plasma-workspace - en to ru translation catalogue (42 entries)

[ctx: Backlight on or off]
en: Off
ru: Отключена

[ctx: Brightness level]
en: Low
ru: Низкая

[ctx: Brightness level]
en: Medium
ru: Средняя

[ctx: Brightness level]
en: High
ru: Высокая

[ctx: Backlight on or off]
en: On
ru: Включена

[ctx: Display brightness]
en: Brightness
ru: Яркость

[ctx: Placeholder is display name]
en: Display Brightness - %1
ru: Яркость экрана — %1

en: Follow accent color
ru: На основе цвета выделения

en: Brightness and Color
ru: Яркость и цвет

en: Screen brightness at %1%
ru: Яркость экрана: %1%

[ctx: Brightness of named display at percentage]
en: Brightness of %1 at %2%
ru: Яркость %1: %2%

en: Keyboard brightness at %1%
ru: Яркость клавиатуры: %1%

[ctx: Status]
en: Night Light suspended; middle-click to resume
ru: Использование ночной цветовой схемы приостановлено, щёлкните средней кнопкой для возобновления

[ctx: Status]
en: Night Light suspended
ru: Использование ночной цветовой схемы приостановлено

[ctx: Status]
en: Night Light at day color temperature
ru: Используется дневная цветовая температура

[ctx: Status]
en: Night Light at night color temperature
ru: Используется ночная цветовая температура

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in morning transition (complete by %1)
ru: Выполняется утренний переход (завершение в %1)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in evening transition (complete by %1)
ru: Выполняется вечерний переход (завершение в %1)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light evening transition scheduled for %1
ru: Начало вечернего перехода запланировано в %1

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light morning transition scheduled for %1
ru: Начало утреннего перехода запланировано в %1

en: Scroll to adjust screen brightness
ru: Используйте колесо мыши для настройки яркости экрана

en: Middle-click to suspend Night Light
ru: Приостановить ночную цветовую схему: щелчок средней кнопкой

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Night Light…
ru: Настроить ночную цветовую схему…

[ctx: Night light status]
en: Suspended
ru: Приостановлена

[ctx: Night light status]
en: Unavailable
ru: Недоступна

[ctx: Night light status]
en: Not enabled
ru: Не включена

[ctx: Night light status]
en: Not running
ru: Не запущена

[ctx: Night light status]
en: On
ru: Включена

[ctx: Night light phase]
en: Morning Transition
ru: Утренний переход

[ctx: Night light phase]
en: Day
ru: День

[ctx: Night light phase]
en: Evening Transition
ru: Вечерний переход

[ctx: Night light phase]
en: Night
ru: Ночь

[ctx: @action:button Night Light]
en: Suspend
ru: Приостановить

en: Configure…
ru: Настроить…

en: Enable and Configure…
ru: Включить и настроить…

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day complete by:
ru: Переход к дневной схеме завершён в:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night scheduled for:
ru: Переход к ночной схеме запланирован в:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night complete by:
ru: Переход к ночной схеме завершён в:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day scheduled for:
ru: Переход к дневной схеме запланирован в:

en: Keyboard Backlight
ru: Подсветка клавиатуры

en: Keyboard Color
ru: Цвет клавиатуры

en: Night Light
ru: Ночная цветовая схема
