kweather - en to ru translation catalogue (66 entries)

en: %1 km/h
ru: %1 км/ч

en: %1 mph
ru: %1 миль/ч

en: %1 m/s
ru: %1 м/с

en: %1 hPa
ru: %1 гПа

en: %1 mmHg
ru: %1 мм рт. ст.

[ctx: in as inches]
en: %1 in
ru: %1 дюймов

[ctx: mm as millimeters]
en: %1 mm
ru: %1 мм

en: Weather
ru: Погода

en: A convergent weather application for Plasma
ru: Адаптивное приложение для просмотра прогноза погоды для Plasma

en: © 2020-2024 Plasma Development Team
ru: © Команда разработчиков Plasma, 2020—2024

en: No location found on system, please add some in kweather
ru: Не удалось определить местоположение, укажите его в приложении KWeather

en: Please select the location
ru: Выберите местоположение

en: %1mm
ru: %1 мм

en: Select Location
ru: Выбрать местоположение

en: Open KWeather
ru: Открыть KWeather

en: Forecast
ru: Прогноз

en: Network error when obtaining current location
ru: Не удалось получить текущее местоположение, ошибка сети

en: Add Location
ru: Добавить местоположение

en: Weather refreshed for %1
ru: Прогноз для %1 обновлён

en: Updated at %1
ru: Обновлено в %1

en: Locations
ru: Местоположения

en: Choose location
ru: Выберите местоположение

en: Settings
ru: Параметры

en: Refresh
ru: Обновить

en: Hourly
ru: По часам

en: Daily
ru: По дням

en: Precipitation
ru: Осадки

en: Humidity
ru: Влажность

en: Pressure
ru: Давление

en: UV Index
ru: УФ-индекс

en: Search for a location…
ru: Поиск местоположения…

en: Unable to connect
ru: Не удалось подключиться

en: Search for a location
ru: Поиск местоположения

en: No results
ru: Ничего не найдено

en: Add location
ru: Добавить новое расположение

en: Unable to fetch timezone information
ru: Не удалось получить сведения о часовом поясе

en: Add a location
ru: Добавить местоположение

en: Delete
ru: Удалить

en: General
ru: Общие

en: Forecast Style
ru: Оформление прогноза погоды

en: Flat
ru: Плоское

en: Dynamic
ru: Динамическое

en: About
ru: О программе

en: Units
ru: Единицы измерения

en: Speed Units
ru: Единица измерения скорости

[ctx: kilometers per hour]
en: kph
ru: км/ч

[ctx: miles per hour]
en: mph
ru: мили/ч

[ctx: meters per second]
en: m/s
ru: м/с

en: Pressure Units
ru: Единицы измерения давления

[ctx: Hectopascal Pressure]
en: hPa
ru: гПа

[ctx: Millimetre of mercury]
en: mmHg
ru: мм рт. ст.

en: Precipitation Units
ru: Единицы измерения осадков

[ctx: Millimeters]
en: mm
ru: мм

[ctx: Inches]
en: in
ru: дюймы

en: Temperature Units
ru: Единица измерения температуры

en: Use System Default
ru: Использовать системные параметры по умолчанию

en: Celsius
ru: Градусы Цельсия

en: Fahrenheit
ru: Градусы Фаренгейта

en: Get Started
ru: Начать

en: Back
ru: Назад

en: Next
ru: Далее

en: The style can be changed later in the settings.
ru: Выбранное оформление может быть изменено в настройках позже.

en: Sunrise
ru: Время восхода Солнца

en: Sunset
ru: Время заката Солнца

en: Moon Phase
ru: Фаза луны

en: temperature
ru: температура
