plasma-workspace - en to nn translation catalogue (44 entries)

[ctx: Backlight on or off]
en: Off
nn: Av

[ctx: Brightness level]
en: Low
nn: Låg

[ctx: Brightness level]
en: Medium
nn: Middels

[ctx: Brightness level]
en: High
nn: Høg

[ctx: Backlight on or off]
en: On
nn: På

[ctx: Placeholder is brightness percentage]
en: %1%
nn: %1 %

[ctx: Display brightness]
en: Brightness
nn: Lysstyrke

[ctx: Placeholder is display name]
en: Display Brightness - %1
nn: Lysstyrke skjerm – %1

en: Follow accent color
nn: Bruk kontrastfargen

en: Brightness and Color
nn: Lysstyrke og fargar

en: Screen brightness at %1%
nn: Skjermlysstyrken er %1 %

[ctx: Brightness of named display at percentage]
en: Brightness of %1 at %2%
nn: Lysstyrken til %1 er på %2 %

en: Keyboard brightness at %1%
nn: Tastaturlysstyrken %1 %

[ctx: Status]
en: Night Light suspended; middle-click to resume
nn: Kveldsfargar på pause – midtklikk for å slå på

[ctx: Status]
en: Night Light suspended
nn: Kveldsfargar på pause

[ctx: Status]
en: Night Light at day color temperature
nn: Kveldsfargar: brukar no dagfargar

[ctx: Status]
en: Night Light at night color temperature
nn: Kveldsfargar: brukar no kveldsfargar

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in morning transition (complete by %1)
nn: Overgang til morgon (ferdig %1)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in evening transition (complete by %1)
nn: Overgang til kveld (ferdig %1)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light evening transition scheduled for %1
nn: Overgang til kveld tek til kl. %1

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light morning transition scheduled for %1
nn: Overgang til morgon tek til kl. %1

en: Scroll to adjust screen brightness
nn: Rull for å justera skjermlysstyrken

en: Middle-click to suspend Night Light
nn: Midtklikk for å slå av kveldsfargar

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Night Light…
nn: Set opp kveldsfargar …

[ctx: Night light status]
en: Suspended
nn: På pause

[ctx: Night light status]
en: Unavailable
nn: Ikkje tilgjengeleg

[ctx: Night light status]
en: Not enabled
nn: Ikkje slått på

[ctx: Night light status]
en: Not running
nn: Køyrer ikkje

[ctx: Night light status]
en: On
nn: På

[ctx: Night light phase]
en: Morning Transition
nn: Morgonovergang

[ctx: Night light phase]
en: Day
nn: Dag

[ctx: Night light phase]
en: Evening Transition
nn: Kveldsovergang

[ctx: Night light phase]
en: Night
nn: Kveld

[ctx: Placeholder is screen color temperature]
en: %1K
nn: %1 K

[ctx: @action:button Night Light]
en: Suspend
nn: Set på pause

en: Configure…
nn: Set opp …

en: Enable and Configure…
nn: Slå på og set opp …

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day complete by:
nn: Overgang til dagfargar ferdig:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night scheduled for:
nn: Overgang til kveldsfargar tek til:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night complete by:
nn: Overgang til kveldsfargar ferdig:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day scheduled for:
nn: Overgang til dagfargar tek til:

en: Keyboard Backlight
nn: Tastaturbaklys

en: Keyboard Color
nn: Tastaturfarge

en: Night Light
nn: Kveldsfargar
