kde5 - en to bs translation catalogue (105 entries)

[ctx: Solid::Backends::UDev::UDevDevice|]
en: Computer
bs: Računar

[ctx: Solid::Backends::UDev::UDevDevice|]
en: Processor
bs: Procesor

[ctx: Solid::Backends::UDev::UDevDevice|]
en: Portable Media Player
bs: prenosivi medija plejer

[ctx: Solid::Backends::UDev::UDevDevice|]
en: Camera
bs: Kamera

[ctx: Solid::Backends::UDev::UDevManager|]
en: Devices
bs: uređaji

[ctx: Solid::Backends::UDev::UDevManager|]
en: Devices declared in your system
bs: Uređaji deklarisani u vašem sistemu

[ctx: udisksdevice|]
en: %1 B
bs: %1 bajtova

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Swap Space
bs: Razmjena

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Loop Device
bs: Loop Uređaji

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|First item of %1%2 Drive sentence]
en: CD-R
bs: CD-R:

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|First item of %1%2 Drive sentence]
en: CD-RW
bs: CD‑RV

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|%1 is CD-ROM/CD-R/etc; %2 is '/DVD-ROM'/'/DVD-R'/etc (with leading slash)]
en: External %1%2 Drive
bs: Eksterni %1%2 disk

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|%1 is CD-ROM/CD-R/etc; %2 is '/DVD-ROM'/'/DVD-R'/etc (with leading slash)]
en: %1%2 Drive
bs: %1%2 disk

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: External Floppy Drive
bs: Spoljašnji Uređaj za Diskete

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Floppy Drive
bs: Disketna jedinica

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Drive
bs: Uređaj

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank CD-R
bs: Prazan CD-R

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: CD-R
bs: CD-R:

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank CD-RW
bs: Prazan CD-RW

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: CD-RW
bs: CD‑RW

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank DVD-RAM
bs: Prazan DVD-RAM

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank DVD-R
bs: Prazan DVD-R

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank DVD+R Dual-Layer
bs: Prazan DVD+R (Dupli Sloj)

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: DVD+R Dual-Layer
bs: DVD+R (Dupli Sloj)

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank DVD-RW
bs: Prazan DVD-RW

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank DVD+R
bs: Prazan DVD+R

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank DVD+RW
bs: Prazan DVD+RW

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank DVD+RW Dual-Layer
bs: Prazan DVD+RW dvoslojni

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: DVD+RW Dual-Layer
bs: DVD+RW dvoslojni

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank BD-R
bs: Prazan BD-R

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank BD-RE
bs: Prazan BD-RE

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: BD-RE
bs: BD‑RE

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank HD DVD-R
bs: Prazan HD DVD-R

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank HD DVD-RW
bs: Prazan HD DVD-RW

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|%1 is the size]
en: %1 Encrypted Drive
bs: %1 šifrovani uređaj

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Encrypted Drive
bs: Šifrovani uređaj

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|%1 is the size]
en: %1 Removable Media
bs: %1 uklonjiv medij

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|%1 is the size]
en: %1 Media
bs: %1 medij

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: You are not authorized to perform this operation
bs: Nemate prava da obavite ovu operaciju

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The device is currently busy
bs: Uređaj je trenutno zauzet

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The requested operation has failed
bs: Zahtijevana operacija je neuspjela

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The requested operation has been canceled
bs: Zahtijevana operacija je otkazana.

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: An invalid or malformed option has been given
bs: Data je nevažeća ili loše formirana opcija.

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The kernel driver for this filesystem type is not available
bs: Drajver u jezgru za ovu vrstu datotečnog sistema nije dostupan.

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The device is already mounted
bs: Uređaj je već montiran

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The device is not mounted
bs: Uređaj nije montiran

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The device is mounted by another user
bs: Uređaj je montiran od strane drugog korisnika

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The device is already unmounting
bs: Uređaj je već u toku demontiranja

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The operation timed out
bs: Operacija je istekla

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The operation would wake up a disk that is in a deep-sleep state
bs: Operacija će probuditi disk koji je u stanju dubokog spavanja

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The operation has already been canceled
bs: Operacija je već bila otkazana.

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: An unspecified error has occurred
bs: Desila se nedefinisana greška.

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Manager|]
en: Storage
bs: Skladište

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Manager|]
en: Storage devices
bs: Uređaji za smještaj

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerDevice|%1 is battery technology]
en: %1 Battery
bs: %1 baterija

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerDevice|battery technology]
en: Unknown
bs: Nepoznato

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerDevice|battery technology]
en: Lithium Ion
bs: Litijum jonska

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerDevice|battery technology]
en: Lithium Polymer
bs: Litijum polimerna

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerDevice|battery technology]
en: Lithium Iron Phosphate
bs: Litijum gvožđe-fosfatna

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerDevice|battery technology]
en: Lead Acid
bs: Olovna kiselina

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerDevice|battery technology]
en: Nickel Cadmium
bs: Nikal kadmijumska

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerDevice|battery technology]
en: Nickel Metal Hydride
bs: Nikl metal hidrid

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerManager|]
en: Power Management
bs: Upravljanje napajanjem

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerManager|]
en: Batteries and other sources of power
bs: Baterije i drugi izvori energije

[ctx: Solid::Backends::Win::WinDevice|battery technology]
en: Lithium Ion
bs: Litijum jonska

[ctx: Solid::Backends::Win::WinDevice|battery technology]
en: Lead Acid
bs: Olovna kiselina

[ctx: Solid::Backends::Win::WinDevice|battery technology]
en: Nickel Cadmium
bs: Nikal kadmijumska

[ctx: Solid::Backends::Win::WinDevice|battery technology]
en: Nickel Metal Hydride
bs: Nikl metal hidrid

[ctx: Solid::Backends::Win::WinDevice|battery technology]
en: Unknown
bs: Nepoznato

[ctx: Solid::DeviceInterface|Unknown device type]
en: Unknown
bs: Nepoznato

[ctx: Solid::DeviceInterface|Generic Interface device type]
en: Generic Interface
bs: Generički interfejs

[ctx: Solid::DeviceInterface|Processor device type]
en: Processor
bs: Procesor

[ctx: Solid::DeviceInterface|Block device type]
en: Block
bs: Blok

[ctx: Solid::DeviceInterface|Storage Access device type]
en: Storage Access
bs: skladišni pristup

[ctx: Solid::DeviceInterface|Storage Drive device type]
en: Storage Drive
bs: skladišna jedinica

[ctx: Solid::DeviceInterface|Optical Drive device type]
en: Optical Drive
bs: optička jedinica

[ctx: Solid::DeviceInterface|Storage Volume device type]
en: Storage Volume
bs: skladišni prostor

[ctx: Solid::DeviceInterface|Optical Disc device type]
en: Optical Disc
bs: Optički disk

[ctx: Solid::DeviceInterface|Camera device type]
en: Camera
bs: Kamera

[ctx: Solid::DeviceInterface|Portable Media Player device type]
en: Portable Media Player
bs: prenosivi medija plejer

[ctx: Solid::DeviceInterface|Battery device type]
en: Battery
bs: baterija

[ctx: Solid::DeviceInterface|Network Share device type]
en: Network Share
bs: Mrežna dijeljenja

[ctx: solid-hardware|]
en: Device udi
bs: Uređaj UDI

[ctx: solid-hardware|]
en: Syntax:
bs: Sintaksa:

[ctx: solid-hardware|]
en:              # List the hardware available in the system.
                 # - If the 'nonportableinfo' option is specified, the device
                 # properties are listed (be careful, in this case property names
                 # are backend dependent),
                 # - If the 'details' option is specified, the device interfaces
                 # and the corresponding properties are listed in a platform
                 # neutral fashion,
                 # - Otherwise only device UDIs are listed.
bs:              # Nabroji raspoloživ hardver u sistemu.
                 # - ako je zadato <icode>nonportableinfo</icode>, nabrajaju se
                 # svojstva uređaja (pazite, u ovom slučaju imena svojstava
                 # zavise od pozadine),
                 # - ako je zadato <icode>details</icode>, nabrajaju se sučelja uređaja i
                 # pripadajuća svojstva u platformski nezavisnom obliku,
                 # - inače se nabrajaju samo UDI‑ji uređaja.

[ctx: solid-hardware|]
en:              # Display all the interfaces and properties of the device
                 # corresponding to 'udi' in a platform neutral fashion.
bs:              # Prikaži sve interfejse i svojstva uređaja prema datom UDI‑ju,
                 # u platformski nezavisnom obliku.

[ctx: solid-hardware|]
en:              # Display all the properties of the device corresponding to 'udi'
                 # (be careful, in this case property names are backend dependent).
bs:              # Prikaži sva svojstva uređaja prema datom UDI‑ju
                 # (pazite, u ovom slučaju imena svojstava zavise od pozadine).

[ctx: solid-hardware|]
en:              # List the UDI of devices corresponding to 'predicate'.
                 # - If 'parentUdi' is specified, the search is restricted to the
                 # branch of the corresponding device,
                 # - Otherwise the search is done on all the devices.
bs:              # Nabroji UDI‑je uređaja koji odgovaraju predikatu.
                 # - ako je zadato <icode>parentUdi</icode>, traženje se ograničava na
                 # granu pripadajućeg uređaja,
                 # - inače se traži kroz sve uređaje.

[ctx: solid-hardware|]
en:              # If applicable, mount the device corresponding to 'udi'.
bs:              # Ako ima smisla, montiraj uređaj prema datom UDI‑ju.

[ctx: solid-hardware|]
en:              # If applicable, unmount the device corresponding to 'udi'.
bs:              # Ako ima smisla, demontiraj uređaj prema datom UDI‑ju.

[ctx: solid-hardware|]
en:              # If applicable, eject the device corresponding to 'udi'.
bs:              # Ako ima smisla, izbaci uređaj prema datom UDI‑ju.

[ctx: solid-hardware|]
en: KDE tool for querying your hardware from the command line
bs: KDE‑ova alatka za upite o hardveru iz komandne linije

[ctx: solid-hardware|]
en: Command to execute
bs: Naredba koju treba izvršiti

[ctx: solid-hardware|]
en: Show available commands
bs: Prikaži dostupne naredbe

[ctx: solid-hardware|]
en: Show device details
bs: Pikaži sve detalje

[ctx: solid-hardware|]
en: Show non portable information
bs: Prikaži informacije za ovaj trag

[ctx: solid-hardware|]
en: Parent device udi
bs: Novi uređaj, CD‑rezač

[ctx: solid-hardware|]
en: Syntax Error: Unknown command '%1'
bs: Sintaksna greška: nepoznata naredba %1

[ctx: SolidHardware|]
en: Error: %1 does not have the interface StorageAccess.
bs: Greška: %1 nema interfejs StorageAccess

[ctx: SolidHardware|]
en: Error: %1 does not have the interface OpticalDrive.
bs: Greška: %1 nema interfejs OpticalDrive.

[ctx: SolidHardware|]
en: Error: %1
bs: Greška: %1

[ctx: solid-power|]
en: Tool to know and set the power management state of your device
bs: Alat da se prepozna i postavi stanje napajanja vašeg uređaja

[ctx: solid-power|]
en: Command to execute
bs: Naredba koju treba izvršiti

[ctx: solid-power|]
en: Show available commands
bs: Prikaži dostupne naredbe

[ctx: solid-power|]
en:              # Show all the power management information from the system.
                 # - acPlugged: whether the device is connected to the AC or not
bs:              # Prikaži sve informacije o upravljanju napajanjem iz sistema.
                 # - acPlugged: da li je uređaj povezan na naizmjeničnu struju ili ne
