rape or other violent sexual behavior
nb: Voldtekt eller annen seksuell vold

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to alcohol
nb: Ingen henvisninger til alkohol

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to alcoholic beverages
nb: Henvisninger til alkoholholdige drikker

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of alcoholic beverages
nb: Inntak av alkoholholdige drikker

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to illicit drugs
nb: Ingen henvisninger til ulovlige rusmidler

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to illicit drugs
nb: Henvisninger til ulovlige rusmidler

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of illicit drugs
nb: Inntak av ulovlige rusmidler

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to tobacco products
nb: Ingen henvisninger til tobakksprodukter

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: References to tobacco products
nb: Henvisninger til tobakksprodukter

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Use of tobacco products
nb: Bruk av tobakksprodukter

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No nudity of any sort
nb: Ingen nakenhet

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Brief artistic nudity
nb: Flyktig kunstnerisk nakenhet

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prolonged nudity
nb: Lengre perioder med nakenhet

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Explicit nudity involving visible sexual organs
nb: Tydelig nakenhet med synlige kjønnsorganer

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to or depictions of sexual nature
nb: Ingen seksuelle henvisninger eller fremstillinger

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Provocative references or depictions
nb: Hintende henvisninger eller fremstillinger

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual references or depictions
nb: Seksuelle henvisninger eller fremstillinger

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic sexual behavior
nb: Drøye seksuelle handlinger

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No profanity of any kind
nb: Ingen banning

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mild or infrequent use of profanity
nb: Lett eller sporadisk banning

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Moderate use of profanity
nb: Måteholden banning

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Strong or frequent use of profanity
nb: Kraftig eller regelmessig banning

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No inappropriate humor
nb: Ingen vulgær humor

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slapstick humor
nb: Tegnefilmhumor

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Vulgar or bathroom humor
nb: Vulgær humor

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Mature or sexual humor
nb: Drøy eller seksuell humor

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No discriminatory language of any kind
nb: Ingen diskriminerende språkbruk

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Negativity towards a specific group of people
nb: Negativitet mot en utpekt gruppe med mennesker

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination designed to cause emotional harm
nb: Målrettet diskriminering ment for å såre

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Explicit discrimination based on gender, sexuality, race or religion
nb: Diskriminering med utgangspunkt i kjønn, seksualitet, opphav eller religion

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No advertising of any kind
nb: Ingen annonser

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Product placement
nb: Produktplasseringer

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Explicit references to specific brands or trademarked products
nb: Tydelige henvisninger til spesifikke merkevarer

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Users are encouraged to purchase specific real-world items
nb: Oppfordringer til kjøp av virkelige, fysiske produkter

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No gambling of any kind
nb: Ingen sjansespill

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling on random events using tokens or credits
nb: Sjansespill med sjetonger rundt uforutsigbare hendelser

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling using “play” money
nb: Sjansespill med falske penger

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling using real money
nb: Sjansespill med ekte penger

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No ability to spend money
nb: Ingen muligheter for pengebruk

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Users are encouraged to donate real money
nb: Oppfordringer til donering av ekte penger

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Ability to spend real money in-app
nb: Muligheter for pengebruk

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No way to chat with other users
nb: Ingen muligheter til å sende eller motta meldinger

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: User-to-user interactions without chat functionality
nb: Kommunikasjon med andre uten meldinger

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Moderated chat functionality between users
nb: Kontrollert kommunikasjon med meldinger

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Uncontrolled chat functionality between users
nb: Ukontrollert kommunikasjon med meldinger

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No way to talk with other users
nb: Ingen muligheter til å snakke med andre

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Moderated audio or video chat functionality between users
nb: Kontrollert kommunikasjon med lyd eller video

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Uncontrolled audio or video chat functionality between users
nb: Ukontrollert kommunikasjon med lyd eller video

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of social network usernames or email addresses
nb: Ingen deling av eksterne brukernavn eller e-postadresser

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing social network usernames or email addresses
nb: Deling av eksterne brukernavn eller e-postadresser

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of user information with third parties
nb: Ingen informasjonsdeling med tredjeparter

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Checking for the latest application version
nb: Sjekking av nyeste appversjon

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing diagnostic data that does not let others identify the user
nb: Deling av informasjon som ikke kan knyttes til enkeltpersoner

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing information that lets others identify the user
nb: Deling informasjon som kan knyttes til enkeltpersoner

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of physical location with other users
nb: Ingen deling av posisjon med andre

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing physical location with other users
nb: Deling av posisjon med andre

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to homosexuality
nb: Ingen henvisninger til homofili

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Indirect references to homosexuality
nb: Vage henvisninger til homofili

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Kissing between people of the same gender
nb: Kyssing mellom folk av samme kjønn

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic sexual behavior between people of the same gender
nb: Drøye seksuelle handlinger mellom folk av samme kjønn

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to prostitution
nb: Ingen henvisninger til prostitusjon

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Indirect references to prostitution
nb: Vage henvisninger til prostitusjon

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Direct references to prostitution
nb: Tydelige henvisninger til prostitusjon

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of the act of prostitution
nb: Drøye fremstillinger av prostitusjon

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to adultery
nb: Ingen henvisninger til utroskap

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Indirect references to adultery
nb: Vage henvisninger til utroskap

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Direct references to adultery
nb: Tydelige henvisninger til utroskap

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of the act of adultery
nb: Drøye fremstillinger av utroskap

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sexualized characters
nb: Ingen seksualiserte figurer

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Scantily clad human characters
nb: Lettkledde menneskefigurer

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Overtly sexualized human characters
nb: Sterkt seksualiserte menneskefigurer

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to desecration
nb: Blasfemi

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of or references to historical desecration
nb: Fremstillinger av eller henvisninger til historisk blasfemi

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of modern-day human desecration
nb: Fremstillinger av moderne blasfemi

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of modern-day desecration
nb: Drøye fremstillinger av moderne blasfemi

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No visible dead human remains
nb: Ingen synlige menneskelik

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Visible dead human remains
nb: Synlige menneskelik

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Dead human remains that are exposed to the elements
nb: Menneskelik utsatt for vær og vind

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of desecration of human bodies
nb: Drøye fremstillinger av forderving av menneskekropper

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No references to slavery
nb: Ingen henvisninger til slaveri

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of or references to historical slavery
nb: Fremstillinger av eller henvisninger til historisk slaveri

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Depictions of modern-day slavery
nb: Fremstillinger av moderne slaveri

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic depictions of modern-day slavery
nb: Drøye fremstillinger av moderne slaveri

note: TRANSLATORS: We got a 429 error while trying to download data
en: Failed to download due to server limit
nb: Nedlasting mislyktes grunnet tjenerbegrensning

en: Failed to download file: %s
nb: Klarte ikke å laste ned filen: %s

note: TRANSLATORS: We tried to download from an URL, but the retrieved data was empty
en: Retrieved file size was zero.
nb: Innhentet filstørrelse er null.

note: TRANSLATORS: List of "grey-listed" words sperated with ";" Do not translate this list directly. Instead, provide a list of words in your language that people are likely to include in a search but that should normally be ignored in the search.
en: app;application;package;program;programme;suite;tool
nb: app;applikasjon;program;pakke;programvarepakke;verktøy;redskap

en: Metadata files have errors:
nb: Feil i metadatafiler:

en: Iconsets
nb: Ikonsett

en: Libraries
nb: Bibliotek

en: Binaries
nb: Binærfiler

en: Media types
nb: Medietyper

en: Fonts
nb: Skrifter

en: Modaliases
nb: Modalias

en: D-Bus System Services
nb: D-Bus-systemtjenester

en: D-Bus Session Services
nb: D-Bus-økttjenester

en: Runtime Firmware
nb: Kjøretids-fastvare

en: Flashed Firmware
nb: Innbrent fastvare

en: Component
nb: Komponent

en: The set component type is not a recognized, valid AppStream component type.
nb: Den angitte komponentypen er ikke en kjent, gyldig AppStream-komponenttype.

en: Consider using a secure (HTTPS) URL for the remote icon link.
nb: Overvei å bruke en sikret (HTTPS-) nettadresse for ikonlenken annensteds fra.

en: This generic component is missing a long description. It may be useful to add one.
nb: Denne generiske komponenten mangler en lang beskrivelse. Det kan være nyttig å legge det til.

en: The screenshot caption is too long (should be <= 100 characters)
nb: Skjermavbildningens bildetekst er for lang (skal være <= 100 tegn)

en: Unable to read file.
nb: Klarte ikke lese fil.

en: The XML of this file is malformed.
nb: XML-en i denne filen er feilformatert.

en: This component metadata refers to a non-existing .desktop file.
nb: Denne komponentens metadata henviser til en ikke-eksisterende .desktop-fil.

note: pedantic because not everything which has metadata is an application
en: No XDG applications directory found.
nb: Fant ingen mappe med XDG-programmer.

en: URL format is invalid.
nb: Nettadresseformatet er ugyldig.

note: TRANSLATORS: An invalid XML element was found, "Found" refers to the tag name found, "Allowed" to the permitted name. TRANSLATORS: An invalid XML element was found, "Found" refers to the tag name found, "Allowed" to the permitted names.
en: Found: %s - Allowed: %s
nb: Funnet: %s - Tillatt: %s

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --verbose TRANSLATORS: ascompose flag description for: --verbose
en: Show extra debugging information.
nb: Vis ekstra feilrettingsinformasjon.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --no-color TRANSLATORS: ascompose flag description for: --no-color
en: Don't show colored output.
nb: Ikke vis fargelagt utdata.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --version TRANSLATORS: ascompose flag description for: --version
en: Show the program version.
nb: Vis programversjonen.

note: TRANSLATORS: Output if appstreamcli --version is executed.
en: AppStream version: %s
nb: AppStream-versjon: %s

en: AppStream CLI tool version: %s
    AppStream library version: %s
nb: Versjon av kommandolinjegrensesnitt for AppStream: %s
    Versjon av AppStream-bibliotek: %s

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --cachepath
en: Manually selected location of AppStream cache.
nb: Manuelt valgt plassering for AppStream-hurtiglager.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --datapath
en: Manually selected location of AppStream metadata to scan.
nb: Manuelt valgt plassering for AppStream-metadata å skanne.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --format
en: Default metadata format (valid values are 'xml' and 'yaml').
nb: Forvalgt metadataformat (gyldige verdier er "xml" og "yaml").

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --details
en: Print detailed output about found components.
nb: Skriv detaljert utdata om identifiserte komponenter.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --pedantic (used by the "validate" command)
en: Also show pedantic hints.
nb: Vis også pedantiske tips.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --no-net (used by the "validate" command)
en: Do not use network access.
nb: Ikke bruk nettverkstilgang.

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu for subcommands
en: AppStream command-line interface
nb: Kommandolinjegrensesnitt for AppStream

en: '%s' command
nb: "%s"-kommando

note: TRANSLATORS: An unknown option was passed to appstreamcli.
en: Option '%s' is unknown.
nb: Valget "%s" er ukjent.

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
nb: Kjør "%s --help" for å se en full liste over tilgjengelige kommandolinjevalg.

en: Run '%s --help' to see a list of available commands and options, and '%s %s --help' to see a list of options specific for this subcommand.
nb: Kjør "%s --help" for å se en liste over tilgjengelige kommandoer og valg, og "%s %s --help" for å se en liste over spesifikke valg for denne underkommandoen.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --force
en: Enforce a cache refresh.
nb: Tving gjennom en oppdatering av hurtiglageret.

en: You need to provide at least two version numbers to compare as parameters.
nb: Du må oppgi minst to versjonsnummer å sammenligne som parameter.

note: * TRANSLATORS: The user tried to compare version numbers, but the comparison operator (greater-then, equal, etc.) was invalid.
en: Unknown compare relation '%s'. Valid values are:
nb: Ukjent sammenligningsrelasjon "%s". Gyldige verdier er:

en: Too many parameters: Need two version numbers or version numbers and a comparison operator.
nb: For mange parametre: Trenger to versjonsnummer eller versjonsnummer og sammenligningsoperator.

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --from-desktop (part of the new-template subcommand)
en: Use the given .desktop file to fill in the basic values of the metainfo file.
nb: Bruk gitt .desktop-fil for å fylle inn grunnleggende verdier i metainfofila.

en: This command takes optional TYPE and FILE positional arguments, FILE being a file to write to (or "-" for standard output).
nb: Denne kommandoen tar valgfrie posisjonsargument for TYPE og FILE, der FILE er en fil å skrive til (eller "-" for forvalgt utdata).

en: The TYPE must be a valid component-type, such as: %s
nb: TYPE må være en gyldig komponenttype, som %s

note: these are commands we can use with appstreamcli
en: Subcommands:
nb: Underkommandoer:

en: You can find information about subcommand-specific options by passing "--help" to the subcommand.
nb: Du kan finne informasjon om underordnede kommandoer ved å sende "--help" til underkommandoen.

en: Command '%s' is unknown. Run '%s --help' for a list of available commands.
nb: Kommandoen «%s» er ukjent. Kjør «%s --help» for å se en full liste over tilgjengelige kommandoer.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli search` command description.
en: Search the component database.
nb: Søk i komponentdatabasen.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli get` command description.
en: Get information about a component by its ID.
nb: Hent informasjon om en komponent gitt av dens ID.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli dump` command description.
en: Dump raw XML metadata for a component matching the ID.
nb: Dumpa rå XML-metadata for en komponent som samsvarer med ID-en.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli refresh-cache` command description.
en: Rebuild the component metadata cache.
nb: Bygg opp igjen komponent- og metadata -hurtiglager.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli validate` command description.
en: Validate AppStream XML files for issues.
nb: Se gjennom AppStream-XML-filer for feil.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli validate-tree` command description.
en: Validate an installed file-tree of an application for valid metadata.
nb: Se gjennom et filtre tilhørende et installert program for gyldigheten av metadata.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli install` command description.
en: Install software matching the component-ID.
nb: Installer programvare som samsvarer med komponent-ID-en.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli remove` command description.
en: Remove software matching the component-ID.
nb: Fjern programvare som samsvarer med komponent-ID-en.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli status` command description.
en: Display status information about available AppStream metadata.
nb: Statusinformasjon om tilgjengelig AppStream-metadata.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli put` command description.
en: Install a metadata file into the right location.
nb: Installer ei metadatafil på rett plass.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli vercmp` command description.
en: Compare two version numbers.
nb: Sammenlign to versjonsnummer.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli new-template` command description.
en: Create a template for a metainfo file (to be filled out by the upstream project).
nb: Opprett en map for ei metainfofil (for senere utfylling av prosjektet oppstrøms).

note: TRANSLATORS: `appstreamcli news-to-metainfo` command description.
en: Convert a YAML or text NEWS file into metainfo releases.
nb: Omform en NEWS-fil i YAML- eller tekstformat til metainfo-utgivelser.

note: TRANSLATORS: `appstreamcli metainfo-to-news` command description.
en: Write NEWS text or YAML file with information from a metainfo file.
nb: Skriv NEWS-tekst, eller YAML-fil med informasjon fra en metainfo-fil.

note: TRANSLATORS: ascli has been run without command.
en: You need to specify a command.
nb: Du må angi en kommando.

en: A metadata source group with the name '%s' does not exist!
nb: Metadatafilkildegruppen med navn «%s» finnes ikke!

en: You might need superuser permissions to perform this action.
nb: Det kan hende du trenger superbruker-rettigheter for å utføre denne handlingen.

note: TRANSLATORS: An AppStream component-id is missing in the command-line arguments TRANSLATORS: ascli was told to find a software component by its ID, but no component-id was specified.
en: You need to specify a component-ID.
nb: Du må angi en komponent-ID.

en: Unable to find component with ID '%s'!
nb: Klarer ikke å finne komponent med ID "%s"!

en: You need to specify a term to search for.
nb: Du må oppgi et uttrykk å søke etter.

note: TRANSLATORS: We got no full-text search results
en: No component matching '%s' found.
nb: Fant ingen komponent som samsvarer med "%s".

en: No value for the item to search for was defined.
nb: Ingen verdi for elementet å søke ble definert.

en: Invalid type for provided item selected. Valid values are:
nb: Ugyldig type oppgitt for valgt element. Gyldige verdier er:

en: Could not find component providing '%s::%s'.
nb: Kunne ikke finne komponenten som tilbyr "%s::%s".

en: You need to specify a metadata file.
nb: Du må oppgi ei metadatafil.

en: You need to specify an input and output file.
nb: Du må angi ei inn- og ut-datafil.

en: Metadata file '%s' does not exist.
nb: Metadatafilen "%s" finnes ikke.

en: Unable to convert file: Could not determine output format, please set it explicitly using '--format='.
nb: Kunne ikke konvertere fil: Problem med å bestemme utdataformat, sett det eksplisitt ved bruk av "--format=".

en: You need to give an AppStream software component type to generate a template. Possible values are:
nb: Du må angi en AppStream-programvarekomponenttype for å opprette en mal. Mulige verdier er:

note: TRANSLATORS: The user tried to create a new template, but supplied a wrong component-type string
en: The software component type '%s' is not valid in AppStream. Possible values are:
nb: Programvarekomponentens type "%s" er ikke gyldig i AppStream. Mulige verdier er:

en: The .desktop file '%s' does not exist.
nb: .dekstop-filen "%s" finnes ikke.

en: Unable to read the .desktop file: %s
nb: Klarte ikke å lese .desktop-fila: %s

en: Unable to build the template metainfo file: %s
nb: Kunne ikke bygge malfil for metainfo: %s

en: Unable to save the template metainfo file: %s
nb: Klarte ikke å lagre malfil for metainfo: %s

note: TRANSLATORS: In the status report of ascli: Header
en: AppStream Status:
nb: AppStream-status:

en: Version: %s
nb: Versjon: %s

note: TRANSLATORS: Status summary in ascli
en: Summary:
nb: Sammendrag:

en: We have information on %i software components.
nb: Vi har informasjon om %i programvarekomponenter.

en: Error while loading the metadata pool: %s
nb: Feil under innlasting av metadatagrunnlag: %s

en: You need to specify a desktop-entry file to create or augment as output.
nb: Du må oppgi en utdata-desktop-fil som skal opprettes eller oppdateres.

en: No output filename specified, modifying metainfo file directly.
nb: Utdatafilnavn ikke angitt. Oppdaterer metainfo-filen direkte.

en: Name
nb: Navn

en: Summary
nb: Sammendrag

en: Homepage
nb: Hjemmeside

note: developer name
en: Developer
nb: Utvikler

en: Description
nb: Beskrivelse

en: No suitable package manager CLI found. Please make sure that e.g. "pkcon" (part of PackageKit) is available.
nb: Fant inget formålstjenlig kommandolinjegrensesnitt for pakkebehandler. Sørg for at "pkcon" (som er en del av PackageKit) er installert.

en: Unable to spawn package manager: %s
nb: Klarte ikke å starte pakkebehandler: %s

en: Component '%s' has no installation candidate.
nb: Komponenten "%s" har ingen installasjonskandidat.

note: TRANSLATORS: Used for small issue-statistics in appstreamcli-validate, shows amount of "error"-type hints
en: errors: %lu
nb: feil: %lu

note: TRANSLATORS: Used for small issue-statistics in appstreamcli-validate, shows amount of "warning"-type hints
en: warnings: %lu
nb: advarsler: %lu

note: TRANSLATORS: Used for small issue-statistics in appstreamcli-validate, shows amount of "info"-type hints
en: infos: %lu
nb: informasjon: %lu

note: TRANSLATORS: Used for small issue-statistics in appstreamcli-validate, shows amount of "pedantic"-type hints
en: pedantic: %lu
nb: pedantisk: %lu

en: Validation was successful.
nb: Bekreftet.

en: Validation was successful: %s
nb: Bekreftet: %s

en: Validation failed: %s
nb: Bekreftelse mislyktes: %s

en: The validator can not create reports in the '%s' format. You may select 'yaml' or 'text' instead.
nb: Validatoren kan ikke lage rapporter in '%s'-formatet. Du må velge «yaml» eller «text» i stedet.

en: You need to specify a root directory to start validation!
nb: Du må oppgi en rotmappe å starte kontrollen!

note: TRANSLATORS: Whether a license is suitable for AppStream metadata
en: Suitable for AppStream metadata
nb: Egnet for AppStream-metadata

note: TRANSLATORS: Whether a license considered suitable for Free and Open Source software
en: Free and Open Source
nb: Fri og åpen kildekode

en: Identifier
nb: Identifikator

en: Internal ID
nb: Intern-ID

en: Package
nb: Pakke

en: Bundle
nb: Programvarepakke

en: Icon
nb: Ikon

en: Extends
nb: Utvider

en: Default Screenshot URL
nb: Forvalgt nettadresse for skjermavbildning

en: Project Group
nb: Prosjektgruppe

note: license
en: License
nb: Lisens

en: Categories
nb: Kategorier

en: Compulsory for
nb: Obligatorisk for

note: TRANSLATORS: Other software or interfaces that this software component provides
en: Provided Items
nb: Tilbudte elementer
