Arch Linux Pacman package manager - en to da translation catalogue (340 entries)

en:   --allsource      Generate a source-only tarball including downloaded sources
da:   --allsource      Opret en tarball kun med kildefiler inklusiv hentede kilder

en:   --asdeps         Install packages as non-explicitly installed
da: --asdeps Installer pakker som værende ikke eksplicit installeret

en:   --check          Run the %s function in the %s
da: --check Kør funktionen %s i %s

en:   --config <file>           Use an alternate config file (instead of\n                            '%s')
da:   --config <file>           Brug en alternativ konfigurationsfil (i stedet for\n                            '%s')

en:   --config <file>  Use an alternate config file (instead of '%s')
da:   --config <fil>  Brug en alternativ konfigurationsfil (i stedet for '%s')

en:   --config <path>      set an alternate configuration file
da:   --config <sti>      angiv alternativ konfigurationsfil

en:   --edit-key                Present a menu for key management task on keyids
da: --edit-key Præsenter en menu for nøglehåndteringsopgave på nøgle-id'er

en:   --gpgdir <dir>            Set an alternate directory for GnuPG (instead\n                            of '%s')
da:   --gpgdir <mappe>              angiv en alternativ mappe for GnuPG (i stedet\n                            for '%s')

en:   --holdver        Do not update VCS sources
da:   --holdver        Opdater ikke VCS-kilder

en:   --import                  Imports pubring.gpg from dir(s)
da: --import Importer pubring.gpg fra mapper

en:   --import-trustdb          Imports ownertrust values from trustdb.gpg in dir(s)
da: --import-trustdb Importerer ownertrust-værdier fra trustdb.gpg i mapper

en:   --init                    Ensure the keyring is properly initialized
da:   --init                   Sikr at nøgleringen er korrekt initialiseret

en:   --key <key>      Specify a key to use for %s signing instead of the default
da: --key <nøgle> Angiv en nøgle til %s-signering i stedet for standardnøglen

en:   --keyserver <server-url>  Specify a keyserver to use if necessary
da: --keyserver <server-url> Angiv en nøgleserver til brug hvis nødvendigt

en:   --list-sigs               List keys and their signatures
da: --list-sigs Vis nøgler og deres underskrifter

en:   --lsign-key               Locally sign the specified keyid
da: --lsign-key Underskriv lokalt de specificerede nøgle-id'er

en:   --needed         Do not reinstall the targets that are already up to date
da: --needed Geninstaller ikke mål som allerede er ajourførte

en:   --noarchive      Do not create package archive
da:   --noarchive      Opret ikke pakkearkiv

en:   --nocheck        Do not run the %s function in the %s
da: --nocheck Kør ikke funktionen %s i %s

en:   --nocolor            disable colorized output messages
da:   --nocolor            deaktiver farvede output-tekst

en:   --nocolor         turn off color in output\n
da: --nocolor slå farve fra i udskrift\n

en:   --noconfirm      Do not ask for confirmation when resolving dependencies
da:   --noconfirm      Spørg ikke efter bekræftelse, når der skal løses afhængigheder

en:   --noprepare      Do not run the %s function in the %s
da:   --noprepare      Kør ikke funktionen %s i %s

en:   --noprogressbar  Do not show a progress bar when downloading files
da:   --noprogressbar  Vis ikke en statusbjælke, når der hentes filer

en:   --nosign         Do not create a signature for the package
da: --nosign         Opret ikke en signatur for pakken

en:   --packagelist    Only list package filepaths that would be produced
da:   --packagelist    Vis kun filstier for pakke som ville blive fremstillet

en:   --populate                Reload the default keys from the (given) keyrings\n                            in '%s'
da: --populate Genindlæs standardnøglerne fra (angivne) nøgleringene\n i »%s«

en:   --printsrcinfo   Print the generated SRCINFO and exit
da: --printsrcinfo Udskriv den dannede SRCINFO og afslut

en:   --refresh-keys            Update specified or all keys from a keyserver
da:   --refresh-keys Opdater angivne eller alle nøgler fra en nøgleserver

en:   --sign           Sign the resulting package with %s
da: --sign           Signer den resulterende pakke med %s

en:   --skipchecksums  Do not verify checksums of the source files
da: --skipchecksums Verificer ikke kontrolsummer af kildefiler

en:   --skipinteg      Do not perform any verification checks on source files
da: --skipinteg Kør ikke verifikationstjek på kildefiler

en:   --skippgpcheck   Do not verify source files with PGP signatures
da:  --skippgpcheck   Verificer ikke kildefiler med PGP-signaturer

en:   --verifysource   Download source files (if needed) and perform integrity checks
da: --verifysource Hent kildekode (hvis nødvendig) og udfør integritetskontrol

en:   -A, --ignorearch Ignore incomplete %s field in %s
da: -A, --ignorearch Ignorer ufuldstændige %s-felter i %s

en:   -C, --cleanbuild Remove %s dir before building the package
da:   -C, --cleanbuild Fjern stien %s før pakken bygges

en:   -L, --log        Log package build process
da:   -L, --log        Log pakkebygnings-proces

en:   -R, --remove      remove old package file from disk after updating database\n
da: -R, --remove fjern gammel pakkefil fra disken ved opdatering af databasen\n

en:   -R, --repackage  Repackage contents of the package without rebuilding
da:   -R, --repackage  Ompak indholdet af pakken uden at bygge igen

en:   -S, --source     Generate a source-only tarball without downloaded sources
da: Generer en tarball kun med kildefiler

en:   -V, --version             Show program version
da:  -v, --version             Vis programversion

en:   -V, --version        show version information and exit
da:   -V, --version        vis versionsinformation of afslut

en:   -V, --version    Show version information and exit
da:  -v, --version Vis programversion og afslut

en:   -a, --add                 Add the specified keys (empty for stdin)
da: -a, --add Tilføj de specificerede nøgler (tom for standardind)

en:   -c, --clean      Clean up work files after build
da:   -c, --clean      Ryd arbejdsfiler op efter kompilering

en:   -d, --dbpath <path>  set an alternate database location
da:   -d, --dbpath <sti>  angiv en alternativ databaseplacering

en:   -d, --delete              Remove the specified keyids
da: -d, --delete Fjern de specificerede nøgle-id'er

en:   -d, --nodeps     Skip all dependency checks
da:   -d, --nodeps     Spring alle afhængighedstjek over

en:   -e, --export              Export the specified or all keyids
da: -e, --export Eksportér de specificerede eller alle nøgle-id'er

en:   -e, --noextract  Do not extract source files (use existing %s dir)
da: -e, --noextract Udpak ikke kildefiler (brug eksisterende %s mappe)

en:   -f, --finger              List fingerprint for specified or all keyids
da: -f, --finer Vis fingeraftryk for specificerede eller alle nøgle-id'er

en:   -f, --force      Overwrite existing package
da:   -f, --force      Overskriv eksisterende pakke

en:   -g, --geninteg   Generate integrity checks for source files
da:   -g, --geninteg   Generer integritetstjek for kildefiler

en:   -h, --help                Show this help message and exit
da:   -h --help                Vis denne hjælpebesked og afslut

en:   -h, --help           show this help message and exit
da:   -h, --help           vis denne hjælpetekst of afslut

en:   -h, --help       Show this help message and exit
da: -h, --help       Vis denne hjælpetekst og afslut

en:   -i, --install    Install package after successful build
da:   -i, --install    Installer pakke efter succesfuld bygning

en:   -k, --key <key>   use the specified key to sign the database\n
da:   -k --key <nøgle>   brug den angivne nøgle til at signere databasen\n

en:   -l, --list-keys           List the specified or all keys
da: -l, --list-keys vis de specificerede eller alle nøgler

en:   -m, --nocolor    Disable colorized output messages
da:   -m, --nocolor    Deaktiver farvelagte uddatabeskeder

en:   -n, --new         only add packages that are not already in the database\n
da: -n, --new tilføj kun pakker som ikke allerede er i databasen\n

en:   -o, --nobuild    Download and extract files only
da:   -o, --nobuild    Hent og udpak udelukkende filer

en:   -p <file>        Use an alternate build script (instead of '%s')
da:   -p <fil>         Brug et alternativt bygningsscript (fremfor '%s')

en:   -p, --prevent-downgrade  do not add package to database if a newer version is already present\n
da:   -p, --prevent-downgrade  tilføj ikke pakke til database hvis der findes en nyere version\n

en:   -q, --quiet       minimize output\n
da:   -q, --quiet       minimer uddata\n

en:   -r, --recv-keys           Fetch the specified keyids
da: -r, --recv-keys Hent de specificerede nøgle-id'er

en:   -r, --rmdeps     Remove installed dependencies after a successful build
da:   -r, --rmdeps     Fjern installerede afhængigheder efter en succesfuld bygning

en:   -r, --root <path>    set an alternate installation root
da:   -r, --root <sti>    angiv en alternativ installationsrod

en:   -s, --sign        sign database with GnuPG after update\n
da:   -s, --sign        signer database med GnuPG efter opdatering\n

en:   -s, --syncdeps   Install missing dependencies with %s
da: -s, --syncdeps   Installer manglende afhængigheder med %s

en:   -u, --updatedb            Update the trustdb of pacman
da:   -u --updatedb            Opdater pacmans trustdb

en:   -v, --verify              Verify the file(s) specified by the signature(s)
da: -v, --verify Verificer filerne specificeret af underskrifterne

en:   -v, --verify      verify database's signature before update\n
da:   -v, --verify      verificer databases signatur før opdatering\n

en: %s array cannot contain comparison (< or >) operators.
da: %s tabel kan ikke indeholde sammenligningstegn (< eller >).

en: %s array contains unknown option '%s'
da: %s tabel indeholder ukendt tilvalg '%s'

en: %s configuration file '%s' not found.
da: %s konfigurationsfil '%s' ikke fundet.

en: %s contains %s characters and cannot be sourced.
da: %s indeholder %s-tegn og kan ikke bruges som kilde.

en: %s contains invalid characters: '%s'
da: %s indeholder ugyldige tegn: '%s'

en: %s could not be imported.
da: %s kunne ikke blive importeret.

en: %s could not be locally signed.
da: %s kunne ikke signeres lokalt.

en: %s does not exist or is not a directory.
da: %s findes ikke elelr er ikke en mappe.

en: %s does not exist.
da: %s findes ikke.

en: %s entry file not in package : %s
da: %s pakkefil findes ikke i pakke: %s

en: %s entry should not contain leading slash : %s
da: %s pakkefil bør ikke indeholde begyndelsesskråstreg: %s

en: %s file (%s) does not exist or is not a regular file.
da: %s-fil (%s) findes ikke eller er ikke en regulær fil.

en: %s is not a clone of %s
da: %s er ikke en klon af %s

en: %s is not a pacman database directory.
da: %s er ikke en pacman database-mappe.

en: %s is not allowed to be empty.
da: %s må ikke være tom.

en: %s is not allowed to contain colons, forward slashes, hyphens or whitespace.
da: %s må ikke indeholde kolonner, fremadrettede skråstreger, bindestreger eller blanktegn.

en: %s is not allowed to start with a dot.
da: %s må ikke starte med et punktum.

en: %s is not allowed to start with a hyphen.
da: %s må ikke starte med en bindestreg.

en: %s is not available for the '%s' architecture.
da: %s er ikke tilgængelig for arkitekturen '%s'.

en: %s is not writeable -- pkgver will not be updated
da: %s er ikke skrivbar -- pkgver vil ikke bliver opdateret

en: %s may only contain ascii characters.
da: %s må kun indeholde ascii-tegn.

en: %s must be an integer, not %s.
da: %s skal være et heltal, ikke %s.

en: %s must be in the current working directory.
da: %s skal være i den nuværende arbejdsmappe.

en: %s must be of the form 'integer[.integer]', not %s.
da: %s skal være formateret som 'heltal[.heltal]', ikke %s.

en: %s needs to be run as root for this operation.
da: %s skal køres som root for denne operation.

en: %s should be an array
da: %s burde være et matrix

en: %s should not be an array
da: %s burde ikke være et matrix

en: %s signal caught. Exiting...
da: %s signal fanget. Afslutter...

en: %s was not found in the build directory and is not a URL.
da: %s blev ikke fundet i kompileringsmappen og er ikke en adresse.

en: '%s' does not have a valid database archive extension.
da: '%s' har ikke en gyldig database-arkivfilendelse.

en: '%s' failed to install missing dependencies.
da: '%s' fejlede med at installere manglende afhængigheder.

en: '%s' is not a package file, skipping
da: '%s' er ikke en pakkefil, springer over

en: '%s' is not a valid archive extension.
da: '%s' er ikke en gyldig arkivfilendelse.

en: '%s' returned a fatal error (%i): %s
da: »%s« returnerede en fatal fejl (%i): %s

en: A failure occurred in %s().
da: Der forekom en fejl i %s().

en: A newer version for '%s' is already present in database
da: Der findes allerede en nyere version for '%s' i databasen

en: A package has already been built, installing existing package...
da: En pakke er allerede blevet bygget, installerer eksisterende pakke...

en: A package has already been built. (use %s to overwrite)
da: En pakke er allerede blevet bygget. (brug %s for at overskrive)

en: A source package has already been built. (use %s to overwrite)
da: En kildepakke er allerde blevet bygget. (brug %s for at overskrive)

en: A specified key could not be exported from the keyring.
da: En angivet nøgle kunne ikke eksporteres fra nøgleringen.

en: A specified key could not be listed.
da: En angivet nøgle kunne ikke anføres.

en: A specified key could not be removed from the keyring.
da: En angivet nøgle kunne ikke fjernes fra nøgleringen.

en: A specified keyfile could not be added to the keyring.
da: En angivet nøglefil kunne ikke tilføjes til nøgleringen.

en: A specified signature could not be listed.
da: En angivet signatur kunne ikke anføres.

en: Aborting...
da: Afbryder...

en: Adding %s file (%s)...
da: Tilføjer %s-fil (%s)...

en: Adding %s file...
da: Tilføjer %s-fil...

en: Adding %s...
da: Tilføjer %s...

en: Adding package '%s'
da: Tilføjer pakke '%s'

en: Adding package signature...
da: Tilføjer pakkesignatur...

en: An entry for '%s' already existed
da: Et punkt for '%s' findes allerede

en: Appending keys from %s.gpg...
da: Tilføjer nøgler fra %s.gpg...

en: Branching %s...
da: Forgrener %s ...

en: Can not use '%s' architecture with other architectures
da: Kan ikke bruge '%s'-arkitekturen med andre arkitekturer

en: Cannot create temp directory for database building.
da: Kan ikke oprette temp-mappe for databasebygning.

en: Cannot find library listed in %s: %s
da: Kan ikke finde bibliotek opført i %s: %s

en: Cannot find the %s binary required for all %s operations.
da: Kan ikke finde den binære fil %s, der er krævet for alle %s operationer.

en: Cannot find the gpg binary! Is GnuPG installed?
da: Kan ikke finde binær fil gpg! Er GnuPG installeret?

en: Cannot use armored signatures for packages: %s
da: Kan ikke bruge armerede signaturer til pakker: %s

en: Checking buildtime dependencies...
da: Tjekker buildtime-afhængigheder...

en: Checking for packaging issues...
da: Søger efter problemstillinger med pakning...

en: Checking runtime dependencies...
da: Tjekker runtime-afhængigheder...

en: Cleaning up...
da: Rydder op...

en: Cloning %s %s repo...
da: Kloner %s %s arkiv ...

en: Compressing man and info pages...
da: Komprimerer man- og info-sider...

en: Compressing package...
da: Komprimerer pakke...

en: Compressing source package...
da: Komprimerer kildepakke...

en: Computing checksums...
da: Udregner kontrolsummer...

en: Conflicting %s and %s functions in %s
da: Der er konflikt mellem %s- og %s-funktionerne i %s

en: Could not resolve all dependencies.
da: Kunne ikke løse alle afhængigheder.

en: Created signature file %s.
da: Oprettede signaturfil %s.

en: Created signature file '%s'
da: Oprettede signaturfil '%s'

en: Creating '%s' db entry...
da: Opretter '%s' db punkt...

en: Creating package "%s"...
da: Opretter pakke "%s"...

en: Creating source package...
da: Opretter kildepakke...

en: Creating updated database file '%s'
da: Opretter opdateret databasefil '%s'

en: Creating working copy of %s %s repo...
da: Opretter arbejdskopi af %s %s arkiv ...

en: Database signature file verified.
da: Databasesignatur-fil verificeret.

en: Database signature was NOT valid!
da: Databasesignatur var IKKE gyldig!

en: Disabling key %s...
da: Deaktiverer nøgle %s...

en: Disabling revoked keys in keyring...
da: Deaktiverer tilbagekaldte nøgler i nøglering...

en: Do not use the %s option. This option is only for internal use by %s.
da: Brug ikke tilvalget %s. Tilvalget er kun til intern brug af %s.

en: Done.
da: Færdig.

en: Dotfile found in package root '%s'
da: Punktumfil fundet i pakkens rod '%s'

en: Downloading %s...
da: Henter %s...

en: ERROR:
da: FEJL:

en: Entering %s environment...
da: Indtræder i %s miljø...

en: Example:  repo-add /path/to/repo.db.tar.gz pacman-3.0.0-1-i686.pkg.tar.gz\n
da: Eksempel: repo-add /sti/til/repo.db.tar.gz pacman-3.0.0-1-i686.pkg.tar.gz\n

en: Example:  repo-remove /path/to/repo.db.tar.gz kernel26\n
da: Eksempel:  repo-remove /sti/til/repo.db.tar.gz kernel26\n

en: Extra %s function for split package '%s'
da: Ekstra %s-funktion til delepakken '%s'

en: Extracting %s to a temporary location...
da: Udpakker %s til en midlertidig placering ...

en: Extracting %s with %s
da: Udpakker %s med %s

en: Extracting sources...
da: Udpakker kilder...

en: FAILED
da: FEJLEDE

en: Failed to acquire lockfile: %s.
da: Kunne ikke indhente låsefil: %s.

en: Failed to add %s file to package.
da: Kunne ikke tilføje %s fil til pakke.

en: Failed to change to directory %s
da: Kunne ikke ændre til mappe %s

en: Failed to create package file.
da: Kunne ikke oprette pakkefil.

en: Failed to create source package file.
da: Kunne ikke oprette kildepakkefil.

en: Failed to create the directory $%s (%s).
da: Kunne ikke oprette mappen $%s (%s).

en: Failed to extract %s
da: Kunne ikke udpakke %s

en: Failed to install built package(s).
da: Kunne ikke installere bygget pakke/byggede pakker.

en: Failed to lookup key by name:
da: Kunne ikke slå en nøgle op ved navn:

en: Failed to remove installed dependencies.
da: Kunne ikke fjerne installerede afhængigheder.

en: Failed to sign package database file '%s'
da: Kunne ikke signere pakke-databasefilen '%s'

en: Failed to sign package file %s.
da: Kunne ikke signere pakkefilen %s.

en: Failed to source %s
da: Kunne ikke finde %s

en: Failed to update %s from %s to %s
da: Kunne ikke opdatere %s fra %s til %s

en: Failure while branching %s
da: Fejl under forgrening %s

en: Failure while checking out version %s, the git tag has been forged
da: Fejl under check out af version %s, git-mærkatet er blevet forged

en: Failure while creating working copy of %s %s repo
da: Fejl under oprettelse af arbejdskopi for %s %s arkiv

en: Failure while downloading %s
da: Fejl under hentning af %s

en: Failure while downloading %s %s repo
da: Fejl under hentning af %s %s arkiv

en: Failure while pulling %s
da: Fejl under hentning %s

en: Failure while updating %s %s repo
da: Fejl under opdatering %s %s arkiv

en: Failure while updating working copy of %s %s repo
da: Fejl under opdatering af arbejdskopi for %s %s repo

en: File %s does not exist and could not be imported.
da: Filen %s eksisterer ikke og kunne ikke blive importeret.

en: File '%s' not found.
da: Fil '%s' blev ikke fundet.

en: Finished making: %s
da: Færdig med fremstilling: %s

en: Found %s
da: Fandt %s

en: Generating %s file...
da: Genererer %s-fil...

en: Generating .MTREE file...
da: Genererer .MTREE-fil...

en: Generating checksums for source files...
da: Opretter kontrolsummer for kildefiler...

en: Held by process %s
da: Holdt af proces %s

en: If %s is not specified, %s will look for '%s'
da: Hvis %s ikke er angivet, vil %s kigge efter '%s'

en: Importing owner trust values...
da: Importerer ejerpålideligheds-værdier...

en: Installing %s package group with %s...
da: Installerer %s pakkegruppe med %s...

en: Installing missing dependencies...
da: Installerer manglende afhængigheder...

en: Installing package %s with %s...
da: Installerer pakke %s med %s...

en: Integrity checks (%s) differ in size from the source array.
da: Integritetstjekene (%s) har en anden størrelse end kildetabellen.

en: Integrity checks are missing for: %s
da: Integritetstjek mangler for: %s

en: Invalid command name '%s' specified.
da: Ugyldig kommandonavn '%s' angivet.

en: Invalid integrity algorithm '%s' specified.
da: Ugyldig integritetsalgoritme '%s' angivet.

en: Invalid package file '%s'.
da: Ugyldig pakkefil '%s'.

en: Invalid package signature file '%s'.
da: Ugyldig pakkesignatur-fil '%s'.

en: Invalid value for %s: %s
da: Ugyldig værdi for %s: %s

en: Key name is ambiguous:
da: Nøglenavn er tvetydigt:

en: Leaving %s environment.
da: Forlader %s miljøet.

en: Library listed in %s is not a shared object: %s
da: Bibliotek angivet i %s er ikke et delt objekt: %s

en: Library listed in %s is not required by any files: %s
da: Bibliotek angivet i %s er ikke krævet af nogle filer: %s

en: Library listed in %s is not versioned: %s
da: Bibliotek angivet i %s er uden version: %s

en: Locally signing key %s...
da: Signerer nøglen %s lokalt...

en: Locally signing trusted keys in keyring...
da: Signerer pålidelige nøgler i nøglering lokalt...

en: Make packages compatible for use with pacman
da: Gør pakker kompatible med pacman-brug

en: Making package: %s
da: Fremstiller pakke: %s

en: Manage pacman's list of trusted keys
da: Administrer pacmans liste af pålidelige nøgler

en: Missing %s directory.
da: Mangler mappen %s.

en: Missing %s function for split package '%s'
da: Manglende %s-funktion for delepakken '%s'

en: Missing %s function in %s
da: Manglende %s funktion i %s

en: Missing dependencies:
da: Manglende afhængigheder:

en: Multiple operations specified.
da: Flere operationer angivet.

en: NOT FOUND
da: IKKE FUNDET

en: No existing signature found, skipping verification.
da: Ingen eksisterende signatur fundet, springer over verificering.

en: No keyring files exist in %s.
da: Der eksisterer ingen nøglering-filer i %s.

en: No packages modified, nothing to do.
da: Ingen pakker ændret, intet at udføre.

en: No packages remain, creating empty database.
da: Ingen pakker er tilbage, opretter tom database.

en: No targets specified
da: Ingen mål angivet

en: One or more PGP signatures could not be verified!
da: En eller flere PGP-signaturer kunne ikke verificeres!

en: One or more files did not pass the validity check!
da: En eller flere filer bestod ikke gyldighedstjekket!

en: Operations:
da: Operationer:

en: Options:
da: Valgmuligheder:

en: Options:\n
da: Valgmuligheder:\n

en: PACKAGER should have the format 'Example Name <email@address.invalid>'
da: PAKKEVEDLIGEHOLDER skal have formatet 'Navn <email@adresse.invalid>'

en: Package contains paths with newlines
da: Pakken indeholder stier med linjeskift

en: Package contains reference to %s
da: Pakke indeholder reference til %s

en: Package directory is ready.
da: Pakkemappe er klar.

en: Package matching '%s' not found.
da: Pakkematch '%s' blev ikke fundet.

en: Pacman is currently in use, please wait...
da: Pacman bruges i øjeblikket, vent venligst ...

en: Pacman lock file was found. Cannot run while pacman is running.
da: Pacmans låsningsfil blev fundet. Kan ikke køre mens pacman kører.

en: Part of the package group has already been built. (use %s to overwrite)
da: En del af pakkegruppen er allerede blevet bygget. (brug %s for at overskrive)

en: Passed
da: Bestået

en: Please make sure you really trust them.
da: Sørg venligst for, at du har tillid til dem.

en: Please move along, there is nothing to see here.\n
da: Fortsæt venligst, der er ikke noget at se her.\n

en: Please run %s with each operation separately.
da: Kør venligst %s seperat med hver operation.

en: Pre-3.5 database format detected - upgrading...
da: Pre-3.5 database format detekteret - opgraderer...

en: Pre-4.2 database format detected - upgrading...
da: Før-4.2 database format opdaget - opgraderer...

en: Pulling %s...
da: Henter %s ...

en: Purging unwanted files...
da: Udrenser uønskede filer...

en: Remote key not fetched correctly from WKD or keyserver.
da: Fjernnøgle ikke hentet korrekt fra WKD eller nøgleserver.

en: Remote key not fetched correctly from keyserver.
da: Fjernnøgle ikke hentet korrekt fra nøgleserver.

en: Removing %s files...
da: Fjerner %s filer...

en: Removing doc files...
da: Fjerner doc-filer...

en: Removing empty directories...
da: Fjerner tomme mapper...

en: Removing existing %s directory...
da: Fjerner eksisterende %s mappe...

en: Removing existing entry '%s'...
da: Fjerner eksisterende punkt '%s'...

en: Removing old package file '%s'
da: Fjerner gammel pakkefil: '%s'

en: Removing static library files...
da: Fjerner statiske biblioteksfiler...

en: Repository file '%s' could not be created.
da: Arkivfil '%s' kunne ikke oprettes.

en: Repository file '%s' is not a proper pacman database.
da: Arkivfil '%s' er ikke en korrekt pacman-database.

en: Repository file '%s' was not found.
da: Arkivfil '%s' blev ikke fundet.

en: Requested package %s is not provided in %s
da: Ønsket pakke %s tilbydes ikke i %s

en: Retrieving sources...
da: Henter kilder ...

en: Running %s as root is not allowed as it can cause permanent,\ncatastrophic damage to your system.
da: Det er ikke tilladt at køre %s som root, da det kan forårsage permanent,\nkatastrofisk skade i dit system.

en: SIGNATURE NOT FOUND
da: SIGNATUR IKKE FUNDET

en: SOURCE FILE NOT FOUND
da: KILDEFIL IKKE FUNDET

en: Searching for package '%s'...
da: Søger efter pakke '%s'...

en: Signing database '%s'...
da: Signerer database '%s' ...

en: Signing package(s)...
da: Signerer pakke(r)...

en: Signing package...
da: Signerer pakke...

en: Skipped
da: Udeladt

en: Skipping all source file integrity checks.
da: Springer over integritetstjek af alle kildefiler.

en: Skipping dependency checks.
da: Spring afhængighedstjek over.

en: Skipping verification of source file PGP signatures.
da: Springer over verifikation af kildefilers PGP-signaturer.

en: Skipping verification of source file checksums.
da: Springer over verifikation af kildefil-kontrolsummer.

en: Source package created: %s
da: Kildepakke oprettet: %s

en: Sources are ready.
da: Kilder er klar.

en: Sparse arrays are not allowed for source
da: Sparsomme matricer er ikke tilladte i kilden

en: Starting %s()...
da: Starter %s()...

en: Stripping unneeded symbols from binaries and libraries...
da: Fjerner unødvendige symboler fra binære filer og biblioteker...

en: The download program %s is not installed.
da: Downloadprogrammet %s er ikke installeret.

en: The fingerprint of a specified key could not be determined.
da: Fingeraftrykket af den angivne nøgle kunne ikke bestemmes.

en: The key %s does not exist in your keyring.
da: Nøglen %s findes ikke i din nøglering.

en: The key identified by %s could not be edited.
da: Nøglen identificeret ved %s kunne ikke redigeres.

en: The key identified by %s could not be found locally.
da: Nøglen identificeret ved %s kunne ikke findes lokalt.

en: The keyring file %s does not exist.
da: Nøglering-filen %s eksisterer ikke.

en: The package group has already been built, installing existing packages...
da: Pakkegruppen er allerede blevet bygget, installerer eksisterende pakker...

en: The package group has already been built. (use %s to overwrite)
da: Pakkegruppen er allerede blevet bygget. (brug %s for at overskrive)

en: The signature identified by %s could not be verified.
da: Signaturen identificeret ved %s kunne ikke verficeres.

en: There is no key in your keyring.
da: Der er ingen nøgle i din nøglering.

en: There is no secret key available to sign with.
da: Der er ingen hemmelig nøgle tilgængelig at signere med.

en: These options can be passed to %s:
da: Tilvalgene kan videresendes til %s:

en: This is free software; see the source for copying conditions.\nThere is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.\n
da: Dette er fri software; se kildeteksten for kopieringsbetingelser.\nDer er INGEN GARANTI i det omfang det er tilladt ved lov.\n

en: Tidying install...
da: Rydder op i installation...

en: Trust database could not be updated.
da: Tillidsdatabase kunne ikke opdateres.

en: Unable to find source file %s.
da: Kan ikke finde kildefil %s.

en: Unknown download protocol: %s
da: Ukendt overførselsprotokol: %s

en: Unrecognized reference: %s
da: Referencen blev ikke genkendt: %s

en: Updated version: %s
da: Opdateret version: %s

en: Updating %s %s repo...
da: Opdaterer %s %s arkiv ...

en: Updating trust database...
da: Opdaterer tillidsdatabase...

en: Upgrade the local pacman database to a newer format
da: Opdater den lokale pacman database til et nyere format

en: Usage: %s [options]
da: Brug: %s [valgmuligheder]

en: Usage: %s [options] operation [targets]
da: Brug: %s [tilvalg] operation [mål]

en: Usage: repo-add [options] <path-to-db> <package> ...\n
da: Anvendelse: repo-add [tilvalg] <sti-til-db> <pakke> ...\n

en: Usage: repo-remove [options] <path-to-db> <packagename> ...\n
da: Anvendelse: repo-remove [tilvalg] <sti-til-db> <pakkenavn> ...\n

en: Use '%s' to correct the keyring permissions.
da: Brug '%s' til at rette nøglerings-tilladelserne.

en: Use '%s' to generate a default secret key.
da: Brug '%s' til at generere en standard hemmelig nøgle.

en: Using existing %s tree
da: benytter eksisterende %s træ

en: Validating %s files with %s...
da: Validerer %s filer med %s ...

en: Verifying database signature...
da: Verificerer databasesignatur...

en: Verifying source file signatures with %s...
da: Verificerer kildefil-signaturer med %s...

en: WARNING:
da: ADVARSEL:

en: Warnings have occurred while verifying the signatures.
da: Advarsler forekom under verificering af signaturerne.

en: You do not have sufficient permissions to read the %s keyring.
da: Du har ikke tilstrækkelige tilladelser til at læse nøgleringen %s.

en: You do not have sufficient permissions to run this command.
da: Du har ikke tilstrækkelige tilladelser til at køre denne kommando.

en: You do not have write permission for the directory $%s (%s).
da: Du har ikke skrivetilladelser til mappen $%s (%s).

en: You must have correct permissions to upgrade the database.
da: Du skal have korrekte rettigheder for at opgradere databasen.

en: \nSee %s(8) for more details and descriptions of the available options.\n
da: \nSe %s(8) for flere detaljer og beskrivelser af de tilgængelige valgmuligheder.\n

en: bad signature from public key
da: forkert signatur fra offentlig nøgle

en: error during signature verification
da: fejl ved verificering af signatur

en: invalid option
da: ugyldig valgmulighed

en: invalid public key
da: ugyldig offentlig nøgle

en: no operation specified (use -h for help)
da: ingen operation angivet (brug -h for hjælp).

en: option '%s' does not allow an argument
da: valgmuligheden '%s' må ikke have et argument

en: option '%s' is ambiguous; possibilities:
da: valgmuligheden '%s' er tvetydigt; muligheder"

en: option '%s' requires an argument
da: valgmuligheden '%s' kræver et argument

en: option requires an argument
da: valgmuligheden kræver et argument

en: options:
da: valgmuligheder:

en: pkgver() generated an invalid version: %s
da: pkgver() dannede en ugyldig version: %s

en: public key %s has been revoked
da: offentlig nøgle %s er blevet tilbagekaldt

en: repo-add will update a package database by reading a package file.\nMultiple packages to add can be specified on the command line.\n
da: repo-add opdaterer en pakkedatabase ved at læse en pakkefil. \nFlere pakker kan tilføjes ved at angive disse på kommandolinien.\n

en: repo-remove will update a package database by removing the package name\nspecified on the command line from the given repo database. Multiple\npackages to remove can be specified on the command line.\n
da: repo-remove opdaterer en pakkedatabase ved at fjerne pakkenavnet \nangivet på kommandolinien fra den givne repo-database. Flere\npakker kan fjernes ved at angive disse på kommandolinien.\n

en: symlink '%s' points outside pacman root, manual repair required
da: symlink '%s' peger udenfor pacman roden, manuel reparation nødvendig

en: the key has expired.
da: nøglen er udløbet.

en: the public key %s is not trusted
da: den offentlige nøgle %s er ikke betroet

en: the signature has expired.
da: signaturen er udløbet.

en: unknown public key
da: ukendt offentlig nøgle
