kwin - en to da translation catalogue (674 entries)

en: Press right control to ungrab pointer
da: Tryk på højre kontrol for at frigøre markøren

en: Press right control key to grab pointer
da: Tryk på højre kontrol for at gribe markøren

[ctx: Title of nested KWin Wayland with Wayland socket identifier as argument]
en: KDE Wayland Compositor %1
da: KDE Wayland-kompositør %1

en: - Output disabled
da: - Output slået fra

en: - Output dimmed
da: - Output dæmpet

en: Press right control to ungrab input
da: Tryk på højre kontrol for at frigøre input

en: Press right control key to grab input
da: Tryk på højre kontrol for at gribe input

en: KDE Wayland Compositor
da: KDE Wayland-kompositør

en: Desktop effects were restarted due to a graphics reset
da: Skrivebordseffekter blev genstartet pga. grafiknulstilling

en: Suspend Compositing
da: Suspendér compositing

en: <b>OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.</b><br>This was most likely due to a driver bug.<p>If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,<br>you can reset this protection but <b>be aware that this might result in an immediate crash!</b></p>
da: <b>OpenGL compositing (standard) har tidligere fået KWin til at bryde sammen.</b><br>Dette skyldtes sandsynligvis en fejl i driveren.<p>Hvis du tror at du i mellemtiden har opgraderet til en stabil driver,<br>kan du nulstille denne beskyttelse, men<b>vær opmærksom på at dette kan medføre et øjeblikkeligt sammenbrud!</b></p>

en: Required X extensions (XComposite and XDamage) are not available.
da: Påkrævede X-udvidelser (XComposite og XDamage) er ikke tilgængelige.

en: GLX/OpenGL is not available.
da: GLX/OpenGL er ikke tilgængelige.

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Timestamp (µsec)
da: Tidsstempel (µsek.)

[ctx: A mouse button]
en: Left
da: Venstre

[ctx: A mouse button]
en: Right
da: Højre

[ctx: A mouse button]
en: Middle
da: Midterknap

[ctx: A mouse button]
en: Back
da: Tilbage

[ctx: A mouse button]
en: Forward
da: Frem

[ctx: A mouse button]
en: Task
da: Opgave

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 4
da: Ekstraknap 4

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 5
da: Ekstraknap 5

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 6
da: Ekstraknap 6

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 7
da: Ekstraknap 7

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 8
da: Ekstraknap 8

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 9
da: Ekstraknap 9

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 10
da: Ekstraknap 10

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 11
da: Ekstraknap 11

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 12
da: Ekstraknap 12

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 13
da: Ekstraknap 13

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 14
da: Ekstraknap 14

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 15
da: Ekstraknap 15

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 16
da: Ekstraknap 16

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 17
da: Ekstraknap 17

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 18
da: Ekstraknap 18

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 19
da: Ekstraknap 19

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 20
da: Ekstraknap 20

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 21
da: Ekstraknap 21

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 22
da: Ekstraknap 22

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 23
da: Ekstraknap 23

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 24
da: Ekstraknap 24

en: Input Device
da: Inputenhed

[ctx: The input device of the event is not known]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: A mouse pointer motion event]
en: Pointer Motion
da: Bevægelser af pegeredskab

[ctx: The relative mouse movement]
en: Delta (not accelerated)
da: Delta (ikke accelereret)

[ctx: The global mouse pointer position]
en: Global Position
da: Global position

[ctx: A mouse pointer button press event]
en: Pointer Button Press
da: Tryk på pegeredskabsknap

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en: Button
da: Knap

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en: Native Button code
da: Hjemmehørende knapkode

[ctx: All currently pressed buttons in a mouse press/release event]
en: Pressed Buttons
da: Trykkede knapper

[ctx: A mouse pointer button release event]
en: Pointer Button Release
da: Slip af pegeredskabsknap

[ctx: A mouse pointer axis (wheel) event]
en: Pointer Axis
da: Pegeredskabsakse

[ctx: The orientation of a pointer axis event]
en: Orientation
da: Orientering

[ctx: An orientation of a pointer axis event]
en: Horizontal
da: Vandret

[ctx: An orientation of a pointer axis event]
en: Vertical
da: Lodret

[ctx: A key press event]
en: Key Press
da: Tastetryk

[ctx: A key release event]
en: Key Release
da: Tasteslip

[ctx: A keyboard modifier]
en: Shift
da: Skift

[ctx: A keyboard modifier]
en: Keypad
da: Nummertastatur

[ctx: A keyboard modifier]
en: Group-switch
da: Gruppekontakt

[ctx: Whether the event is an automatic key repeat]
en: Repeat
da: Gentag

[ctx: The translated code to an Xkb symbol]
en: Xkb symbol
da: Xkb-symbol

[ctx: The currently active modifiers]
en: Modifiers
da: Ændringstaster

[ctx: A touch down event]
en: Touch down
da: Berøring ned

[ctx: The id of the touch point in the touch event]
en: Point identifier
da: Punktidentifikator

[ctx: A touch motion event]
en: Touch Motion
da: Berøringsbevægelse

[ctx: A touch up event]
en: Touch Up
da: Berøring op

[ctx: A pinch gesture is started]
en: Pinch start
da: Knib startet

[ctx: Number of fingers in this pinch gesture]
en: Finger count
da: Fingerantal

[ctx: A pinch gesture is updated]
en: Pinch update
da: Knib opdateret

[ctx: Current scale in pinch gesture]
en: Scale
da: Skalér

[ctx: Current angle in pinch gesture]
en: Angle delta
da: Vinkeldelta

[ctx: A pinch gesture ended]
en: Pinch end
da: Knib sluttet

[ctx: A pinch gesture got cancelled]
en: Pinch cancelled
da: Knib annulleret

[ctx: A swipe gesture is started]
en: Swipe start
da: Stryg startet

[ctx: Number of fingers in this swipe gesture]
en: Finger count
da: Fingerantal

[ctx: A swipe gesture is updated]
en: Swipe update
da: Stryg opdateret

[ctx: A swipe gesture ended]
en: Swipe end
da: Stryg sluttet

[ctx: A swipe gesture got cancelled]
en: Swipe cancelled
da: Stryg annulleret

[ctx: A hardware switch (e.g. notebook lid) got toggled]
en: Switch toggled
da: Kontakt ændret

[ctx: Name of a hardware switch]
en: Notebook lid
da: Låg på bærbar

[ctx: Name of a hardware switch]
en: Tablet mode
da: Tablet-tilstand

[ctx: A hardware switch]
en: Switch
da: Kontakt

[ctx: The hardware switch got turned off]
en: Off
da: Fra

[ctx: The hardware switch got turned on]
en: On
da: Til

[ctx: State of a hardware switch (on/off)]
en: State
da: Tilstand

en: Tablet Tool
da: Tablet-værktøj

en: EventType
da: Hændelsestype

en: Tilt
da: Hældning

en: Pressure
da: Tryk

en: Buttons
da: Knapper

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, modifiersBox)
en: Modifiers
da: Ændringstaster

en: Tablet Tool Button
da: Knap til tablet-værktøj

en: Button
da: Knap

en: Pressed
da: Trykket

en: Tablet
da: Tegneplade

en: Tablet Pad Button
da: Tablet pad-knap

en: Tablet Pad Strip
da: Tablet pad-strip

en: Number
da: Tal

en: isFinger
da: erFinger

en: Tablet Pad Ring
da: Tablet pad-ring

[ctx: @label]
en: Effects
da: Effekter

en: No Mouse Buttons
da: Ingen museknapper

[ctx: Mouse Button]
en: left
da: venstre

[ctx: Mouse Button]
en: right
da: højre

[ctx: Mouse Button]
en: middle
da: midter

[ctx: Mouse Button]
en: back
da: tilbage

[ctx: Mouse Button]
en: forward
da: frem

[ctx: Mouse Button]
en: extra 1
da: ekstra 1

[ctx: Mouse Button]
en: extra 2
da: ekstra 2

[ctx: Mouse Button]
en: extra 3
da: ekstra 3

[ctx: Mouse Button]
en: extra 4
da: ekstra 4

[ctx: Mouse Button]
en: extra 5
da: ekstra 5

[ctx: Mouse Button]
en: extra 6
da: ekstra 6

[ctx: Mouse Button]
en: extra 7
da: ekstra 7

[ctx: Mouse Button]
en: extra 8
da: ekstra 8

[ctx: Mouse Button]
en: extra 9
da: ekstra 9

[ctx: Mouse Button]
en: extra 10
da: ekstra 10

[ctx: Mouse Button]
en: extra 11
da: ekstra 11

[ctx: Mouse Button]
en: extra 12
da: ekstra 12

[ctx: Mouse Button]
en: extra 13
da: ekstra 13

[ctx: Mouse Button]
en: extra 14
da: ekstra 14

[ctx: Mouse Button]
en: extra 15
da: ekstra 15

[ctx: Mouse Button]
en: extra 16
da: ekstra 16

[ctx: Mouse Button]
en: extra 17
da: ekstra 17

[ctx: Mouse Button]
en: extra 18
da: ekstra 18

[ctx: Mouse Button]
en: extra 19
da: ekstra 19

[ctx: Mouse Button]
en: extra 20
da: ekstra 20

[ctx: Mouse Button]
en: extra 21
da: ekstra 21

[ctx: Mouse Button]
en: extra 22
da: ekstra 22

[ctx: Mouse Button]
en: extra 23
da: ekstra 23

[ctx: Mouse Button]
en: extra 24
da: ekstra 24

[ctx: Mouse Button]
en: task
da: opgave

en: X11 Windows
da: X11-vinduer

en: X11 Unmanaged Windows
da: X11 ikke-håndterede vinduer

en: Wayland Windows
da: Wayland-vinduer

en: Internal Windows
da: Interne vinduer

[ctx: @action:button unload an effect]
en: Unload
da: Udlæs

[ctx: @action:button load an effect]
en: Load
da: Indlæs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, quitButton)
en: Quit Debug Console
da: Afslut fejlsøgningskonsol

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, windows)
en: Windows
da: Vinduer

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, input)
en: Input Events
da: Inputhændelser

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, inputDevices)
en: Input Devices
da: Inputenheder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noOpenGLLabel)
en: No OpenGL compositor running
da: Ingen kørende OpenGL-kompositør

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, driverInfoBox)
en: OpenGL (ES) driver information
da: OpenGL (ES) -driverinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Vendor:
da: Producent:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Renderer:
da: Gengiver:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Shading Language Version:
da: Version for shadingsprog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: GPU class:
da: GPU-klasse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: OpenGL Version:
da: OpenGL-version:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: GLSL Version:
da: GLSL-version:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, platformExtensionsBox)
en: Platform Extensions
da: Platformsudvidelser

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, glExtensionsBox)
en: OpenGL (ES) Extensions
da: OpenGL (ES) -udvidelser

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, keyboard)
en: Keyboard
da: Tastatur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layoutBox)
en: Keymap Layouts
da: Tastaturlayouts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Current Layout:
da: Nuværende layout:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeModifiersBox)
en: Active Modifiers
da: Aktive ændringstaster

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ledsBox)
en: LEDs
da: LED'er

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeLedsBox)
en: Active LEDs
da: Aktive LED'er

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clipboard) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Clipboard
da: Udklipsholder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Primary Selection
da: Primær makering

en: Window Manager
da: Vindueshåndtering

en: PID of the application to terminate
da: PID for programmet der skal afsluttes

en: Hostname on which the application is running
da: Værtsnavn på hvilket programmet kører

en: hostname
da: værtsnavn

en: Caption of the window to be terminated
da: Overskrift for vinduet der skal afsluttes

en: caption
da: billedtekst

en: Name of the application to be terminated
da: Navn på programmet som skal afsluttes

en: name
da: navn

en: ID of resource belonging to the application
da: ID for ressource som tilhører programmet

en: Time of user action causing termination
da: Tidspunkt for brugerhandling som forårsager afslutning

en: time
da: tid

en: KWin helper utility
da: KWin-hjælperedskab

en: This helper utility is not supposed to be called directly.
da: Dette hjælper-redskab er ikke beregnet til at blive kaldet direkte.

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> is not responding. Do you want to terminate this application?</para>
da: <para><application>%1</application> svarer ikke. Vil du prøve at afslutte applikationen?</para>

[ctx: @info "window title" of application name is not responding.]
en: <para>"%1" of <application>%2</application> is not responding. Do you want to terminate this application?</para>
da: <para>"%1" af <application>%2</application> svarer ikke. Vil du prøve at afslutte denne applikation?</para>

[ctx: @info]
en: <para><emphasis strong='true'>Terminating this application will close all of its windows. Any unsaved data will be lost.</emphasis></para>
da: <para><emphasis strong='true'>Afslutning af denne applikation vil lukke alle dens vindue. Alt ugemt data vil gå tabt.</emphasis></para>

[ctx: @action:button Terminate app]
en: &Terminate %1
da: &Afslut %1

[ctx: @action:button Wait for frozen app to maybe respond again]
en: &Wait Longer
da: &Vent længere

[ctx: @title:window]
en: Not Responding
da: Svarer ikke

[ctx: @info]
en: Process ID: %1
da: Proces-ID: %1

[ctx: @info]
en: Host name: %1
da: Vværtsnavn: %1

en: Keyboard Layout Switcher
da: Tastaturlayout-skifter

en: Select window to force close with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
da: Vælg vinduet der skal tvangslukkes med venstreklik eller Retur.
    Esc eller højreklik for at annullere.

en: KDE window manager
da: KDE vindueshåndtering

en: (c) 1999-2019, The KDE Developers
da: (c) 1999-2019, KDE-udviklerne

en: Disable configuration options
da: Deaktivér indstillingstilvalg

en: Indicate that KWin has recently crashed n times
da: Indikér at KWin for nyligt er gået ned n gange

en: Start a rootless Xwayland server.
da: Start en rodløs Xwayland-server.

en: Name of the Wayland socket to listen on. If not set "wayland-0" is used.
da: Navnet på den Wayland-sokkel der skal lyttes på. Hvis ikke angivet bruges "wayland-0".

en: The X11 Display to use in windowed mode on platform X11.
da: Den X11-visning der skal bruges i vinduestilstand på platform X11.

en: The Wayland Display to use in windowed mode on platform Wayland.
da: Den Wayland-visning der skal bruges i vinduestilstand på platform Wayland.

en: Render to a virtual framebuffer.
da: Rendér til en virtuel framebuffer.

en: The width for windowed mode. Default width is 1024.
da: Bredde for vinduestilstand. Standardbredde er 1024.

en: The height for windowed mode. Default height is 768.
da: Højde for vinduestilstand. Standardbredde er 768.

en: The scale for windowed mode. Default value is 1.
da: Skala for vinduestilstand. Standardværdien er 1.

en: The number of windows to open as outputs in windowed mode. Default value is 1
da: Antallet af vinduer der skal åbnes som output i vinduestilstand. Standardværdien er 1

en: Wayland socket to use for incoming connections. This can be combined with --socket to name the socket
da: Wayland-socket, der skal bruges for indkommende forbindelser. Dette kan kombineres med -- socket for at navngive den

en: XWayland socket to use for Xwayland's incoming connections. This can be set multiple times
da: XWayland-socket, der skal bruges for XWaylands indkommende forbindelser. Dette kan sættes flere gange

en: Name of the xwayland display that has been pre-set up
da: Navnet på xwayland-skærmen der er blevet forudindstillet

en: Name of the xauthority file
da: Navnet på xauthority-filen

en: Exits this instance so it can be restarted by kwin_wayland_wrapper.
da: Afslutter denne instans så den kan genstartes af kwin_wayland_wrapper.

en: Render through drm node.
da: Render igennem drm-knude.

en: Extract locale information from locale1 rather than the user's configuration
da: Uddrag lokalitetsinformation fra locale1 i stedet for brugerens konfiguration

en: Input method that KWin starts.
da: Inputmetode som KWin starter.

en: Starts the session in locked mode.
da: Starter sessionen i låst tilstand.

en: Starts the session without lock screen support.
da: Starter sessionen uden understøttelse af låseskærm.

en: Starts the session without global shortcuts support.
da: Starter sessionen uden understøttelse af globale genveje.

en: Disable KActivities integration.
da: Deaktivér integration med KActivities.

en: Exit after the session application, which is started by KWin, closed.
da: Afslut efter sessionsprogrammet, som startes af KWin, lukkes.

en: Applications to start once Wayland and Xwayland server are started
da: Programmer der skal starte når Wayland- og Xwayland-serverne er startet

en: KWin is unstable.
    It seems to have crashed several times in a row.
    You can select another window manager to run:
da: KWin er ustabil.
    Den lader til at være gået ned adskillige gange i træk.
    Du kan vælge at køre en anden vindueshåndtering:

en: kwin: unable to claim manager selection, another wm running? (try using --replace)
da: kwin: kunne ikke overtage håndteringsvalget, kører en anden vindueshåndtering? (prøv at bruge --replace)

en: kwin: another window manager is running (try using --replace)
da: kwin: en anden vindueshåndtering kører (prøv at bruge --replace)

en: Replace already-running ICCCM2.0-compliant window manager
da: Erstat allerede kørende ICCCM2.0 kompliante vindueshåndtering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurDescription)
en: Blur strength:
da: Styrke på sløring:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurLight) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseLight)
en: Light
da: Lys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong)
en: Strong
da: Stærk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseDescription)
en: Noise strength:
da: Styrke på støj:

en: Select a position for color picking with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
da: Vælg en placering for farvevalg med venstreklik eller Retur.
    Esc eller højreklik for at annullere.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strength)
en: Strength:
da: Styrke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Dim)
en: Dim:
da: Dæmp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimPanels)
en: Docks and panels
da: Dokker og paneler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimDesktop)
en: Desktop
da: Skrivebord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimKeepAbove)
en: Keep above windows
da: Hold over vinduer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimByGroup)
en: By window group
da: Efter vinduesrolle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimFullScreen)
en: Fullscreen windows
da: Fuldskærmsvinduer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Duration)
en: Duration:
da: Varighed:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en: Default
da: Standard

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Duration) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en:  milliseconds
da:  millisekunder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_InAnimation)
en: Window Open Animation
da: Animation af åbning af vindue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationEdge)
en: Rotation edge:
da: Rotationskant:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
da: Øverst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignRight)
en: Right
da: Højre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
da: Nederst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignLeft)
en: Left
da: Venstre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationAngle) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationAngle)
en: Rotation angle:
da: Rotationvinkel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InDistance) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutDistance)
en: Distance:
da: Afstand:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_OutAnimation)
en: Window Close Animation
da: Animation af lukning af vindue

[ctx: @item:inmenu never hide cursor on inactivity]
en: Never
da: Aldrig

en: %1 second | %1 seconds
da[0]: %1 sekund
da[1]: %1 sekunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InactivityDuration)
en: Hide cursor on inactivity:
da: Skjul markør ved inaktivitet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnTyping)
en: Hide cursor on typing
da: Skjul markør når der skrives

en: Toggle Invert Effect
da: Slå intvertér-effekt til/fra

en: Toggle Invert Effect on Window
da: Slå intvertér-effekt til/fra på vindue

en: Invert Screen Colors
da: Invertér skærmfarver

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Tiny
da: Meget lille

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Large
da: Stor

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Large
da: Meget stor

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Huge
da: Enorm

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Huge
da: Meget enorm

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Oversized
da: Overdimensioneret

en: Button size:
da: Knapstørrelse:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlastikConfigDialog)
en: Config Dialog
da: Konfigurationsdialog

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, titleAlign)
en: Title &Alignment
da: Titel&justering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignCenter)
en: Center
da: Centreret

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Check this option if the window border should be painted in the titlebar color. Otherwise it will be painted in the background color.
da: Markér dette hvis vindueskanterne skal tegnes med navnelistens farver. Ellers tegnes de med baggrundsfarven.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Colored window border
da: Farvede vinduekanter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Check this option if you want the buttons to fade in when the mouse pointer hovers over them and fade out again when it moves away.
da: Markér dette hvis du ønsker at knapper skal dukke op når musen svæver over dem og svinde hen når den flyttes væk.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Animate buttons
da: Animér knapper

en: The Caps Lock key has been activated
da: Caps lock-tasten er blevet aktiveret

en: The Caps Lock key is now inactive
da: Caps Lock er nu inaktiv.

en: The Num Lock key has been activated
da: Num Lock-tasten er blevet aktiveret

en: The Num Lock key is now inactive
da: Num Lock er nu inaktiv,

en: The Scroll Lock key has been activated
da: Scroll Lock-tasten er blevet aktiveret.

en: The Scroll Lock key is now inactive
da: Scroll Lock er nu inaktiv.

en: The Shift key is now active.
da: Skift-tasten er nu aktiv.

en: The Shift key is now inactive.
da: Skift-tasten er nu inaktiv.

en: The Control key is now active.
da: Ctrl-tast er nu aktiv

en: The Control key is now inactive.
da: Ctrl-tast er nu inaktiv

en: The Alt key is now active.
da: Alt-tasten er nu aktiv.

en: The Alt key is now inactive.
da: Alt-tasten er nu inaktiv.

en: The Meta key is now active.
da: Meta-tasten er nu aktiv.

en: The Meta key is now inactive.
da: Meta-tasten er nu inaktiv.

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: activate
da: aktivér

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: close
da: luk

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: minimize
da: minimér

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: max
da: maks

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: maximize
da: maksimér

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: fullscreen
da: fuldskærm

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: shade
da: skyg

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: keep above
da: hold over

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: keep below
da: hold under

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: window
da: vindue

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: name
da: navn

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: appname
da: appnavn

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: desktop
da: skrivebord

en: Switch to desktop %1
da: Skift til skrivebord %1

en: Close running window on %1
da: Luk kørende vindue på %1

en: (Un)minimize running window on %1
da: (U)minimér kørende vinduer på %1

en: Maximize/restore running window on %1
da: Maksimér/gendan kørende vinduer på %1

en: Toggle fullscreen for running window on %1
da: Slå fuldskærm til/fra for kørende vinduer på %1

en: (Un)shade running window on %1
da: Tilføj/fjern skygge for kørende vinduer på %1

en: Toggle keep above for running window on %1
da: Slå hold over andre til/fra for kørende vinduer på %1

en: Toggle keep below running window on %1
da: Slå hold under andre til/fra for kørende vinduer på %1

en: Activate running window on %1
da: Aktivér kørende vindue på %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeToBlack)
en: Fade to black (fullscreen splash screens only)
da: Fade til sort (kun for opstartsbilleder i fuldskærm)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
da: Animationsvarighed:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
da: Standard

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
da: Størrelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
da: &Bredde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Height:
da: &Højde:

[ctx: Left mouse button]
en: Left
da: Venstre

[ctx: Middle mouse button]
en: Middle
da: Midterknap

[ctx: Right mouse button]
en: Right
da: Højre

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basic_tab)
en: Basic Settings
da: Basale indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button1_label)
en: Left Mouse Button Color:
da: Farve af venstre museknap:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button2_label)
en: Middle Mouse Button Color:
da: Farve af midter museknap:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button3_label)
en: Right Mouse Button Color:
da: Farve af højre museknap:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced_tab)
en: Advanced Settings
da: Avanceret indstillinger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rings)
en: Rings
da: Ringe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_line_width_label)
en: Line Width:
da: Linjebredde:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingLife)
en:  msec
da:  msek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_duration_label)
en: Ring Duration:
da: Varighed af ring:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_radius_label)
en: Ring Radius:
da: Radius på ring:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_count_label)
en: Ring Count:
da: Antal ringe:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, font)
en: Text
da: Tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, font_label)
en: Font:
da: Skrifttype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showtext_label)
en: Show Text:
da: Vis tekst:

en: Clear All Mouse Marks
da: Ryd alle musemærker

en: Clear Last Mouse Mark
da: Ryd seneste musemærke

en: Clear Mouse Marks
da: Ryd musemærker

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
da: Udseende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Wid&th:
da: Bre&dde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
da: &Farve:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Draw with the mouse by holding modifier keys and moving the mouse
da: Tegn med musen ved at holde ændringstasterne og flytte musen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FreedrawModifierKeys)
en: Free draw modifier keys:
da: Ændringstast til fri tegning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Freedrawshift) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Arrowdrawshift) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Shift)
en: Shift
da: Skift

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ArrowdrawModifierKeys)
en: Arrow draw modifier keys:
da: Ændringstast til piltegning:

[ctx: Night Light was temporarily disabled]
en: Night Light Suspended
da: Natfarver suspenderet

[ctx: Night Light was reenabled from temporary suspension]
en: Night Light Resumed
da: Natfarver genoptaget

[ctx: Temporarily disable/reenable Night Light]
en: Suspend/Resume Night Light
da: Suspendér/gendan nattelys

en: Color Temperature Preview
da: Forhåndsvisningaf farvetemperatur

[ctx: @label]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: @action Overview and Grid View are the name of KWin effects]
en: Cycle through Overview and Grid View
da: Cyklus gennem overblik og gittervisning

[ctx: @action Grid View and Overview are the name of KWin effects]
en: Cycle through Grid View and Overview
da: Cyklus gennem gittervisning og overblik

[ctx: @action Overview is the name of a KWin effect]
en: Toggle Overview
da: Slå overblik til/fra

[ctx: @action Grid View is the name of a KWin effect]
en: Toggle Grid View
da: Slå gittervisning til/fra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Ignore minimized windows:
da: Ignorér minimerede vinduer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Organize windows in the Grid View:
da: Organisér vinduer i gittervisningen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FilterWindows)
en: Search results include filtered windows:
da: Søgeresultater inkluderer filtrerede vinduer:

[ctx: @action Grid View and Overview are the name of KWin effects]
en: Cycle through Overview and Grid View
da: Cyklus gennem overblik og gittervisning

[ctx: @action Overview is the name of a Kwin effect]
en: Toggle Overview
da: Slå overblik til/fra

[ctx: @action Grid view is the name of a Kwin effect]
en: Toggle Grid View
da: Slå gittervisning til/fra

en: Delete Virtual Desktop
da: Slet virtuelt skrivebord

en: Add Virtual Desktop
da: Tilføj virtuelt skrivebord

[ctx: @info:placeholder]
en: No other Virtual Desktops to show
da: Ingen andre virtuelle skriveborde at vise

[ctx: @action:button]
en: Add Virtual Desktop
da: Tilføj virtuelt skrivebord

[ctx: @action:button]
en: Configure Virtual Desktops…
da: Konfigurér virtuelle skriveborde…

[ctx: @info:placeholder]
en: No matching windows
da: Ingen matchende vinduer

en: Drag Down To Close
da: Træk ned for at lukke

[ctx: @info:tooltip as in: 'close this window']
en: Close window
da: Luk vindue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InScale)
en: Window open scale:
da: Skala for vindueåbning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutScale)
en: Window close scale:
da: Skala for vinduelukning:

en: Failed to start main PipeWire loop
da: Kunne ikke starte hoved-PipeWire-løkke

en: Failed to create PipeWire context
da: Kunne ikke oprette PipeWire-kontekst

en: Failed to connect PipeWire context
da: Kunne ikke tilslutte PipeWire-kontekst

en: Could not find window id %1
da: Kunne ikke finde vindue-id %1

en: Could not find output
da: Kunne ikke finde udgang

en: Invalid region
da: Ugyldig region

en: OpenGL compositing is required for screencasting
da: OpenGL-compositing er nødvendigt for skærmcasting

en: Failed to create PipeWire stream
da: Kunne ikke starte PipeWire-stream

en: Select window to screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
da: Vælg vinduet til skærmbillede med venstreklik eller Retur.
    Esc eller højreklik for at annullere.

en: Create screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
da: Lav skærmbillede med venstreklik eller Retur.
    Esc eller højreklik for at annullere.

[ctx: @label]
en: This effect is not a benchmark
da: Denne effekt er ikke et benchmark

[ctx: @label]
en: Paint Duration
da: Malingsvarighed

[ctx: @label]
en: Paint Amount
da: Malingsmængde

[ctx: @label]
en: Current FPS
da: Nuværende FPS

[ctx: @label]
en: Maximum FPS
da: Maksimal FPS

en: Toggle Show Paint
da: Slå vis maling til/fra

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Gaps)
en: Gap between desktops
da: Afstand mellem skriveborde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HorizontalGap)
en: Horizontal:
da: Vandret:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_VerticalGap)
en: Vertical:
da: Lodret:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SlideBackground)
en: Slide desktop background
da: Glid skrivebordsbaggrund

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
da: Skift-tasten er blevet låst og er nu aktiv for alle følgende tastetryk.

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
da: Ctrl-tasten er blevet låst og er nu aktiv for alle følgende tastetryk.

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
da: Alt-tasten er blevet låst og er nu aktiv for alle følgende tastetryk.

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
da: Meta-tasten er blevet låst og er nu aktiv for alle følgende tastetryk.

en: The AltGr key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
da: AltGr-tasten er blevet låst og er nu aktiv for alle følgende tastetryk.

en: Toggle Thumbnail for Current Window
da: Slå miniature for nuværende vindue til og fra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
da: Maksimal &bredde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
da: &Mellemrum:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en:  pixels
da:  pixel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
da: &Opacitet:

en: Toggle Tiles Editor
da: Slå tile-editor til/fra

en: Padding:
da: Polstring:

en: Load Layout…
da: Indlæs layout…

en: Close
da: Luk

en: Split Left/Right
da: Split venstre/højre

en: Split Top/Bottom
da: Split top/bund

en: Add Floating Tile
da: Tilføj svævende tile

en: Delete
da: Slet

en: Track mouse
da: Sporing af musen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Trigger effect with:
da: Udløs effekt med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_KeyboardShortcut)
en: Keyboard shortcut:
da: Tastaturgenvej:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ModifierKeys)
en: Modifier keys:
da: Ændringstaster:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
da: Gennemsigtighed

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
da: Generelle indstillinger for gennemsigtighed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
da: Kombinationsfelt pop-op:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
da: Ugennemsigtig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
da: Dialoger:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
da: Gennemsigtig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
da: Menuer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moveresize_label)
en: Moving windows:
da: Flytter vinduer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
da: Inaktive vinduer:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
da: Angiv menugennemsigtighed særskilt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
da: fald-ned-menuer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
da: Pop-op-menuer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
da: Løsrevne menuer:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::VideoWallConfigForm)
en: Video Wall
da: Videovæg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ApplyTo)
en: Apply to
da: Anvend på

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_Whitelist) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_Blacklist)
en: Comma separated list of window classes
da: En kommaadskilt liste over vinduesklasser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applyLabel)
en: All
da: Alt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Ignore)
en: Ignore
da: Ignorér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ignoreLabel)
en: None
da: Ingen

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
da: Slå prænsentér vinduer til/fra (aktuelt skrivebord)

en: Toggle Present Windows (All desktops)
da: Slå præsentér vinduer til/fra (alle skriveborde)

en: Toggle Present Windows (Window class)
da: Slå præsentér vinduer til/fra (vinduesklasse)

en: Toggle Present Windows (Window class on current desktop)
da: Slå prænsentér vinduer til/fra (vinduesklasser på aktuelle skrivebord)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreMinimized)
en: Ignore &minimized windows
da: Ignorér &minimerede vinduer

en: No Matches
da: Ingen matches

en: No Windows
da: Ingen vinduer

en: Filter windows…
da: Filtrér vinduer…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
da: Avanceret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
da: &Stivhed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
da: Træ&k:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Move factor:
da: &Flyttefaktor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
da: &Blævr under flytning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
da: Blævr under ændring af stø&rrelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
da: Aktivér &avanceret tilstand

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
da: Blæ&vrethed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
da: Mindre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
da: Mere

en: Move Zoomed Area to Left
da: Flyt zommede område til venstre

en: Move Zoomed Area to Right
da: Flyt zommede område til højre

en: Move Zoomed Area Upwards
da: Flyt zoomet område opad

en: Move Zoomed Area Downwards
da: Flyt zoomet område nedad

en: Move Mouse to Focus
da: Flyt mus til fokus

en: Move Mouse to Center
da: Flyt mus til centrum

en: Move Left
da: Flyt til venstre

en: Move Right
da: Fly til højre

en: Move Up
da: Flyt op

en: Move Down
da: Flyt ned

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_ZoomFactor)
en: On zoom-in and zoom-out change the zoom by the defined zoom-factor.
da: Ændr zoom med den angivne zoom-faktor ved zoom ind og ud.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom Factor:
da: Zoom-faktor:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable tracking of the focused location. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
da: Aktivér følgning af placeringen i fokus. Dette kræver at QAccessible skal være aktiveret pr. program ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable Focus Tracking
da: Aktivér fokusfølgning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable tracking of the text cursor. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
da: Aktivér følgning af tekstmarkøren. Dette kræver at QAccessible skal være aktiveret pr. program ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable Text Cursor Tracking
da: Aktivér tekstmarkørsporing

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse Pointer:
da: Musemarkør:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Visibility of the mouse-pointer.
da: Musemarkørens synlighed.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Scale
da: Skalér

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Keep
da: Behold

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Hide
da: Skjul

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Track moving of the mouse.
da: Følg bevægelse af musen.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Centered
da: Centreret

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Disabled
da: Deaktiveret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mouse Tracking:
da: Musefølgning:

note: i18n: ectx: label, entry (count), group (General)
en: Total rules count (legacy)
da: Total antal af regler (ældre)

note: i18n: ectx: label, entry (ruleGroupList), group (General)
en: Ordered list of rules groups
da: Sorteret liste af regelgrupper

note: i18n: ectx: label, entry (description), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Rule description
da: Regelbeskrivelse

note: i18n: ectx: label, entry (descriptionLegacy), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Rule description (legacy)
da: Regelbeskrivelse (ældre)

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteRule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Delete this rule (for use in imports)
da: Slet denne regel (for brug i import)

note: i18n: ectx: label, entry (wmclass), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window class (application)
da: Vinduesklasse (program)

note: i18n: ectx: label, entry (wmclassmatch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window class string match type
da: Type af vinduesklassestreng-match

note: i18n: ectx: label, entry (wmclasscomplete), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Match whole window class
da: Match hel vinduesklasse

note: i18n: ectx: label, entry (windowrole), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window role
da: Vinduesrolle

note: i18n: ectx: label, entry (windowrolematch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window role string match type
da: Type af vinduesrollestreng-match

note: i18n: ectx: label, entry (title), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window title
da: Vinduestitel

note: i18n: ectx: label, entry (titlematch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window title string match type
da: Type af vinduestitlestreng-match

note: i18n: ectx: label, entry (clientmachine), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Machine (hostname)
da: Maskine (værtsnavn)

note: i18n: ectx: label, entry (clientmachinematch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Machine string match type
da: Type af maskinestreng-match

note: i18n: ectx: label, entry (types), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window types that match
da: Vinduestyper, der matcher

note: i18n: ectx: label, entry (placement), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Initial placement
da: Indledningsvis placering

note: i18n: ectx: label, entry (placementrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Initial placement rule type
da: Type af indledningsvis placering-regel

note: i18n: ectx: label, entry (position), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window position
da: Vinduesplacering

note: i18n: ectx: label, entry (positionrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window position rule type
da: Type af vinduesplaceringsregel

note: i18n: ectx: label, entry (size), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window size
da: Vinduesstørrelse

note: i18n: ectx: label, entry (sizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window size rule type
da: Type af vinduestørrelsesregel

note: i18n: ectx: label, entry (minsize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window minimum size
da: Minimumstørrelse af vindue

note: i18n: ectx: label, entry (minsizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window minimum size rule type
da: Type af minimumstørrelse af vindue-regel

note: i18n: ectx: label, entry (maxsize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window maximum size
da: Maksimumstørrelse af vindue

note: i18n: ectx: label, entry (maxsizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window maximum size rule type
da: Type af maksimumstørrelse af vindue-regel

note: i18n: ectx: label, entry (opacityactive), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Active opacity
da: Aktive opacitet

note: i18n: ectx: label, entry (opacityactiverule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Active opacity rule type
da: Type af aktiv opacitetsregel

note: i18n: ectx: label, entry (opacityinactive), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Inactive opacity
da: Inaktiv opacitet

note: i18n: ectx: label, entry (opacityinactiverule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Inactive opacity rule type
da: Type af inaktiv opacitetsregel

note: i18n: ectx: label, entry (ignoregeometry), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore requested geometry
da: Ignorér anmodet geometri

note: i18n: ectx: label, entry (ignoregeometryrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore requested geometry rule type
da: Type af ignorér anmodet geometri-regel

note: i18n: ectx: label, entry (desktops), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: List of Desktop Ids
da: Liste af skrivebordsID'er

note: i18n: ectx: label, entry (desktopsrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop Ids rule type
da: Type af skrivebordsID'er-regel

note: i18n: ectx: label, entry (screen), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Screen number
da: Skærmnummer

note: i18n: ectx: label, entry (screenrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Screen number rule type
da: Type af skærmnummer-regel

note: i18n: ectx: label, entry (activity), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Activity
da: Aktivitet

note: i18n: ectx: label, entry (activityrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Activity rule type
da: Type af aktivitetsregel

note: i18n: ectx: label, entry (maximizevert), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized vertically
da: Maksimér lodret

note: i18n: ectx: label, entry (maximizevertrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized vertically rule type
da: Type af maksimér lodret-regel

note: i18n: ectx: label, entry (maximizehoriz), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized horizontally
da: Maksimér vandret

note: i18n: ectx: label, entry (maximizehorizrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized horizontally rule type
da: Type af maksimér vandret-regel

note: i18n: ectx: label, entry (minimize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Minimized
da: Minimeret

note: i18n: ectx: label, entry (minimizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Minimized rule type
da: Type af minimeret-regel

note: i18n: ectx: label, entry (shade), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shaded
da: Skygget

note: i18n: ectx: label, entry (shaderule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shaded rule type
da: Type af skygget-regel

note: i18n: ectx: label, entry (skiptaskbar), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip taskbar
da: Skip opgavelinje

note: i18n: ectx: label, entry (skiptaskbarrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip taskbar rule type
da: Type af skip opgavelinje-regel

note: i18n: ectx: label, entry (skippager), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip pager
da: Skip skrivebordsvælger

note: i18n: ectx: label, entry (skippagerrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip pager rule type
da: Type af skip skrivebordsvælger-regel

note: i18n: ectx: label, entry (skipswitcher), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip switcher
da: Skip skifter

note: i18n: ectx: label, entry (skipswitcherrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip switcher rule type
da: Type af skip skifter-regel

note: i18n: ectx: label, entry (above), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep above
da: Hold over

note: i18n: ectx: label, entry (aboverule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep above rule type
da: Type af hold over andre-regel

note: i18n: ectx: label, entry (below), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep below
da: Hold under

note: i18n: ectx: label, entry (belowrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep below rule type
da: Type af hold under andre-regel

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Fullscreen
da: Fuldskærm

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreenrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Fullscreen rule type
da: Type af fuldskærmsregel

note: i18n: ectx: label, entry (noborder), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: No titlebar and frame
da: Ingen titellinje og ramme

note: i18n: ectx: label, entry (noborderrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: No titlebar rule type
da: Type af ingen titlelinje-regel

note: i18n: ectx: label, entry (decocolor), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Titlebar color and scheme
da: Farve og ordning af titellinje

note: i18n: ectx: label, entry (decocolorrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Titlebar color rule type
da: Type af titlelinjefarve-regel

note: i18n: ectx: label, entry (blockcompositing), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Block Compositing
da: Blokér compositing

note: i18n: ectx: label, entry (blockcompositingrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Block Compositing rule type
da: Type af blokér compositing-regel

note: i18n: ectx: label, entry (fsplevel), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus stealing prevention
da: Forhindring af stjålet fokus

note: i18n: ectx: label, entry (fsplevelrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus stealing prevention rule type
da: Type af forhindring af stjålet fokus-regel

note: i18n: ectx: label, entry (fpplevel), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus protection
da: Beskyttelse af fokus

note: i18n: ectx: label, entry (fpplevelrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus protection rule type
da: Type af fokusbeskyttelsesregel

note: i18n: ectx: label, entry (acceptfocus), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Accept Focus
da: Acceptér fokus

note: i18n: ectx: label, entry (acceptfocusrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Accept Focus rule type
da: Type af acceptér fokus-regel

note: i18n: ectx: label, entry (closeable), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Closeable
da: Lukbart

note: i18n: ectx: label, entry (closeablerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Closeable rule type
da: Type af lukbartregel

note: i18n: ectx: label, entry (autogroup), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup with identical
da: Gruppér automatisk med identiske

note: i18n: ectx: label, entry (autogrouprule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup with identical rule type
da: Type af gruppér automatisk med identiske-regel

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupfg), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup in foreground
da: Gruppér automatisk i forgrund

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupfgrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup in foreground rule type
da: Type af gruppér automatisk i forgrund-regel

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupid), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup by ID
da: Gruppér automatisk efter ID

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupidrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup by ID rule type
da: Type af gruppér automatisk efter ID-regel

note: i18n: ectx: label, entry (strictgeometry), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Obey geometry restrictions
da: Adlyd begrænsninger af geometri

note: i18n: ectx: label, entry (strictgeometryrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Obey geometry restrictions rule type
da: Type af adlyd geometriske restriktioner-regel

note: i18n: ectx: label, entry (shortcut), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shortcut
da: Genvej

note: i18n: ectx: label, entry (shortcutrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shortcut rule type
da: Type af genvejsregel

note: i18n: ectx: label, entry (disableglobalshortcuts), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore global shortcuts
da: Ignorér globale genveje

note: i18n: ectx: label, entry (disableglobalshortcutsrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore global shortcuts rule type
da: Type af ignorér globale genveje-regel

note: i18n: ectx: label, entry (desktopfile), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop file name
da: Navn på desktop-fil

note: i18n: ectx: label, entry (desktopfilerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop file name rule type
da: Type af navn af skrivebordsfil-regel

note: i18n: ectx: label, entry (layer), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Layer
da: Lag

note: i18n: ectx: label, entry (layerrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Layer rule type
da: Type af lagsregel

note: i18n: ectx: label, entry (adaptivesync), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: AdaptiveSync
da: AdaptivSynkronisering

note: i18n: ectx: label, entry (adaptivesyncrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: AdaptiveSync rule type
da: Type af AdaptivSynkronisering-regel

en: The following applications did not close:
    %1
da: Følgende applikationer lukkede ikke:
    %1

[ctx: @action:button]
en: Cancel Logout
da: Annullér log ud

[ctx: @action::button]
en: Log Out Anyway
da: Log ud alligevel

[ctx: Special entry in alt+tab list for minimizing all windows]
en: Show Desktop
da: Vis skrivebord

[ctx: @info:placeholder no entries in the task switcher]
en: No open windows
da: Ingen åbne vinduer

en: Walk Through Windows
da: Gå gennem vinduer

en: Walk Through Windows (Reverse)
da: Gå gennem vinduer (baglæns)

en: Walk Through Windows Alternative
da: Gå gennem vinduer, alternativ

en: Walk Through Windows Alternative (Reverse)
da: Gå gennem vinduer, alternativ (baglæns)

en: Walk Through Windows of Current Application
da: Gå gennem vinduer for aktuelt program

en: Walk Through Windows of Current Application (Reverse)
da: Gå gennem vinduer for aktuelt program (baglæns)

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative
da: Gå gennem vinduer for aktuelt program, alternativ

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative (Reverse)
da: Gå gennem vinduer for aktuelt program, alternativ (baglæns)

en: The Window Switcher installation is broken, resources are missing.
    Contact your distribution about this.
da: Installationen af vinduesskifteren er defekt, der er ressourcer som mangler.
    Kontakt din distribution angående dette.

en: Move the tablet to the next output
da: Flyt tabletten til næste output

en: Tablet moved to %1
da: Tablet flyttet til %1

en: Tablets switched outputs
da: Tabletter skiftede output

en: You have selected to show a window without its border.
    Without the border, you will not be able to enable the border again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
da: Du har valgt at vise et vindue uden dets kanter.
    Uden kanten, vil du ikke kunne aktivere kanten igen ved brug af musen. Brug menuen til vinduesoperationer i stedet for, som aktiveres ved brug af %1 tastaturgenvejen.

en: You have selected to show a window in fullscreen mode.
    If the application itself does not have an option to turn the fullscreen mode off you will not be able to disable it again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
da: Du har valgt at vise et vindue i fuldskærmstilstand.
    Uden kanten, vil du ikke kunne slå fuldskærmstilstand fra igen ved brug af musen. Brug menuen til vinduesoperationer i stedet for, som aktiveres ved brug af %1 tastaturgenvejen.

en: &Move
da: &Flyt

en: &Resize
da: Ænd&r størrelse

en: Keep &Above Others
da: Hold &over andre

en: Keep &Below Others
da: Hold &under andre

en: &Fullscreen
da: &Fuldskærm

en: &Shade
da: &Rul ind

en: &No Titlebar and Frame
da: &Ingen titellinje og ramme

en: Set Window Short&cut…
da: Angiv vinduesgen&vej…

en: Configure Special &Window Settings…
da: Konfigurér specielle &vinduesindstillinger…

en: Configure S&pecial Application Settings…
da: Konfigurér s&pecielle programindstillinger…

en: Ma&ximize
da: Ma&ksimér

en: Mi&nimize
da: Mi&nimér

en: &More Actions
da: &Flere handlinger

en: &Close
da: &Luk

en: &Extensions
da: &Udvidelser

en: &Desktops
da: &Skriveborde

en: Move to &Desktop
da: Flyt til &skrivebord

en: Move to &Screen
da: Flyt til &skærm

en: Show in &Activities
da: Vis i &aktiviteter

en: Move &To Current Desktop
da: Flyt &til nuværende skrivebord

en: &All Desktops
da: &Alle skriveborde

[ctx: Create a new desktop and move the window there]
en: &New Desktop
da: &Nyt skrivebord

en: Move to %1
da: Flyt til %1

[ctx: Create a new desktop and add the window to that desktop]
en: Add to &New Desktop
da: Tilføj til &nyt skrivebord

[ctx: Create a new desktop and move the window to that desktop]
en: Move to New Desktop
da: Flyt til nyt skrivebord

[ctx: @item:inmenu List of all Screens to send a window to. First argument is a number, second the output identifier. E.g. Screen 1 (HDMI1)]
en: Screen &%1 (%2)
da: Skærm &%1 (%2)

en: &All Activities
da: &Alle aktiviteter

[ctx: '%1' is a keyboard shortcut like 'ctrl+w']
en: <b>%1</b> is already in use
da: <b>%1</b> er allerede i brug

[ctx: keyboard shortcut '%1' is used by action '%2' in application '%3']
en: <b>%1</b> is used by %2 in %3
da: <b>%1</b> bruges af %2 i %3

en: Window Operations Menu
da: Vinduesoperations-menu

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Maximize Window
da: Maksimér vindue

en: Maximize Window Vertically
da: Maksimér vindue lodret

en: Maximize Window Horizontally
da: Maksimér vindue vandret

en: Minimize Window
da: Minimér vindue

en: Shade Window
da: Gør vindue til skygge

en: Move Window
da: Flyt vindue

en: Resize Window
da: Ændr størrelse på vindue

en: Raise Window
da: Hæv vindue

en: Lower Window
da: Sænk vindue

en: Toggle Window Raise/Lower
da: Skift mellem at hæve/sænke vindue

en: Make Window Fullscreen
da: Gør vindue til fuld skærm

en: Toggle Window Titlebar and Frame
da: Slå vinduestitellinje og -ramme til/fra

en: Keep Window Above Others
da: Hold vindue over andre

en: Keep Window Below Others
da: Hold vindue under andre

en: Activate Window Demanding Attention
da: Aktivér vindueskrævende opmærksomhed

en: Setup Window Shortcut
da: Opsætning af vinduesgenveje

en: Move Window to the Center
da: Flyt vindue til centrummet

en: Move Window Right
da: Fly vindue til højre

en: Move Window Left
da: Flyt vindue til venstre

en: Move Window Up
da: Flyt vindue opad

en: Move Window Down
da: Flyt vindue nedad

en: Expand Window Horizontally
da: Udvid vindue vandret

en: Expand Window Vertically
da: Udvid vindue lodret

en: Shrink Window Horizontally
da: Gør vindue mindre vandret

en: Shrink Window Vertically
da: Gør vindue mindre lodret

en: Quick Tile Window to the Left
da: Hurtig fliseudlægning af vindue til venstre

en: Quick Tile Window to the Right
da: Hurtig fliseudlægning af vindue til højre

en: Quick Tile Window to the Top
da: Hurtig fliseudlægning af vindue øverst

en: Quick Tile Window to the Bottom
da: Hurtig fliseudlægning af vindue nederst

en: Quick Tile Window to the Top Left
da: Hurtig fliseudlægning af vindue øverst til venstre

en: Quick Tile Window to the Bottom Left
da: Hurtig fliseudlægning af vindue nederst til venstre

en: Quick Tile Window to the Top Right
da: Hurtig fliseudlægning af vindue øverst til højre

en: Quick Tile Window to the Bottom Right
da: Hurtig fliseudlægning af vindue nederst til højre

en: Switch to Window Above
da: Skift til vinduet ovenfor

en: Switch to Window Below
da: Skift til vinduet nedenfor

en: Switch to Window to the Right
da: Skift til vinduet til højre

en: Switch to Window to the Left
da: Skift til vinduet til venstre

en: Increase Opacity of Active Window by 5%
da: Forøg ugennemsigtighed af aktivt vindue med 5%

en: Decrease Opacity of Active Window by 5%
da: Formindsk ugennemsigtighed af aktivt vindue med 5%

en: Keep Window on All Desktops
da: Hold vindue på alle skriveborde

en: Window to Desktop %1
da: Vindue til skrivebord %1

en: Window to Next Desktop
da: Vindue til næste skrivebord

en: Window to Previous Desktop
da: Vindue til forrige skrivebord

en: Window One Desktop to the Right
da: Vindue ét skrivebord til højre

en: Window One Desktop to the Left
da: Vindue ét skrivebord til venstre

en: Window One Desktop Up
da: Vindue ét skrivebord opad

en: Window One Desktop Down
da: Vindue ét skrivebord nedad

en: Move Window to Screen %1
da: Flyt vindue til skærm %1

en: Move Window to Next Screen
da: Flyt vindue til næste skærm

en: Move Window to Previous Screen
da: Flyt vindue til forrige skærm

en: Move Window One Screen to the Right
da: Flyt vindue én skærm til højre

en: Move Window One Screen to the Left
da: Flyt vindue én skærm til venstre

en: Move Window One Screen Up
da: Flyt vindue én skærm op

en: Move Window One Screen Down
da: Flyt vindue én skærm nedad

en: Switch to Screen %1
da: Skift til skærm %1

en: Switch to Next Screen
da: Skift til næste skærm

en: Switch to Previous Screen
da: Skift til forrige skærm

en: Switch to Screen to the Right
da: Skift til skærmen til højre

en: Switch to Screen to the Left
da: Skift til skærmen til venstre

en: Switch to Screen Above
da: Skift til skærmen ovenfor

en: Switch to Screen Below
da: Skift til skærmen nedenfor

en: Peek at Desktop
da: Forhåndsvisning af skrivebord

en: Kill Window
da: Dræb vindue

en: Activate Window (%1)
da: Aktivér vindue (%1)

en: unknown
da: ukendt

en: Desktop %1
da: Skrivebord %1

en: Switch to Next Desktop
da: Skift til næste skrivebord

en: Switch to Previous Desktop
da: Skift til forrige skrivebord

en: Switch One Desktop to the Right
da: Skift ét skrivebord til højre

en: Switch One Desktop to the Left
da: Skift ét skrivebord til venstre

en: Switch One Desktop Up
da: Skift ét skrivebord opad

en: Switch One Desktop Down
da: Skift ét skrivebord nedad

en: Switch to Desktop %1
da: Skift til skrivebord %1

[ctx: Application is not responding, appended to window title]
en: (Not Responding)
da: (Svarer ikke)

[ctx: Introductory text shown in the support information.]
en: KWin Support Information:
    The following information should be used when requesting support on e.g. https://discuss.kde.org.
    It provides information about the currently running instance, which options are used,
    what OpenGL driver and which effects are running.
    Please post the information provided underneath this introductory text to a paste bin service
    like https://paste.kde.org instead of pasting into support threads.
da: Information til KWin-support:
    Følgende information bør bruges når du spørger om hjælp f.eks. på https://discuss.kde.org.
    Det giver information om den aktuelt kørende instans, hvilke indstillinger der bruges, 
    hvilken OpenGL-driver og hvilke effekter der kører.
    Indsend venligst den information der findes nedenfor denne indledningstekst til en pastebin-tjeneste
    såsom https://paste.kde.org i stedet for at indsætte den i direkte i support-tråde.

en: Xwayland has crashed
da: Xwayland har brudt ned
