keysmith - en to it translation catalogue (63 entries)

[ctx: @info (<uri> placeholder)]
en: Optional account to add, formatted as otpauth:// URI (e.g. from a QR code)
it: Account facoltativo da aggiungere, formattato come URI otpauth:// (ad es. da un codice QR)

[ctx: @title:window]
en: Invalid account
it: Account non valido

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. You can either quit the app, or continue without adding the account.
it: L'account che stai provando ad aggiungere non è valido. Puoi uscire dall'app oppure continuare senza aggiungerlo.

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. Continue without adding the account.
it: L'account che stai provando ad aggiungere non è valido. Continua senza aggiungerlo.

[ctx: Details dialog title: %1 is the name of the account]
en: Details of account: %1
it: Dettagli dell'account: %1

en: Name:
it: Nome:

en: Issuer:
it: Emittente:

en: Mode:
it: Modalità:

en: Epoch:
it: Epoca:

en: Time Step:
it: Passo temporale:

en: Offset:
it: Scostamento:

en: Token Length:
it: Lunghezza del token:

[ctx: Confirm dialog title: %1 is the name of the account to remove]
en: Removing account: %1
it: Rimozione dell'account: %1

en: <p><ul><li>Account name: %1</li><li>Account issuer: %2</li></ul></p><p>Removing this account from Keysmith will not disable two-factor authentication (2FA). Make sure you can still access your account without using Keysmith before proceeding:</p><ul><li>Make sure you have another 2FA app set up for your account, or:</li><li>Make sure you have recovery codes for your account, or:</li><li>Disable two-factor authentication on your account</li></ul>
it: <p><ul><li>Nome account: %1</li><li>Emittente dell'account: %2</li></ul></p><p>La rimozione di questo account da Keysmith non disabiliterà l'autenticazione a due fattori (2FA). Assicurati di poter ancora accedere al tuo account senza usare Keysmith prima di procedere:</p><ul><li>Assicurati di avere un'altra applicazione 2FA impostata per il tuo account, oppure:</li><li>Assicurati di avere i codici di recupero del tuo account, oppure:</li><li>Disabilita l'autenticazione a due fattori per il tuo account</li></ul>

[ctx: Button confirming account removal]
en: Delete Account
it: Elimina account

[ctx: Notification shown in a passive notification]
en: Token copied to clipboard!
it: Token copiato negli appunti.

[ctx: @label:textbox]
en: Account name:
it: Nome dell'account:

[ctx: @label:textbox]
en: Account issuer:
it: Emittente dell'account:

[ctx: @title:window]
en: Accounts
it: Account

[ctx: generic error shown when adding or updating an account failed]
en: Failed to update accounts
it: Impossibile aggiornare gli account

[ctx: error message shown when loading accounts from storage failed]
en: Some accounts failed to load.
it: Impossibile caricare alcuni account.

en: No accounts added
it: Nessun account aggiunto

[ctx: @action:button add new account, shown instead of overview list when no accounts have been added yet]
en: Add Account
it: Aggiungi account

[ctx: @action:button add new account, shown in toolbar]
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: @title:window]
en: Add new account
it: Aggiungi nuovo account

[ctx: @action:button cancel and dismiss the add account form]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmith]
en: Quit
it: Esci

[ctx: @action:button]
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: @label:chooser]
en: Account type:
it: Tipo di account:

[ctx: @option:radio]
en: Time-based OTP
it: OTP basata sull'orario

[ctx: @option:radio]
en: Hash-based OTP
it: OTP basata sull'hash

en: Token secret
it: Segreto del token

[ctx: @label:textbox]
en: Secret key:
it: Chiave segreta:

[ctx: Button to reveal form for configuring additional token details]
en: Details
it: Dettagli

[ctx: @title:group]
en: HOTP Details:
it: Dettagli HOTP:

[ctx: @label]
en: TOTP Details:
it: Dettagli TOTP:

[ctx: @action:button Button to dismiss the error page]
en: Continue
it: Continua

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmtih]
en: Quit
it: Esci

[ctx: Button to show details of a single account]
en: Show details
it: Mostra i dettagli

[ctx: Button for removal of a single account]
en: Delete account
it: Elimina account

[ctx: @label:textbox]
en: Counter:
it: Contatore:

[ctx: @label:spinbox]
en: Token length:
it: Lunghezza del token:

[ctx: @option:check]
en: Add checksum digit
it: Aggiungi cifra di controllo

[ctx: @option:check]
en: Use custom truncation offset
it: Utilizza scostamento del troncamento personalizzato

[ctx: @label:spinbox]
en: Truncation offset:
it: Scostamento del troncamento:

en: About Keysmith
it: Informazioni su Keysmith

[ctx: @title:window]
en: Rename account to add
it: Rinomina account da aggiungere

[ctx: @info:label Keysmith received an account to add via URI on e.g. commandline which is already in use]
en: Another account with the same name already exists. Please correct the name or issuer for the new account.
it: Esiste già un altro account con lo stesso nome: correggi il nome o l'emittente del nuovo account.

[ctx: @action:button cancel and dismiss the rename account form]
en: Cancel
it: Annulla

en: Add
it: Aggiungi

en: Failed to set up your password
it: Impossibile impostare la tua password

en: Choose a password to protect your accounts
it: Scegli una password per proteggere i tuoi account

[ctx: @label:textbox]
en: New Password:
it: Nuova password:

[ctx: @label:textbox]
en: Verify password:
it: Verifica password:

[ctx: @action:button]
en: Apply
it: Applica

[ctx: placeholder text if no token is available]
en: (refresh)
it: (aggiorna)

[ctx: @label:textbox]
en: Starting at:
it: Inizia a:

[ctx: @label:chooser]
en: Hash algorithm:
it: Algoritmo di hash:

en: Failed to unlock your accounts
it: Impossibile sbloccare i tuoi account

en: Please provide the password to unlock your accounts
it: Fornisci la password per sbloccare i tuoi account

[ctx: @action:button]
en: Unlock
it: Sblocca

en: generate two-factor authentication (2FA) tokens
it: genera dei token per l'autenticazione a due fattori (2FA)

en: © 2019 KDE Community
it: © 2019 La comunità KDE
