Arch Linux Pacman package manager - en to nl translation catalogue (201 entries)

en: %s appears to be truncated: %jd/%jd bytes
nl: %s werd onderbroken: %jd/%jd bytes

en: %s database is inconsistent: filename of package %s is illegal
nl: %s database is inconsistent: foutieve bestandsnaam voor pakket %s

en: %s database is inconsistent: filename of package %s is too long
nl: %s database is inconsistent: te lange bestandsnaam voor pakket %s

en: %s database is inconsistent: name mismatch on package %s
nl: %s database is inconsistent: naam onjuist voor pakket %s

en: %s database is inconsistent: version mismatch on package %s
nl: %s database is inconsistent: versie onjuist voor pakket %s

en: %s will be installed before its %s dependency
nl: %s zal voor de afhankelijkheid %s worden geïnstalleerd

en: %s will be removed after its %s dependency
nl: %s zal na de afhankelijkheid %s worden verwijderd

en: %s-%s is up to date -- reinstalling
nl: %s-%s is up to date -- opnieuw installeren

en: %s-%s is up to date -- skipping
nl: %s-%s is up to date -- overslaan

en: %s: downgrading from version %s to version %s
nl: %s: versie %s naar versie %s wordt gedowngradet

en: %s: ignoring package downgrade (%s => %s)
nl: %s: pakket-downgrade (%s => %s) wordt genegeerd

en: %s: ignoring package upgrade (%s => %s)
nl: %s: pakket-upgrade (%s => %s) wordt genegeerd

en: %s: key "%s" is disabled
nl: %s: sleutel "%s" is uitgeschakeld

en: %s: key "%s" is unknown
nl: %s: sleutel "%s" is onbekend

en: %s: local (%s) is newer than %s (%s)
nl: %s: lokaal (%s) is nieuwer dan %s (%s)

en: %s: missing required signature
nl: %s: ontbrekende PGP handtekening

en: %s: signature format error
nl: %s: fout in formaat van handtekening

en: %s: signature from "%s" is expired
nl: %s: handtekening van "%s" is vervallen

en: %s: signature from "%s" is invalid
nl: %s handtekening van "%s" is ongeldig

en: %s: signature from "%s" is marginal trust
nl: %s: handtekening van "%s" is marginaal vertrouwd

en: %s: signature from "%s" is unknown trust
nl: %s: handtekening van "%s" is onbekend vertrouwd

en: %s: signature from "%s" should never be trusted
nl: %s: handtekening van "%s" mag nooit vertrouwd worden

en: %s: unsupported signature format
nl: %s: formaat van handtekening wordt niet ondersteund

en: AbortOnFail set for PostTransaction hook: %s
nl: AbortOnFail ingesteld voor PostTransaction hook: %s

en: GPGME error: %s
nl: GPGME fout: %s

en: Missing Exec option in hook: %s
nl: Ontbrekende Exec optie in hook: %s

en: Missing When option in hook: %s
nl: Ontbrekende When optie in hook: %s

en: Missing trigger operation in hook: %s
nl: Ontbrekende trigger-operatie in hook: %s

en: Missing trigger targets in hook: %s
nl: Ontbrekend trigger-doel in hook: %s

en: Missing trigger type in hook: %s
nl: Ontbrekend trigger-type in hook: %s

en: Partition %s is mounted read only
nl: Partitie %s is gekoppeld als alleen-lezen

en: Partition %s too full: %jd blocks needed, %ju blocks free
nl: Partitie %s vol: %jd blokken nodig, %ju blokken beschikbaar

en: Public keyring not found; have you run '%s'?
nl: Publieke sleutelbos niet gevonden; werd '%s' al uitgevoerd?

en: Unknown signal
nl: Onbekend signaal

en: call to execv failed (%s)
nl: execv aanroepen mislukt (%s)

en: call to waitpid failed (%s)
nl: waitpid aanroepen mislukt (%s)

en: cannot allocate disk archive object
nl: Kon geen schijfuimte voor archiefobject toewijzen

en: cannot open package file
nl: kan pakketbestand niet openen

en: cannot remove %s (%s)
nl: kan %s (%s) niet verwijderen

en: cannot remove all files for package
nl: kan niet alle bestanden van het pakket verwijderen

en: cannot remove file '%s': %s
nl: kan bestand '%s': %s niet verwijderen

en: cannot replace %s by %s
nl: kan %s niet vervangen door %s

en: cannot resolve "%s", a dependency of "%s"
nl: kan "%s", een afhankelijkheid van "%s", niet vinden

en: command failed to execute correctly
nl: fout tijdens uitvoeren van commando

en: command terminated by signal %d: %s
nl: opdracht afgebroken door signaal %d: %s

en: compiled without signature support
nl: gecompileerd zonder ondersteuning voor handtekeningen

en: conflicting dependencies
nl: conflicterende afhankelijkheden

en: conflicting files
nl: conflicterende bestanden

en: corrupted database entry '%s'
nl: database record '%s' corrupt

en: could not add entry '%s' in cache
nl: kan '%s' niet toevoegen in cache

en: could not backup %s due to PATH_MAX overflow
nl: kan geen backup maken van %s wegens PATH_MAX overflow

en: could not change directory to %s (%s)
nl: kan niet naar de map %s (%s) wisselen

en: could not change the root directory (%s)
nl: kan de root map (%s) niet wijzigen

en: could not commit removal transaction
nl: kan de verwijdertransactie niet voltooien

en: could not commit transaction
nl: kan transactie niet voltooien

en: could not copy tempfile to %s (%s)
nl: kan het tijdelijke bestand niet naar %s (%s) kopiëren

en: could not create database
nl: kan database niet aanmaken

en: could not create directory %s: %s
nl: kan map %s: %s niet aanmaken

en: could not create pipe (%s)
nl: kan geen pipe aanmaken (%s)

en: could not create temp directory
nl: kan tijdelijke map niet aanmaken

en: could not determine cachedir mount point %s
nl: kan koppelpunt voor cachedir %s niet bepalen

en: could not determine filesystem mount points
nl: kan koppelpunten voor het bestandssysteem niet bepalen

en: could not determine mount point for file %s
nl: kan koppelpunt niet bepalen voor bestand %s

en: could not determine root mount point %s
nl: kan koppelpunt voor root niet bepalen %s

en: could not extract %s (%s)
nl: kon %s (%s) niet uitpakken

en: could not find %s in database -- skipping
nl: kon %s niet in de database vinden -- overslaan

en: could not find database
nl: kan database niet vinden

en: could not find or read directory
nl: kan map niet vinden of lezen

en: could not find or read file
nl: kan bestand niet vinden of lezen

en: could not find or read package
nl: kan pakket niet vinden of lezen

en: could not fork a new process (%s)
nl: kan geen nieuw proces (%s) afsplitsen

en: could not fully load metadata for package %s-%s
nl: kan de metadata voor het pakket %s-%s niet volledig laden

en: could not get current working directory
nl: kan de huidige werkmap niet bepalen

en: could not get file information for %s
nl: kan bestandsinformatie voor %s niet ophalen

en: could not get filesystem information
nl: kan geen informatie van bestandssysteem verkrijgen

en: could not get filesystem information for %s: %s
nl: kan geen informatie van bestandssysteem krijgen voor %s: %s

en: could not open database
nl: kan database niet openen

en: could not open directory: %s: %s
nl: kan map niet openen: %s: %s

en: could not open file %s: %s
nl: kan bestand %s: %s niet openen

en: could not open file: %s%s: %s
nl: kan bestand niet openen: %s %s: %s

en: could not open file: %s: %s
nl: kan bestand niet openen: %s :%s

en: could not parse package description file '%s' from db '%s'
nl: kan bestand met pakketbeschrijving '%s' uit db '%s' niet verwerken

en: could not parse package description file in %s
nl: kan het bestand met pakketbeschrijving in %s niet verwerken

en: could not read db '%s' (%s)
nl: Kon database '%s' niet lezen (%s)

en: could not read directory: %s: %s
nl: kan map niet lezen: %s: %s

en: could not remove %s
nl: kan %s niet verwijderen

en: could not remove database entry
nl: kan databasevermelding niet verwijderen

en: could not remove database entry %s-%s
nl: kan database record %s-%s niet verwijderen

en: could not remove entry '%s' from cache
nl: kan record '%s' niet uit de cache verwijderen

en: could not remove lock file %s
nl: kan het vergrendelbestand %s niet verwijderen

en: could not remove tmpdir %s
nl: kan de tijdelijke map %s niet verwijderen

en: could not rename %s to %s (%s)
nl: kan %s niet hernoemen als %s (%s)

en: could not restore working directory (%s)
nl: kan werkmap (%s) niet terugzetten

en: could not satisfy dependencies
nl: kan niet aan afhankelijkheden voldoen

en: could not stat file %s: %s
nl: kan bestand niet 'stat'ten %s: %s

en: could not update database
nl: kan database niet bijwerken

en: could not update database entry %s-%s
nl: kan database record %s-%s niet bijwerken

en: couldn't find or create package cache, using %s instead
nl: kan pakket-cache niet vinden of aanmaken, %s wordt gebruikt

en: curl returned error %d from transfer
nl: curl retourneerde fout %d van overdracht

en: curl transfer error: %d
nl: curl-overdrachtsfout: %d

en: database already registered
nl: database is al geregistreerd

en: database is incorrect version
nl: databaseversie is onjuist

en: database not initialized
nl: database niet geïnitialiseerd

en: database path is undefined
nl: database-pad is niet gedefinieerd

en: dependency cycle detected:
nl: Cyclische afhankelijkheid ontdekt:

en: directory ownership differs on %s
    filesystem: %u:%u  package: %u:%u
nl: eigenaar van map %s verschilt
    bestandssysteem: %u:%u pakket: %u:%u

en: directory permissions differ on %s
    filesystem: %o  package: %o
nl: rechten voor map %s verschillen
    bestandssysteem: %o pakket: %o

en: disk
nl: schijf

en: downgrading package %s (%s => %s)
nl: pakket %s downgraden (%s => %s)

en: download completed successfully but no file in the cache
nl: downloaden succesvol maar geen bestand in de cache

en: download library error
nl: downloadbibliotheek fout

en: duplicate filename
nl: dubbele bestandsnaam

en: duplicate target
nl: meervoudig doel

en: duplicated database entry '%s'
nl: database record '%s' gedupliceerd

en: error invoking external downloader
nl: fout bij oproepen van externe downloader

en: error while reading file %s: %s
nl: fout tijdens lezen van bestand %s: %s

en: error while reading hook %s: %s
nl: Fout bij lezen van hook %s: %s

en: error while reading mtree of package %s: %s
nl: fout tijdens het lezen van de mtree van pakket %s: %s

en: error while reading package %s: %s
nl: fout tijdens lezen van pakket %s: %s

en: extract: not overwriting dir with file %s
nl: uitpakken: map wordt niet overschreven met bestand %s

en: failed retrieving file '%s' from %s : %s
nl: kan het bestand '%s' niet ophalen van %s : %s

en: failed retrieving file '%s' from %s : expected download size exceeded
nl: kon het bestand '%s' niet ophalen van %s : verwachte download grootte overschreden

en: failed to create temporary file for download
nl: aanmaken van tijdelijk bestand voor download mislukt

en: failed to read file %s: %s
nl: fout bij het lezen van bestand '%s': %s

en: failed to read signature file: %s
nl: fout tijdens lezen van handtekeningsbestand: %s

en: failed to retrieve some files
nl: kon niet alle bestanden ophalen

en: failed to retrieve some files
nl: Niet alle bestanden konden worden opgehaald

en: failed to run transaction hooks
nl: transactie hooks uitvoeren mislukt

en: failed to setup a download payload for %s
nl: download-payload instellen voor %s mislukt

en: file not found in file list for package %s. skipping extraction of %s
nl: bestand niet gevonden in de bestandslijst voor pakket %s. Uitpakken %s wordt overgeslaan

en: gpg error: %s
nl: gpg fout: %s

en: gpgme error
nl: gpgme fout

en: hook %s line %d: invalid option %s
nl: hook %s lijn %d: ongeldige optie %s

en: hook %s line %d: invalid section %s
nl: hook %s lijn %d: ongeldige sectie %s

en: hook %s line %d: invalid value %s
nl: hook %s lijn %d: ongeldige waarde %s

en: hook %s line %d: overwriting previous definition of %s
nl: hook %s lijn %d: vorige definitie van %s wordt overschreven

en: hook %s line %d: unable to set option (%s)
nl: hook %s lijn %d: kan optie niet instellen (%s)

en: ignoring package %s-%s
nl: pakket %s-%s wordt genegeerd

en: ignoring package replacement (%s-%s => %s-%s)
nl: pakket-vervanging wordt genegeerd (%s-%s => %s-%s)

en: invalid PGP signature
nl: ongeldige PGP handtekening

en: invalid name for database entry '%s'
nl: ongeldige naam voor database record '%s'

en: invalid or corrupted database
nl: ongeldige of corrupte database

en: invalid or corrupted database (PGP signature)
nl: ongeldige of corrupte database (PGP handtekening)

en: invalid or corrupted package
nl: ongeldig of corrupt pakket

en: invalid or corrupted package (PGP signature)
nl: ongeldig of corrupt pakket (PGP handtekening)

en: invalid or corrupted package (checksum)
nl: ongeldig of corrupt pakket (checksum)

en: invalid package version in %s
nl: ongeldige pakketversie in %s

en: invalid regular expression
nl: ongeldige reguliere expressie

en: invalid url for server
nl: ongeldige URL voor server

en: key "%s" could not be imported
nl: sleutel "%s" kon niet geïmporteerd worden

en: key "%s" could not be looked up remotely
nl: sleutel "%s" kon niet gevonden worden

en: key "%s" on keyserver
nl: sleutel "%s" op keyserver

en: keyring is not writable
nl: kan niet schrijven naar sleutelbos

en: libarchive error
nl: libarchive fout

en: library already initialized
nl: bibliotheek werd al geïnitialiseerd

en: library not initialized
nl: bibliotheek niet geïnitialiseerd

en: lock file missing %s
nl: vergrendelbestand mist %s

en: looking up key %s using WKD
nl: sleutel %s opzoeken met behulp van WKD

en: missing PGP signature
nl: ontbrekende PGP handtekening

en: missing package metadata in %s
nl: metagegevens van pakket ontbreken in %s

en: missing package name in %s
nl: ontbrekende pakketnaam in %s

en: missing package version in %s
nl: ontbrekende pakketversie in %s

en: no %s cache exists, creating...
nl: %s-cache bestaat niet, wordt aangemaakt...

en: no servers configured for repository
nl: er zijn geen servers ingesteld voor de repository

en: not enough free disk space
nl: onvoldoende vrije schijfruimte

en: not enough free disk space
nl: Onvoldoende vrije schijfruimte

en: operation cancelled due to ignorepkg
nl: actie geannuleerd vanwege ignorepkg

en: operation not compatible with the transaction type
nl: actie niet compatibel met deze transactiesoort

en: out of memory!
nl: onvoldoende geheugen beschikbaar!

en: package architecture is not valid
nl: pakket-architectuur is ongeldig

en: package filename is not valid
nl: pakket-bestandsnaam is ongeldig

en: package missing required signature
nl: pakket mist de verplichte PGP handtekening

en: packages %s and %s have the same filename: %s
nl: pakketten %s en %s hebben dezelfde bestandsnaam: %s

en: permission denied
nl: toegang geweigerd

en: problem occurred while installing %s
nl: probleem tijdens installatie van %s

en: problem occurred while upgrading %s
nl: probleem tijdens bijwerken van %s

en: removing %s from target list
nl: %s wordt verwijderd van doellijst

en: removing '%s' from target list because it conflicts with '%s'
nl: '%s' wordt verwijderd van de doellijst omdat het conflicteert met '%s'

en: removing invalid database: %s
nl: ongeldige database: %s wordt verwijderd

en: removing invalid file: %s
nl: ongeldig bestand '%s' wordt verwijderd

en: required key missing from keyring
nl: vereiste sleutel ontbreekt in sleutelhanger

en: too many errors from %s, skipping for the remainder of this transaction
nl: te veel fouten van %s, wordt overgeslagen voor de rest van deze transactie

en: transaction aborted
nl: transactie afgebroken

en: transaction already initialized
nl: transactie werd al geïnitialiseerd

en: transaction commit attempt when database is not locked
nl: poging om transactie te voltooien terwijl database niet vergrendeld is

en: transaction not initialized
nl: transactie niet geïnitialiseerd

en: transaction not prepared
nl: transactie niet voorbereid

en: unable to extract %s%s: path too long
nl: kan %s%s niet uitpakken: pad te lang

en: unable to extract %s.pacnew: path too long
nl: kan %s.pacnew niet uitpakken: pad te lang

en: unable to lock database
nl: kan database niet vergrendelen

en: unable to read from pipe (%s)
nl: kan niet lezen uit pipe (%s)

en: unable to run hook %s: %s
nl: kan hook %s niet uitvoeren: %s

en: unable to write to pipe (%s)
nl: kan niet schrijven naar pipe (%s)

en: unexpected error
nl: onverwachte fout

en: unexpected system error
nl: onverwachte systeemfout

en: unknown database file: %s
nl: onbekend databasebestand: %s

en: unknown validation type for package %s: %s
nl: onbekend type van validatie voor pakket %s: %s

en: unresolvable package conflicts detected
nl: onoplosbaar conflict tussen paketten gevonden

en: url '%s' is invalid
nl: url '%s' is niet geldig

en: warning given when extracting %s (%s)
nl: waarschuwing tijdens uitpakken van %s (%s)

en: wrong or NULL argument passed
nl: fout of NULL argument ingegeven
