keysmith - en to pt_BR translation catalogue (62 entries)

[ctx: @info (<uri> placeholder)]
en: Optional account to add, formatted as otpauth:// URI (e.g. from a QR code)
pt_BR: Conta opcional a adicionar, formatada como URI otpauth://  (ex.: de um código QR)

[ctx: @title:window]
en: Invalid account
pt_BR: Conta inválida

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. You can either quit the app, or continue without adding the account.
pt_BR: A conta que você está tentando adicionar é inválida. Você pode ou sair do aplicativo ou continuar sem adicionar a conta.

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. Continue without adding the account.
pt_BR: A conta que você está tentando adicionar é inválida. Continue sem adicionar a conta.

[ctx: Details dialog title: %1 is the name of the account]
en: Details of account: %1
pt_BR: Detalhes da conta: %1

en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Issuer:
pt_BR: Emissor:

en: Mode:
pt_BR: Modo:

en: Epoch:
pt_BR: Época:

en: Time Step:
pt_BR: Período de tempo:

en: Offset:
pt_BR: Deslocamento:

en: Token Length:
pt_BR: Duração do token:

[ctx: Confirm dialog title: %1 is the name of the account to remove]
en: Removing account: %1
pt_BR: Removendo conta: %1

[ctx: Button confirming account removal]
en: Delete Account
pt_BR: Excluir conta

[ctx: Notification shown in a passive notification]
en: Token copied to clipboard!
pt_BR: Token copiado para a área de transferência!

[ctx: @label:textbox]
en: Account name:
pt_BR: Nome da conta:

[ctx: @label:textbox]
en: Account issuer:
pt_BR: Emissor da conta:

[ctx: @title:window]
en: Accounts
pt_BR: Contas

[ctx: generic error shown when adding or updating an account failed]
en: Failed to update accounts
pt_BR: Falha ao atualizar contas

[ctx: error message shown when loading accounts from storage failed]
en: Some accounts failed to load.
pt_BR: Algumas contas falharam ao carregar.

en: No accounts added
pt_BR: Nenhuma conta adicionada

[ctx: @action:button add new account, shown instead of overview list when no accounts have been added yet]
en: Add Account
pt_BR: Adicionar conta

[ctx: @action:button add new account, shown in toolbar]
en: Add
pt_BR: Adicionar

[ctx: @title:window]
en: Add new account
pt_BR: Adicionar nova conta

[ctx: @action:button cancel and dismiss the add account form]
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmith]
en: Quit
pt_BR: Sair

[ctx: @action:button]
en: Add
pt_BR: Adicionar

[ctx: @label:chooser]
en: Account type:
pt_BR: Tipo de conta:

[ctx: @option:radio]
en: Time-based OTP
pt_BR: OTP baseado no tempo

[ctx: @option:radio]
en: Hash-based OTP
pt_BR: OTP baseado em hash

en: Token secret
pt_BR: Senha do token

[ctx: @label:textbox]
en: Secret key:
pt_BR: Chave secreta:

[ctx: Button to reveal form for configuring additional token details]
en: Details
pt_BR: Detalhes

[ctx: @title:group]
en: HOTP Details:
pt_BR: Detalhes HOTP:

[ctx: @label]
en: TOTP Details:
pt_BR: Detalhes TOTP:

[ctx: @action:button Button to dismiss the error page]
en: Continue
pt_BR: Continuar

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmtih]
en: Quit
pt_BR: Sair

[ctx: Button to show details of a single account]
en: Show details
pt_BR: Mostrar detalhes

[ctx: Button for removal of a single account]
en: Delete account
pt_BR: Remover conta

[ctx: @label:textbox]
en: Counter:
pt_BR: Contador:

[ctx: @label:spinbox]
en: Token length:
pt_BR: Duração do token:

[ctx: @option:check]
en: Add checksum digit
pt_BR: Adicionar dígito de verificação

[ctx: @option:check]
en: Use custom truncation offset
pt_BR: Usar deslocamento personalizado

[ctx: @label:spinbox]
en: Truncation offset:
pt_BR: Deslocamento do truncamento:

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
pt_BR: Senha:

[ctx: @title:window]
en: Rename account to add
pt_BR: Renomear conta a adicionar

[ctx: @info:label Keysmith received an account to add via URI on e.g. commandline which is already in use]
en: Another account with the same name already exists. Please correct the name or issuer for the new account.
pt_BR: Outra conta com o mesmo nome já existe. Corrija o nome ou emissor para a nova conta.

[ctx: @action:button cancel and dismiss the rename account form]
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Add
pt_BR: Adicionar

[ctx: @title:window]
en: Password
pt_BR: Senha

en: Failed to set up your password
pt_BR: Falha ao configurar sua senha

en: Choose a password to protect your accounts
pt_BR: Escolha uma senha para proteger suas contas

[ctx: @label:textbox]
en: New Password:
pt_BR: Nova senha:

[ctx: @label:textbox]
en: Verify password:
pt_BR: Verificar senha:

[ctx: @action:button]
en: Apply
pt_BR: Aplicar

[ctx: placeholder text if no token is available]
en: (refresh)
pt_BR: (atualizar)

[ctx: @label:textbox]
en: Timer:
pt_BR: Temporizador:

[ctx: @label:textbox]
en: Starting at:
pt_BR: Começa em:

[ctx: @label:chooser]
en: Hash algorithm:
pt_BR: Algoritmo hash:

en: Failed to unlock your accounts
pt_BR: Falha ao desbloquear suas contas

en: Please provide the password to unlock your accounts
pt_BR: Forneça a senha para desbloquear suas contas

[ctx: @action:button]
en: Unlock
pt_BR: Desbloquear
