plasma_applet_battery - en to nn translation catalogue (72 entries)

en: Charging
nn: Ladar

en: Discharging
nn: Ladar ut

en: Fully Charged
nn: Ferdig ladd

en: Not Charging
nn: Ladar ikkje

[ctx: Battery is currently not present in the bay]
en: Not present
nn: Ikkje sett i

[ctx: Placeholder is battery percentage]
en: %1%
nn: %1 %

en: This battery's health is at only %1% and it should be replaced. Contact the manufacturer.
nn: Batterihelsa er på berre %1 %, og du bør derfor byta batteri. Ta kontakt med maskinvare­produsenten.

en: Time To Full:
nn: Tid til ferdig lada:

en: Remaining Time:
nn: Tid att:

[ctx: @info]
en: Estimating…
nn: Estimerer …

en: Battery Health:
nn: Batterihelse:

[ctx: Placeholder is battery health percentage]
en: %1%
nn: %1 %

en: Battery is configured to charge up to approximately %1%.
nn: Batteriet er sett opp til berre å ladast opp til %1 %.

[ctx: battery percentage below battery icon]
en: %1%
nn: %1 %

[ctx: @title:group]
en: Sleep and Screen Locking after Inactivity
nn: Skjermlåsing og kvilemodus etter periode utan aktivitet

en: Power Management
nn: Straumstyring

[ctx: Sleep and Screen Locking after Inactivity]
en: Blocked
nn: Blokkert

[ctx: Sleep and Screen Locking after Inactivity]
en: Automatic
nn: Automatisk

[ctx: Minimize the length of this string as much as possible]
en: Your laptop is configured not to sleep when closing the lid while an external monitor is connected.
nn: Maskina di er sett opp til å ikkje gå i kvile-/dvalemodus når du lukkar att lokket og ein ekstern skjerm er kopla til.

en: %1 application is currently blocking sleep and screen locking: | %1 applications are currently blocking sleep and screen locking:
nn[0]: %1 program hindrar skjermlåsing og kvilemodus:
nn[1]: %1 program hindrar skjermlåsing og kvilemodus:

en: %1 is currently blocking sleep and screen locking (%2)
nn: %1 hindrar skjermlåsing og kvilemodus (%2)

en: %1 is currently blocking sleep and screen locking (unknown reason)
nn: %1 hindrar skjermlåsing og kvilemodus (ukjend grunn)

en: An application is currently blocking sleep and screen locking (%1)
nn: Eit program hindrar skjermlåsing og kvilemodus (%1)

en: An application is currently blocking sleep and screen locking (unknown reason)
nn: Eit program hindrar skjermlåsing og kvilemodus (ukjend grunn)

[ctx: Application name: reason for preventing sleep and screen locking]
en: %1: unknown reason
nn: %1: ukjend grunn

[ctx: Application name: reason for preventing sleep and screen locking]
en: Unknown application: %1
nn: Ukjent program: %1

[ctx: Application name: reason for preventing sleep and screen locking]
en: Unknown application: unknown reason
nn: Ukjent program: ukjend grunn

[ctx: @action:button Prevent an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Unblock
nn: Avblokker

[ctx: @action:button Prevent an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Only this time
nn: Berre denne gongen

[ctx: @action:button Prevent an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Every time for this app and reason
nn: Kvar gong for denne appen og grunnen

[ctx: @action:button Undo blocking sleep and screen locking after inactivity]
en: Unblock
nn: Avblokker

en: Failed to unblock automatic sleep and screen locking
nn: Klarte ikkje slå på automatisk skjermlåsing og kvilemodus

en: Failed to block automatic sleep and screen locking
nn: Klarte ikkje hindra automatisk skjermlåsing og kvilemodus

[ctx: @action:button Undo preventing an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Block Again
nn: Blokker på nytt

[ctx: @action:button Block sleep and screen locking after inactivity]
en: Manually Block
nn: Blokker manuelt

en: The battery applet has enabled suppressing sleep and screen locking
nn: Batterielementet har slått på hindring av skjermlåsing og kvilemodus

en: Power and Battery
nn: Straum og batteri

en: Battery is not present in the bay
nn: Batteriet er ikkje kopla til

en: Battery at %1%, not Charging
nn: Batterinivå: %1 % (ladar ikkje)

en: Battery at %1%, plugged in but still discharging
nn: Batterinivå: %1 % (kopla til, men ladar framleis ut)

en: Battery at %1%, Charging
nn: Batterinivå: %1 % (ladar)

en: Battery at %1%
nn: Batterinivå: %1 %

en: The power supply is not powerful enough to charge the battery
nn: Straumforsyninga er ikkje kraftig nok til å lada batteriet

en: No Batteries Available
nn: Ingen batteri tilgjengelege

[ctx: time until fully charged - HH:MM]
en: %1 until fully charged
nn: %1 til ferdig lada

[ctx: remaining time left of battery usage - HH:MM]
en: %1 remaining
nn: %1 att

en: Not charging
nn: Ladar ikkje

en: Automatic sleep and screen locking are disabled; middle-click to re-enable
nn: Automatisk skjermlåsing og kvilemodus er slått av – midtklikk for å slå på

en: Middle-click to disable automatic sleep and screen locking
nn: Midtklikk for å slå av automatisk skjermlåsing og kvilemodus

en: An application has requested activating Performance mode | %1 applications have requested activating Performance mode
nn[0]: Eitt program har bedt om aktivering av ytingsmodus
nn[1]: %1 program har bedt om aktivering av ytingsmodus

en: System is in Performance mode; scroll to change
nn: Systemet er i ytingsmodus – rull for å byta

en: An application has requested activating Power Save mode | %1 applications have requested activating Power Save mode
nn[0]: Eitt program har bedt om aktivering av straumsparemodus
nn[1]: %1 program har bedt om aktivering av straumsparemodus

en: System is in Power Save mode; scroll to change
nn: Systemet er i straumsparemodus – rull for å byta

en: System is in Balanced Power mode; scroll to change
nn: Systemet er i balansert straumsparemodus – rull for å byta

en: &Show Energy Information…
nn: &Vis energiinformasjon …

en: Show Battery Percentage on Icon When Not Fully Charged
nn: Vis batteriprosent på ikonet viss ikkje fullada

en: &Configure Power Management…
nn: &Set opp straumstyring …

en: Power Save
nn: Straumsparing

en: Balanced
nn: Balansert

en: Performance
nn: Yting

en: Power Profile
nn: Straumprofil

[ctx: Power profile]
en: Not available
nn: Ikkje tilgjengeleg

en: Failed to activate %1 mode
nn: Klarte ikkje å aktivera %1-modus

en: Performance mode has been disabled to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
nn: Ytingsmodusen vart slått av for å redusera varme­utviklinga, då maskina har funne ut at du truleg har ho plassert i fanget.

en: Performance mode is unavailable because the computer is running too hot.
nn: Utyingsmodusen er utilgjengeleg grunna overoppheting av datamaskina.

en: Performance mode is unavailable.
nn: Utyingsmodusen er utilgjengeleg.

en: Performance may be lowered to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
nn: Ytinga kan verta redusert for å redusera varme­utviklinga, då maskina har funne ut at du truleg har ho plassert i fanget.

en: Performance may be reduced because the computer is running too hot.
nn: Ytinga kan verta redusert grunna overoppheting av datamaskina.

en: Performance may be reduced.
nn: Ytinga kan verta redusert.

en: One application has requested activating %2: | %1 applications have requested activating %2:
nn[0]: Eitt program har bedt om aktivering av %2:
nn[1]: %1 program har bedt om aktivering av %2:

en: The TLP service automatically controls power profiles
nn: TLP-tenesta styrer automatisk straumprofilar

en: Power profiles may be supported on your device.<nl/>Try installing the <command>power-profiles-daemon</command> package using your distribution's package manager and restarting the system.
nn: Straumprofilar er kanskje støtta på eininga di.<nl/>Prøv å installera pakken <command>power-profiles-daemon</command> via pakke­handsamaren til distroen din, og start så maskina på nytt.
