libconversion - en to nn translation catalogue (1796 entries)

en: Acceleration
nn: Akselerasjon

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second squared
nn: meter per sekund kvadrert

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second squared;meters per second squared;m/s²;m/s2;m/s^2
nn: meter per sekund kvadrert;meter per sekund per sekund;meter per sekund i andre potens;m/s²;m/s2;m/s^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second squared
nn: %1 meter per sekund kvadrert

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second squared | %1 meters per second squared
nn[0]: %1 meter per sekund kvadrert
nn[1]: %1 meter per sekund kvadrert

[ctx: acceleration unit symbol]
en: ft/s²
nn: fot/s²

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second squared
nn: fot per sekund kvadrert

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second squared;feet per second squared;ft/s²;ft/s2;ft/s^2
nn: fot per sekund kvadrert;fot per sekund per sekund;fot per sekund i andre potens;ft/s²;ft/s2;ft/s^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second squared
nn: %1 fot per sekund kvadrert

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second squared | %1 feet per second squared
nn[0]: %1 fot per sekund kvadrert
nn[1]: %1 fot per sekund kvadrert

[ctx: unit description in lists]
en: standard gravity
nn: tyngdeakselerasjonen

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: standard gravity;g
nn: tyngdeakselerasjonen;standard tyngdeakselerasjonen;g

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 times standard gravity
nn: %1 gongar tyngdeakselerasjonen

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 standard gravity | %1 times standard gravity
nn[0]: %1 gongar tyngdeakselerasjonen
nn[1]: %1 gongar tyngdeakselerasjonen

en: Angle
nn: Vinkel

[ctx: unit description in lists]
en: degrees
nn: gradar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deg;degree;degrees;°
nn: deg;gradar;grader;°

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees
nn: %1 gradar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree | %1 degrees
nn[0]: %1 grad
nn[1]: %1 gradar

[ctx: unit description in lists]
en: radians
nn: radianar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rad;radian;radians
nn: rad;radian;radianar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 radians
nn: %1 radianar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 radian | %1 radians
nn[0]: %1 radian
nn[1]: %1 radianar

[ctx: angle unit symbol]
en: grad
nn: gon

[ctx: unit description in lists]
en: gradians
nn: gon

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: grad;gradian;gradians;grade;gon
nn: gon;nygrad;nygradar;nygrader;gradian;gradianar;gradianer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gradians
nn: %1 gon

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gradian | %1 gradians
nn[0]: %1 gon
nn[1]: %1 gon

[ctx: angle unit symbol]
en: '
nn: ′

[ctx: unit description in lists]
en: arc minutes
nn: bogeminutt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute of arc;MOA;arcminute;minute;'
nn: bogeminutt;bogeminuttar;MOA;minutt;';′

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc minutes
nn: %1 bogeminutt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc minute | %1 arc minutes
nn[0]: %1 bogeminutt
nn[1]: %1 bogeminutt

[ctx: angle unit symbol]
en: "
nn: ″

[ctx: unit description in lists]
en: arc seconds
nn: bogesekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second of arc;arcsecond;second;"
nn: bogesekund;bogesekundar;sekund;";″

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc seconds
nn: %1 bogesekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc second | %1 arc seconds
nn[0]: %1 bogesekund
nn[1]: %1 bogesekund

[ctx: Unit Category: two dimensional size of a surface]
en: Area
nn: Areal

[ctx: unit description in lists]
note: i18n: unit as it will be shown to user wherever units are to be explicitly selected (listbox, radio buttons, checkboxes...). E.g. an application may give option "Unit of wind speed: [unit-list-box]"
en: square yottameters
nn: kvadratyottameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
note: i18n: Messages such as this one provide synonyms for each unit, in order to guess the unit from the text that the user inputs. Synonyms are semicolon-separated, and you can add as many as you need (either equal to, more, or less than in the original). Note that any gramatical inflections of unit nam
en: square yottameter;square yottameters;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2
nn: kvadratyottameter;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2

[ctx: amount in units (real)]
note: i18n: This is used when a real-valued amount in units is given, such as "0.37 miles".
en: %1 square yottameters
nn: %1 kvadratyottameter

[ctx: amount in units (integer)]
note: i18n: This is used when a integer-valued amount in units is given, such as "1 mile" or "21 miles".
en: %1 square yottameter | %1 square yottameters
nn[0]: %1 kvadratyottameter
nn[1]: %1 kvadratyottameter

[ctx: unit description in lists]
en: square zettameters
nn: kvadratzettameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zettameter;square zettameters;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2
nn: kvadratzettameter;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zettameters
nn: %1 kvadratzettameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zettameter | %1 square zettameters
nn[0]: %1 kvadratzettameter
nn[1]: %1 kvadratzettameter

[ctx: unit description in lists]
en: square exameters
nn: kvadratexameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square exameter;square exameters;Em²;Em/-2;Em^2;Em2
nn: kvadratexameter;Em²;Em/-2;Em^2;Em2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square exameters
nn: %1 kvadratexameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square exameter | %1 square exameters
nn[0]: %1 kvadratexameter
nn[1]: %1 kvadratexameter

[ctx: unit description in lists]
en: square petameters
nn: kvadratpetameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square petameter;square petameters;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2
nn: kvadratpetameter;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square petameters
nn: %1 kvadratpetameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square petameter | %1 square petameters
nn[0]: %1 kvadratpetameter
nn[1]: %1 kvadratpetameter

[ctx: unit description in lists]
en: square terameters
nn: kvadratterameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square terameter;square terameters;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2
nn: kvadratterameter;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square terameters
nn: %1 kvadratterameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square terameter | %1 square terameters
nn[0]: %1 kvadratterameter
nn[1]: %1 kvadratterameter

[ctx: unit description in lists]
en: square gigameters
nn: kvadratgigameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square gigameter;square gigameters;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2
nn: kvadratgigameter;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square gigameters
nn: %1 kvadratgigameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square gigameter | %1 square gigameters
nn[0]: %1 kvadratgigameter
nn[1]: %1 kvadratgigameter

[ctx: unit description in lists]
en: square megameters
nn: kvadratmegameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square megameter;square megameters;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2
nn: kvadratmegameter;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square megameters
nn: %1 kvadratmegameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square megameter | %1 square megameters
nn[0]: %1 kvadratmegameter
nn[1]: %1 kvadratmegameter

[ctx: unit description in lists]
en: square kilometers
nn: kvadratkilometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square kilometer;square kilometers;sq km;km²;km/-2;km^2;km2
nn: kvadratkilometer;km²;km/-2;km^2;km2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square kilometers
nn: %1 kvadratkilometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square kilometer | %1 square kilometers
nn[0]: %1 kvadratkilometer
nn[1]: %1 kvadratkilometer

[ctx: unit description in lists]
en: square hectometers
nn: kvadrathektometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square hectometer;square hectometers;hm²;hm/-2;hm^2;hm2;hectare;hectares
nn: kvadrathektometer;hm²;hm/-2;hm^2;hm2;hektar;hektar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square hectometers
nn: %1 kvadrathektometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square hectometer | %1 square hectometers
nn[0]: %1 kvadrathektometer
nn[1]: %1 kvadrathektometer

[ctx: unit description in lists]
en: square decameters
nn: kvadratdekameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decameter;square decameters;dam²;dam/-2;dam^2;dam2
nn: kvadratdekameter;dam²;dam/-2;dam^2;dam2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decameters
nn: %1 kvadratdekameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decameter | %1 square decameters
nn[0]: %1 kvadratdekameter
nn[1]: %1 kvadratdekameter

[ctx: unit description in lists]
en: square meters
nn: kvadratmeter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square meter;square meters;sq m;m²;m/-2;m^2;m2
nn: kvadratmeter;kvadratmeter;m²;m/-2;m^2;m2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square meters
nn: %1 kvadratmeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square meter | %1 square meters
nn[0]: %1 kvadratmeter
nn[1]: %1 kvadratmeter

[ctx: unit description in lists]
en: square decimeters
nn: kvadratdesimeter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decimeter;square decimeters;dm²;dm/-2;dm^2;dm2
nn: kvadratdesimeter;dm²;dm/-2;dm^2;dm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decimeters
nn: %1 kvadratdesimeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decimeter | %1 square decimeters
nn[0]: %1 kvadratdesimeter
nn[1]: %1 kvadratdesimeter

[ctx: unit description in lists]
en: square centimeters
nn: kvadratcentimeter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square centimeter;square centimeters;sq cm;cm²;cm/-2;cm^2;cm2
nn: kvadratcentimeter;cm²;cm/-2;cm^2;cm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square centimeters
nn: %1 kvadratcentimeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square centimeter | %1 square centimeters
nn[0]: %1 kvadratcentimeter
nn[1]: %1 kvadratcentimeter

[ctx: unit description in lists]
en: square millimeters
nn: kvadratmillimeter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square millimeter;square millimeters;sq mm;mm²;mm/-2;mm^2;mm2
nn: kvadratmillimeter;mm²;mm/-2;mm^2;mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square millimeters
nn: %1 kvadratmillimeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square millimeter | %1 square millimeters
nn[0]: %1 kvadratmillimeter
nn[1]: %1 kvadratmillimeter

[ctx: unit description in lists]
en: square micrometers
nn: kvadratmikrometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square micrometer;square micrometers;µm²;um²;µm/-2;µm^2;µm2
nn: kvadratmikrometer;µm²;um²;µm/-2;µm^2;µm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square micrometers
nn: %1 kvadratmikrometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square micrometer | %1 square micrometers
nn[0]: %1 kvadratmikrometer
nn[1]: %1 kvadratmikrometer

[ctx: unit description in lists]
en: square nanometers
nn: kvadratnanometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square nanometer;square nanometers;nm²;nm/-2;nm^2;nm2
nn: kvadratnanometer;nm²;nm/-2;nm^2;nm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square nanometers
nn: %1 kvadratnanometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square nanometer | %1 square nanometers
nn[0]: %1 kvadratnanometer
nn[1]: %1 kvadratnanometer

[ctx: unit description in lists]
en: square picometers
nn: kvadratpikometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square picometer;square picometers;pm²;pm/-2;pm^2;pm2
nn: kvadratpikometer;kvadratpicometer;pm²;pm/-2;pm^2;pm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square picometers
nn: %1 kvadratpikometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square picometer | %1 square picometers
nn[0]: %1 kvadratpikometer
nn[1]: %1 kvadratpikometer

[ctx: unit description in lists]
en: square femtometers
nn: kvadratfemtometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square femtometer;square femtometers;fm²;fm/-2;fm^2;fm2
nn: kvadratfemtometer;fm²;fm/-2;fm^2;fm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square femtometers
nn: %1 kvadratfemtometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square femtometer | %1 square femtometers
nn[0]: %1 kvadratfemtometer
nn[1]: %1 kvadratfemtometer

[ctx: unit description in lists]
en: square attometers
nn: kvadratattometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square attometer;square attometers;am²;am/-2;am^2;am2
nn: kvadratattometer;am²;am/-2;am^2;am2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square attometers
nn: %1 kvadratattometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square attometer | %1 square attometers
nn[0]: %1 kvadratattometer
nn[1]: %1 kvadratattometer

[ctx: unit description in lists]
en: square zeptometers
nn: kvadratzeptometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zeptometer;square zeptometers;zm²;zm/-2;zm^2;zm2
nn: kvadratzeptometer;zm²;zm/-2;zm^2;zm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zeptometers
nn: %1 kvadratzeptometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zeptometer | %1 square zeptometers
nn[0]: %1 kvadratzeptometer
nn[1]: %1 kvadratzeptometer

[ctx: unit description in lists]
en: square yoctometers
nn: kvadratyoctometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square yoctometer;square yoctometers;ym²;ym/-2;ym^2;ym2
nn: kvadratyoktometer;kvadratyoctometer;ym²;ym/-2;ym^2;ym2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square yoctometers
nn: %1 kvadratyoctometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square yoctometer | %1 square yoctometers
nn[0]: %1 kvadratyoctometer
nn[1]: %1 kvadratyoctometer

[ctx: unit description in lists]
en: acres
nn: acre

[ctx: area unit symbol]
en: ft²
nn: fot²

[ctx: unit description in lists]
en: square feet
nn: kvadratfot

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square foot;square feet;ft²;square ft;sq foot;sq ft;sq feet;feet²
nn: kvadratfot;ft²;fot²;fot^2;fot2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square feet
nn: %1 kvadratfot

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square foot | %1 square feet
nn[0]: %1 kvadratfot
nn[1]: %1 kvadratfot

[ctx: area unit symbol]
en: in²
nn: tomme²

[ctx: unit description in lists]
en: square inches
nn: kvadrattommar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square inch;square inches;in²;square inch;square in;sq inches;sq inch;sq in;inch²
nn: kvadrattomme;kvadrattommar;in²;in^2;in2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square inches
nn: %1 kvadrattommar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square inch | %1 square inches
nn[0]: %1 kvadrattomme
nn[1]: %1 kvadrattommar

[ctx: area unit symbol]
en: mi²
nn: mile²

[ctx: unit description in lists]
en: square miles
nn: kvadratmiles

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square mile;square miles;mi²;square mi;sq miles;sq mile;sq mi;mile²
nn: kvadratmile;kvadratmiles;mile²;mile^2;mile2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square miles
nn: %1 kvadratmiles

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square mile | %1 square miles
nn[0]: %1 kvadratmile
nn[1]: %1 kvadratmiles

en: Binary Data
nn: Binærdata

en: Binary Data Size
nn: Binærdata-storleik

[ctx: unit description in lists]
en: yobibytes
nn: yobibyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: YiB;yobibyte;yobibytes
nn: YiB;yobibyte;yobibytar;yobibytes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yobibytes
nn: %1 yobibyte

[ctx: unit description in lists]
en: yobibits
nn: yobibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Yib;yobibit;yobibits
nn: Yib;yobibit;yobibitar;yobibits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yobibits
nn: %1 yobibit

[ctx: unit description in lists]
en: yottabytes
nn: yottabyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: YB;yottabyte;yottabytes
nn: YB;yottabyte;yottabytar;yottabytes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottabytes
nn: %1 yottabyte

[ctx: unit description in lists]
en: yottabits
nn: yottabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Yb;yottabit;yottabits
nn: Yb;yottabit;yottabitar;yottabits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottabits
nn: %1 yottabit

[ctx: unit description in lists]
en: zebibytes
nn: zebibyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ZiB;zebibyte;zebibytes
nn: ZiB;zebibyte;zebibytar;zebibytes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zebibytes
nn: %1 zebibytar

[ctx: unit description in lists]
en: zebibits
nn: zebibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Zib;zebibit;zebibits
nn: Zib;zebibit;zebibitar;zebibits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zebibits
nn: %1 zebibit

[ctx: unit description in lists]
en: zettabytes
nn: zettabyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ZB;zettabyte;zettabytes
nn: ZB;zettabyte;zettabytar;zettabytes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettabytes
nn: %1 zettabyte

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettabyte | %1 zettabytes
nn[0]: %1 zettabyte
nn[1]: %1 zettabytar

[ctx: unit description in lists]
en: zettabits
nn: zettabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Zb;zettabit;zettabits
nn: Zb;zettabit;zettabitar;zettabits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettabits
nn: %1 zettabit

[ctx: unit description in lists]
en: exbibytes
nn: exbibyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: EiB;exbibyte;exbibytes
nn: EiB;exbibyte;exbibytar;exbibytes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exbibytes
nn: %1 exbibyte

[ctx: unit description in lists]
en: exbibits
nn: exbibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Eib;exbibit;exbibits
nn: Eib;exbibit;exbibitar;exbibits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exbibits
nn: %1 exbibit

[ctx: unit description in lists]
en: exabytes
nn: exabyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: EB;exabyte;exabytes
nn: EB;exabyte;exabytar;exabytes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exabytes
nn: %1 exabyte

[ctx: unit description in lists]
en: exabits
nn: exabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Eb;exabit;exabits
nn: Eb;exabit;exabitar;exabits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exabits
nn: %1 exabit

[ctx: unit description in lists]
en: pebibytes
nn: pebibyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: PiB;pebibyte;pebibytes
nn: PiB;pebibyte;pebibytar;pebibytes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pebibytes
nn: %1 pebibyte

[ctx: unit description in lists]
en: pebibits
nn: pebibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Pib;pebibit;pebibits
nn: Pib;pebibit;pebibitar;pebibits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pebibits
nn: %1 pebibit

[ctx: unit description in lists]
en: petabytes
nn: petabyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: PB;petabyte;petabytes
nn: PB;petabyte;petabytar;petabytes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petabytes
nn: %1 petabyte

[ctx: unit description in lists]
en: petabits
nn: petabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Pb;petabit;petabits
nn: Pb;petabit;petabitar;petabits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petabits
nn: %1 petabit

[ctx: unit description in lists]
en: tebibytes
nn: tebibyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: TiB;tebibyte;tebibytes
nn: TiB;tebibyte;tebibytar;tebibytes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tebibytes
nn: %1 tebibyte

[ctx: unit description in lists]
en: tebibits
nn: tebibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Tib;tebibit;tebibits
nn: Tib;tebibit;tebibitar;tebibits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tebibits
nn: %1 tebibit

[ctx: unit description in lists]
en: terabytes
nn: terabyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: TB;terabyte;terabytes
nn: TB;terabyte;terabytar;terabytes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terabytes
nn: %1 terabyte

[ctx: unit description in lists]
en: terabits
nn: terabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Tb;terabit;terabits
nn: Tb;terabit;terabitar;terabits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terabits
nn: %1 terabit

[ctx: unit description in lists]
en: gibibytes
nn: gibibyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: GiB;gibibyte;gibibytes
nn: GiB;gibibyte;gibibytar;gibibytes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gibibytes
nn: %1 gibibyte

[ctx: unit description in lists]
en: gibibits
nn: gibibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Gib;gibibit;gibibits
nn: Gib;gibibit;gibibitar;gibibits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gibibits
nn: %1 gibibit

[ctx: unit description in lists]
en: gigabytes
nn: gigabyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: GB;gigabyte;gigabytes
nn: GB;gigabyte;gigabytar;gigabytes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigabytes
nn: %1 gigabyte

[ctx: unit description in lists]
en: gigabits
nn: gigabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Gb;gigabit;gigabits
nn: Gb;gigabit;gigabitar;gigabits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigabits
nn: %1 gigabit

[ctx: unit description in lists]
en: mebibytes
nn: mebibyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: MiB;mebibyte;mebibytes
nn: MiB;mebibyte;mebibytar;mebibytes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 mebibytes
nn: %1 mebibyte

[ctx: unit description in lists]
en: mebibits
nn: mebibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Mib;mebibit;mebibits
nn: Mib;mebibit;mebibitar;mebibits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 mebibits
nn: %1 mebibit

[ctx: unit description in lists]
en: megabytes
nn: megabyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: MB;megabyte;megabytes
nn: MB;megabyte;megabytar;megabytes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megabytes
nn: %1 megabyte

[ctx: unit description in lists]
en: megabits
nn: megabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Mb;megabit;megabits
nn: Mb;megabit;megabitar;megabits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megabits
nn: %1 megabit

[ctx: unit description in lists]
en: kibibytes
nn: kibibyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: KiB;kiB;kibibyte;kibibytes
nn: KiB;kiB;kibibyte;kibibytar;kibibytes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kibibytes
nn: %1 kibibytar

[ctx: unit description in lists]
en: kibibits
nn: kibibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Kib;kib;kibibit;kibibits
nn: Kib;kib;kibibit;kibibitar;kibibits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kibibits
nn: %1 kibibit

[ctx: unit description in lists]
en: kilobytes
nn: kilobyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kB;KB;kilobyte;kilobytes
nn: kB;KB;kilobyte;kilobytar;kilobytes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilobytes
nn: %1 kilobyte

[ctx: unit description in lists]
en: kilobits
nn: kilobit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kb;Kb;kilobit;kilobits
nn: kb;Kb;kilobit;kilobitar;kilobits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilobits
nn: %1 kilobit

[ctx: unit description in lists]
en: bytes
nn: byte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: B;byte;bytes
nn: B;byte;bytar;bytes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bytes
nn: %1 byte

[ctx: unit description in lists]
en: bits
nn: bit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: b;bit;bits
nn: b;bit;bitar;bits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bits
nn: %1 bit

en: Currency
nn: Valuta

en: From ECB
nn: Frå ECB

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 euros
nn: %1 euro

[ctx: currency name]
en: Austrian Schilling
nn: Austerrikske schilling

[ctx: ATS Austrian Schilling - unit synonyms for matching user input]
en: schilling;schillings
nn: schilling

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 schillings
nn: %1 schilling

[ctx: currency name]
en: Belgian Franc
nn: Belgiske franc

[ctx: BEF Belgian Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
nn: belgisk franc;belgiske franc

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Belgian francs
nn: %1 belgiske franc

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Belgian franc | %1 Belgian francs
nn[0]: %1 belgisk franc
nn[1]: %1 belgiske franc

[ctx: currency name]
en: Netherlands Guilder
nn: Nederlanske gylden

[ctx: NLG Netherlands Guilder - unit synonyms for matching user input]
en: guilder;guilders
nn: gylden

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guilders
nn: %1 gylden

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 guilder | %1 guilders
nn[0]: %1 gylden
nn[1]: %1 gylden

[ctx: currency name]
en: Finnish Markka
nn: Finske mark

[ctx: FIM Finnish Markka - unit synonyms for matching user input]
en: markka;markkas;markkaa
nn: finsk mark;finske mark;finske merker;markka;markkas;markkaa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 markkas
nn: %1 finske mark

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 markka | %1 markkas
nn[0]: %1 finsk mark
nn[1]: %1 finske mark

[ctx: currency name]
en: French Franc
nn: Franske franc

[ctx: FRF French Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
nn: fransk franc;franske franc

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 French francs
nn: %1 franske franc

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 French franc | %1 French francs
nn[0]: %1 fransk franc
nn[1]: %1 franske franc

[ctx: currency name]
en: German Mark
nn: Tyske mark

[ctx: DEM German Mark - unit synonyms for matching user input]
en: mark;marks
nn: tysk mark;tyske mark;tyske merker

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 marks
nn: %1 tyske mark

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mark | %1 marks
nn[0]: %1 tysk mark
nn[1]: %1 tyske mark

[ctx: currency name]
en: Irish Pound
nn: Irske pund

[ctx: IEP Irish Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Irish pound;Irish pounds
nn: irsk pund;irske pund

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Irish pounds
nn: %1 irske pund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Irish pound | %1 Irish pounds
nn[0]: %1 irsk pund
nn[1]: %1 irske pund

[ctx: currency name]
en: Italian Lira
nn: Italiensk lire

[ctx: ITL Italian Lira - unit synonyms for matching user input]
en: lira;liras
nn: italiensk lire;italienske lire;italienske lirar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Italian lira
nn: %1 italienske lire

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Italian lira | %1 Italian lira
nn[0]: %1 italiensk lire
nn[1]: %1 italienske lire

[ctx: currency name]
en: Luxembourgish Franc
nn: Luxembourgske franc

[ctx: LUF Luxembourgish Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
nn: luxembourgsk franc;luxembourgske franc;luxemburgsk franc;luxemburgske franc

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Luxembourgish francs
nn: %1 luxembourgske franc

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Luxembourgish franc | %1 Luxembourgish francs
nn[0]: %1 luxembourgsk franc
nn[1]: %1 luxembourgske franc

[ctx: currency name]
en: Portuguese Escudo
nn: Portugisiske escudos

[ctx: currency name]
en: Spanish Peseta
nn: Spanske pesetas

[ctx: currency name]
en: Greek Drachma
nn: Greske drakmar

[ctx: GRD Greek Drachma - unit synonyms for matching user input]
en: drachma;drachmas
nn: drakme;drakmar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 drachmas
nn: %1 drakmar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 drachma | %1 drachmas
nn[0]: %1 drakme
nn[1]: %1 drakmar

[ctx: currency name]
en: Slovenian Tolar
nn: Slovenske tolarar

[ctx: SIT Slovenian Tolar - unit synonyms for matching user input]
en: tolar;tolars;tolarjev
nn: tolar;tolarar;tolarjev

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tolars
nn: %1 tolarar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tolar | %1 tolars
nn[0]: %1 tolar
nn[1]: %1 tolarar

[ctx: currency name]
en: Cypriot Pound
nn: Kypriotiske pund

[ctx: CYP Cypriot Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Cypriot pound;Cypriot pounds
nn: kypriotisk pund;kypriotiske pund

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Cypriot pounds
nn: %1 kypriotiske pund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Cypriot pound | %1 Cypriot pounds
nn[0]: %1 kypriotisk pund
nn[1]: %1 kypriotiske pund

[ctx: currency name]
en: Maltese Lira
nn: Maltesiske lira

[ctx: MTL Maltese Lira - unit synonyms for matching user input]
en: Maltese lira
nn: maltesiske lira;maltesiske liraer;maltesiske liraar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Maltese lira
nn: %1 maltesiske lira

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Maltese lira | %1 Maltese lira
nn[0]: %1 maltesisk lira
nn[1]: %1 maltesiske lira

[ctx: currency name]
en: Slovak Koruna
nn: Slovakiske koruna

[ctx: SKK Slovak Koruna - unit synonyms for matching user input]
en: koruna;korunas;koruny;korun
nn: koruna;koruny;korun

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Slovak korunas
nn: %1 slovakiske koruna

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Slovak koruna | %1 Slovak korunas
nn[0]: %1 slovakiske koruna
nn[1]: %1 slovakiske koruna

[ctx: currency name]
en: United States Dollar
nn: Amerikanske dollar

[ctx: USD United States Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: dollar;dollars
nn: dollar;US-dollar,USA-dollar;dollars;US-dollars,USA-dollars

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 United States dollars
nn: %1 amerikanske dollar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 United States dollar | %1 United States dollars
nn[0]: %1 amerikansk dollar
nn[1]: %1 amerikanske dollar

[ctx: currency name]
en: Japanese Yen
nn: Japanske yen

[ctx: currency name]
en: Bulgarian Lev
nn: Bulgarske lev

[ctx: BGN Bulgarian Lev - unit synonyms for matching user input]
en: lev;leva
nn: lev

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 leva
nn: %1 lev

[ctx: currency name]
en: Czech Koruna
nn: Tsjekkiske koruna

[ctx: CZK Czech Koruna - unit synonyms for matching user input]
en: koruna;korunas
nn: tsjekkisk koruna;tsjekkiske koruna

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Czech korunas
nn: %1 tsjekkiske koruna

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Czech koruna | %1 Czech korunas
nn[0]: %1 tsjekkisk koruna
nn[1]: %1 tsjekkiske koruna

[ctx: currency name]
en: Danish Krone
nn: Danske kroner

[ctx: DKK Danish Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Danish krone;Danish kroner
nn: dansk krone;danske kroner

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Danish kroner
nn: %1 danske kroner

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Danish krone | %1 Danish kroner
nn[0]: %1 dansk krone
nn[1]: %1 danske kroner

[ctx: currency name]
en: Estonian Kroon
nn: Estiske kroon

[ctx: EEK Estonian Kroon - unit synonyms for matching user input]
en: kroon;kroons;krooni
nn: kroon;krooni

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kroons
nn: %1 kroon

[ctx: currency name]
en: British Pound
nn: Britiske pund

[ctx: GBP British Pound - unit synonyms for matching user input]
en: pound;pounds;pound sterling;pounds sterling
nn: pund;pund sterling

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds sterling
nn: %1 pund sterling

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound sterling | %1 pounds sterling
nn[0]: %1 pund sterling
nn[1]: %1 pund sterling

[ctx: currency name]
en: Hungarian Forint
nn: Ungarske forintar

[ctx: HUF hungarian Forint - unit synonyms for matching user input]
en: forint
nn: forint;forintar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 forint
nn: %1 forintar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 forint | %1 forint
nn[0]: %1 forint
nn[1]: %1 forintar

[ctx: currency name]
en: Israeli New Shekel
nn: Israelske nye sheklar

[ctx: ILS Israeli New Shekel - unit synonyms for matching user input]
en: shekel;shekels;sheqel;sheqels;sheqalim
nn: shekel;sheklar;ny shekel;nye sheklar;sheqalim

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 shekels
nn: %1 sheklar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 shekel | %1 shekels
nn[0]: %1 shekel
nn[1]: %1 sheklar

[ctx: currency name]
en: Lithuanian Litas
nn: Litauiske litas

[ctx: LTL Lithuanian Litas - unit synonyms for matching user input]
en: litas;litai;litu
nn: litas;litas;litu;litai

[ctx: currency name]
en: Latvian Lats
nn: Latviske latsar

[ctx: LVL Latvian Lats - unit synonyms for matching user input]
en: lats;lati
nn: lats;latsar;lati

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 lati
nn: %1 latsar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 lats | %1 lati
nn[0]: %1 lats
nn[1]: %1 latsar

[ctx: currency name]
en: Polish Zloty
nn: Polske zloty

[ctx: PLN Polish Zloty - unit synonyms for matching user input]
en: zloty;zlotys;zloties
nn: zloty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zlotys
nn: %1 zloty

[ctx: currency name]
en: Romanian Leu
nn: Rumenske leuar

[ctx: RON Romanian Leu - unit synonyms for matching user input]
en: leu;lei
nn: leu;leuar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 lei
nn: %1 leu

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 leu | %1 lei
nn[0]: %1 leu
nn[1]: %1 leuar

[ctx: currency name]
en: Swedish Krona
nn: Svenske kroner

[ctx: SEK Swedish Krona - unit synonyms for matching user input]
en: krona;kronor
nn: svensk krone;svenske kroner

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kronor
nn: %1 svenske kroner

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 krona | %1 kronor
nn[0]: %1 svensk krone
nn[1]: %1 svenske kroner

[ctx: currency name]
en: Swiss Franc
nn: Sveitsiske franc

[ctx: CHF Swiss Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
nn: sveitsisk franc;sveitsiske franc

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Swiss francs
nn: %1 sveitsiske franc

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Swiss franc | %1 Swiss francs
nn[0]: %1 sveitsisk franc
nn[1]: %1 sveitsiske franc

[ctx: currency name]
en: Norwegian Krone
nn: Norske kroner

[ctx: Norwegian Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Norwegian krone;Norwegian kroner
nn: norsk krone;norske kroner

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Norwegian kroner
nn: %1 norske kroner

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Norwegian krone | %1 Norwegian kroner
nn[0]: %1 norsk krone
nn[1]: %1 norske kroner

[ctx: currency name]
en: Croatian Kuna
nn: Kroatiske kunaer

[ctx: HRK Croatian Kuna - unit synonyms for matching user input]
en: kuna;kune
nn: kuna;kunaer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kune
nn: %1 kunaer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kuna | %1 kune
nn[0]: %1 kuna
nn[1]: %1 kunaer

[ctx: currency name]
en: Russian Ruble
nn: Russiske rublar

[ctx: RUB Russian Ruble - unit synonyms for matching user input]
en: ruble;rubles;rouble;roubles
nn: rubel;rublar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rubles
nn: %1 rublar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ruble | %1 rubles
nn[0]: %1 rubel
nn[1]: %1 rublar

[ctx: currency name]
en: Turkish Lira
nn: Tyrkiske lira

[ctx: TRY Turkish Lira - unit synonyms for matching user input]
en: lira
nn: tyrkiske lira;tyrkiske liraar;tyrkiske liraer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Turkish lira
nn: %1 tyrkiske lira

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Turkish lira | %1 Turkish lira
nn[0]: %1 tyrkisk lira
nn[1]: %1 tyrkiske lira

[ctx: currency name]
en: Australian Dollar
nn: Australske dollar

[ctx: AUD Australian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Australian dollar;Australian dollars
nn: australsk dollar;australske dollar;australske dollars

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Australian dollars
nn: %1 australske dollar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Australian dollar | %1 Australian dollars
nn[0]: %1 australsk dollar
nn[1]: %1 australske dollar

[ctx: currency name]
en: Brazilian Real
nn: Brasilianske real

[ctx: BRL Brazilian Real - unit synonyms for matching user input]
en: real;reais
nn: real;realar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 reais
nn: %1 realar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 real | %1 reais
nn[0]: %1 real
nn[1]: %1 realar

[ctx: currency name]
en: Canadian Dollar
nn: Kanadiske dollar

[ctx: Canadian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Canadian dollar;Canadian dollars
nn: canadisk dollar;canadiske dollar;canadiske dollars;kanadisk dollar;kanadiske dollar;kanadiske dollars

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Canadian dollars
nn: %1 kanadiske dollar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Canadian dollar | %1 Canadian dollars
nn[0]: %1 kanadisk dollar
nn[1]: %1 kanadiske dollar

[ctx: currency name]
en: Chinese Yuan
nn: Kinesisk yuanar

[ctx: Chinese Yuan - unit synonyms for matching user input]
en: yuan
nn: yuan;yuanar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yuan
nn: %1 yuanar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yuan | %1 yuan
nn[0]: %1 yuan
nn[1]: %1 yuanar

[ctx: currency name]
en: Hong Kong Dollar
nn: Hongkong-dollar

[ctx: Hong Kong Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Hong Kong dollar;Hong Kong dollars
nn: Hongkong-dollar;Hongkongdollar;Hongkong-dollars;Hongkongdollars

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Hong Kong dollars
nn: %1 Hongkong-dollar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Hong Kong dollar | %1 Hong Kong dollars
nn[0]: %1 Hongkong-dollar
nn[1]: %1 Hongkong-dollar

[ctx: currency name]
en: Indonesian Rupiah
nn: Indonesiske rupiahar

[ctx: IDR Indonesian Rupiah - unit synonyms for matching user input]
en: rupiah;rupiahs
nn: rupiah;rupiahar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupiahs
nn: %1 rupiahar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rupiah | %1 rupiahs
nn[0]: %1 rupiah
nn[1]: %1 rupiahar

[ctx: currency name]
en: Indian Rupee
nn: Indiske rupiar

[ctx: INR Indian Rupee - unit synonyms for matching user input]
en: rupee;rupees
nn: rupi;rupiar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupees
nn: %1 indiske rupiar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rupee | %1 rupees
nn[0]: %1 rupi
nn[1]: %1 rupiar

[ctx: currency name]
en: Korean Won
nn: Koreanske wonar

[ctx: KRW Korean Won - unit synonyms for matching user input]
en: won
nn: won;wonar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 won
nn: %1 wonar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 won | %1 won
nn[0]: %1 won
nn[1]: %1 wonar

[ctx: currency name]
en: Mexican Peso
nn: Meksikanske pesos

[ctx: MXN Mexican Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Mexican peso;Mexican pesos
nn: meksikansk peso;meksikanske pesos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Mexican pesos
nn: %1 meksikanske pesos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Mexican peso | %1 Mexican pesos
nn[0]: %1 meksikansk peso
nn[1]: %1 meksikanske pesos

[ctx: currency name]
en: Malaysian Ringgit
nn: Malaysiske ringgit

[ctx: MYR Malaysian Ringgit - unit synonyms for matching user input]
en: ringgit;ringgits
nn: ringgit

[ctx: currency name]
en: New Zealand Dollar
nn: Newzealandske dollar

[ctx: NZD New Zealand Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: New Zealand dollar;New Zealand dollars
nn: newzealandsk dollar;New Zealand-dollar;Ny-Zealand-dollar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 New Zealand dollars
nn: %1 newzealandske dollar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 New Zealand dollar | %1 New Zealand dollars
nn[0]: %1 newzealandsk dollar
nn[1]: %1 newzealandske dollar

[ctx: currency name]
en: Philippine Peso
nn: Filippinske pesos

[ctx: PHP Philippine Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Philippine peso;Philippine pesos
nn: filippinsk peso;filippinske pesos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Philippine pesos
nn: %1 filippinske pesos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Philippine peso | %1 Philippine pesos
nn[0]: %1 filippinsk peso
nn[1]: %1 filippinske pesos

[ctx: currency name]
en: Singapore Dollar
nn: Singaporske dollar

[ctx: SGD Singapore Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Singapore dollar;Singapore dollars
nn: singaporsk dollar;singaporske dollar;Singapore-dollar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Singapore dollars
nn: %1 singaporske dollar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Singapore dollar | %1 Singapore dollars
nn[0]: %1 singaporsk dollar
nn[1]: %1 singaporske dollar

[ctx: currency name]
en: Thai Baht
nn: Thailandske bahtar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 baht
nn: %1 bahtar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 baht | %1 baht
nn[0]: %1 baht
nn[1]: %1 bahtar

[ctx: currency name]
en: South African Rand
nn: Sørafrikanske rand

[ctx: currency name]
en: Icelandic Krona
nn: Islandske kroner

[ctx: Icelandic Krona - unit synonyms for matching user input]
en: Icelandic krona;Icelandic crown
nn: islandsk krone;islandske kroner

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Icelandic kronar
nn: %1 islandske kroner

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Icelandic krona | %1 Icelandic kronar
nn[0]: %1 islandsk krone
nn[1]: %1 islandske kroner

en: Density
nn: Tettleik

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per cubic meter
nn: kilogram per kubikkmeter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per cubic meter;kilograms per cubic meter;kg/m³
nn: kilogram per kubikk;kilogram per kubikkmeter;kilo per kubikk;kilo per kubikkmeter;kg/m³;kg/m^3;kg/m3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per cubic meter
nn: %1 kilogram per kubikkmeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per cubic meter | %1 kilograms per cubic meter
nn[0]: %1 kilogram per kubikkmeter
nn[1]: %1 kilogram per kubikkmeter

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per liter
nn: kilogram per liter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per liter;kilograms per liter;kg/l
nn: kilogram per liter;kilo per liter;kg/l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per liter
nn: %1 kilogram per liter

[ctx: unit description in lists]
en: grams per liter
nn: gram per liter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per liter;grams per liter;g/l
nn: gram per liter;g/l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per liter
nn: %1 gram per liter

[ctx: unit description in lists]
en: grams per milliliter
nn: gram per milliliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per milliliter;grams per milliliter;g/ml
nn: gram per milliliter;g/ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per milliliter
nn: %1 gram per milliliter

[ctx: density unit symbol]
en: oz/in³
nn: oz/tomme³

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic inch
nn: ouncar per kubikktomme

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic inch;ounces per cubic inch;oz/in³
nn: ounce per kubikktomme;ouncar per kubikktomme;oz/tomme³;oz/tomme^3;oz/tomme;oz/in³;oz/in^3;oz/in3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic inch
nn: %1 ouncar per kubikktomme

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic inch | %1 ounces per cubic inch
nn[0]: %1 ounce per kubikktomme
nn[1]: %1 ouncar per kubikktomme

[ctx: density unit symbol]
en: oz/ft³
nn: oz/fot³

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic foot
nn: ouncar per kubikkfot

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic foot;ounces per cubic foot;oz/ft³
nn: ounce per kubikkfot;oz/fot³;oz/fot^3;oz/fot3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic foot
nn: %1 ouncar per kubikkfot

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic foot | %1 ounces per cubic foot
nn[0]: %1 ounce per kubikkfot
nn[1]: %1 ouncar per kubikkfot

[ctx: density unit symbol]
en: lb/in³
nn: pund/tommar³

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic inch
nn: pund per kubikktomme

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic inch;pounds per cubic inch;lb/in³
nn: pund per kubikktomme;pund/tomme³;pund/tomme^3;pund/tomme3;pund/in³;pund/in^3;pund/in3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic inch
nn: %1 pund per kubikktomme

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic inch | %1 pounds per cubic inch
nn[0]: %1 pund per kubikktomme
nn[1]: %1 pund per kubikktomme

[ctx: density unit symbol]
en: lb/ft³
nn: pund/fot³

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic foot
nn: pund per kubikkfot

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic foot;pounds per cubic foot;lb/ft³
nn: pund per kubikkfot;pund/fot³;pund/fot^3;pund/fot3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic foot
nn: %1 pund per kubikkfot

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic foot | %1 pounds per cubic foot
nn[0]: %1 pund per kubikkfot
nn[1]: %1 pund per kubikkfot

[ctx: density unit symbol]
en: lb/yd³
nn: pund/yard³

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic yard
nn: pund per kubikkyard

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic yard;pounds per cubic yard;lb/yd³
nn: pund per kubikkyard;pund/yard³;pund/yard^3;pund/yard3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic yard
nn: %1 pund per kubikkyard

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic yard | %1 pounds per cubic yard
nn[0]: %1 pund per kubikkyard
nn[1]: %1 pund per kubikkyard

en: ElectricalCurrent
nn: Straum og spenning

[ctx: unit description in lists]
en: yottaamperes
nn: yottaampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaampere;yottaamperes;YA
nn: yottaampere;YA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaamperes
nn: %1 yottaampere

[ctx: unit description in lists]
en: zettaamperes
nn: zettaampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaampere;zettaamperes;ZA
nn: zettaampere;ZA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaamperes
nn: %1 zettaampere

[ctx: unit description in lists]
en: exaamperes
nn: exaampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaampere;exaamperes;EA
nn: exaampere;EA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaamperes
nn: %1 exaampere

[ctx: unit description in lists]
en: petaamperes
nn: petaampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaampere;petaamperes;PA
nn: petaampere;PA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaamperes
nn: %1 petaampere

[ctx: unit description in lists]
en: teraamperes
nn: teraampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraampere;teraamperes;TA
nn: teraampere;TA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraamperes
nn: %1 teraampere

[ctx: unit description in lists]
en: gigaamperes
nn: gigaampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaampere;gigaamperes;GA
nn: gigaampere;GA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaamperes
nn: %1 gigaampere

[ctx: unit description in lists]
en: megaamperes
nn: megaampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaampere;megaamperes;MA
nn: megaampere;MA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaamperes
nn: %1 megaampere

[ctx: unit description in lists]
en: kiloamperes
nn: kiloampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloampere;kiloamperes;kA
nn: kiloampere;kA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloamperes
nn: %1 kiloampere

[ctx: unit description in lists]
en: hectoamperes
nn: hektoampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoampere;hectoamperes;hA
nn: hektoampere;hA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoamperes
nn: %1 hectoampere

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoampere | %1 hectoamperes
nn[0]: %1 hektoampere
nn[1]: %1 hektoampere

[ctx: unit description in lists]
en: decaamperes
nn: dekaampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaampere;decaamperes;daA
nn: dekaampere;daA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaamperes
nn: %1 dekaampere

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaampere | %1 decaamperes
nn[0]: %1 dekaampere
nn[1]: %1 dekaampere

[ctx: unit description in lists]
en: amperes
nn: ampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: amp;amps;ampere;amperes;A
nn: amp;amps;ampere;A

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 amperes
nn: %1 ampere

[ctx: unit description in lists]
en: deciamperes
nn: desiampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciampere;deciamperes;dA
nn: desiampere;dA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciamperes
nn: %1 desiampere

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciampere | %1 deciamperes
nn[0]: %1 desiampere
nn[1]: %1 desiampere

[ctx: unit description in lists]
en: centiamperes
nn: centiampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiampere;centiamperes;cA
nn: centiampere;cA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiamperes
nn: %1 centiampere

[ctx: unit description in lists]
en: milliamperes
nn: milliampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliamp;milliamps;milliampere;milliamperes;mA
nn: milliamp;milliamps;milliampere;mA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliamperes
nn: %1 milliampere

[ctx: unit description in lists]
en: microamperes
nn: mikroampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microamp;microamps;microampere;microamperes;µA;uA
nn: mikroamp;mikroamps;mikroampere;µA;uA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microamperes
nn: %1 mikroampere

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microampere | %1 microamperes
nn[0]: %1 mikroampere
nn[1]: %1 mikroampere

[ctx: unit description in lists]
en: nanoamperes
nn: nanoampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoamp;nanoamps;nanoampere;nanoamperes;nA
nn: nanoamp;nanoamps;nanoampere;nA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoamperes
nn: %1 nanoampere

[ctx: unit description in lists]
en: picoamperes
nn: pikoampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoamp;picoamps;picoampere;picoamperes;pA
nn: pikoamp;picoamp;pikoamps;picoamps;pikoampere;picoampere;pA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoamperes
nn: %1 pikoampere

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoampere | %1 picoamperes
nn[0]: %1 pikoampere
nn[1]: %1 pikoampere

[ctx: unit description in lists]
en: femtoamperes
nn: femtoampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoampere;femtoamperes;fA
nn: femtoampere;fA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoamperes
nn: %1 femtoampere

[ctx: unit description in lists]
en: attoamperes
nn: attoampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoampere;attoamperes;aA
nn: attoampere;aA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoamperes
nn: %1 attoampere

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoamperes
nn: zeptoampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoampere;zeptoamperes;zA
nn: zeptoampere;zA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoamperes
nn: %1 zeptoampere

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoamperes
nn: yoktoampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoampere;yoctoamperes;yA
nn: yoktoampere;yoctoampere;yA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoamperes
nn: %1 yoktoampere

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoampere | %1 yoctoamperes
nn[0]: %1 yoktoampere
nn[1]: %1 yoktoampere

en: Resistance
nn: Motstand

[ctx: unit description in lists]
en: yottaohms
nn: yottaohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaohm;yottaohms;YΩ
nn: yottaohm;YΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaohms
nn: %1 yottaohm

[ctx: unit description in lists]
en: zettaohms
nn: zettaohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaohm;zettaohms;ZΩ
nn: zettaohm;ZΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaohms
nn: %1 zettaohm

[ctx: unit description in lists]
en: exaohms
nn: exaohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaohm;exaohms;EΩ
nn: exaohm;EΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaohms
nn: %1 exaohm

[ctx: unit description in lists]
en: petaohms
nn: petaohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaohm;petaohms;PΩ
nn: petaohm;PΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaohms
nn: %1 petaohm

[ctx: unit description in lists]
en: teraohms
nn: teraohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraohm;teraohms;TΩ
nn: teraohm;TΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraohms
nn: %1 teraohm

[ctx: unit description in lists]
en: gigaohms
nn: gigaohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaohm;gigaohms;GΩ
nn: gigaohm;GΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaohms
nn: %1 gigaohm

[ctx: unit description in lists]
en: megaohms
nn: megaohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaohm;megaohms;MΩ
nn: megaohm;MΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaohms
nn: %1 megaohm

[ctx: unit description in lists]
en: kiloohms
nn: kiloohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloohm;kiloohms;kΩ
nn: kiloohm;kΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloohms
nn: %1 kiloohm

[ctx: unit description in lists]
en: hectoohms
nn: hektoohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoohm;hectoohms;hΩ
nn: hektoohm;hΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoohms
nn: %1 hektoohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoohm | %1 hectoohms
nn[0]: %1 hektoohm
nn[1]: %1 hektoohm

[ctx: unit description in lists]
en: decaohms
nn: dekaohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaohm;decaohms;daΩ
nn: dekaohm;daΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaohms
nn: %1 dekaohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaohm | %1 decaohms
nn[0]: %1 dekaohm
nn[1]: %1 dekaohm

[ctx: unit description in lists]
en: ohms
nn: ohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ohm;ohms;Ω
nn: ohm;Ω

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ohms
nn: %1 ohm

[ctx: unit description in lists]
en: deciohms
nn: desiohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciohm;deciohms;dΩ
nn: desiohm;dΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciohms
nn: %1 desiohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciohm | %1 deciohms
nn[0]: %1 desiohm
nn[1]: %1 desiohm

[ctx: unit description in lists]
en: centiohms
nn: centiohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiohm;centiohms;cΩ
nn: centiohm;cΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiohms
nn: %1 centiohm

[ctx: unit description in lists]
en: milliohms
nn: milliohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliohm;milliohms;mΩ
nn: milliohm;mΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliohms
nn: %1 milliohm

[ctx: unit description in lists]
en: microohms
nn: mikroohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microohm;microohms;µΩ;uΩ
nn: mikroohm;µΩ;uΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microohms
nn: %1 mikroohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microohm | %1 microohms
nn[0]: %1 mikroohm
nn[1]: %1 mikroohm

[ctx: unit description in lists]
en: nanoohms
nn: nanoohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoohm;nanoohms;nΩ
nn: nanoohm;nΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoohms
nn: %1 nanoohm

[ctx: unit description in lists]
en: picoohms
nn: pikoohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoohm;picoohms;pΩ
nn: pikoohm;picoohm;pΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoohms
nn: %1 pikoohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoohm | %1 picoohms
nn[0]: %1 pikoohm
nn[1]: %1 pikoohm

[ctx: unit description in lists]
en: femtoohms
nn: femtoohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoohm;femtoohms;fΩ
nn: femtoohm;fΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoohms
nn: %1 femtoohm

[ctx: unit description in lists]
en: attoohms
nn: attoohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoohm;attoohms;aΩ
nn: attoohm;aΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoohms
nn: %1 attoohm

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoohms
nn: zeptoohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoohm;zeptoohms;zΩ
nn: zeptoohm;zΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoohms
nn: %1 zeptoohm

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoohms
nn: yoktoohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoohm;yoctoohms;yΩ
nn: yoktoohm;yoctoohm;yΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoohms
nn: %1 yoktoohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoohm | %1 yoctoohms
nn[0]: %1 yoktoohm
nn[1]: %1 yoktoohm

en: Energy
nn: Energi

[ctx: unit description in lists]
en: yottajoules
nn: yottajoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottajoule;yottajoules;YJ
nn: yottajoule;YJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottajoules
nn: %1 yottajoule

[ctx: unit description in lists]
en: zettajoules
nn: zettajoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettajoule;zettajoules;ZJ
nn: zettajoule;ZJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettajoules
nn: %1 zettajoule

[ctx: unit description in lists]
en: exajoules
nn: exajoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exajoule;exajoules;EJ
nn: exajoule;EJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exajoules
nn: %1 exajoule

[ctx: unit description in lists]
en: petajoules
nn: petajoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petajoule;petajoules;PJ
nn: petajoule;PJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petajoules
nn: %1 petajoule

[ctx: unit description in lists]
en: terajoules
nn: terajoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terajoule;terajoules;TJ
nn: terajoule;TJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terajoules
nn: %1 terajoule

[ctx: unit description in lists]
en: gigajoules
nn: gigajoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigajoule;gigajoules;GJ
nn: gigajoule;GJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigajoules
nn: %1 gigajoule

[ctx: unit description in lists]
en: megajoules
nn: megajoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megajoule;megajoules;MJ
nn: megajoule;MJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megajoules
nn: %1 megajoule

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoules
nn: kilojoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilojoule;kilojoules;kJ
nn: kilojoule;kJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules
nn: %1 kilojoule

[ctx: unit description in lists]
en: hectojoules
nn: hektojoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectojoule;hectojoules;hJ
nn: hektojoule;hJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectojoules
nn: %1 hektojoule

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectojoule | %1 hectojoules
nn[0]: %1 hektojoule
nn[1]: %1 hektojoule

[ctx: unit description in lists]
en: decajoules
nn: dekajoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decajoule;decajoules;daJ
nn: dekajoule;daJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decajoules
nn: %1 dekajoule

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decajoule | %1 decajoules
nn[0]: %1 dekajoule
nn[1]: %1 dekajoule

[ctx: unit description in lists]
en: joules
nn: joule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: joule;joules;J
nn: joule;J

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 joules
nn: %1 joule

[ctx: unit description in lists]
en: decijoules
nn: desijoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decijoule;decijoules;dJ
nn: desijoule;dJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decijoules
nn: %1 desijoule

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decijoule | %1 decijoules
nn[0]: %1 desijoule
nn[1]: %1 desijoule

[ctx: unit description in lists]
en: centijoules
nn: centijoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centijoule;centijoules;cJ
nn: centijoule;cJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centijoules
nn: %1 centijoule

[ctx: unit description in lists]
en: millijoules
nn: millijoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millijoule;millijoules;mJ
nn: millijoule;mJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millijoules
nn: %1 millijoule

[ctx: unit description in lists]
en: microjoules
nn: mikrojoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microjoule;microjoules;µJ;uJ
nn: mikrojoule;µJ;uJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microjoules
nn: %1 mikrojoule

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microjoule | %1 microjoules
nn[0]: %1 mikrojoule
nn[1]: %1 mikrojoule

[ctx: unit description in lists]
en: nanojoules
nn: nanojoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanojoule;nanojoules;nJ
nn: nanojoule;nJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanojoules
nn: %1 nanojoule

[ctx: unit description in lists]
en: picojoules
nn: pikojoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picojoule;picojoules;pJ
nn: pikojoule;picojoule;pJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picojoules
nn: %1 pikojoule

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picojoule | %1 picojoules
nn[0]: %1 pikojoule
nn[1]: %1 pikojoule

[ctx: unit description in lists]
en: femtojoules
nn: femtojoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtojoule;femtojoules;fJ
nn: femtojoule;fJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtojoules
nn: %1 femtojoule

[ctx: unit description in lists]
en: attojoules
nn: attojoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attojoule;attojoules;aJ
nn: attojoule;aJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attojoules
nn: %1 attojoule

[ctx: unit description in lists]
en: zeptojoules
nn: zeptojoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptojoule;zeptojoules;zJ
nn: zeptojoule;zJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptojoules
nn: %1 zeptojoule

[ctx: unit description in lists]
en: yoctojoules
nn: yoktojoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctojoule;yoctojoules;yJ
nn: yoktojoule;yoctojoule;yJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctojoules
nn: %1 yoktojoule

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctojoule | %1 yoctojoules
nn[0]: %1 yoktojoule
nn[1]: %1 yoktojoule

[ctx: unit description in lists]
en: guideline daily amount
nn: tilrådd dagleg mengd (GDA)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: guideline daily amount;guideline daily amount;GDA
nn: tilrådd dagleg mengd;tilrådde daglege mengder;GDA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guideline daily amount
nn: %1 tilrådde daglege mengder (GDA)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 guideline daily amount | %1 guideline daily amount
nn[0]: %1 tilrådd dagleg mengd (GDA)
nn[1]: %1 tilrådde daglege mengder (GDA)

[ctx: unit description in lists]
en: electronvolts
nn: elektronvolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: electronvolt;electronvolts;eV
nn: elektronvolt;eV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 electronvolts
nn: %1 elektronvolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 electronvolt | %1 electronvolts
nn[0]: %1 elektronvolt
nn[1]: %1 elektronvolt

[ctx: unit description in lists]
en: joule per mole
nn: joule per mol

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: joule per mole;joulepermole;joulemol;jmol;j/mol
nn: joule per mol;joulemol;jmol;j/mol

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 joules per mole
nn: %1 joule per mol

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 joule per mole | %1 joules per mole
nn[0]: %1 joule per mol
nn[1]: %1 joule per mol

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoule per mole
nn: kilojoule per mol

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilojoule per mole;kilojoulepermole;kilojoule per mole;kilojoulemol;kjmol;kj/mol
nn: kilojoule per mol;kilojoulemol;kjmol;kj/mol

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules per mole
nn: %1 kilojoule per mol

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilojoule per mole | %1 kilojoules per mole
nn[0]: %1 kilojoule per mol
nn[1]: %1 kilojoule per mol

[ctx: unit description in lists]
en: rydbergs
nn: rydberg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rydberg;rydbergs;Ry
nn: rydberg;Ry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rydbergs
nn: %1 rydberg

[ctx: unit description in lists]
en: kilocalories
nn: kilokaloriar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilocalorie;kilocalories;kcal
nn: kilokalori;kilokaloriar;kcal;kcals

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilocalories
nn: %1 kilokaloriar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilocalorie | %1 kilocalories
nn[0]: %1 kilokalori
nn[1]: %1 kilokaloriar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Btu;BTU;Btus;BTUs
nn: Btu;BTU;Btus;BTUs;BTU-ar

[ctx: unit description in lists]
en: ergs
nn: erg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ergs
nn: %1 erg

[ctx: unit description in lists]
en: photon wavelength in nanometers
nn: fotonbølgjelengd i nanometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nm;photon wavelength
nn: nm;fotonbølgjelengd

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanometers
nn: %1 nanometer

en: Force
nn: Kraft

[ctx: unit description in lists]
en: yottanewtons
nn: yottanewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottanewton;yottanewtons;YN
nn: yottanewton;YN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottanewtons
nn: %1 yottanewton

[ctx: unit description in lists]
en: zettanewtons
nn: zettanewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettanewton;zettanewtons;ZN
nn: zettanewton;ZN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettanewtons
nn: %1 zettanewton

[ctx: unit description in lists]
en: exanewtons
nn: exanewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exanewton;exanewtons;EN
nn: exanewton;EN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exanewtons
nn: %1 exanewton

[ctx: unit description in lists]
en: petanewtons
nn: petanewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petanewton;petanewtons;PN
nn: petanewton;PN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petanewtons
nn: %1 petanewton

[ctx: unit description in lists]
en: teranewtons
nn: teranewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teranewton;teranewtons;TN
nn: teranewton;TN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teranewtons
nn: %1 teranewton

[ctx: unit description in lists]
en: giganewtons
nn: giganewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: giganewton;giganewtons;GN
nn: giganewton;GN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 giganewtons
nn: %1 giganewton

[ctx: unit description in lists]
en: meganewtons
nn: meganewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meganewton;meganewtons;MN
nn: meganewton;MN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meganewtons
nn: %1 meganewton

[ctx: unit description in lists]
en: kilonewtons
nn: kilonewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilonewton;kilonewtons;kN
nn: kilonewton;kN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilonewtons
nn: %1 kilonewton

[ctx: unit description in lists]
en: hectonewtons
nn: hektonewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectonewton;hectonewtons;hN
nn: hektonewton;hN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectonewtons
nn: %1 hektonewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectonewton | %1 hectonewtons
nn[0]: %1 hektonewton
nn[1]: %1 hektonewton

[ctx: unit description in lists]
en: decanewtons
nn: dekanewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decanewton;decanewtons;daN
nn: dekanewton;daN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decanewtons
nn: %1 dekanewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decanewton | %1 decanewtons
nn[0]: %1 dekanewton
nn[1]: %1 dekanewton

[ctx: unit description in lists]
en: newtons
nn: newton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: newton;newtons;N
nn: newton;N

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 newtons
nn: %1 newton

[ctx: unit description in lists]
en: decinewtons
nn: desinewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decinewton;decinewtons;dN
nn: desinewton;dN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decinewtons
nn: %1 desinewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decinewton | %1 decinewtons
nn[0]: %1 desinewton
nn[1]: %1 desinewton

[ctx: unit description in lists]
en: centinewtons
nn: centinewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centinewton;centinewtons;cN
nn: centinewton;cN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centinewtons
nn: %1 centinewton

[ctx: unit description in lists]
en: millinewtons
nn: millinewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millinewton;millinewtons;mN
nn: millinewton;mN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millinewtons
nn: %1 millinewton

[ctx: unit description in lists]
en: micronewtons
nn: mikronewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micronewton;micronewtons;µm;uN
nn: mikronewton;µm;uN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micronewtons
nn: %1 mikronewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micronewton | %1 micronewtons
nn[0]: %1 mikronewton
nn[1]: %1 mikronewton

[ctx: unit description in lists]
en: nanonewtons
nn: nanonewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanonewton;nanonewtons;nN
nn: nanonewton;nN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanonewtons
nn: %1 nanonewton

[ctx: unit description in lists]
en: piconewtons
nn: pikonewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: piconewton;piconewtons;pN
nn: pikonewton;piconewton;pN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 piconewtons
nn: %1 pikonewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 piconewton | %1 piconewtons
nn[0]: %1 pikonewton
nn[1]: %1 pikonewton

[ctx: unit description in lists]
en: femtonewtons
nn: femtonewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtonewton;femtonewtons;fN
nn: femtonewton;fN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtonewtons
nn: %1 femtonewton

[ctx: unit description in lists]
en: attonewtons
nn: attonewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attonewton;attonewtons;aN
nn: attonewton;aN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attonewtons
nn: %1 attonewton

[ctx: unit description in lists]
en: zeptonewtons
nn: zeptonewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptonewton;zeptonewtons;zN
nn: zeptonewton;zN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptonewtons
nn: %1 zeptonewton

[ctx: unit description in lists]
en: yoctonewtons
nn: yoktonewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctonewton;yoctonewtons;yN
nn: yoktonewton;yoctonewton;yN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctonewtons
nn: %1 yoktonewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctonewton | %1 yoctonewtons
nn[0]: %1 yoktonewton
nn[1]: %1 yoktonewton

[ctx: unit description in lists]
en: dynes
nn: dyn

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: dyne;dynes;dyn
nn: dyn

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 dynes
nn: %1 dyn

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 dyne | %1 dynes
nn[0]: %1 dyn
nn[1]: %1 dyn

[ctx: unit description in lists]
en: kiloponds
nn: kilopond

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram-force;kilopond;kiloponds;kp
nn: kilogramkraft;kilopond;kp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloponds
nn: %1 kilopond

[ctx: unit description in lists]
en: poundals
nn: poundal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 poundals
nn: %1 poundal

en: Frequency
nn: Frekvens

[ctx: unit description in lists]
en: yottahertzs
nn: yottahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottahertz;yottahertzs;YHz
nn: yottahertz;YHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottahertzs
nn: %1 yottahertz

[ctx: unit description in lists]
en: zettahertzs
nn: zettahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettahertz;zettahertzs;ZHz
nn: zettahertz;ZHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exahertz;exahertzs;EHz
nn: exahertz;EHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exahertzs
nn: %1 exahertz

[ctx: unit description in lists]
en: petahertzs
nn: petahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petahertz;petahertzs;PHz
nn: petahertz;PHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petahertzs
nn: %1 petahertz

[ctx: unit description in lists]
en: terahertzs
nn: terahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terahertz;terahertzs;THz
nn: terahertz;THz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terahertzs
nn: %1 terahertz

[ctx: unit description in lists]
en: gigahertzs
nn: gigahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigahertz;gigahertzs;GHz
nn: gigahertz;GHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigahertzs
nn: %1 gigahertz

[ctx: unit description in lists]
en: megahertzs
nn: megahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megahertz;megahertzs;MHz
nn: megahertz;MHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megahertzs
nn: %1 megahertz

[ctx: unit description in lists]
en: kilohertzs
nn: kilohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilohertz;kilohertzs;kHz
nn: kilohertz;kHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilohertzs
nn: %1 kilohertz

[ctx: unit description in lists]
en: hectohertzs
nn: hektohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectohertz;hectohertzs;hHz
nn: hektohertz;hHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectohertzs
nn: %1 hektohertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectohertz | %1 hectohertzs
nn[0]: %1 hektohertz
nn[1]: %1 hektohertz

[ctx: unit description in lists]
en: decahertzs
nn: dekahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decahertz;decahertzs;daHz
nn: dekahertz;daHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decahertzs
nn: %1 dekahertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decahertz | %1 decahertzs
nn[0]: %1 dekahertz
nn[1]: %1 dekahertz

[ctx: unit description in lists]
en: hertzs
nn: hertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hertz;hertzs;Hz
nn: hertz;Hz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hertzs
nn: %1 hertz

[ctx: unit description in lists]
en: decihertzs
nn: desihertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decihertz;decihertzs;dHz
nn: desihertz;dHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decihertzs
nn: %1 desihertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decihertz | %1 decihertzs
nn[0]: %1 desihertz
nn[1]: %1 desihertz

[ctx: unit description in lists]
en: centihertzs
nn: centihertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centihertz;centihertzs;cHz
nn: centihertz;cHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centihertzs
nn: %1 centihertz

[ctx: unit description in lists]
en: millihertzs
nn: millihertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millihertz;millihertzs;mHz
nn: millihertz;mHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millihertzs
nn: %1 millihertz

[ctx: unit description in lists]
en: microhertzs
nn: mikrohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microhertz;microhertzs;µHz;uHz
nn: mikrohertz;µHz;uHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microhertzs
nn: %1 mikrohertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microhertz | %1 microhertzs
nn[0]: %1 mikrohertz
nn[1]: %1 mikrohertz

[ctx: unit description in lists]
en: nanohertzs
nn: nanohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanohertz;nanohertzs;nHz
nn: nanohertz;nHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanohertzs
nn: %1 nanohertz

[ctx: unit description in lists]
en: picohertzs
nn: pikohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picohertz;picohertzs;pHz
nn: pikohertz;picohertz;pHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picohertzs
nn: %1 pikohertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picohertz | %1 picohertzs
nn[0]: %1 pikohertz
nn[1]: %1 pikohertz

[ctx: unit description in lists]
en: femtohertzs
nn: femtohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtohertz;femtohertzs;fHz
nn: femtohertz;fHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtohertzs
nn: %1 femtohertz

[ctx: unit description in lists]
en: attohertzs
nn: attohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attohertz;attohertzs;aHz
nn: attohertz;aHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attohertzs
nn: %1 attohertz

[ctx: unit description in lists]
en: zeptohertzs
nn: zeptohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptohertz;zeptohertzs;zHz
nn: zeptohertz;zHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptohertzs
nn: %1 zeptohertz

[ctx: unit description in lists]
en: yoctohertzs
nn: yoktohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctohertz;yoctohertzs;yHz
nn: yoktohertz;yoctohertz;yHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctohertzs
nn: %1 yoktohertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctohertz | %1 yoctohertzs
nn[0]: %1 yoktohertz
nn[1]: %1 yoktohertz

[ctx: frequency unit symbol]
en: RPM
nn: o/min

[ctx: unit description in lists]
en: revolutions per minute
nn: omdreiingar per minutt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: revolutions per minute;revolution per minute;RPM
nn: omdreiingar per minutt;omdreiingar i minuttet;RPM;o/min

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 revolutions per minute
nn: %1 omdreiingar per minutt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 revolution per minute | %1 revolutions per minute
nn[0]: %1 omdreiing per minutt
nn[1]: %1 omdreiingar per minutt

en: Fuel Efficiency
nn: Energieffektivitet

[ctx: unit description in lists]
en: liters per 100 kilometers
nn: liter per 100 kilometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: liters per 100 kilometers;liters per 100 kilometers;l/100 km;L/100 km
nn: liter per 100 kilometer;liter per 100 km;l/100 km;L/100 km

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters per 100 kilometers
nn: %1 liter per 100 kilometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 liters per 100 kilometers | %1 liters per 100 kilometers
nn[0]: %1 liter per 100 kilometer
nn[1]: %1 liter per 100 kilometer

[ctx: unit description in lists]
en: miles per US gallon
nn: miles per amerikanske gallon

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per US gallon;miles per US gallon;mpg
nn: mile per amerikanske gallon;miles per amerikanske gallon;mpg;mile per gallon;miles per gallon

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per US gallon
nn: %1 miles per amerikanske gallon

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per US gallon | %1 miles per US gallon
nn[0]: %1 mile per amerikanske gallon
nn[1]: %1 miles per amerikanske gallon

[ctx: fuelefficiency unit symbol]
en: mpg (imperial)
nn: mpg (britisk)

[ctx: unit description in lists]
en: miles per imperial gallon
nn: miles per britiske gallon

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per imperial gallon;miles per imperial gallon;mpg (imperial);imp mpg;mpg (imp)
nn: mile per britiske gallon;miles per britiske gallon;britiske mpg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per imperial gallon
nn: %1 miles per britiske gallon

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per imperial gallon | %1 miles per imperial gallon
nn[0]: %1 mile per britiske gallon
nn[1]: %1 miles per britiske gallon

[ctx: fuelefficiency unit symbol]
en: kmpl
nn: km/l

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per liter
nn: kilometer per liter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer per liter;kilometers per liter;kmpl;km/l
nn: kilometer per liter;km per liter;kmpl;km/l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per liter
nn: %1 kilometer per liter

en: Length
nn: Lengd

[ctx: unit description in lists]
en: yottameters
nn: yottameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottameter;yottameters;Ym
nn: yottameter;yottameter;Ym

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottameters
nn: %1 yottameter

[ctx: unit description in lists]
en: zettameters
nn: zettameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettameter;zettameters;Zm
nn: zettameter;zettameter;Zm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettameters
nn: %1 zettameter

[ctx: unit description in lists]
en: exameters
nn: exameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exameter;exameters;Em
nn: exameter;Em

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exameters
nn: %1 exameter

[ctx: unit description in lists]
en: petameters
nn: petameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petameter;petameters;Pm
nn: petameter;Pm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petameters
nn: %1 petameter

[ctx: unit description in lists]
en: terameters
nn: terameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terameter;terameters;Tm
nn: terameter;Tm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terameters
nn: %1 terameter

[ctx: unit description in lists]
en: gigameters
nn: gigameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigameter;gigameters;Gm
nn: gigameter;Gm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigameters
nn: %1 gigameter

[ctx: unit description in lists]
en: megameters
nn: megameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megameter;megameters;Mm
nn: megameter;Mm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megameters
nn: %1 megameter

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers
nn: kilometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer;kilometers;km
nn: kilometer;km

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers
nn: %1 kilometer

[ctx: unit description in lists]
en: hectometers
nn: hektometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectometer;hectometers;hm
nn: hektometer;hm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectometers
nn: %1 hektometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectometer | %1 hectometers
nn[0]: %1 hektometer
nn[1]: %1 hektometer

[ctx: unit description in lists]
en: decameters
nn: dekameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decameter;decameters;dam
nn: dekameter;dam

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decameters
nn: %1 dekameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decameter | %1 decameters
nn[0]: %1 dekameter
nn[1]: %1 dekameter

[ctx: unit description in lists]
en: meters
nn: meter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter;meters;m
nn: meter;m

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters
nn: %1 meter

[ctx: unit description in lists]
en: decimeters
nn: desimeter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decimeter;decimeters;dm
nn: desimeter;dm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decimeters
nn: %1 desimeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decimeter | %1 decimeters
nn[0]: %1 desimeter
nn[1]: %1 desimeter

[ctx: unit description in lists]
en: centimeters
nn: centimeter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centimeter;centimeters;cm
nn: centimeter;cm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centimeters
nn: %1 centimeter

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters
nn: millimeter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millimeter;millimeters;mm
nn: millimeter;mm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters
nn: %1 millimeter

[ctx: unit description in lists]
en: micrometers
nn: mikrometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micrometer;micrometers;µm;um
nn: mikrometer;µm;um

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrometers
nn: %1 mikrometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micrometer | %1 micrometers
nn[0]: %1 mikrometer
nn[1]: %1 mikrometer

[ctx: unit description in lists]
en: nanometers
nn: nanometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanometer;nanometers;nm
nn: nanometer;nm

[ctx: unit description in lists]
en: Ångström
nn: ångstrøm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Ångström;Ångstrom;Angström;Angstrom;Ångströms;Ångstroms;Angströms;Angstroms;Å
nn: ångstrøm;ångström;ångstrom;angstrøm;angström;angstrom;Å

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Ångströms
nn: %1 ångstrøm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Ångström | %1 Ångströms
nn[0]: %1 ångstrøm
nn[1]: %1 ångstrøm

[ctx: unit description in lists]
en: picometers
nn: pikometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picometer;picometers;pm
nn: pikometer;picometer;pm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picometers
nn: %1 pikometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picometer | %1 picometers
nn[0]: %1 pikometer
nn[1]: %1 pikometer

[ctx: unit description in lists]
en: femtometers
nn: femtometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtometer;femtometers;fm
nn: femtometer;fm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtometers
nn: %1 femtometer

[ctx: unit description in lists]
en: attometers
nn: attometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attometer;attometers;am
nn: attometer;am

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attometers
nn: %1 attometer

[ctx: unit description in lists]
en: zeptometers
nn: zeptometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptometer;zeptometers;zm
nn: zeptometer;zm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptometers
nn: %1 zeptometer

[ctx: unit description in lists]
en: yoctometers
nn: yoktometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctometer;yoctometers;ym
nn: yoktometer;yoctometer;ym

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctometers
nn: %1 yoktometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctometer | %1 yoctometers
nn[0]: %1 yoktometer
nn[1]: %1 yoktometer

[ctx: length unit symbol]
en: in
nn: tommar

[ctx: unit description in lists]
en: inches
nn: tommar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch;inches;in;"
nn: tomme;tommar;in;";″

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches
nn: %1 tommar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch | %1 inches
nn[0]: %1 tomme
nn[1]: %1 tommar

[ctx: unit description in lists]
en: thousandths of an inch
nn: tusendels tomme

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: thou;mil;point;thousandth of an inch;thousandths of an inch
nn: thou;tusendels tomme;millitomme

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 thousandths of an inch
nn: %1 tusendels tomme

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 thousandth of an inch | %1 thousandths of an inch
nn[0]: %1 tusendels tomme
nn[1]: %1 tusendels tomme

[ctx: length unit symbol]
en: ft
nn: fot

[ctx: unit description in lists]
en: feet
nn: fot

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot;feet;ft
nn: fot;ft

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet
nn: %1 fot

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot | %1 feet
nn[0]: %1 fot
nn[1]: %1 fot

[ctx: length unit symbol]
en: yd
nn: yard

[ctx: unit description in lists]
en: yards
nn: yard

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yard;yards;yd
nn: yard;yd

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yards
nn: %1 yard

[ctx: length unit symbol]
en: mi
nn: miles

[ctx: length unit symbol]
en: nmi
nn: n. mil

[ctx: unit description in lists]
en: nautical miles
nn: nautiske mil

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nautical mile;nautical miles;nmi
nn: nautisk mil;nautiske mil;n. mil;nmi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nautical miles
nn: %1 nautiske mil

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nautical mile | %1 nautical miles
nn[0]: %1 nautisk mil
nn[1]: %1 nautiske mil

[ctx: unit description in lists]
en: light-years
nn: lysår

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: light-year;light-years;ly;lightyear;lightyears
nn: lysår;ly

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 light-years
nn: %1 lysår

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 light-year | %1 light-years
nn[0]: %1 lysår
nn[1]: %1 lysår

[ctx: unit description in lists]
en: parsecs
nn: parsec

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: parsec;parsecs;pc
nn: parsec;pc

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 parsecs
nn: %1 parsec

[ctx: unit description in lists]
en: astronomical units
nn: astronomiske einingar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: astronomical unit;astronomical units;au
nn: astronomisk eining;astronomiske einingar;au

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 astronomical units
nn: %1 astronomiske einingar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 astronomical unit | %1 astronomical units
nn[0]: %1 astronomisk eining
nn[1]: %1 astronomiske einingar

en: Mass
nn: Masse

[ctx: unit description in lists]
en: yottagrams
nn: yottagram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottagram;yottagrams;Yg
nn: yottagram;Yg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottagrams
nn: %1 yottagram

[ctx: unit description in lists]
en: zettagrams
nn: zettagram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettagram;zettagrams;Zg
nn: zettagram;Zg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettagrams
nn: %1 zettagram

[ctx: unit description in lists]
en: exagrams
nn: exagram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exagram;exagrams;Eg
nn: exagram;Eg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exagrams
nn: %1 exagram

[ctx: unit description in lists]
en: petagrams
nn: petagram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petagram;petagrams;Pg
nn: petagram;Pg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petagrams
nn: %1 petagram

[ctx: unit description in lists]
en: teragrams
nn: teragram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teragram;teragrams;Tg
nn: teragram;Tg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teragrams
nn: %1 teragram

[ctx: unit description in lists]
en: gigagrams
nn: gigagram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigagram;gigagrams;Gg
nn: gigagram;Gg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigagrams
nn: %1 gigagram

[ctx: unit description in lists]
en: megagrams
nn: megagram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megagram;megagrams;Mg
nn: megagram;Mg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megagrams
nn: %1 megagram

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms
nn: kilogram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram;kilograms;kg
nn: kilogram;kg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms
nn: %1 kilogram

[ctx: unit description in lists]
en: hectograms
nn: hektogram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectogram;hectograms;hg
nn: hektogram;hg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectograms
nn: %1 hektogram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectogram | %1 hectograms
nn[0]: %1 hektogram
nn[1]: %1 hektogram

[ctx: unit description in lists]
en: decagrams
nn: dekagram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decagram;decagrams;dag
nn: dekagram;dag

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decagrams
nn: %1 dekagram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decagram | %1 decagrams
nn[0]: %1 dekagram
nn[1]: %1 dekagram

[ctx: unit description in lists]
en: grams
nn: gram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram;grams;g
nn: gram;g

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams
nn: %1 gram

[ctx: mass unit symbol]
en: dg
nn: dsg

[ctx: unit description in lists]
en: decigrams
nn: desigram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decigram;decigrams;dg
nn: desigram;dg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decigrams
nn: %1 desigram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decigram | %1 decigrams
nn[0]: %1 desigram
nn[1]: %1 desigram

[ctx: unit description in lists]
en: centigrams
nn: centigram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centigram;centigrams;cg
nn: centigram;cg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centigrams
nn: %1 centigram

[ctx: unit description in lists]
en: milligrams
nn: milligram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milligram;milligrams;mg
nn: milligram;mg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milligrams
nn: %1 milligram

[ctx: unit description in lists]
en: micrograms
nn: mikrogram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microgram;micrograms;µg;ug
nn: mikrogram;µg;ug

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrograms
nn: %1 mikrogram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microgram | %1 micrograms
nn[0]: %1 mikrogram
nn[1]: %1 mikrogram

[ctx: unit description in lists]
en: nanograms
nn: nanogram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanogram;nanograms;ng
nn: nanogram;ng

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanograms
nn: %1 nanogram

[ctx: unit description in lists]
en: picograms
nn: pikogram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picogram;picograms;pg
nn: pikogram;picogram;pg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picograms
nn: %1 pikogram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picogram | %1 picograms
nn[0]: %1 pikogram
nn[1]: %1 pikogram

[ctx: unit description in lists]
en: femtograms
nn: femtogram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtogram;femtograms;fg
nn: femtogram;fg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtograms
nn: %1 femtogram

[ctx: unit description in lists]
en: attograms
nn: attogram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attogram;attograms;ag
nn: attogram;ag

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attograms
nn: %1 attogram

[ctx: unit description in lists]
en: zeptograms
nn: zeptogram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptogram;zeptograms;zg
nn: zeptogram;zg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptograms
nn: %1 zeptogram

[ctx: unit description in lists]
en: yoctograms
nn: yoktogram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctogram;yoctograms;yg
nn: yoktogram;yoctogram;yg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctograms
nn: %1 yoktogram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctogram | %1 yoctograms
nn[0]: %1 yoktogram
nn[1]: %1 yoktogram

[ctx: unit description in lists]
en: tons
nn: amerikanske tonn

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ton;tons;t;tonne;tonnes
nn: amerikansk tonn;amerikanske tonn;am. t; am. tonn;US-tonn

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tons
nn: %1 amerikanske tonn

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ton | %1 tons
nn[0]: %1 amerikansk tonn
nn[1]: %1 amerikanske tonn

[ctx: unit description in lists]
en: carats
nn: karatar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: carat;carats;CD;ct
nn: karat;karatar;CD;ct

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 carats
nn: %1 karatar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 carat | %1 carats
nn[0]: %1 karat
nn[1]: %1 karatar

[ctx: mass unit symbol]
en: lb
nn: pund

[ctx: unit description in lists]
en: pounds
nn: pund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound;pounds;lb;lbs
nn: pund;lb;lbs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds
nn: %1 pund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound | %1 pounds
nn[0]: %1 pund
nn[1]: %1 pund

[ctx: unit description in lists]
en: ounces
nn: ouncar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce;ounces;oz
nn: ounce;ouncar;oz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces
nn: %1 ouncar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce | %1 ounces
nn[0]: %1 ounce
nn[1]: %1 ouncar

[ctx: mass unit symbol]
en: t oz
nn: t.oz

[ctx: unit description in lists]
en: troy ounces
nn: troy-ouncar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: troy ounce;troy ounces;t oz
nn: troy-ounce;troy-ouncar;t.oz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 troy ounces
nn: %1 troy-ouncar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 troy ounce | %1 troy ounces
nn[0]: %1 troy-ounce
nn[1]: %1 troy-ouncar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilonewton;kilonewton;kN
nn: kilonewton;kN

[ctx: unit description in lists]
en: stone
nn: stones

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: stone;st
nn: stone;stones;stein;st

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 stone
nn: %1 stones

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 stone | %1 stone
nn[0]: %1 stone
nn[1]: %1 stones

en: Permeability
nn: Permeabilitet

[ctx: volume unit symbol]
en: Darcy
nn: darcy

[ctx: unit description in lists]
en: Darcy
nn: darcy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Darcy;Darcys;Dar;Darc
nn: darcy;darcys;dar;darc

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Darcy
nn: %1 darcy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Darcy | %1 Darcys
nn[0]: %1 darcy
nn[1]: %1 darcy

[ctx: volume unit symbol]
en: mDarcy
nn: mdarcy

[ctx: unit description in lists]
en: Milli-Darcy
nn: millidarcy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Milli-Darcy
nn: %1 millidarcy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Milli-Darcy | %1 Milli-Darcys
nn[0]: %1 millidarcy
nn[1]: %1 millidarcy

[ctx: unit description in lists]
en: squaremicrometers
nn: kvadratmikrometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Permeability;Pµm²;PSquare µm;squaremicrometers;Pµm^2
nn: permeabilitet;Pµm²;PSquare µm;kvadratmikrometer;Pµm^2;Pum^2;Pum2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrometers²
nn: %1 mikrometer²

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micrometer² | %1 micrometers²
nn[0]: %1 mikrometer²
nn[1]: %1 mikrometer²

en: Power
nn: Kraft

[ctx: unit description in lists]
en: yottawatts
nn: yottawatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottawatt;yottawatts;YW
nn: yottawatt;YW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottawatts
nn: %1 yottawatt

[ctx: unit description in lists]
en: zettawatts
nn: zettawatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettawatt;zettawatts;ZW
nn: zettawatt;ZW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettawatts
nn: %1 zettawatt

[ctx: unit description in lists]
en: exawatts
nn: exawatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exawatt;exawatts;EW
nn: exawatt;EW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exawatts
nn: %1 exawatt

[ctx: unit description in lists]
en: petawatts
nn: petawatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petawatt;petawatts;PW
nn: petawatt;PW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petawatts
nn: %1 petawatt

[ctx: unit description in lists]
en: terawatts
nn: terawatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terawatt;terawatts;TW
nn: terawatt;TW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terawatts
nn: %1 terawatt

[ctx: unit description in lists]
en: gigawatts
nn: gigawatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigawatt;gigawatts;GW
nn: gigawatt;GW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigawatts
nn: %1 gigawatt

[ctx: unit description in lists]
en: megawatts
nn: megawatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megawatt;megawatts;MW
nn: megawatt;MW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megawatts
nn: %1 megawatt

[ctx: unit description in lists]
en: kilowatts
nn: kilowatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilowatt;kilowatts;kW
nn: kilowatt;kW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilowatts
nn: %1 kilowatt

[ctx: unit description in lists]
en: hectowatts
nn: hektowatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectowatt;hectowatts;hW
nn: hektowatt;hW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectowatts
nn: %1 hektowatt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectowatt | %1 hectowatts
nn[0]: %1 hektowatt
nn[1]: %1 hektowatt

[ctx: unit description in lists]
en: decawatts
nn: dekawatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decawatt;decawatts;daW
nn: dekawatt;daW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decawatts
nn: %1 dekawatt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decawatt | %1 decawatts
nn[0]: %1 dekawatt
nn[1]: %1 dekawatt

[ctx: unit description in lists]
en: watts
nn: watt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt;watts;W
nn: watt;W

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts
nn: %1 watt

[ctx: unit description in lists]
en: deciwatts
nn: desiwatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciwatt;deciwatts;dW
nn: desiwatt;dW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciwatts
nn: %1 desiwatt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciwatt | %1 deciwatts
nn[0]: %1 desiwatt
nn[1]: %1 desiwatt

[ctx: unit description in lists]
en: centiwatts
nn: centiwatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiwatt;centiwatts;cW
nn: centiwatt;cW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiwatts
nn: %1 centiwatt

[ctx: unit description in lists]
en: milliwatts
nn: milliwatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliwatt;milliwatts;mW
nn: milliwatt;mW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliwatts
nn: %1 milliwatt

[ctx: unit description in lists]
en: microwatts
nn: mikrowatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microwatt;microwatts;µW;uW
nn: mikrowatt;µW;uW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microwatts
nn: %1 mikrowatt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microwatt | %1 microwatts
nn[0]: %1 mikrowatt
nn[1]: %1 mikrowatt

[ctx: unit description in lists]
en: nanowatts
nn: nanowatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanowatt;nanowatts;nW
nn: nanowatt;nW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanowatts
nn: %1 nanowatt

[ctx: unit description in lists]
en: picowatts
nn: pikowatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picowatt;picowatts;pW
nn: pikowatt;picowatt;pW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picowatts
nn: %1 pikowatt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picowatt | %1 picowatts
nn[0]: %1 pikowatt
nn[1]: %1 pikowatt

[ctx: unit description in lists]
en: femtowatts
nn: femtowatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtowatt;femtowatts;fW
nn: femtowatt;fW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtowatts
nn: %1 femtowatt

[ctx: unit description in lists]
en: attowatts
nn: attowatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attowatt;attowatts;aW
nn: attowatt;aW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attowatts
nn: %1 attowatt

[ctx: unit description in lists]
en: zeptowatts
nn: zeptowatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptowatt;zeptowatts;zW
nn: zeptowatt;zW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptowatts
nn: %1 zeptowatt

[ctx: unit description in lists]
en: yoctowatts
nn: yoktowatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctowatt;yoctowatts;yW
nn: yoktowatt;yoctowatt;yW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctowatts
nn: %1 yoktowatt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctowatt | %1 yoctowatts
nn[0]: %1 yoktowatt
nn[1]: %1 yoktowatt

[ctx: power unit symbol]
en: hp
nn: hk

[ctx: unit description in lists]
en: horsepowers
nn: hestekrefter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: horsepower;horsepowers;hp
nn: hestekraft;hestekrefter;hk;hp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 horsepowers
nn: %1 hestekrefter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 horsepower | %1 horsepowers
nn[0]: %1 hestekraft
nn[1]: %1 hestekrefter

[ctx: unit description in lists]
en: decibel kilowatts
nn: desibel kilowatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel kilowatts
nn: %1 desibel kilowatt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel kilowatt | %1 decibel kilowatts
nn[0]: %1 desibel kilowatt
nn[1]: %1 desibel kilowatt

[ctx: unit description in lists]
en: decibel watts
nn: desibel watt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel watts
nn: %1 desibel watt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel watt | %1 decibel watts
nn[0]: %1 desibel watt
nn[1]: %1 desibel watt

[ctx: unit description in lists]
en: decibel milliwatts
nn: desibel milliwatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel milliwatts
nn: %1 desibel milliwatt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel milliwatt | %1 decibel milliwatts
nn[0]: %1 desibel milliwatt
nn[1]: %1 desibel milliwatt

[ctx: unit description in lists]
en: decibel microwatts
nn: desibel mikrowatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel microwatts
nn: %1 desibel mikrowatt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel microwatt | %1 decibel microwatts
nn[0]: %1 desibel mikrowatt
nn[1]: %1 desibel mikrowatt

en: Pressure
nn: Trykk

[ctx: unit description in lists]
en: yottapascals
nn: yottapascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottapascal;yottapascals;YPa
nn: yottapascal;YPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottapascals
nn: %1 yottapascal

[ctx: unit description in lists]
en: zettapascals
nn: zettapascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettapascal;zettapascals;ZPa
nn: zettapascal;ZPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettapascals
nn: %1 zettapascal

[ctx: unit description in lists]
en: exapascals
nn: exapascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exapascal;exapascals;EPa
nn: exapascal;EPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exapascals
nn: %1 exapascal

[ctx: unit description in lists]
en: petapascals
nn: petapascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petapascal;petapascals;PPa
nn: petapascal;PPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petapascals
nn: %1 petapascal

[ctx: unit description in lists]
en: terapascals
nn: terapascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terapascal;terapascals;TPa
nn: terapascal;TPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terapascals
nn: %1 terapascal

[ctx: unit description in lists]
en: gigapascals
nn: gigapascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigapascal;gigapascals;GPa
nn: gigapascal;GPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigapascals
nn: %1 gigapascal

[ctx: unit description in lists]
en: megapascals
nn: megapascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megapascal;megapascals;MPa
nn: megapascal;MPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megapascals
nn: %1 megapascal

[ctx: unit description in lists]
en: kilopascals
nn: kilopascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilopascal;kilopascals;kPa
nn: kilopascal;kPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilopascals
nn: %1 kilopascal

[ctx: unit description in lists]
en: hectopascals
nn: hektopascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectopascal;hectopascals;hPa
nn: hektopascal;hPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectopascals
nn: %1 hektopascal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectopascal | %1 hectopascals
nn[0]: %1 hektopascal
nn[1]: %1 hektopascal

[ctx: unit description in lists]
en: decapascals
nn: dekapascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decapascal;decapascals;daPa
nn: dekapascal;daPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decapascals
nn: %1 dekapascal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decapascal | %1 decapascals
nn[0]: %1 dekapascal
nn[1]: %1 dekapascal

[ctx: unit description in lists]
en: pascals
nn: pascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pascal;pascals;Pa
nn: pascal;Pa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pascals
nn: %1 pascal

[ctx: unit description in lists]
en: decipascals
nn: desipascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decipascal;decipascals;dPa
nn: desipascal;dPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decipascals
nn: %1 desipascal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decipascal | %1 decipascals
nn[0]: %1 desipascal
nn[1]: %1 desipascal

[ctx: unit description in lists]
en: centipascals
nn: centipascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centipascal;centipascals;cPa
nn: centipascal;cPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centipascals
nn: %1 centipascal

[ctx: unit description in lists]
en: millipascals
nn: millipascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millipascal;millipascals;mPa
nn: millipascal;mPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millipascals
nn: %1 millipascal

[ctx: unit description in lists]
en: micropascals
nn: mikropascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micropascal;micropascals;µPa;uPa
nn: mikropascal;µPa;uPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micropascals
nn: %1 mikropascal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micropascal | %1 micropascals
nn[0]: %1 mikropascal
nn[1]: %1 mikropascal

[ctx: unit description in lists]
en: nanopascals
nn: nanopascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanopascal;nanopascals;nPa
nn: nanopascal;nPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanopascals
nn: %1 nanopascal

[ctx: unit description in lists]
en: picopascals
nn: pikopascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picopascal;picopascals;pPa
nn: pikopascal;picopascal;pPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picopascals
nn: %1 pikopascal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picopascal | %1 picopascals
nn[0]: %1 pikopascal
nn[1]: %1 pikopascal

[ctx: unit description in lists]
en: femtopascals
nn: femtopascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtopascal;femtopascals;fPa
nn: femtopascal;fPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtopascals
nn: %1 femtopascal

[ctx: unit description in lists]
en: attopascals
nn: attopascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attopascal;attopascals;aPa
nn: attopascal;aPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attopascals
nn: %1 attopascal

[ctx: unit description in lists]
en: zeptopascals
nn: zeptopascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptopascal;zeptopascals;zPa
nn: zeptopascal;zPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptopascals
nn: %1 zeptopascal

[ctx: unit description in lists]
en: yoctopascals
nn: yoktopascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctopascal;yoctopascals;yPa
nn: yoktopascal;yoctopascal;yPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctopascals
nn: %1 yoktopascal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctopascal | %1 yoctopascals
nn[0]: %1 yoktopascal
nn[1]: %1 yoktopascal

[ctx: unit description in lists]
en: bars
nn: bar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: bar;bars;bar
nn: bar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bars
nn: %1 bar

[ctx: unit description in lists]
en: millibars
nn: millibar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millibar;millibars;mbar;mb
nn: millibar;mbar;mb

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millibars
nn: %1 millibar

[ctx: unit description in lists]
en: decibars
nn: desibar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decibar;decibars;dbar
nn: desibar;dbar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibars
nn: %1 desibar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibar | %1 decibars
nn[0]: %1 desibar
nn[1]: %1 desibar

[ctx: pressure unit symbol]
en: Torr
nn: mmHg

[ctx: unit description in lists]
en: Torr
nn: torr

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Torr
nn: torr

[ctx: unit description in lists]
en: technical atmospheres
nn: tekniske atmosfærar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: technical atmosphere;technical atmospheres;at
nn: teknisk atmosfære;tekniske atmosfærar;at

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 technical atmospheres
nn: %1 tekniske atmosfærar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 technical atmosphere | %1 technical atmospheres
nn[0]: %1 teknisk atmosfære
nn[1]: %1 tekniske atmosfærar

[ctx: unit description in lists]
en: atmospheres
nn: atmosfærar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: atmosphere;atmospheres;atm
nn: atmosfære;atmosfærar;atm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 atmospheres
nn: %1 atmosfærar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 atmosphere | %1 atmospheres
nn[0]: %1 atmosfære
nn[1]: %1 atmosfærar

[ctx: unit description in lists]
en: pound-force per square inch
nn: pound-force per kvadrattomme

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound-force per square inch;pound-force per square inches;psi
nn: pound-force per kvadrattomme;psi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pound-force per square inches
nn: %1 pound-force per kvadrattomme

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound-force per square inch | %1 pound-force per square inch
nn[0]: %1 pound-force per kvadrattomme
nn[1]: %1 pound-force per kvadrattomme

[ctx: unit description in lists]
en: inches of mercury
nn: tommar kvikksølv

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch of mercury;inches of mercury;inHg;in"
nn: tomme kvikksølv;tommar kvikksølv;tomme kvikksylv;tommar kvikksylv;inHg;Hg";Hg″

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches of mercury
nn: %1 tommar kvikksølv

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inches of mercury | %1 inches of mercury
nn[0]: %1 tomme kvikksølv
nn[1]: %1 tommar kvikksølv

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters of mercury
nn: millimeter kvikksølv

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millimeter of mercury;millimeters of mercury;mmHg
nn: millimeter kvikksølv;millimeter kvikksylv;mmHg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters of mercury
nn: %1 millimeter kvikksølv

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millimeters of mercury | %1 millimeters of mercury
nn[0]: %1 millimeter kvikksølv
nn[1]: %1 millimeter kvikksølv

en: Temperature
nn: Temperatur

[ctx: unit description in lists]
en: kelvins
nn: kelvin

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kelvin;kelvins;K
nn: kelvin;K

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kelvins
nn: %1 kelvin

[ctx: unit description in lists]
en: Celsius
nn: celsius

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Celsius;°C;C
nn: celsius;°C;C;gradar celsius

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Celsius
nn: %1 °C

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Celsius | %1 degrees Celsius
nn[0]: %1 °C
nn[1]: %1 °C

[ctx: unit description in lists]
en: Fahrenheit
nn: fahrenheit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Fahrenheit;°F;F
nn: fahrenheit;°F;F

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Fahrenheit
nn: %1 °F

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Fahrenheit | %1 degrees Fahrenheit
nn[0]: %1 °F
nn[1]: %1 °F

[ctx: unit description in lists]
en: Rankine
nn: rankine

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Rankine;°R;R;Ra
nn: rankine;°R;R;Ra

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Rankine
nn: %1 °R

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Rankine | %1 Rankine
nn[0]: %1 °R
nn[1]: %1 °R

[ctx: unit description in lists]
en: Delisle
nn: delisle

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Delisle;°De;De
nn: delisle;°De;De

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Delisle
nn: %1 °De

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Delisle | %1 degrees Delisle
nn[0]: %1 °De
nn[1]: %1 °De

[ctx: unit description in lists]
en: Newton
nn: gradar newton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Newton;°N;N
nn: gradar newton;grader newton;°N

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Newton
nn: %1 °N

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Newton | %1 degrees Newton
nn[0]: %1 °N
nn[1]: %1 °N

[ctx: unit description in lists]
en: Réaumur
nn: réaumur

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Réaumur;°Ré;Ré;Reaumur;°Re;Re
nn: réaumur;°Ré;Ré;reaumur;°Re;Re

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Réaumur
nn: %1 °Ré

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Réaumur | %1 degrees Réaumur
nn[0]: %1 °Ré
nn[1]: %1 °Ré

[ctx: unit description in lists]
en: Rømer
nn: rømer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Rømer;°Rø;Rø;Romer;°Ro;Ro
nn: rømer;°Rø;Rø;°Ro;Ro

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Rømer
nn: %1 °Rø

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Rømer | %1 degrees Rømer
nn[0]: %1 °Rø
nn[1]: %1 °Rø

en: Thermal Conductivity
nn: Varmeleiingsevne

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per meter kelvin
nn: %1 watt per meter kelvin

[ctx: unit description in lists]
en: btu per foot hour degree Fahrenheit
nn: btu per fottime gradar fahrenheit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per foot hour degree Fahrenheit;btu per foot hour Fahrenheit;btu per foot-hour-Fahrenheit;Btu/ft-hr-F
nn: btu per fottime gradar fahrenheit;Btu/ft-hr-F

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per foot hour degree Fahrenheit
nn: %1 btu per fottime gradar fahrenheit

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per foot hour degree Fahrenheit | %1 btu per foot hour degree Fahrenheit
nn[0]: %1 btu per fottime gradar fahrenheit
nn[1]: %1 btu per fottime gradar fahrenheit

[ctx: unit description in lists]
en: btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
nn: btu per kvadratfot time gradar fahrenheit per tomme

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch;btu per foot squared hour Fahrenheit per inch;btu per sq foot-hour-Fahrenheit per inch;Btu/ft^2-hr-F/in
nn: btu per kvadratfot time gradar fahrenheit per tomme;Btu/ft^2-hr-F/in

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
nn: %1 btu per kvadratfot time gradar fahrenheit per tomme

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch | %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
nn[0]: %1 btu per kvadratfot time gradar fahrenheit per tomme
nn[1]: %1 btu per kvadratfot time gradar fahrenheit per tomme

en: Thermal Flux Density
nn: Varmefluks

[ctx: unit description in lists]
en: watt per square meter
nn: watt per kvadratmeter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per square meter;W/m2;W/m^2
nn: watt per kvadratmeter;W/m2;W/m^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per square meter
nn: %1 watt per kvadratmeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per square meter | %1 watts per square meter
nn[0]: %1 watt per kvadratmeter
nn[1]: %1 watt per kvadratmeter

[ctx: unit description in lists]
en: btu per hour per square foot
nn: btu per time per kvadratfot

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per hour per square foot;Btu/hr/ft2;Btu/hr/ft^2;Btu/ft^2/hr;Btu/ft2/hr
nn: btu per time per kvadratfot;Btu/hr/ft2;Btu/hr/ft^2;Btu/ft^2/hr;Btu/ft2/hr

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per hour per square foot
nn: %1 btu per time per kvadratfot

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per hour per square foot | %1 btu per hour per square foot
nn[0]: %1 btu per time per kvadratfot
nn[1]: %1 btu per time per kvadratfot

en: Thermal Generation
nn: Varmegenerering

[ctx: unit description in lists]
en: watt per cubic meter
nn: watt per kubikkmeter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per cubic meter;W/m3;W/m^3
nn: watt per kubikkmeter;W/m3;W/m^3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per cubic meter
nn: %1 watt per kubikkmeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per cubic meter | %1 watts per cubic meter
nn[0]: %1 watt per kubikkmeter
nn[1]: %1 watt per kubikkmeter

[ctx: unit description in lists]
en: btu per hour per cubic foot
nn: btu per time per kubikkfot

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per hour per cubic foot;Btu/hr/ft3;Btu/hr/ft^3;Btu/ft^3/hr;Btu/ft3/hr
nn: btu per time per kubikkfot;Btu/hr/ft3;Btu/hr/ft^3;Btu/ft^3/hr;Btu/ft3/hr

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per hour per cubic foot
nn: %1 btu per time per kubikkfot

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per hour per cubic foot | %1 btu per hour per cubic foot
nn[0]: %1 btu per time per kubikkfot
nn[1]: %1 btu per time per kubikkfot

en: Time
nn: Tid

[ctx: unit description in lists]
en: yottaseconds
nn: yottasekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottasecond;yottaseconds;Ys
nn: yottasekund;Ys

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaseconds
nn: %1 yottasekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottasecond | %1 yottaseconds
nn[0]: %1 yottasekund
nn[1]: %1 yottasekund

[ctx: unit description in lists]
en: zettaseconds
nn: zettasekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettasecond;zettaseconds;Zs
nn: zettasekund;Zs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaseconds
nn: %1 zettasekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettasecond | %1 zettaseconds
nn[0]: %1 zettasekund
nn[1]: %1 zettasekund

[ctx: unit description in lists]
en: exaseconds
nn: exasekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exasecond;exaseconds;Es
nn: exasekund;Es

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaseconds
nn: %1 exasekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exasecond | %1 exaseconds
nn[0]: %1 exasekund
nn[1]: %1 exasekund

[ctx: unit description in lists]
en: petaseconds
nn: petasekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petasecond;petaseconds;Ps
nn: petasekund;Ps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaseconds
nn: %1 petasekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petasecond | %1 petaseconds
nn[0]: %1 petasekund
nn[1]: %1 petasekund

[ctx: unit description in lists]
en: teraseconds
nn: terasekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terasecond;teraseconds;Ts
nn: terasekund;Ts

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraseconds
nn: %1 terasekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terasecond | %1 teraseconds
nn[0]: %1 terasekund
nn[1]: %1 terasekund

[ctx: unit description in lists]
en: gigaseconds
nn: gigasekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigasecond;gigaseconds;Gs
nn: gigasekund;Gs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaseconds
nn: %1 gigasekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigasecond | %1 gigaseconds
nn[0]: %1 gigasekund
nn[1]: %1 gigasekund

[ctx: unit description in lists]
en: megaseconds
nn: megasekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megasecond;megaseconds;Ms
nn: megasekund;Ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaseconds
nn: %1 megasekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megasecond | %1 megaseconds
nn[0]: %1 megasekund
nn[1]: %1 megasekund

[ctx: unit description in lists]
en: kiloseconds
nn: kilosekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilosecond;kiloseconds;ks
nn: kilosekund;ks

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloseconds
nn: %1 kilosekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilosecond | %1 kiloseconds
nn[0]: %1 kilosekund
nn[1]: %1 kilosekund

[ctx: unit description in lists]
en: hectoseconds
nn: hektosekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectosecond;hectoseconds;hs
nn: hektosekund;hs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoseconds
nn: %1 hektosekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectosecond | %1 hectoseconds
nn[0]: %1 hektosekund
nn[1]: %1 hektosekund

[ctx: unit description in lists]
en: decaseconds
nn: dekasekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decasecond;decaseconds;das
nn: dekasekund;das

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaseconds
nn: %1 dekasekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decasecond | %1 decaseconds
nn[0]: %1 dekasekund
nn[1]: %1 dekasekund

[ctx: unit description in lists]
en: seconds
nn: sekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second;seconds;s
nn: sekund;s

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 seconds
nn: %1 sekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 second | %1 seconds
nn[0]: %1 sekund
nn[1]: %1 sekund

[ctx: unit description in lists]
en: deciseconds
nn: desisekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decisecond;deciseconds;ds
nn: desisekund;ds

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciseconds
nn: %1 desisekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decisecond | %1 deciseconds
nn[0]: %1 desisekund
nn[1]: %1 desisekund

[ctx: unit description in lists]
en: centiseconds
nn: centisekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centisecond;centiseconds;cs
nn: centisekund;cs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiseconds
nn: %1 centisekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centisecond | %1 centiseconds
nn[0]: %1 centisekund
nn[1]: %1 centisekund

[ctx: unit description in lists]
en: milliseconds
nn: millisekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millisecond;milliseconds;ms
nn: millisekund;ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliseconds
nn: %1 millisekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
nn[0]: %1 millisekund
nn[1]: %1 millisekund

[ctx: unit description in lists]
en: microseconds
nn: mikrosekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microsecond;microseconds;µs;us
nn: mikrosekund;µs;us

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microseconds
nn: %1 mikrosekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microsecond | %1 microseconds
nn[0]: %1 mikrosekund
nn[1]: %1 mikrosekund

[ctx: unit description in lists]
en: nanoseconds
nn: nanosekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanosecond;nanoseconds;ns
nn: nanosekund;ns

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoseconds
nn: %1 nanosekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanosecond | %1 nanoseconds
nn[0]: %1 nanosekund
nn[1]: %1 nanosekund

[ctx: unit description in lists]
en: picoseconds
nn: pikosekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picosecond;picoseconds;ps
nn: pikosekund;picosekund;ps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoseconds
nn: %1 pikosekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picosecond | %1 picoseconds
nn[0]: %1 pikosekund
nn[1]: %1 pikosekund

[ctx: unit description in lists]
en: femtoseconds
nn: femtosekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtosecond;femtoseconds;fs
nn: femtosekund;fs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoseconds
nn: %1 femtosekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtosecond | %1 femtoseconds
nn[0]: %1 femtosekund
nn[1]: %1 femtosekund

[ctx: unit description in lists]
en: attoseconds
nn: attosekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attosecond;attoseconds;as
nn: attosekund;as

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoseconds
nn: %1 attosekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attosecond | %1 attoseconds
nn[0]: %1 attosekund
nn[1]: %1 attosekund

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoseconds
nn: zeptosekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptosecond;zeptoseconds;zs
nn: zeptosekund;zs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoseconds
nn: %1 zeptosekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptosecond | %1 zeptoseconds
nn[0]: %1 zeptosekund
nn[1]: %1 zeptosekund

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoseconds
nn: yoktosekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctosecond;yoctoseconds;ys
nn: yoktosekund;yoctosekund;ys

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoseconds
nn: %1 yoktosekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctosecond | %1 yoctoseconds
nn[0]: %1 yoktosekund
nn[1]: %1 yoktosekund

[ctx: unit description in lists]
en: minutes
nn: minutt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute;minutes;min
nn: minutt;min

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 minutes
nn: %1 minutt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 minute | %1 minutes
nn[0]: %1 minutt
nn[1]: %1 minutt

[ctx: time unit symbol]
en: h
nn: t

[ctx: unit description in lists]
en: hours
nn: timar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hour;hours;h
nn: time;timar;t;h

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hours
nn: %1 timar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hour | %1 hours
nn[0]: %1 time
nn[1]: %1 timar

[ctx: unit description in lists]
en: days
nn: dagar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: day;days;d
nn: dag;dagar;d

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 days
nn: %1 dagar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 day | %1 days
nn[0]: %1 dag
nn[1]: %1 dagar

[ctx: time unit symbol]
en: w
nn: v

[ctx: unit description in lists]
en: weeks
nn: veker

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: week;weeks
nn: veke;veker

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 weeks
nn: %1 veker

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 week | %1 weeks
nn[0]: %1 veke
nn[1]: %1 veker

[ctx: unit description in lists]
en: Julian years
nn: julianske år

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Julian year;Julian years;a
nn: juliansk år;julianske år;a

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Julian years
nn: %1 julianske år

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Julian year | %1 Julian years
nn[0]: %1 juliansk år
nn[1]: %1 julianske år

[ctx: time unit symbol]
en: lpy
nn: skotår

[ctx: unit description in lists]
en: leap years
nn: skotår

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: leap year;leap years
nn: skotår

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 leap years
nn: %1 skotår

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 leap year | %1 leap years
nn[0]: %1 skotår
nn[1]: %1 skotår

[ctx: time unit symbol]
en: y
nn: år

[ctx: unit description in lists]
en: year
nn: år

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: year;years;y
nn: år;y

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 year
nn: %1 år

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 year | %1 years
nn[0]: %1 år
nn[1]: %1 år

en: Speed
nn: Fart

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second
nn: meter per sekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second;meters per second;m/s;ms
nn: meter per sekund;meter i sekundet;m/s

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second
nn: %1 meter per sekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second | %1 meters per second
nn[0]: %1 meter per sekund
nn[1]: %1 meter per sekund

[ctx: velocity unit symbol]
en: km/h
nn: km/t

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per hour
nn: kilometer per time

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer per hour;kilometers per hour;km/h;kmh;kph
nn: kilometer per time;kilometer i timen;km/t;km/h;kph

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per hour
nn: %1 kilometer per time

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per hour | %1 kilometers per hour
nn[0]: %1 kilometer per time
nn[1]: %1 kilometer per time

[ctx: unit description in lists]
en: miles per hour
nn: miles per time

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per hour;miles per hour;mph
nn: mile per time;miles per time;mph;mi/t;mi/h

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per hour
nn: %1 miles per time

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per hour | %1 miles per hour
nn[0]: %1 mile per time
nn[1]: %1 miles per time

[ctx: velocity unit symbol]
en: ft/s
nn: fot/s

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second
nn: fot per sekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second;feet per second;ft/s;ft/sec;fps
nn: fot per sekund;fot/s;ft/s;fps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second
nn: %1 fot per sekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second | %1 feet per second
nn[0]: %1 fot per sekund
nn[1]: %1 fot per sekund

[ctx: velocity unit symbol]
en: in/s
nn: tommar/s

[ctx: unit description in lists]
en: inches per second
nn: tommar per sekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch per second;inches per second;in/s;in/sec;ips
nn: tomme per sekund;tommar per sekund;"/s;″/s;in/s;tps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches per second
nn: %1 tommar per sekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch per second | %1 inches per second
nn[0]: %1 tomme per sekund
nn[1]: %1 tommar per sekund

[ctx: velocity unit symbol]
en: kt
nn: knop

[ctx: unit description in lists]
en: knots
nn: knop

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: knot;knots;kt;nautical miles per hour
nn: knop;nautiske mil i timen;nautiske mil per time;nautisk mil i timen;nautiske mil i timen

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 knots
nn: %1 knop

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 knot | %1 knots
nn[0]: %1 knop
nn[1]: %1 knop

[ctx: unit description in lists]
en: Mach
nn: mach

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mach;machs;Ma;speed of sound
nn: mach;mach;Ma;lydfart;lydfarten

[ctx: amount in units (real)]
en: Mach %1
nn: mach %1

[ctx: amount in units (integer)]
en: Mach %1 | Mach %1
nn[0]: mach %1
nn[1]: mach %1

[ctx: unit description in lists]
en: speed of light
nn: lysfarten

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: speed of light;c
nn: lysfart;lysfarten;c

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 speed of light
nn: %1 gongar lysfarten

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 speed of light | %1 speed of light
nn[0]: %1 gongar lysfarten
nn[1]: %1 gongar lysfarten

[ctx: unit description in lists]
en: Beaufort
nn: beaufort

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Beaufort;Bft
nn: beaufort;bft

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 on the Beaufort scale
nn: %1 på Beaufort-skalaen

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 on the Beaufort scale | %1 on the Beaufort scale
nn[0]: %1 på Beaufort-skalaen
nn[1]: %1 på Beaufort-skalaen

en: Voltage
nn: Spenning

[ctx: unit description in lists]
en: yottavolts
nn: yottavolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottavolt;yottavolts;YV
nn: yottavolt;YV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottavolts
nn: %1 yottavolt

[ctx: unit description in lists]
en: zettavolts
nn: zettavolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettavolt;zettavolts;ZV
nn: zettavolt;ZV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettavolts
nn: %1 zettavolt

[ctx: unit description in lists]
en: exavolts
nn: exavolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exavolt;exavolts;EV
nn: exavolt;EV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exavolts
nn: %1 exavolt

[ctx: unit description in lists]
en: petavolts
nn: petavolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petavolt;petavolts;PV
nn: petavolt;PV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petavolts
nn: %1 petavolt

[ctx: unit description in lists]
en: teravolts
nn: teravolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teravolt;teravolts;TV
nn: teravolt;TV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teravolts
nn: %1 teravolt

[ctx: unit description in lists]
en: gigavolts
nn: gigavolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigavolt;gigavolts;GV
nn: gigavolt;GV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigavolts
nn: %1 gigavolt

[ctx: unit description in lists]
en: megavolts
nn: megavolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megavolt;megavolts;MV
nn: megavolt;MV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megavolts
nn: %1 megavolt

[ctx: unit description in lists]
en: kilovolts
nn: kilovolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilovolt;kilovolts;kV
nn: kilovolt;kV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilovolts
nn: %1 kilovolt

[ctx: unit description in lists]
en: hectovolts
nn: hektovolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectovolt;hectovolts;hV
nn: hectovolt;hV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectovolts
nn: %1 hektovolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectovolt | %1 hectovolts
nn[0]: %1 hektovolt
nn[1]: %1 hektovolt

[ctx: unit description in lists]
en: decavolts
nn: dekavolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decavolt;decavolts;daV
nn: dekavolt;daV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decavolts
nn: %1 dekavolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decavolt | %1 decavolts
nn[0]: %1 dekavolt
nn[1]: %1 dekavolt

[ctx: unit description in lists]
en: volts
nn: volt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: volt;volts;V
nn: volt;V

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 volts
nn: %1 volt

[ctx: unit description in lists]
en: decivolts
nn: desivolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decivolt;decivolts;dV
nn: desivolt;dV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decivolts
nn: %1 desivolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decivolt | %1 decivolts
nn[0]: %1 desivolt
nn[1]: %1 desivolt

[ctx: unit description in lists]
en: centivolts
nn: centivolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centivolt;centivolts;cV
nn: centivolt;cV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centivolts
nn: %1 centivolt

[ctx: unit description in lists]
en: millivolts
nn: millivolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millivolt;millivolts;mV
nn: millivolt;mV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millivolts
nn: %1 millivolt

[ctx: unit description in lists]
en: microvolts
nn: mikrovolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microvolt;microvolts;µV;uV
nn: mikrovolt;µV;uV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microvolts
nn: %1 mikrovolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microvolt | %1 microvolts
nn[0]: %1 mikrovolt
nn[1]: %1 mikrovolt

[ctx: unit description in lists]
en: nanovolts
nn: nanovolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanovolt;nanovolts;nV
nn: nanovolt;nV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanovolts
nn: %1 nanovolt

[ctx: unit description in lists]
en: picovolts
nn: pikovolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picovolt;picovolts;pV
nn: pikovolt;picovolt;pV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picovolts
nn: %1 pikovolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picovolt | %1 picovolts
nn[0]: %1 pikovolt
nn[1]: %1 pikovolt

[ctx: unit description in lists]
en: femtovolts
nn: femtovolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtovolt;femtovolts;fV
nn: femtovolt;fV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtovolts
nn: %1 femtovolt

[ctx: unit description in lists]
en: attovolts
nn: attovolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attovolt;attovolts;aV
nn: attovolt;aV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attovolts
nn: %1 attovolt

[ctx: unit description in lists]
en: zeptovolts
nn: zeptovolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptovolt;zeptovolts;zV
nn: zeptovolt;zV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptovolts
nn: %1 zeptovolt

[ctx: unit description in lists]
en: yoctovolts
nn: yoktovolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctovolt;yoctovolts;yV
nn: yoktovolt;yoctovolt;yV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctovolts
nn: %1 yoktovolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctovolt | %1 yoctovolts
nn[0]: %1 yoktovolt
nn[1]: %1 yoktovolt

[ctx: unit description in lists]
en: statvolts
nn: statvolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: statvolt;statvolts;stV
nn: statvolt;stV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 statvolts
nn: %1 statvolt

en: Volume
nn: Volum

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yottameters
nn: kubikkyottameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yottameter;cubic yottameters;Ym³;Ym/-3;Ym^3;Ym3
nn: kubikkyottameter;Ym³;Ym/-3;Ym^3;Ym3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yottameters
nn: %1 kubikkyottameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yottameter | %1 cubic yottameters
nn[0]: %1 kubikkyottameter
nn[1]: %1 kubikkyottameter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zettameters
nn: kubikkzettameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zettameter;cubic zettameters;Zm³;Zm/-3;Zm^3;Zm3
nn: kubikkzettameter;Zm³;Zm/-3;Zm^3;Zm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zettameters
nn: %1 kubikkzettameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zettameter | %1 cubic zettameters
nn[0]: %1 kubikkzettameter
nn[1]: %1 kubikkzettameter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic exameters
nn: kubikkexameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic exameter;cubic exameters;Em³;Em/-3;Em^3;Em3
nn: kubikkexameter;Em³;Em/-3;Em^3;Em3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic exameters
nn: %1 kubikkexameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic exameter | %1 cubic exameters
nn[0]: %1 kubikkexameter
nn[1]: %1 kubikkexameter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic petameters
nn: kubikkpetameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic petameter;cubic petameters;Pm³;Pm/-3;Pm^3;Pm3
nn: kubikkpetameter;Pm³;Pm/-3;Pm^3;Pm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic petameters
nn: %1 kubikkpetameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic petameter | %1 cubic petameters
nn[0]: %1 kubikkpetameter
nn[1]: %1 kubikkpetameter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic terameters
nn: kubikkterameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic terameter;cubic terameters;Tm³;Tm/-3;Tm^3;Tm3
nn: kubikkterameter;Tm³;Tm/-3;Tm^3;Tm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic terameters
nn: %1 kubikkterameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic terameter | %1 cubic terameters
nn[0]: %1 kubikkterameter
nn[1]: %1 kubikkterameter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic gigameters
nn: kubikkgigameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic gigameter;cubic gigameters;Gm³;Gm/-3;Gm^3;Gm3
nn: kubikkgigameter;Gm³;Gm/-3;Gm^3;Gm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic gigameters
nn: %1 kubikkgigameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic gigameter | %1 cubic gigameters
nn[0]: %1 kubikkgigameter
nn[1]: %1 kubikkgigameter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic megameters
nn: kubikkmegameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic megameter;cubic megameters;Mm³;Mm/-3;Mm^3;Mm3
nn: kubikkmegameter;Mm³;Mm/-3;Mm^3;Mm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic megameters
nn: %1 kubikkmegameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic megameter | %1 cubic megameters
nn[0]: %1 kubikkmegameter
nn[1]: %1 kubikkmegameter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic kilometers
nn: kubikkilometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic kilometer;cubic kilometers;km³;km/-3;km^3;km3
nn: kubikkilometer;km³;km/-3;km^3;km3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic kilometers
nn: %1 kubikkilometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic kilometer | %1 cubic kilometers
nn[0]: %1 kubikkilometer
nn[1]: %1 kubikkilometer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic hectometers
nn: kubikkhektometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic hectometer;cubic hectometers;hm³;hm/-3;hm^3;hm3
nn: kubikkhektometer;hm³;hm/-3;hm^3;hm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic hectometers
nn: %1 kubikkhektometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic hectometer | %1 cubic hectometers
nn[0]: %1 kubikkhektometer
nn[1]: %1 kubikkhektometer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decameters
nn: kubikkdekameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decameter;cubic decameters;dam³;dam/-3;dam^3;dam3
nn: kubikkdekameter;dam³;dam/-3;dam^3;dam3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decameters
nn: %1 kubikkdekameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decameter | %1 cubic decameters
nn[0]: %1 kubikkdekameter
nn[1]: %1 kubikkdekameter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic meters
nn: kubikkmeter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic meter;cubic meters;m³;m/-3;m^3;m3
nn: kubikkmeter;m³;m/-3;m^3;m3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic meters
nn: %1 kubikkmeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic meter | %1 cubic meters
nn[0]: %1 kubikkmeter
nn[1]: %1 kubikkmeter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decimeters
nn: kubikkdesimeter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decimeter;cubic decimeters;dm³;dm/-3;dm^3;dm3
nn: kubikkdesimeter;dm³;dm/-3;dm^3;dm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decimeters
nn: %1 kubikkdesimeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decimeter | %1 cubic decimeters
nn[0]: %1 kubikkdesimeter
nn[1]: %1 kubikkdesimeter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic centimeters
nn: kubikkcentimeter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic centimeter;cubic centimeters;cm³;cm/-3;cm^3;cm3
nn: kubikkcentimeter;cm³;cm/-3;cm^3;cm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic centimeters
nn: %1 kubikkcentimeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic centimeter | %1 cubic centimeters
nn[0]: %1 kubikkcentimeter
nn[1]: %1 kubikkcentimeter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic millimeters
nn: kubikkmillimeter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic millimeter;cubic millimeters;mm³;mm/-3;mm^3;mm3
nn: kubikkmillimeter;mm³;mm/-3;mm^3;mm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic millimeters
nn: %1 kubikkmillimeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic millimeter | %1 cubic millimeters
nn[0]: %1 kubikkmillimeter
nn[1]: %1 kubikkmillimeter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic micrometers
nn: kubikkmikrometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic micrometer;cubic micrometers;µm³;um³;µm/-3;µm^3;µm3
nn: kubikkmikrometer;µm³;um³;µm/-3;µm^3;µm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic micrometers
nn: %1 kubikkmikrometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic micrometer | %1 cubic micrometers
nn[0]: %1 kubikkmikrometer
nn[1]: %1 kubikkmikrometer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic nanometers
nn: kubikknanometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic nanometer;cubic nanometers;nm³;nm/-3;nm^3;nm3
nn: kubikknanometer;nm³;nm/-3;nm^3;nm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic nanometers
nn: %1 kubikknanometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic nanometer | %1 cubic nanometers
nn[0]: %1 kubikknanometer
nn[1]: %1 kubikknanometer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic picometers
nn: kubikkpikometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic picometer;cubic picometers;pm³;pm/-3;pm^3;pm3
nn: kubikkpikometer;kubikkpicometer;pm³;pm/-3;pm^3;pm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic picometers
nn: %1 kubikkpikometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic picometer | %1 cubic picometers
nn[0]: %1 kubikkpikometer
nn[1]: %1 kubikkpikometer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic femtometers
nn: kubikkfemtometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic femtometer;cubic femtometers;fm³;fm/-3;fm^3;fm3
nn: kubikkfemtometer;fm³;fm/-3;fm^3;fm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic femtometers
nn: %1 kubikkfemtometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic femtometer | %1 cubic femtometers
nn[0]: %1 kubikkfemtometer
nn[1]: %1 kubikkfemtometer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic attometers
nn: kubikkattometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic attometer;cubic attometers;am³;am/-3;am^3;am3
nn: kubikkattometer;am³;am/-3;am^3;am3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic attometers
nn: %1 kubikkattometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic attometer | %1 cubic attometers
nn[0]: %1 kubikkattometer
nn[1]: %1 kubikkattometer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zeptometers
nn: kubikkzeptometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zeptometer;cubic zeptometers;zm³;zm/-3;zm^3;zm3
nn: kubikkzeptometer;zm³;zm/-3;zm^3;zm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zeptometers
nn: %1 kubikkzeptometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zeptometer | %1 cubic zeptometers
nn[0]: %1 kubikkzeptometer
nn[1]: %1 kubikkzeptometer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yoctometers
nn: kubikkyoktometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yoctometer;cubic yoctometers;ym³;ym/-3;ym^3;ym3
nn: kubikkyoktometer;kubikkyoctometer;ym³;ym/-3;ym^3;ym3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yoctometers
nn: %1 kubikkyoktometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yoctometer | %1 cubic yoctometers
nn[0]: %1 kubikkyoktometer
nn[1]: %1 kubikkyoktometer

[ctx: unit description in lists]
en: yottaliters
nn: yottaliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaliter;yottaliters;Yl
nn: yottaliter;Yl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaliters
nn: %1 yottaliter

[ctx: unit description in lists]
en: zettaliters
nn: zettaliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaliter;zettaliters;Zl
nn: zettaliter;Zl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaliters
nn: %1 zettaliter

[ctx: unit description in lists]
en: exaliters
nn: exaliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaliter;exaliters;El
nn: exaliter;El

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaliters
nn: %1 exaliter

[ctx: unit description in lists]
en: petaliters
nn: petaliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaliter;petaliters;Pl
nn: petaliter;Pl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaliters
nn: %1 petaliter

[ctx: unit description in lists]
en: teraliters
nn: teraliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraliter;teraliters;Tl
nn: teraliter;Tl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraliters
nn: %1 teraliter

[ctx: unit description in lists]
en: gigaliters
nn: gigaliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaliter;gigaliters;Gl
nn: gigaliter;Gl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaliters
nn: %1 gigaliter

[ctx: unit description in lists]
en: megaliters
nn: megaliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaliter;megaliters;Ml
nn: megaliter;Ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaliters
nn: %1 megaliter

[ctx: unit description in lists]
en: kiloliters
nn: kiloliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloliter;kiloliters;kl
nn: kiloliter;kl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloliters
nn: %1 kiloliter

[ctx: unit description in lists]
en: hectoliters
nn: hektoliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoliter;hectoliters;hl
nn: hektoliter;hl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoliters
nn: %1 hektoliter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoliter | %1 hectoliters
nn[0]: %1 hektoliter
nn[1]: %1 hektoliter

[ctx: unit description in lists]
en: decaliters
nn: dekaliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaliter;decaliters;dal
nn: dekaliter;dal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaliters
nn: %1 dekaliter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaliter | %1 decaliters
nn[0]: %1 dekaliter
nn[1]: %1 dekaliter

[ctx: unit description in lists]
en: liters
nn: liter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: liter;liters;l
nn: liter;l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters
nn: %1 liter

[ctx: unit description in lists]
en: deciliters
nn: desiliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciliter;deciliters;dl
nn: desiliter;dl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciliters
nn: %1 desiliter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciliter | %1 deciliters
nn[0]: %1 desiliter
nn[1]: %1 desiliter

[ctx: unit description in lists]
en: centiliters
nn: centiliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiliter;centiliters;cl
nn: centiliter;cl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiliters
nn: %1 centiliter

[ctx: unit description in lists]
en: milliliters
nn: milliliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliliter;milliliters;ml
nn: milliliter;ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliliters
nn: %1 milliliter

[ctx: unit description in lists]
en: microliters
nn: mikroliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microliter;microliters;µl;ul
nn: mikroliter;µl;ul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microliters
nn: %1 mikroliter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microliter | %1 microliters
nn[0]: %1 mikroliter
nn[1]: %1 mikroliter

[ctx: unit description in lists]
en: nanoliters
nn: nanoliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoliter;nanoliters;nl
nn: nanoliter;nl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoliters
nn: %1 nanoliter

[ctx: unit description in lists]
en: picoliters
nn: pikoliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoliter;picoliters;pl
nn: pikoliter;picoliter;pl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoliters
nn: %1 pikoliter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoliter | %1 picoliters
nn[0]: %1 pikoliter
nn[1]: %1 pikoliters

[ctx: unit description in lists]
en: femtoliters
nn: femtoliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoliter;femtoliters;fl
nn: femtoliter;fl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoliters
nn: %1 femtoliter

[ctx: unit description in lists]
en: attoliters
nn: attoliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoliter;attoliters;al
nn: attoliter;al

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoliters
nn: %1 attoliter

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoliters
nn: zeptoliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoliter;zeptoliters;zl
nn: zeptoliter;zl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoliters
nn: %1 zeptoliter

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoliters
nn: yoktoliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoliter;yoctoliters;yl
nn: yoktoliter;yoctoliter;yl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoliters
nn: %1 yoktoliter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoliter | %1 yoctoliters
nn[0]: %1 yoktoliter
nn[1]: %1 yoktoliter

[ctx: volume unit symbol]
en: ft³
nn: fot³

[ctx: unit description in lists]
en: cubic feet
nn: kubikkfot

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic foot;cubic feet;ft³;cubic ft;cu foot;cu ft;cu feet;feet³
nn: kubikkfot;fot³;fot^3;fot3;ft³;ft^3;ft3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic feet
nn: %1 kubikkfot

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic foot | %1 cubic feet
nn[0]: %1 kubikkfot
nn[1]: %1 kubikkfot

[ctx: volume unit symbol]
en: in³
nn: tommar³

[ctx: unit description in lists]
en: cubic inches
nn: kubikktommar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic inch;cubic inches;in³;cubic inch;cubic in;cu inches;cu inch;cu in;inch³
nn: kubikktomme;kubikktommar;tommar³;tommar^3;tommar3;in³;in^3;in3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic inches
nn: %1 kubikktommar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic inch | %1 cubic inches
nn[0]: %1 kubikktomme
nn[1]: %1 kubikktommar

[ctx: volume unit symbol]
en: mi³
nn: mile³

[ctx: unit description in lists]
en: cubic miles
nn: kubikkmiles

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic mile;cubic miles;mi³;cubic mile;cubic mi;cu miles;cu mile;cu mi;mile³
nn: kubikkmile;kubikkmiles;mi³;mi^3;mi3;mile³;mile^3;mile3;miles³;miles^3;miles3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic miles
nn: %1 kubikkmiles

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic mile | %1 cubic miles
nn[0]: %1 kubikkmile
nn[1]: %1 kubikkmiles

[ctx: volume unit symbol]
en: cp
nn: kopp

[ctx: unit description in lists]
en: cups
nn: koppar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cup;cups;cp
nn: kopp;koppar;cp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cups
nn: %1 koppar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cup | %1 cups
nn[0]: %1 kopp
nn[1]: %1 koppar

[ctx: volume unit symbol]
en: tsp
nn: ts

[ctx: unit description in lists]
en: teaspoon
nn: teskei

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teaspoon;teaspoons;tsp;tsps
nn: teskei;teskeier;ts

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teaspoons
nn: %1 teskeier

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teaspoon | %1 teaspoons
nn[0]: %1 teskei
nn[1]: %1 teskeier

[ctx: volume unit symbol]
en: tbsp
nn: ms

[ctx: unit description in lists]
en: tablespoon
nn: matskei

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: tablespoon;tablespoons;tbsp;tbsps
nn: matskei;matskeier;stor skei;store skeier;spiseskei;spiseskeier;ms;ss

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tablespoons
nn: %1 matskeier

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tablespoon | %1 tablespoons
nn[0]: %1 matskei
nn[1]: %1 matskeier

[ctx: volume unit symbol]
en: gal
nn: gallon

[ctx: unit description in lists]
en: gallons (U.S. liquid)
nn: amerikansk liquid gallon

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gallon (U.S. liquid);gallons (U.S. liquid);gal;gallon;gallons
nn: amerikansk liquid gallon;amerikanske liquid gallon;gallon;gallons

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gallons (U.S. liquid)
nn: %1 amerikanske liquid gallons

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gallon (U.S. liquid) | %1 gallons (U.S. liquid)
nn[0]: %1 amerikansk liquid gallon
nn[1]: %1 amerikanske liquid gallons

[ctx: unit description in lists]
en: gallons (imperial)
nn: britiske gallon

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gallon (imperial);gallons (imperial);imp gal;imp gallon;imp gallons;imperial gal;imperial gallon;imperial gallons
nn: britisk gallon;britiske gallons;britisk gal;britiske gal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gallons (imperial)
nn: %1 britiske gallon

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gallon (imperial) | %1 gallons (imperial)
nn[0]: %1 britiske gallon
nn[1]: %1 britiske gallon

[ctx: volume unit symbol]
en: pt
nn: pints

[ctx: unit description in lists]
en: pints (imperial)
nn: britiske pints

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pint (imperial);pints (imperial);pt;pint;pints;p
nn: britisk pint;britiske pints;pint;pints;p

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pints (imperial)
nn: %1 britiske pints

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pint (imperial) | %1 pints (imperial)
nn[0]: %1 britisk pint
nn[1]: %1 britiske pints

[ctx: volume unit symbol]
en: US pt
nn: amerikanske pints

[ctx: unit description in lists]
en: pints (U.S. liquid)
nn: amerikanske pints

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pint (U.S. liquid);pints (U.S. liquid);US pt;US pint;US pints;US p
nn: amerikansk pint;amerikanske pints;US-pint;US-pints;US p

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pints (U.S. liquid)
nn: %1 amerikanske pints

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pint (U.S. liquid) | %1 pints (U.S. liquid)
nn[0]: %1 amerikansk pint
nn[1]: %1 amerikanske pints

[ctx: unit description in lists]
en: oil barrels
nn: fat

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: oil barrels;oil barrel;bbl
nn: fat;oljefat;bbl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 oil barrels
nn: %1 fat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 oil barrel | %1 oil barrels
nn[0]: %1 fat
nn[1]: %1 fat

en: Weight per Area
nn: Vekt per areal

[ctx: unit description in lists]
en: grams per square meter
nn: gram per kvadratmeter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gsm;g/m;g/m2;gm2;grams per meter;grams per square meter;grams per meter²
nn: gsm;g/m;g/m2;gm2;gram per meter;grams per kvadratmeter;gram per meter²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per square meter
nn: %1 gram per kvadratmeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 grams per square meter | %1 grams per square meter
nn[0]: %1 gram per kvadratmeter
nn[1]: %1 gram per kvadratmeter

[ctx: area unit symbol]
en: oz/yd²
nn: oz/yard²

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per square yard
nn: ouncar per kvadratyard

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ozyd;ozyd2;oz/yd;oz/yd2;ounces per yard;ounces per square yard;ounces per yard²
nn: ozyd;ozyd2;oz/yd;oz/yd2;ouncar per yard;ouncar per kvadratyard;ouncar per yard²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per square yard
nn: %1 ouncar per kvadratyard

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounces per square yard | %1 ounces per square yard
nn[0]: %1 ounce per kvadratyard
nn[1]: %1 ouncar per kvadratyard
