plasma5support - en to ar translation catalogue (13 entries)

en: Device Status
ar: حالة الأجهزة

en: A device can now be safely removed
ar: يمكن إزالة جهاز الآن بأمان.

en: This device can now be safely removed.
ar: يمكن إزالة الجهاز الآن بأمان.

en: You are not authorized to mount this device.
ar: لست مخولًا لضمّ هذا الجهاز.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: You are not authorized to remove this device.
ar: لست مخولًا لإزالة هذا الجهاز.

en: You are not authorized to eject this disc.
ar: لست مخولًا لإخراج هذا القرص.

en: Could not mount this device as it is busy.
ar: تعذّر ضمّ هذا الجهاز لأنه مشغول.

en: One or more files on this device are open within an application.
ar: ثمّة ملفّ أو أكثر في هذا الجهاز مفتوح في تطبيق آخر.

en: One or more files on this device are opened in application "%2". | One or more files on this device are opened in following applications: %2.
ar[0]: ثمّة ملفّ أو أكثر في هذا الجهاز مفتوح في تطبيق <application>"%2"</application>.
ar[1]: ثمّة ملفّ أو أكثر في هذا الجهاز مفتوح في تطبيق <application>"%2"</application>.
ar[2]: ثمّة ملفّين أو أكثر في هذا الجهاز مفتوحة في التطبيقات التالية:  <application>"%2"</application>.
ar[3]: ثمّة ملفات مفتوحة في هذا الجهاز في التطبيقات التالية:  <application>"%2"</application>.
ar[4]: ثمّة ملفات مفتوحة في هذا الجهاز في التطبيقات التالية:  <application>"%2"</application>.
ar[5]: ثمّة ملفات مفتوحة في هذا الجهاز في التطبيقات التالية:  <application>"%2"</application>.

[ctx: separator in list of apps blocking device unmount]
en: ,
ar: ،

en: Could not mount this device.
ar: تعذّر ضمّ هذا الجهاز.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: Could not remove this device.
ar: تعذّرت إزالة هذا الجهاز.

en: Could not eject this disc.
ar: تعذّر إخراج هذا القرص.
