Arch Linux Pacman package manager - en to da translation catalogue (193 entries)

en: %s appears to be truncated: %jd/%jd bytes
da: %s ser ud til at være afkortet: %jd/%jd byte

en: %s database is inconsistent: filename of package %s is illegal
da: %s-database er inkonsistent: filnavnet på pakken %s er ugyldigt

en: %s database is inconsistent: filename of package %s is too long
da: %s-database er inkonsistent: filnavnet på pakken %s er for langt

en: %s database is inconsistent: name mismatch on package %s
da: %s-database er inkonsistent: forskellige navne på pakke %s

en: %s database is inconsistent: version mismatch on package %s
da: %s-database er inkonsistent: forskellige versioner på pakke %s

en: %s will be installed before its %s dependency
da: %s vil blive installeret før dennes %s-afhængighed

en: %s will be removed after its %s dependency
da: %s vil blive fjernet efter dennes %s-afhængighed

en: %s-%s is up to date -- reinstalling
da: %s-%s er opdateret - springer over

en: %s-%s is up to date -- skipping
da: %s-%s er opdateret - springer over

en: %s: downgrading from version %s to version %s
da: %s: nedgraderer fra version %s til version %s

en: %s: ignoring package downgrade (%s => %s)
da: %s: ignorerer pakkenedgradering (%s => %s)

en: %s: ignoring package upgrade (%s => %s)
da: %s: ignorerer pakkeopgradering (%s => %s)

en: %s: key "%s" is disabled
da: %s: nøglen "%s" er deaktiveret

en: %s: key "%s" is unknown
da: %s: nøgelen "%s" er ukendt

en: %s: local (%s) is newer than %s (%s)
da: %s: lokal (%s) er nyere end %s (%s)

en: %s: missing required signature
da: %s: mangler krævet signatur

en: %s: signature format error
da: %s: fejl i signaturformat

en: %s: signature from "%s" is expired
da: %s: signatur fra "%s" er udløbet

en: %s: signature from "%s" is invalid
da: %s: signatur fra "%s" er ugyldig

en: %s: signature from "%s" is marginal trust
da: %s: signatur fra "%s" er marginelt betroet

en: %s: signature from "%s" is unknown trust
da: %s: signatur fra "%s" er ukendt betroet

en: %s: signature from "%s" should never be trusted
da: %s: signatur fra "%s" skal aldrig betroes

en: %s: unsupported signature format
da: %s: signaturformat understøttes ikke

en: AbortOnFail set for PostTransaction hook: %s
da: AbortOnFail sat for PostTransaction-hook: %s

en: GPGME error: %s
da: Fejl ved GPGME: %s

en: Missing Exec option in hook: %s
da: Manglende Exec-tilvalg i krog: %s

en: Missing When option in hook: %s
da: Manglende When-tilvalg i krog: %s

en: Missing trigger operation in hook: %s
da: Manglende udløserhanlding i krog: %s

en: Missing trigger targets in hook: %s
da: Manglende udløsermål i krog: %s

en: Missing trigger type in hook: %s
da: Manglende udløsertype i krog: %s

en: Partition %s is mounted read only
da: Partition %s er monteret som læs-kun

en: Partition %s too full: %jd blocks needed, %ju blocks free
da: Partition %s for fuld: %jd blokke nødvendige, %ju blokke frie

en: Public keyring not found; have you run '%s'?
da: Offentlig nøglering ikke fundet. Har du kørt '%s'?

en: Unknown signal
da: Ukendt signal

en: call to execv failed (%s)
da: kald til execv fejlede (%s)

en: call to waitpid failed (%s)
da: kald til waitpid fejlede (%s)

en: cannot allocate disk archive object
da: kan ikke allokere diskarkiv-objekt

en: cannot open package file
da: kan ikke åbne pakkefil

en: cannot remove %s (%s)
da: kan ikke fjerne %s (%s)

en: cannot remove all files for package
da: kan ikke fjerne alle filer for pakke

en: cannot remove file '%s': %s
da: kan ikke fjerne fil »%s«:%s

en: cannot replace %s by %s
da: kan ikke erstatte %s med %s

en: cannot resolve "%s", a dependency of "%s"
da: kan ikke læse '%s', en afhængighed af '%s'

en: command failed to execute correctly
da: kommando kunne ikke udføres korrekt

en: command terminated by signal %d: %s
da: kommando afbrudt af signal %d: %s

en: compiled without signature support
da: kompileret uden understøttelse af signatur

en: conflicting dependencies
da: konfliktende afhængigheder

en: conflicting files
da: konfliktende filer

en: corrupted database entry '%s'
da: beskadiget databasepunkt '%s'

en: could not add entry '%s' in cache
da: kunne ikke tilføje punkt »%s« i cache

en: could not backup %s due to PATH_MAX overflow
da: kunne ikke sikkerhedskopiere %s på grund af PATH_MAX-overløb

en: could not change directory to %s (%s)
da: kunne ikke ændre mappe til %s (%s)

en: could not change the root directory (%s)
da: kunne ikke ændre rodmappen (%s)

en: could not commit removal transaction
da: kunne ikke indsende (commit) fjernelsestransaktion

en: could not commit transaction
da: kunne ikke indsende (commit) transaktion

en: could not copy tempfile to %s (%s)
da: kunne ikke kopier midlertidig fil til %s (%s)

en: could not create database
da: kunne ikke oprette database

en: could not create directory %s: %s
da: kunne ikke oprette mappe %s: %s

en: could not create pipe (%s)
da: kunne ikke oprette pipe (%s)

en: could not create temp directory
da: kunne ikke oprette midlertidig mappe

en: could not determine cachedir mount point %s
da: kunne ikke bestemme monteringspunkt for cachedir %s

en: could not determine filesystem mount points
da: kunne ikke bestemme monteringspunkter for filsystem

en: could not determine mount point for file %s
da: kunne ikke bestemme monteringspunkt for fil %s

en: could not determine root mount point %s
da: kunne ikke bestemme rodmonteringspunkt %s

en: could not extract %s (%s)
da: kunne ikke udpakke %s (%s)

en: could not find %s in database -- skipping
da: kunne ikke finde %s i database - springer over

en: could not find database
da: kunne ikke finde database

en: could not find or read directory
da: kunne ikke finde eller læse mappe

en: could not find or read file
da: kunne ikke finde eller læse fil

en: could not find or read package
da: kunne ikke finde eller læse pakke

en: could not fork a new process (%s)
da: kunne ikke forgren en ny proces (%s)

en: could not fully load metadata for package %s-%s
da: kunne ikke fuldt indlæse metadata for pakke %s-%s

en: could not get current working directory
da: kunne ikke hente nuværende arbejdsmappe

en: could not get file information for %s
da: kunne ikke hente filinformation for %s

en: could not get filesystem information
da: kunne ikke hente filsysteminformation

en: could not get filesystem information for %s: %s
da: kunne ikke hente filsysteminformation for %s: %s

en: could not open database
da: kunne ikke åbne database

en: could not open directory: %s: %s
da: kunne ikke åbne mappe: %s: %s

en: could not open file %s: %s
da: kunne ikke åbne fil %s: %s

en: could not open file: %s%s: %s
da: kunne ikke åbne fil: %s%s: %s

en: could not open file: %s: %s
da: kunne ikke åbne fil: %s: %s

en: could not parse package description file '%s' from db '%s'
da: kunne ikke fortolke pakkebeskrivelsesfil '%s' fra db '%s'

en: could not parse package description file in %s
da: kunne ikke fortolke pakkebeskrivelsesfil i %s

en: could not read db '%s' (%s)
da: kunne ikke læse db '%s' (%s)

en: could not read directory: %s: %s
da: kunne ikke læse mappe: %s: %s

en: could not remove %s
da: kunne ikke slette %s

en: could not remove database entry
da: kunne ikke fjerne databasepunkt

en: could not remove database entry %s-%s
da: kunne ikke fjerne databasepunkt %s-%s

en: could not remove entry '%s' from cache
da: kunne ikke fjerne punkt '%s' fra cache

en: could not remove lock file %s
da: kunne ikke fjerne låsningsfil %s

en: could not remove tmpdir %s
da: kunne ikke fjerne tmpdir %s

en: could not rename %s to %s (%s)
da: kunne ikke omdøbe %s til %s (%s)

en: could not restore working directory (%s)
da: kunne ikke genskabe arbejdsmappe (%s)

en: could not satisfy dependencies
da: kunne ikke tilfredsstille afhængigheder

en: could not stat file %s: %s
da: kunne ikke køre (stat) fil %s: %s

en: could not update database
da: kunne ikke opdatere database

en: could not update database entry %s-%s
da: kunne ikke opdatere databasepunkt %s-%s

en: couldn't find or create package cache, using %s instead
da: kunne ikke finde eller oprette pakke-cache, bruger i stedet %s

en: database already registered
da: database er allerede registreret

en: database is incorrect version
da: version af database er ukorrekt

en: database not initialized
da: database er ikke initialiseret

en: database path is undefined
da: databasesti er udefineret

en: dependency cycle detected:
da: afhængighedscyklus detekteret:

en: directory ownership differs on %s
    filesystem: %u:%u  package: %u:%u
da: mapperettigheder er forskellige for %s
    filsystem: %u:%u pakke: %u:%u

en: directory permissions differ on %s
    filesystem: %o  package: %o
da: mapperettigheder er forskellige for %s
    filsystem: %o  pakke: %o

en: downgrading package %s (%s => %s)
da: nedgraderer pakke %s (%s => %s)

en: download library error
da: hent biblioteksfejl

en: duplicate target
da: dupliker mål

en: duplicated database entry '%s'
da: duplikeret databasepunkt '%s'

en: error invoking external downloader
da: fejl under opstart af ekstern hentningsprogram

en: error while reading file %s: %s
da: der opstod en fejl under læsning af fil %s: %s

en: error while reading hook %s: %s
da: fejl ved læsning af hook %s: %s

en: error while reading mtree of package %s: %s
da: fejl ved læsning af mtree af pakke %s: %s

en: error while reading package %s: %s
da: der opstod en fejl under læsning af pakke %s: %s

en: extract: not overwriting dir with file %s
da: udtræk: overskriver ikke mappe med fil %s

en: failed retrieving file '%s' from %s : %s
da: fejlede i indhentning af fil '%s' fra %s: %s

en: failed retrieving file '%s' from %s : expected download size exceeded
da: kunne ikke indhente fil '%s' fra %s: forventet downloadstørrelse overskredet

en: failed to create temporary file for download
da: kunne ikke oprette midlertidig fil til hentning

en: failed to read file %s: %s
da: kunne ikke læse filen %s: %s

en: failed to read signature file: %s
da: kunne ikke læse underskriftfil: %s

en: failed to retrieve some files
da: kunne ikke indhente nogle filer

en: failed to retrieve some files
da: kunne ikke indhente nogle filer

en: failed to run transaction hooks
da: kunne ikke køre transaktionskroge

en: file not found in file list for package %s. skipping extraction of %s
da: fil ikke fundet i fillisten for pakke %s. springer over udpakkelse af %s

en: gpg error: %s
da: fejl ved gpg: %s

en: gpgme error
da: gpgme fejl

en: hook %s line %d: invalid option %s
da: hook %s linje %d: ugyldigt tilvalg %s

en: hook %s line %d: invalid section %s
da: hook %s linje %d: ugyldigt afsnit %s

en: hook %s line %d: invalid value %s
da: hook %s linje %d: ugyldig værdi %s

en: hook %s line %d: overwriting previous definition of %s
da: hook %s linje %d: overskriver forrige definition af %s

en: hook %s line %d: unable to set option (%s)
da: hook %s linje %d: kan ikke sætte tilvalg (%s)

en: ignoring package %s-%s
da: ignorerer pakke %s-%s

en: ignoring package replacement (%s-%s => %s-%s)
da: ignorerer pakkeerstatning (%s-%s => %s-%s)

en: invalid PGP signature
da: ugyldig PGP-signatur

en: invalid name for database entry '%s'
da: ugyldigt navn for databasepunkt '%s'

en: invalid or corrupted database
da: ugyldig eller beskadiget database

en: invalid or corrupted database (PGP signature)
da: ugyldig eller beskadiget database (PGP-signatur)

en: invalid or corrupted package
da: ugyldig eller beskadiget pakke

en: invalid or corrupted package (PGP signature)
da: ugyldig eller beskadiget pakke (PGP-signatur)

en: invalid or corrupted package (checksum)
da: ugyldig eller beskadiget database (kontrolsum)

en: invalid package version in %s
da: ugyldig pakkeversion i %s

en: invalid regular expression
da: ugyldigt regulært udtryk

en: invalid url for server
da: ugyldig adresse for server

en: key "%s" could not be imported
da: nøglen "%s" kunne ikke importeres

en: key "%s" could not be looked up remotely
da: nøglen "%s" kunne ikke opslås eksternt

en: key "%s" on keyserver
da: nøglen"%s" på nøgleserver

en: keyring is not writable
da: der kan ikke skrives til nøglering

en: libarchive error
da: biblioteksarkivfejl

en: library already initialized
da: bibliotek er allerede initialiseret

en: library not initialized
da: bibliotek er ikke initialiseret

en: lock file missing %s
da: låsefil mangler %s

en: looking up key %s using WKD
da: slår nøglen %s op med WKD

en: missing PGP signature
da: manglende PGP-signatur

en: missing package metadata in %s
da: manglende pakkemetadata i %s

en: missing package name in %s
da: manglende pakkenavn i %s

en: missing package version in %s
da: manglende pakkeversion i %s

en: no %s cache exists, creating...
da: ingen %s-cache findes, opretter...

en: no servers configured for repository
da: ingen servere konfigureret for arkiv

en: not enough free disk space
da: ikke nok fri diskplads

en: not enough free disk space
da: ikke nok ledig diskplads

en: operation cancelled due to ignorepkg
da: handling afbrudt på grund af igonrepkg

en: operation not compatible with the transaction type
da: handling er ikke kompatibel med transaktionstype

en: out of memory!
da: ikke nok hukommelse!

en: package architecture is not valid
da: pakkearkitektur er ikke gyldig

en: package filename is not valid
da: pakkefilnavn er ugyldigt

en: package missing required signature
da: pakke mangler krævet signatur

en: permission denied
da: tilladelse nægtet

en: problem occurred while installing %s
da: der opstod et problem under installation af %s

en: problem occurred while upgrading %s
da: der opstod et problem under opgradering %s

en: removing %s from target list
da: fjerner %s fra målliste

en: removing '%s' from target list because it conflicts with '%s'
da: fjerner »%s« fra målliste da det konflikter med »%s«

en: removing invalid database: %s
da: fjerner ugyldig database: %s

en: removing invalid file: %s
da: fjerner ugyldig fil: %s

en: required key missing from keyring
da: krævede nøgle mangler fra nøglering

en: transaction aborted
da: transaktion afbrudt

en: transaction already initialized
da: transaktion allerede initialiseret

en: transaction commit attempt when database is not locked
da: forsøg på transaktionsindsendelse (commit) når database ikke er låst

en: transaction not initialized
da: transaktion er ikke initialiseret

en: transaction not prepared
da: transaktion er ikke forberedt

en: unable to extract %s%s: path too long
da: kan ikke pakke %s%s ud: sti for lang

en: unable to extract %s.pacnew: path too long
da: kan ikke pakke %s.pacnew ud: sti for lang

en: unable to lock database
da: kunne ikke låse database

en: unable to read from pipe (%s)
da: kan ikke læse fra pipe (%s)

en: unable to run hook %s: %s
da: kan ikke køre hook %s: %s

en: unable to write to pipe (%s)
da: kan ikke skrive til pipe (%s)

en: unexpected error
da: uventet fejl

en: unexpected system error
da: uventet systemfejl

en: unknown database file: %s
da: ukendt databaseful: %s

en: unknown validation type for package %s: %s
da: ukendt valideringstype for pakke %s: %s

en: unresolvable package conflicts detected
da: pakkekonflikter, der ikke kan løses, er detekteret

en: url '%s' is invalid
da: adressen '%s' er ugyldig

en: warning given when extracting %s (%s)
da: advarsel givet under udpakning %s (%s)

en: wrong or NULL argument passed
da: forkert eller NULL-argument vidersendt
