appstream - en to ckb translation catalogue (77 entries)

en: AppStream CLI
ckb: دۆخی AppStream:

en: An utility to work with AppStream metadata
ckb: سوودمەندێکە بۆ کارکردن لەگەڵ مێتاداتای AppStream

en: AppStream is a metadata specification which permits software components to provide information about themselves to automated systems and end-users before the software is actually installed. The AppStream project provides facilities to easily access and transform this metadata, as well as a few additional services for building feature-rich software centers and similar applications that make use of software metadata.
ckb: AppStream تایبەتمەندییەکی میتاداتایە کە ڕێگە بە پێکهاتەکانی نەرمەکاڵا دەدات زانیاری دەربارەی خۆیان بدەن بە سیستەمی ئۆتۆماتیکی و بەکارهێنەرانی کۆتایی پێش ئەوەی نەرمەکاڵاکە بەڕاستی دامەزرێت.  پڕۆژەی ئەپستریم ئاسانکاری بۆ دەستگەیشتن و گۆڕینی ئەم میتاداتایە بە ئاسانی دابین دەکات، هەروەها چەند خزمەتگوزارییەکی زیادە بۆ دروستکردنی سەنتەری نەرمەکاڵا دەوڵەمەند بە تایبەتمەندی و بەرنامەی هاوشێوە کە سوود لە میتاداتای نەرمەکاڵا وەردەگرن.

en: The <em>appstreamcli</em> command-line tool allows to read, write, and transform AppStream XML or YAML metadata as well as to validate it for compliance with the specification. It also provides easy access to the system metadata pool, for example to query for software that provides a specific Mediatype handler or for installing software by its component identifier.
ckb: ئامرازی هێڵی فەرمانەکانی <em>appstreamcli</em> ڕێگە بە خوێندنەوە، نووسین و گۆڕینی میتاداتای AppStream XML یان YAML دەدات و هەروەها پشتڕاستکردنەوەی بۆ پابەندبوون بە تایبەتمەندییەکە.  هەروەها دەستڕاگەیشتنێکی ئاسان بە مەلەوانگەی میتاداتای سیستەم دابین دەکات، بۆ نموونە بۆ پرسیارکردن بۆ نەرمەکاڵایەک کە مامەڵەکارێکی تایبەتی Mediatype دابین دەکات یان بۆ دامەزراندنی نەرمەکاڵا بە ناسێنەری پێکهاتەکانی.

en: Cache location '%s' is not writable.
ckb: شوێنی کاش '%s' ناتوانرێت بنووسرێت.

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Featured
ckb: تایبەتمەندی

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Audio Creation & Editing
ckb: دروستکردن و دەستکاریکردنی دەنگ

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Music Players
ckb: لێدەری مۆسیقا

[ctx: Category of Development]
en: Featured
ckb: تایبەتمەندی

[ctx: Category of Development]
en: Debuggers
ckb: هەڵەدۆزەکان

[ctx: Category of Development]
en: IDEs
ckb: IDE ەکان

[ctx: Category of Education]
en: Featured
ckb: تایبەتمەندی

[ctx: Category of Education]
en: Astronomy
ckb: گەردوونناسی

[ctx: Category of Education]
en: Chemistry
ckb: کیمیا

[ctx: Category of Education]
en: Languages
ckb: زمانەکان

[ctx: Category of Education]
en: Math
ckb: بیرکاری

[ctx: Category of Games]
en: Featured
ckb: تایبەتمەندی

[ctx: Category of Games]
en: Action
ckb: کردار

[ctx: Category of Games]
en: Adventure
ckb: سەرکێشی

[ctx: Category of Games]
en: Arcade
ckb: ئارکێد

[ctx: Category of Games]
en: Blocks
ckb: بلۆکەکان

[ctx: Category of Games]
en: Board
ckb: تەختە

[ctx: Category of Games]
en: Card
ckb: کارت

[ctx: Category of Games]
en: Emulators
ckb: لاسایکردنەوە

[ctx: Category of Games]
en: Kids
ckb: منداڵان

[ctx: Category of Games]
en: Logic
ckb: ژیربێژی

[ctx: Category of Games]
en: Sports
ckb: وەرزش

[ctx: Category of Games]
en: Strategy
ckb: ستراتیژی

[ctx: Category of Graphics]
en: 3D Graphics
ckb: وێنەی سێ دووری

[ctx: Category of Graphics]
en: Photography
ckb: فۆتۆگرافی

[ctx: Category of Graphics]
en: Viewers
ckb: بینەر

[ctx: Category of Office]
en: Calendar
ckb: ساڵنامە

[ctx: Category of Office]
en: Database
ckb: بنکەدراوە

[ctx: Category of Office]
en: Finance
ckb: سەرمایەگوزاری

[ctx: Category of Addons]
en: Fonts
ckb: جۆرەپیت

[ctx: Category of Addons]
en: Language Packs
ckb: گورزەی زمان

[ctx: Category of Science]
en: Artificial Intelligence
ckb: زیرەکی دەستکرد

[ctx: Category of Science]
en: Astronomy
ckb: گەردوونناسی

[ctx: Category of Science]
en: Chemistry
ckb: کیمیا

[ctx: Category of Science]
en: Math
ckb: بیرکاری

[ctx: Category of Science]
en: Robotics
ckb: ڕۆبۆتی

[ctx: Category of Communication]
en: Chat
ckb: پەیڤین

[ctx: Category of Communication]
en: News
ckb: هەواڵ

[ctx: Category of Communication]
en: Web Browsers
ckb: وێبگەڕ

[ctx: Category of Utility]
en: Text Editors
ckb: دەستکاریکەری دەق

[ctx: Category of Utility]
en: File System
ckb: پەڕگەی سیستەم

[ctx: Category of Utility]
en: Security
ckb: پاراستن

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Audio & Video
en: Audio & Video
ckb: دەنگ و ڤیدیۆ

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Development
en: Developer Tools
ckb: ئامرازەکانی گەشەپێدەر

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Education
en: Education
ckb: پەروەردە

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Game
en: Games
ckb: یارییەکان

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Graphics
en: Graphics & Photography
ckb: وێنە و فۆتۆگرافی

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Office
en: Office
ckb: نووسینگە

note: TRANSLATORS: this is the main category for Add-ons TRANSLATORS: Addons are extensions for existing software components, e.g. support for more visual effects for a video editor
en: Add-ons
ckb: زیادکراوەکان

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Science
en: Science
ckb: زانست

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Communication
en: Communication & News
ckb: هەواڵ و گەیاندن

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Utilities
en: Utilities
ckb: کاربەری

en: Libraries
ckb: پەڕتووکخانە

en: Binaries
ckb: دووانەیی

en: Fonts
ckb: جۆرەپیت

en: Python 3
ckb: پایسۆن 3

note: TRANSLATORS: ascli flag description for: --version TRANSLATORS: ascompose flag description for: --version
en: Show the program version.
ckb: پیشاندانی وەشانی بەرنامە.

note: TRANSLATORS: In the status report of ascli: Header
en: AppStream Status:
ckb: دۆخی AppStream:

en: Version: %s
ckb: وەشان: %s

note: TRANSLATORS: Status summary in ascli
en: Summary:
ckb: پوختە:

en: Name
ckb: ناو

en: Summary
ckb: پوختە

en: Homepage
ckb: ماڵپەڕ

note: developer name
en: Developer
ckb: گەشەپێدەر

en: Description
ckb: پێناسە

en: Identifier
ckb: ناسێنەر

en: Package
ckb: گورزە

en: Icon
ckb: وێنۆچکە

en: Extends
ckb: درێژکردنەوەکان

en: Project Group
ckb: دەستەی پڕۆژە

note: license
en: License
ckb: بڕوانامە

en: Categories
ckb: هاوپۆلەکان
