plasma_applet_battery - en to pt translation catalogue (45 entries)

en: Charging
pt: A Carregar

en: Discharging
pt: A Descarregar

en: Fully Charged
pt: Completamente Carregada

en: Not Charging
pt: Fora de Carga

[ctx: Battery is currently not present in the bay]
en: Not present
pt: Ausente

en: This battery's health is at only %1% and it should be replaced. Contact the manufacturer.
pt: O estado de saúde da bateria está em apenas %1% e deverá ser substituída. Contacte o fabricante.

en: Time To Full:
pt: Tempo até Carga Total:

en: Remaining Time:
pt: Tempo Restante:

[ctx: @info]
en: Estimating…
pt: A estimar…

en: Battery Health:
pt: Saúde da Bateria:

en: Battery is configured to charge up to approximately %1%.
pt: A bateria está configurada para carregar aproximadamente até aos %1%.

en: Power Management
pt: Gestão de Energia

[ctx: Minimize the length of this string as much as possible]
en: Your laptop is configured not to sleep when closing the lid while an external monitor is connected.
pt: O seu portátil está configurado para não se suspender, quando fechar o tampo, enquanto estiver ligado a um monitor externo.

en: %1 application is currently blocking sleep and screen locking: | %1 applications are currently blocking sleep and screen locking:
pt[0]: %1 aplicação está a impedir a suspensão e o bloqueio do ecrã:
pt[1]: %1 aplicações estão a impedir a suspensão e o bloqueio do ecrã:

en: %1 is currently blocking sleep and screen locking (%2)
pt: O %1 está a impedir a suspensão e o bloqueio do ecrã (%2)

en: %1 is currently blocking sleep and screen locking (unknown reason)
pt: O %1 está a impedir a suspensão e o bloqueio do ecrã (razão desconhecida)

en: An application is currently blocking sleep and screen locking (%1)
pt: Uma aplicação está a impedir a suspensão e o bloqueio do ecrã (%1)

en: An application is currently blocking sleep and screen locking (unknown reason)
pt: Uma aplicação está a impedir a suspensão e o bloqueio do ecrã (razão desconhecida)

[ctx: Application name: reason for preventing sleep and screen locking]
en: %1: unknown reason
pt: %1: razão desconhecida

[ctx: Application name: reason for preventing sleep and screen locking]
en: Unknown application: %1
pt: Aplicação desconhecida: %1

[ctx: Application name: reason for preventing sleep and screen locking]
en: Unknown application: unknown reason
pt: Aplicação desconhecida: razão desconhecida

en: Battery at %1%, not Charging
pt: Bateria a %1%, a Não Carregar

en: Battery at %1%, plugged in but still discharging
pt: Bateria a %1%, ligada mas continua a não carregar

en: Battery at %1%, Charging
pt: Bateria a %1%, a Carregar

en: Battery at %1%
pt: Bateria a %1%

en: The power supply is not powerful enough to charge the battery
pt: A fonte de alimentação não é poderosa o suficiente para carregar a bateria

en: No Batteries Available
pt: Sem Baterias Disponíveis

[ctx: time until fully charged - HH:MM]
en: %1 until fully charged
pt: %1 até estar totalmente carregada

[ctx: remaining time left of battery usage - HH:MM]
en: %1 remaining
pt: Falta %1

en: Not charging
pt: Não está em carga

en: An application has requested activating Performance mode | %1 applications have requested activating Performance mode
pt[0]: Uma aplicação pediu a activação do modo de performance
pt[1]: %1 aplicações pediram a activação do modo de performance

en: An application has requested activating Power Save mode | %1 applications have requested activating Power Save mode
pt[0]: Uma aplicação pediu a activação do modo de poupança de energia
pt[1]: %1 aplicações pediram a activação do modo de poupança de energia

en: &Show Energy Information…
pt: Mo&strar a Informação de Energia…

en: Show Battery Percentage on Icon When Not Fully Charged
pt: Mostrar a Percentagem da Bateria no Ícone com a Carga Incompleta

en: Power Save
pt: Poupança de Energia

en: Balanced
pt: Balanceado

en: Power Profile
pt: Perfil de Energia

en: Failed to activate %1 mode
pt: Não foi possível activar o modo %1

en: Performance mode has been disabled to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
pt: O modo de performance foi desactivado para reduzir a geração de calor, porque o computador detectou que está ao seu colo.

en: Performance mode is unavailable because the computer is running too hot.
pt: O modo de performance não está disponível, porque o computador está demasiado quente.

en: Performance mode is unavailable.
pt: O modo de performance não está disponível.

en: Performance may be lowered to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
pt: A performance pode ser diminuída para reduzir a geração de calor, porque o computador detectou que está ao seu colo.

en: Performance may be reduced because the computer is running too hot.
pt: A performance pode ser diminuída, porque o computador está a ficar demasiado quente.

en: Performance may be reduced.
pt: A performance pode ter sido reduzida.

en: One application has requested activating %2: | %1 applications have requested activating %2:
pt[0]: Uma aplicação pediu a activação de %2:
pt[1]: %1 aplicações pediram a activação de %2:
