appstream - en to bn translation catalogue (125 entries)

en: AppStream CLI
bn: অ্যাপস্ট্রিম সিএলআই

en: An utility to work with AppStream metadata
bn: অ্যাপস্ট্রিম মেটাডেটা নিয়ে কাজ করার একটি যন্ত্র

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Featured
bn: প্রদর্শনী

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Music Players
bn: মিউজিক প্লেয়ার

[ctx: Category of Development]
en: Featured
bn: প্রদর্শনী

[ctx: Category of Development]
en: Debuggers
bn: ডিবাগারস্

[ctx: Category of Development]
en: IDEs
bn: আইডিই

[ctx: Category of Education]
en: Featured
bn: প্রদর্শনী

[ctx: Category of Education]
en: Astronomy
bn: জ্যোতির্বিদ্যা

[ctx: Category of Education]
en: Chemistry
bn: রসায়ন

[ctx: Category of Education]
en: Languages
bn: ভাষা

[ctx: Category of Education]
en: Math
bn: গণিত

[ctx: Category of Games]
en: Featured
bn: বিশেষ

[ctx: Category of Games]
en: Action
bn: ক্রিয়া

[ctx: Category of Games]
en: Adventure
bn: অভিযান

[ctx: Category of Games]
en: Arcade
bn: খেলা

[ctx: Category of Games]
en: Blocks
bn: ব্লকসমূহ

[ctx: Category of Games]
en: Board
bn: বোর্ড

[ctx: Category of Games]
en: Card
bn: তাস

[ctx: Category of Games]
en: Emulators
bn: এমুলেটর

[ctx: Category of Games]
en: Kids
bn: শিশুতোষ

[ctx: Category of Games]
en: Logic
bn: যুক্তি

[ctx: Category of Games]
en: Role Playing
bn: ভূমিকা পালন

[ctx: Category of Games]
en: Sports
bn: খেলাধুলা

[ctx: Category of Games]
en: Strategy
bn: কৌশল

[ctx: Category of Graphics]
en: Featured
bn: প্রদর্শিত

[ctx: Category of Graphics]
en: 3D Graphics
bn: ত্রিমাত্রিক গ্রাফিক্স

[ctx: Category of Graphics]
en: Photography
bn: আলোকচিত্র

[ctx: Category of Graphics]
en: Scanning
bn: স্ক্যান

[ctx: Category of Graphics]
en: Vector Graphics
bn: ভেক্টর গ্রাফিক্স

[ctx: Category of Graphics]
en: Viewers
bn: দর্শক

[ctx: Category of Office]
en: Featured
bn: প্রদর্শিত

[ctx: Category of Office]
en: Calendar
bn: পঞ্জিকা

[ctx: Category of Office]
en: Database
bn: তথ্যভিত্তি

[ctx: Category of Office]
en: Finance
bn: অর্থায়ন

[ctx: Category of Office]
en: Word Processor
bn: ওয়ার্ড প্রসেসর

[ctx: Category of Addons]
en: Fonts
bn: ফন্ট

[ctx: Category of Addons]
en: Codecs
bn: কোডেক

[ctx: Category of Addons]
en: Input Sources
bn: ইনপুট উৎস

[ctx: Category of Addons]
en: Language Packs
bn: ভাষা প্যাক

[ctx: Category of Addons]
en: Localization
bn: অনুবাদ

[ctx: Category of Science]
en: Featured
bn: প্রদর্শিত

[ctx: Category of Science]
en: Artificial Intelligence
bn: কৃত্রিম বুদ্ধিমত্তা

[ctx: Category of Science]
en: Astronomy
bn: জ্যোতির্বিদ্যা

[ctx: Category of Science]
en: Chemistry
bn: রসায়ন

[ctx: Category of Science]
en: Math
bn: গণিত

[ctx: Category of Science]
en: Robotics
bn: রোবোটিক্স

[ctx: Category of Communication]
en: Featured
bn: নির্বাচিত

[ctx: Category of Communication]
en: Chat
bn: আলাপ

[ctx: Category of Communication]
en: News
bn: সংবাদ

[ctx: Category of Communication]
en: Web Browsers
bn: ওয়েব ব্রাউজার

[ctx: Category of Utility]
en: Featured
bn: নির্বাচিত

[ctx: Category of Utility]
en: Text Editors
bn: টেক্সট এডিটর

[ctx: Category of Utility]
en: Terminal Emulators
bn: টার্মিনাল এমুলেটর

[ctx: Category of Utility]
en: File System
bn: ফাইল সিস্টেম

[ctx: Category of Utility]
en: System Monitoring
bn: সিস্টেম মনিটরিং

[ctx: Category of Utility]
en: Security
bn: নিরাপত্তা

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Development
en: Developer Tools
bn: ডেভেলপার সরঞ্জাম

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Education
en: Education
bn: শিক্ষা

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Game
en: Games
bn: গেমস

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Office
en: Office
bn: অফিস

note: TRANSLATORS: this is the main category for Add-ons TRANSLATORS: Addons are extensions for existing software components, e.g. support for more visual effects for a video editor
en: Add-ons
bn: অ্যাড-অন

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Science
en: Science
bn: বিজ্ঞান

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Utilities
en: Utilities
bn: ইউটিলিটিস

en: General
bn: সাধারন

en: ALL
bn: সকল

en: Adults Only
bn: শুধুমাত্র প্রাপ্তবয়স্কদের জন্য

en: Mature
bn: পরিপক্ক

en: Teen
bn: কিশোর

en: Everyone 10+
bn: ১০ বছরের উপরে সকলের জন্য

en: Everyone
bn: সবাই

en: Early Childhood
bn: প্রারম্ভিক শৈশব

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No bloodshed
bn: রক্তপাত নেই

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Unrealistic bloodshed
bn: অবাস্তব দেখতে এমন রক্তপাত

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic bloodshed
bn: বাস্তবের মতো দেখতে এমন রক্তপাত

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prolonged nudity
bn: দীর্ঘায়িত নগ্নতা

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slapstick humor
bn: লজ্জাজনক হাস্যরস

note: TRANSLATORS: List of "grey-listed" words sperated with ";" Do not translate this list directly. Instead, provide a list of words in your language that people are likely to include in a search but that should normally be ignored in the search.
en: app;application;package;program;programme;suite;tool
bn: অ্যাপ;অ্যাপ্লিকেশন;প্যাকেজ;প্রোগ্রাম;এ্যাপ;এ্যাপ্লিকেশন;স্যুট;টুল;সফটওয়ার; সফটওয়্যার;সুট;সফ্টওয়্যার

en: Group
bn: গ্রুপ

en: Iconsets
bn: আইকনসেট

en: Libraries
bn: লাইব্রেরি

en: Binaries
bn: বাইনারি

en: Media types
bn: মিডিয়া ধরণ

en: Fonts
bn: ফন্ট

en: Python 3
bn: পাইথন ৩

en: Component
bn: উপাদান

en: keyboard
bn: কীবোর্ড

en: gamepad
bn: গেমপ্যাড

en: keyboards
bn: কীবোর্ডসমূহ

en: gamepads
bn: গেমপ্যাডসমূহ

en: WARNING
bn: সতর্কীকরণ

note: TRANSLATORS: Information message
en: Success!
bn: সফল হয়েছে!

note: these are commands we can use with appstreamcli
en: Subcommands:
bn: সাবকমান্ড:

en: ERROR
bn: ত্রুটি

en: Requirements:
bn: আবশ্যকীয় বিষয়াদি:

en: Recommendations:
bn: প্রস্তাবনাগুলি:

en: Supported:
bn: সমর্থিত:

en: Version: %s
bn: সংস্করণ: %s

note: TRANSLATORS: In ascli status, no additional metadata sources have been found
en: No metadata.
bn: কোনো উপতথ্য নেই।

note: TRANSLATORS: Status summary in ascli
en: Summary:
bn: সারাংশ:

en: ID
bn: আইডি

en: Name
bn: নাম

en: Summary
bn: সারাংশ

en: Homepage
bn: মূলপাতা

note: developer name
en: Developer
bn: ডেভেলপার

en: Description
bn: বিবরণ

en: Kernel
bn: কার্নেল

en: Version
bn: সংস্করণ

en: Hardware
bn: হার্ডওয়্যার

en: unknown
bn: অজানা

en: yes
bn: হ্যাঁ

en: no
bn: না

note: TRANSLATORS: Used for small issue-statistics in appstreamcli-validate, shows amount of "error"-type hints
en: errors: %lu
bn: ত্রুটি: %lu

note: TRANSLATORS: Used for small issue-statistics in appstreamcli-validate, shows amount of "warning"-type hints
en: warnings: %lu
bn: সতর্কতা: %lu

note: TRANSLATORS: Used for small issue-statistics in appstreamcli-validate, shows amount of "info"-type hints
en: infos: %lu
bn: তথ্য: %lu

note: TRANSLATORS: A plain license ID (used as value in a key-value pair, like "Type: license")
en: license
bn: লাইসেন্স

note: TRANSLATORS: An invalid license (used as value in a key-value pair, like "Type: invalid")
en: invalid
bn: অবৈধ

note: TRANSLATORS: Software license URL
en: URL
bn: ইউআরএল (URL)

en: Identifier
bn: শনাক্তকারী

en: Package
bn: প্যাকেজ

en: Bundle
bn: বান্ডিল

en: Icon
bn: আইকন

en: Extends
bn: প্রসারিত করে

note: license
en: License
bn: লাইসেন্স

en: Categories
bn: বিভাগসমূহ
