plasma_applet_battery - en to pa translation catalogue (64 entries)

en: Charging
pa: ਚਾਰਜ ਹੋ ਰਹੀ ਹੈ

en: Discharging
pa: ਡਿਸਚਾਰਜ ਹੋ ਰਹੀ ਹੈ

en: Fully Charged
pa: ਪੂਰੀ ਚਾਰਜ

en: Not Charging
pa: ਚਾਰਜ ਨਹੀਂ ਹੋ ਰਹੀ

[ctx: Battery is currently not present in the bay]
en: Not present
pa: ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ

en: This battery's health is at only %1% and it should be replaced. Contact the manufacturer.
pa: ਬੈਟਰੀ ਦੀ ਹਾਲਤ ਸਿਰਫ਼ %1 ਹੈ ਅਤੇ ਇਸ ਨੂੰ ਬਦਲਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ। ਨਿਰਮਾਤਾ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ।

en: Time To Full:
pa: ਪੂਰਾ ਹੋਣ ਲਈ ਸਮਾਂ:

en: Remaining Time:
pa: ਬਾਕੀ ਰਹਿੰਦਾ ਸਮਾਂ:

[ctx: @info]
en: Estimating…
pa: …ਅੰਦਾਜ਼ਾ ਲਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Battery Health:
pa: ਬੈਟਰੀ ਦੀ ਹਾਲਤ:

en: Battery is configured to charge up to approximately %1%.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਬੈਟਰੀ ਲਗਭਗ %1 ਤੱਕ ਚਾਰਜ ਹੋਣ ਲਈ ਸੰਰਚਿਤ ਕੀਤੀ ਹੈ।

[ctx: @title:group]
en: Sleep and Screen Locking after Inactivity
pa: ਨਾ-ਸਰਗਰਮੀ ਦੇ ਬਾਅਦ ਸਲੀਪ ਤੇ ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ

en: Power Management
pa: ਪਾਵਰ ਮੈਨਜੇਮੈਂਟ

[ctx: Sleep and Screen Locking after Inactivity]
en: Blocked
pa: ਰੋਕ ਲੱਗੀ

[ctx: Sleep and Screen Locking after Inactivity]
en: Automatic
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ

[ctx: Minimize the length of this string as much as possible]
en: Your laptop is configured not to sleep when closing the lid while an external monitor is connected.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਲੈਪਟਾਪ ਕਵਰ ਬੰਦ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਸਲੀਪ ਕਰਨ ਲਈ ਸੰਰਚਿਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਬਾਹਰੀ ਮਾਨੀਟਰ ਕਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਹੋਵੇ।

en: %1 application is currently blocking sleep and screen locking: | %1 applications are currently blocking sleep and screen locking:
pa[0]: ਇਸ ਵੇਲੇ %1 ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਸਲੀਪ ਕਰਨ ਅਤੇ ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਹੋਣ ਤੋਂ ਰੋਕ ਰਹੀ ਹੈ:
pa[1]: ਇਸ ਵੇਲੇ %1 ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਸਲੀਪ ਕਰਨ ਅਤੇ ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਹੋਣ ਤੋਂ ਰੋਕ ਰਹੀਆਂ ਹਨ:

en: %1 is currently blocking sleep and screen locking (%2)
pa: %1 ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਸਲੀਪ ਕਰਨ ਅਤੇ ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਹੋਣ ਤੋਂ ਰੋਕ ਰਹੀ ਹੈ (%2)

en: %1 is currently blocking sleep and screen locking (unknown reason)
pa: %1 ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਸਲੀਪ ਕਰਨ ਅਤੇ ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਹੋਣ ਤੋਂ ਰੋਕ ਰਹੀ ਹੈ (ਅਣਪਛਾਤਾ ਕਾਰਨ)

en: An application is currently blocking sleep and screen locking (%1)
pa: ਇਸ ਵੇਲੇ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਸਲੀਪ ਕਰਨ ਅਤੇ ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਹੋਣ ਤੋਂ ਰੋਕ ਰਹੀ ਹੈ (%1)

en: An application is currently blocking sleep and screen locking (unknown reason)
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਸਲੀਪ ਕਰਨ ਅਤੇ ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਹੋਣ ਤੋਂ ਰੋਕ ਰਹੀ ਹੈ (ਅਣਪਛਾਤਾ ਕਾਰਨ)

[ctx: Application name: reason for preventing sleep and screen locking]
en: %1: unknown reason
pa: %1: ਅਣਪਛਾਤਾ ਕਾਰਨ

[ctx: Application name: reason for preventing sleep and screen locking]
en: Unknown application: %1
pa: ਅਣਪਛਾਤੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ: %1

[ctx: Application name: reason for preventing sleep and screen locking]
en: Unknown application: unknown reason
pa: ਅਣਪਛਾਤੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ: ਅਣਪਛਾਤਾ ਕਾਰਨ

[ctx: @action:button Prevent an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Unblock
pa: ਰੋਕ ਹਟਾਓ

[ctx: @action:button Prevent an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Only this time
pa: ਸਿਰਫ਼ ਇਸ ਵਾਰ

[ctx: @action:button Prevent an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Every time for this app and reason
pa: ਇਸ ਐਪ ਅਤੇ ਕਾਰਨ ਲਈ ਹਰ ਵਾਰ

[ctx: Minimize the length of this string as much as possible]
en: You have manually blocked sleep and screen locking.
pa: ਤੁਸੀਂ ਸਲੀਪ ਕਰਨ ਤੇ ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਕਰਨ ਨੂੰ ਖੁਦ ਰੋਕਿਆ ਹੈ।

[ctx: @action:button Undo blocking sleep and screen locking after inactivity]
en: Unblock
pa: ਰੋਕ ਹਟਾਓ

en: Failed to unblock automatic sleep and screen locking
pa: ਸਲੀਪ ਕਰਨ ਤੇ ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਕਰਨ ਨੂੰ ਰੋਕਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

[ctx: @action:button Undo preventing an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Block Again
pa: ਮੁੜ ਰੋਕ ਲਾਓ

[ctx: @action:button Block sleep and screen locking after inactivity]
en: Manually Block
pa: ਖੁਦ ਰੋਕੋ

en: Power and Battery
pa: ਪਾਵਰ ਅਤੇ ਬੈਟਰੀ

en: Battery is not present in the bay
pa: ਬੈਟਰੀ ਬੇਅ ਵਿੱਚ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Battery at %1%, not Charging
pa: ਬੈਟਰੀ %1 ਉੱਤੇ ਹੈ, ਚਾਰਜ ਨਹੀਂ ਹੋ ਰਹੀ ਹੈ

en: Battery at %1%, plugged in but still discharging
pa: ਬੈਟਰੀ %1 ਉੱਤੇ ਹੈ, ਪਲੱਗ ਲੱਗਾ ਹੈ, ਪਰ ਹਾਲੇ ਵੀ ਚਾਰਜ ਨਹੀਂ ਹੋ ਰਹੀ ਹੈ

en: Battery at %1%, Charging
pa: ਬੈਟਰੀ %1 ਉੱਤੇ ਹੈ, ਚਾਰਜ ਹੋ ਰਹੀ ਹੈ

en: Battery at %1%
pa: ਬੈਟਰੀ %1 ਉੱਤੇ ਹੈ

en: The power supply is not powerful enough to charge the battery
pa: ਪਾਵਰ ਸਪਲਾਈ ਬੈਟਰੀ ਨੂੰ ਚਾਰਜ ਕਰਨ ਲਈ ਕਾਫ਼ੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No Batteries Available
pa: ਕੋਈ ਬੈਟਰੀ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ

[ctx: time until fully charged - HH:MM]
en: %1 until fully charged
pa: ਪੂਰੀ ਚਾਰਜ ਹੋਣ ਲਈ %1

[ctx: remaining time left of battery usage - HH:MM]
en: %1 remaining
pa: %1 ਬਾਕੀ

en: Not charging
pa: ਚਾਰਜ ਨਹੀਂ ਹੋ ਰਹੀ

en: Automatic sleep and screen locking are disabled; middle-click to re-enable
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ ਸਲੀਪ ਅਤੇ ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਕਰਨਾ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ; ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਲਈ ਵਿਚਕਾਰਲਾ ਬਟਨ ਦੱਬੋ

en: An application has requested activating Performance mode | %1 applications have requested activating Performance mode
pa[0]: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੇ ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ ਮੋਡ ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਹੈ
pa[1]: %1 ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਨੇ ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ ਮੋਡ ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਹੈ

en: An application has requested activating Power Save mode | %1 applications have requested activating Power Save mode
pa[0]: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੇ ਊਰਜਾ ਬੱਚਤ ਮੋਡ ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਹੈ
pa[1]: %1 ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਨੇ ਊਰਜਾ ਬੱਚਤ ਮੋਡ ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਹੈ

en: &Show Energy Information…
pa: …ਊਰਜਾ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖਾਓ(&S)

en: Show Battery Percentage on Icon When Not Fully Charged
pa: ਜਦੋਂ ਬੈਟਰੀ ਪੂਰੀ ਚਾਰਜ ਨਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਆਈਕਾਨ ਉੱਤੇ ਬੈਟਰੀ ਫ਼ੀਸਦੀ ਵੇਖਾਓ

en: &Configure Power Management…
pa: …ਪਾਵਰ ਬੱਚਤ ਦਾ ਇੰਤਜ਼ਾਮ(&C)

en: Power Save
pa: ਪਾਵਰ ਬੱਚਤ

en: Balanced
pa: ਸੰਤੁਲਿਤ

en: Performance
pa: ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ

en: Power Profile
pa: ਪਾਵਰ ਪਰੋਫਾਇਲ

[ctx: Power profile]
en: Not available
pa: ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ

en: Failed to activate %1 mode
pa: %1 ਮੋਡ ਐਕਟੀਵੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

en: Performance mode has been disabled to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
pa: ਤਾਪਮਾਨ ਘਟਾਉਣ ਲਈ ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ ਢੰਗ ਨੂੰ ਅਸਮਰੱਥ ਕੀਤਾ ਜਾ ਚੁੱਕਾ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਕੰਪਿਊਟਰ ਨੇ ਅੰਦਾਜ਼ਾ ਲਾਇਆ ਹੈ ਕਿ ਇਹ ਤੁਹਾਡੀ ਗੋਦੀ ਵਿੱਚ ਰੱਖਿਆ ਹੈ।

en: Performance mode is unavailable because the computer is running too hot.
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ ਬਹੁਤ ਗਰਮ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ ਢੰਗ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Performance mode is unavailable.
pa: ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ ਢੰਗ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Performance may be lowered to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
pa: ਤਾਪਮਾਨ ਘਟਾਉਣ ਲਈ ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ ਘਟਾਈ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਕੰਪਿਊਟਰ ਨੇ ਅੰਦਾਜ਼ਾ ਲਾਇਆ ਹੈ ਕਿ ਇਹ ਤੁਹਾਡੀ ਗੋਦੀ ਵਿੱਚ ਰੱਖਿਆ ਹੈ।

en: Performance may be reduced because the computer is running too hot.
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ ਦੇ ਬਹੁਤ ਜ਼ਿਆਦਾ ਗਰਮ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ ਘੱਟ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Performance may be reduced.
pa: ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ ਘੱਟ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: One application has requested activating %2: | %1 applications have requested activating %2:
pa[0]: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੇ %2 ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਹੈ:
pa[1]: %1 ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਨੇ %2 ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਹੈ:

en: The TLP service automatically controls power profiles
pa: TLP ਸੇਵਾ ਪਾਵਰ ਪਰੋਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਕੰਟਰੋਲ ਕਰਦੀ ਹੈ

en: Power profiles may be supported on your device.<nl/>Try installing the <command>power-profiles-daemon</command> package using your distribution's package manager and restarting the system.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਡਿਵਾਈਸ ਉੱਤੇ ਪਾਵਰ ਪਰੋਫਾਇਲ ਸਹਾਇਕ ਹੋ ਸਕਦੇ ਹਨ।<nl/>ਆਪਣੀ ਡਿਸਟ੍ਰਿਬਿਊਸ਼ਨ ਦੇ ਪੈਕੇਜ ਮੈਨੇਜਰ ਰਾਹੀਂ <command>power-profiles-daemon</command> ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਅਤੇ ਸਿਸਟਮ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ।
