plasma_applet_battery - en to fr translation catalogue (76 entries)

en: Charging
fr: En charge

en: Discharging
fr: En décharge

en: Fully Charged
fr: Totalement chargée

en: Not Charging
fr: N'est pas en charge

[ctx: Battery is currently not present in the bay]
en: Not present
fr: Absente

[ctx: Placeholder is battery percentage]
en: %1%
fr: %1 %

en: This battery's health is at only %1% and it should be replaced. Contact the manufacturer.
fr: La santé de la batterie est dégradée à %1 % et la batterie devrait être remplacée. Veuillez contacter le fabricant.

en: Time To Full:
fr: Temps restant avant la charge complète :

en: Remaining Time:
fr: Temps restant :

[ctx: @info]
en: Estimating…
fr: Estimation en cours...

en: Battery Health:
fr: Santé de la batterie :

[ctx: Placeholder is battery health percentage]
en: %1%
fr: %1 %

en: Battery is configured to charge up to approximately %1%.
fr: Votre batterie est configurée pour ne se charger que jusqu'à %1 %.

[ctx: battery percentage below battery icon]
en: %1%
fr: %1 %

[ctx: @title:group]
en: Sleep and Screen Locking after Inactivity
fr: Verrouillage de la mise en veille et du blocage d'écran après une période d'inactivité

en: Power Management
fr: Gestion de l'énergie

[ctx: Sleep and Screen Locking after Inactivity]
en: Blocked
fr: Bloqué

[ctx: Sleep and Screen Locking after Inactivity]
en: Automatic
fr: Automatique

[ctx: Minimize the length of this string as much as possible]
en: Your laptop is configured not to sleep when closing the lid while an external monitor is connected.
fr: Votre ordinateur portable est configuré pour ne pas se mettre en veille lorsque vous rabattez l'écran et qu'un écran externe est branché.

en: %1 application is currently blocking sleep and screen locking: | %1 applications are currently blocking sleep and screen locking:
fr[0]: L'application %1 empêche la mise en veille et le verrouillage d'écran :
fr[1]: %1 applications empêchent la mise en veille et le verrouillage d'écran :

en: %1 is currently blocking sleep and screen locking (%2)
fr: %1 empêche actuellement la mise en veille et le verrouillage d'écran (%2).

en: %1 is currently blocking sleep and screen locking (unknown reason)
fr: %1 empêche actuellement la mise en veille et le verrouillage d'écran (Raison inconnue).

en: An application is currently blocking sleep and screen locking (%1)
fr: Une application empêche actuellement la mise en veille et le verrouillage d'écran (%1)

en: An application is currently blocking sleep and screen locking (unknown reason)
fr: Une application empêche actuellement la mise en veille et le verrouillage d'écran (Raison inconnue)

[ctx: Application name: reason for preventing sleep and screen locking]
en: %1: %2
fr: %1 : %2

[ctx: Application name: reason for preventing sleep and screen locking]
en: %1: unknown reason
fr: %1 : raison inconnue

[ctx: Application name: reason for preventing sleep and screen locking]
en: Unknown application: %1
fr: Application inconnue : %1

[ctx: Application name: reason for preventing sleep and screen locking]
en: Unknown application: unknown reason
fr: Application inconnue : raison inconnue

[ctx: @action:button Prevent an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Unblock
fr: Débloquer

[ctx: @action:button Prevent an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Only this time
fr: Uniquement cette fois

[ctx: @action:button Prevent an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Every time for this app and reason
fr: À chaque fois pour cette application et pour la raison

[ctx: Minimize the length of this string as much as possible]
en: You have manually blocked sleep and screen locking.
fr: Vous avez manuellement bloqué la veille et le verrouillage d'écran

[ctx: @action:button Undo blocking sleep and screen locking after inactivity]
en: Unblock
fr: Débloquer

en: Failed to unblock automatic sleep and screen locking
fr: Impossible de débloquer la veille automatique et le verrouillage d'écran.

en: Failed to block automatic sleep and screen locking
fr: Impossible de bloquer la veille automatique et le verrouillage d'écran.

en: %1 application has been prevented from blocking sleep and screen locking: | %1 applications have been prevented from blocking sleep and screen locking:
fr[0]: L'application %1 a été empêchée de bloquer la veille et le verrouillage de l’écran :
fr[1]: Les %1 applications ont été empêchées de bloquer la veille et le verrouillage de l’écran :

[ctx: Application name; reason]
en: %1 has been prevented from blocking sleep and screen locking for %2
fr: %1 a été empêché de bloquer la veille et le verrouillage de l’écran pour %2

[ctx: @action:button Undo preventing an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Block Again
fr: Bloquer à nouveau

[ctx: @action:button Block sleep and screen locking after inactivity]
en: Manually Block
fr: Bloquer manuellement

en: The battery applet has enabled suppressing sleep and screen locking
fr: L'applet de batterie a activé la suppression de la veille et du verrouillage d'écran

en: Power and Battery
fr: Énergie et batterie

en: Battery is not present in the bay
fr: La batterie est absente de son logement.

en: Battery at %1%, not Charging
fr: Batterie à %1 %, pas en charge

en: Battery at %1%, plugged in but still discharging
fr: Batterie à %1 %, connectée mais toujours en décharge

en: Battery at %1%, Charging
fr: Batterie à %1 %, en charge

en: Battery at %1%
fr: Batterie à %1 %

en: The power supply is not powerful enough to charge the battery
fr: L'alimentation électrique n'est pas assez puissante pour charger la batterie

en: No Batteries Available
fr: Aucune batterie disponible

[ctx: time until fully charged - HH:MM]
en: %1 until fully charged
fr: %1 jusqu'à pleine charge

[ctx: remaining time left of battery usage - HH:MM]
en: %1 remaining
fr: %1 restant

en: Not charging
fr: N'est pas en charge

en: Automatic sleep and screen locking are disabled; middle-click to re-enable
fr: La veille automatique et le verrouillage d'écran sont désactivés. Faites un clic central pour leurs réactivations.

en: Middle-click to disable automatic sleep and screen locking
fr: Faites un clic central pour la désactivation de la veille automatique et du verrouillage d'écran.

en: An application has requested activating Performance mode | %1 applications have requested activating Performance mode
fr[0]: Une application a demandé l'activation du mode « Performance »
fr[1]: %1 applications ont demandé l'activation du mode « Performance »

en: System is in Performance mode; scroll to change
fr: Le système est en mode « Performance ». Veuillez faire défiler pour modifier le mode.

en: An application has requested activating Power Save mode | %1 applications have requested activating Power Save mode
fr[0]: Une application a demandé l'activation du mode « Économie d'énergie »
fr[1]: %1 applications ont demandé l'activation du mode « Économie d'énergie »

en: System is in Power Save mode; scroll to change
fr: Le système est en mode « Économie d'énergie ». Veuillez faire défiler pour modifier le mode.

en: System is in Balanced Power mode; scroll to change
fr: Le système est en mode « Puissance équilibrée ». Veuillez faire défiler pour modifier le mode.

en: &Show Energy Information…
fr: Afficher les informations &sur l'énergie...

en: Show Battery Percentage on Icon When Not Fully Charged
fr: Afficher le pourcentage de batterie sur l'icône lorsque non totalement chargée

en: &Configure Power Management…
fr: &Configurer la gestion de l'énergie...

en: Power Save
fr: Économie d'énergie

en: Balanced
fr: Équilibré

en: Power Profile
fr: Profil de gestion de l'énergie

[ctx: Power profile]
en: Not available
fr: Non disponible

en: Failed to activate %1 mode
fr: Impossible d'activer le mode %1

en: Performance mode has been disabled to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
fr: Le mode « Performance » a été désactivé pour réduire la production de chaleur car l'ordinateur a détecté que vous le teniez sur vos genoux.

en: Performance mode is unavailable because the computer is running too hot.
fr: Le mode « Performance » est indisponible car l'ordinateur fonctionne à une température trop élevée.

en: Performance mode is unavailable.
fr: Le mode « Performance » est indisponible.

en: Performance may be lowered to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
fr: Le mode « Performance » pourrait être limité pour réduire la production de chaleur car l'ordinateur a détecté que vous le teniez sur vos genoux.

en: Performance may be reduced because the computer is running too hot.
fr: Le mode « Performance » pourrait être limité car l'ordinateur fonctionne à une température trop élevée.

en: Performance may be reduced.
fr: Les performances pourraient être réduites.

en: One application has requested activating %2: | %1 applications have requested activating %2:
fr[0]: Une application a demandé l'activation de %2 :
fr[1]: %1 applications ont demandé l'activation de %2 :

[ctx: %1 is the name of the application, %2 is the reason provided by it for activating performance mode]
en: %1: %2
fr: %1 : %2

en: The TLP service automatically controls power profiles
fr: Le service « TLP » contrôle automatiquement les profils d'énergie

en: Power profiles may be supported on your device.<nl/>Try installing the <command>power-profiles-daemon</command> package using your distribution's package manager and restarting the system.
fr: Les profils d'énergie peuvent être pris en charge sur votre périphérique. <nl/>Veuillez tenter d'installer le paquet <command>power-profiles-daemon</command> à l'aide du gestionnaire de paquets de votre distribution, puis redémarrez le système.
