appstream - en to he translation catalogue (97 entries)

en: An utility to work with AppStream metadata
he: כלי עזר לעבודה עם נתוני העל של AppStream

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Featured
he: מומלצים

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Audio Creation & Editing
he: יצירה ועריכת שמע

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Music Players
he: נגני מוזיקה

[ctx: Category of Development]
en: Featured
he: מומלצים

[ctx: Category of Development]
en: Debuggers
he: ניפוי תקלות

[ctx: Category of Development]
en: IDEs
he: סביבות פיתוח

[ctx: Category of Education]
en: Featured
he: מומלצים

[ctx: Category of Education]
en: Astronomy
he: אסטרונומיה

[ctx: Category of Education]
en: Chemistry
he: כימיה

[ctx: Category of Education]
en: Languages
he: שפות

[ctx: Category of Education]
en: Math
he: מתמטיקה

[ctx: Category of Games]
en: Featured
he: מומלצים

[ctx: Category of Games]
en: Action
he: אקשן

[ctx: Category of Games]
en: Adventure
he: הרפתקאות

[ctx: Category of Games]
en: Arcade
he: ארקייד

[ctx: Category of Games]
en: Board
he: לוח

[ctx: Category of Games]
en: Card
he: קלפים

[ctx: Category of Games]
en: Emulators
he: מדמים

[ctx: Category of Games]
en: Kids
he: לילדים

[ctx: Category of Games]
en: Logic
he: לוגיקה

[ctx: Category of Games]
en: Role Playing
he: משחקי תפקידים

[ctx: Category of Games]
en: Sports
he: ספורט

[ctx: Category of Games]
en: Strategy
he: אסטרטגיה

[ctx: Category of Graphics]
en: Featured
he: מומלצים

[ctx: Category of Graphics]
en: 3D Graphics
he: גרפיקה בתלת ממד

[ctx: Category of Graphics]
en: Photography
he: צילום

[ctx: Category of Graphics]
en: Scanning
he: סריקה

[ctx: Category of Graphics]
en: Vector Graphics
he: גרפיקה וקטורית

[ctx: Category of Graphics]
en: Viewers
he: מציגים

[ctx: Category of Office]
en: Featured
he: מומלצים

[ctx: Category of Office]
en: Calendar
he: לוח שנה

[ctx: Category of Office]
en: Database
he: מסד נתונים

[ctx: Category of Office]
en: Finance
he: כספים

[ctx: Category of Office]
en: Word Processor
he: מעבד תמלילים

[ctx: Category of Addons]
en: Fonts
he: גופנים

[ctx: Category of Addons]
en: Codecs
he: קודקים

[ctx: Category of Addons]
en: Input Sources
he: מקורות קלט

[ctx: Category of Addons]
en: Language Packs
he: חבילות שפה

[ctx: Category of Addons]
en: Localization
he: המקמה

[ctx: Category of Science]
en: Featured
he: מומלצים

[ctx: Category of Science]
en: Artificial Intelligence
he: בינה מלאכותית

[ctx: Category of Science]
en: Astronomy
he: אסטרונומיה

[ctx: Category of Science]
en: Chemistry
he: כימיה

[ctx: Category of Science]
en: Math
he: מתמטיקה

[ctx: Category of Science]
en: Robotics
he: רובוטיקה

[ctx: Category of Communication]
en: Featured
he: מומלצים

[ctx: Category of Communication]
en: Chat
he: צ׳אט

[ctx: Category of Communication]
en: News
he: חדשות

[ctx: Category of Communication]
en: Web Browsers
he: דפדפני רשת

[ctx: Category of Utility]
en: Featured
he: מומלצים

[ctx: Category of Utility]
en: Text Editors
he: עורכי טקסט

[ctx: Category of Utility]
en: Terminal Emulators
he: מדמי מסוף

[ctx: Category of Utility]
en: File System
he: מערכת קבצים

[ctx: Category of Utility]
en: System Monitoring
he: צגי מערכת

[ctx: Category of Utility]
en: Security
he: אבטחה

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Audio & Video
en: Audio & Video
he: שמע ווידאו

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Development
en: Developer Tools
he: כלים למפתחים

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Education
en: Education
he: חינוך

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Game
en: Games
he: משחקים

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Graphics
en: Graphics & Photography
he: גרפיקה וצילום

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Office
en: Office
he: משרד

note: TRANSLATORS: this is the main category for Add-ons TRANSLATORS: Addons are extensions for existing software components, e.g. support for more visual effects for a video editor
en: Add-ons
he: תוספים

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Science
en: Science
he: מדע

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Communication
en: Communication & News
he: תקשורת וחדשות

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Utilities
en: Utilities
he: עזרים

en: General
he: כללי

en: ALL
he: הכול

en: Adults Only
he: למבוגרים בלבד

en: Mature
he: למבוגרים

en: Teen
he: לנוער

en: Everyone 10+
he: לגילאי 10+

en: Everyone
he: לכולם

en: Early Childhood
he: לגיל הרך

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No cartoon violence
he: ללא אלימות מצוירת

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon characters in unsafe situations
he: דמויות מצוירות במצבים לא בטוחים

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Graphic violence involving cartoon characters
he: אלימות גרפית מעורבת בדמויות מצוירות

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No realistic violence
he: ללא אלימות ריאליסטית

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No advertising of any kind
he: ללא פרסומות מכל סוג

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No ability to spend money
he: אין יכולת לשלם כסף

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Users are encouraged to donate real money
he: המשתמשים מעוּדדים לשלם כסף אמיתי

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Ability to spend real money in-app
he: יכולת לשלם כסף אמיתי ביישום

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No way to chat with other users
he: אין דרך לשוחח עם משתמשים אחרים בצ׳אט

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No way to talk with other users
he: אין דרך לשוחח עם משתמשים אחרים

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No sharing of social network usernames or email addresses
he: אין שיתוף של שמות משתמשים ברשתות חברתיות או של כתובות דוא״ל

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sharing social network usernames or email addresses
he: שיתוף של שמות משתמשים ברשתות חברתיות או של כתובות דוא״ל

en: Libraries
he: ספריות

en: Fonts
he: גופנים

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --version TRANSLATORS: ascompose flag description for: --version
en: Show the program version.
he: הצגת גרסת התוכנית.

note: TRANSLATORS: Status summary in ascli
en: Summary:
he: סיכום:

en: Homepage
he: דף הבית

en: Description
he: תיאור

note: TRANSLATORS: Used for small issue-statistics in appstreamcli-validate, shows amount of "error"-type hints
en: errors: %lu
he: שגיאות: %lu

note: TRANSLATORS: Used for small issue-statistics in appstreamcli-validate, shows amount of "warning"-type hints
en: warnings: %lu
he: אזהרות: %lu

en: Icon
he: סמל

note: license
en: License
he: רישיון

en: Categories
he: קטגוריות
