plasma_applet_tasks - en to el translation catalogue (127 entries)

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Behavior
el: Συμπεριφορά

[ctx: @action:button]
en: Unmute
el: Αποσίγαση

[ctx: @action:button]
en: Mute
el: Σίγαση

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Unmute %1
el: Αποσίγαση %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Mute %1
el: Σίγαση %1

[ctx: @label for several checkboxes]
en: General:
el: Γενικά:

[ctx: @option:check section General]
en: Show small window previews when hovering over tasks
el: Εμφάνιση μικρών προεπισκοπήσεων παραθύρων όταν περνάτε το ποντίκι πάνω από εργασίες

[ctx: @option:check section General]
en: Hide other windows when hovering over previews
el: Απόκρυψη άλλων παραθύρων όταν περνάτε με το ποντίκι πάνω από προεπισκοπήσεις

[ctx: @option:check section General]
en: Mark applications that play audio
el: Σημείωση εφαρμογών που αναπαράγουν ήχο

[ctx: @option:check section General]
en: Fill free space on panel
el: Γέμισμα ελεύθερου χώρου στον πίνακα

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum task width:
el: Μέγιστο πλάτος εργασίας:

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Narrow
el: Στενή

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Medium
el: Μεσαία

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Wide
el: Ευρεία

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-column view:
el: Χρήση προβολής πολλών στηλών:

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-row view:
el: Χρήση προβολής πολλών γραμμών:

[ctx: @option:radio Never use multi-column view for Task Manager]
en: Never
el: Ποτέ

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: When panel is low on space and thick enough
el: Όταν ο πίνακας έχει λίγο χώρο και είναι αρκετά παχύς

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: Always when panel is thick enough
el: Πάντα όταν ο πίνακας είναι αρκετά παχύς

[ctx: @label:spinbox maximum number of columns for tasks]
en: Maximum columns:
el: Μέγιστες στήλες:

[ctx: @label:spinbox maximum number of rows for tasks]
en: Maximum rows:
el: Μέγιστες γραμμές:

[ctx: @label:listbox]
en: Spacing between icons:
el: Απόσταση μεταξύ εικονιδίων:

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Small
el: Μικρό

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Normal
el: Κανονικό

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Large
el: Μεγάλο

[ctx: @info:usagetip under a set of radio buttons when Touch Mode is on]
en: Automatically set to Large when in Touch mode
el: Ρύθμιση αυτόματα σε μεγάλο όταν βρίσκεται σε λειτουργία αφής

[ctx: @label:listbox how to group tasks]
en: Group:
el: Ομαδοποίηση:

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: Do not group
el: Χωρίς ομαδοποίηση

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: By program name
el: Ανά όνομα προγράμματος

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … cycles through tasks]
en: Clicking grouped task:
el: Πατώντας μία ομαδοποιημένη εργασία:

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
el: Εναλλάσσεται μεταξύ των εργασιών

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows small window previews']
en: Shows small window previews
el: Εμφανίζει μικρές προεπισκοπήσεις παραθύρων

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows large window previews']
en: Shows large window previews
el: Εμφανίζει μεγάλες προεπισκοπήσεις παραθύρων

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows textual list']
en: Shows textual list
el: Εμφανίζει λίστα κειμένου

[ctx: @info displayed as InlineMessage]
en: The compositor does not support displaying windows side by side, so a textual list will be displayed instead.
el: Ο συνθέτης δεν υποστηρίζει την εμφάνιση παραθύρων δίπλα-δίπλα, οπότε θα εμφανιστεί μια λίστα κειμένου.

[ctx: @option:check grouped task]
en: Combine into single button
el: Συνδυασμός σε ένα κουμπί

[ctx: @option:check grouped task]
en: Group only when the Task Manager is full
el: Ομαδοποίηση μόνο όταν ο διαχειριστής εργασιών είναι πλήρης

[ctx: @label:listbox sort tasks in grouped task]
en: Sort:
el: Ταξινόμηση:

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Manually
el: Χειροκίνητα

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Alphabetically
el: Αλφαβητικά

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By desktop
el: Κατά επιφάνεια εργασίας

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By activity
el: Κατά δραστηριότητα

[ctx: @option:check configure task sorting]
en: Keep launchers separate
el: Διατήρηση των εκκινητών ξεχωριστά

[ctx: @option:check for icons-and-text task manager]
en: Hide launchers after application startup
el: Απόκρυψη εκκινητών μετά την εκκίνηση της εφαρμογής

[ctx: @label for checkbox Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Clicking active task:
el: Κάνοντας κλικ στην ενεργή εργασία:

[ctx: @option:check Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Minimizes the task
el: Ελαχιστοποιεί την εργασία

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … does nothing]
en: Middle-clicking any task:
el: Με μεσαίο κλικ σε κάποια εργασία:

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task does nothing']
en: Does nothing
el: Δεν κάνει τίποτα

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task closes window or group']
en: Closes window or group
el: Κλείνει το παράθυρο ή ομάδα

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task opens a new window']
en: Opens a new window
el: Ανοίγει νέο παράθυρο

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task minimizes/restores window or group']
en: Minimizes/Restores window or group
el: Ελαχιστοποιεί/Επαναφέρει το παράθυρο ή ομάδα

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task toggles grouping']
en: Toggles grouping
el: Αλλάζει ομαδοποίηση

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task brings it to the current virtual desktop']
en: Brings it to the current virtual desktop
el: Το μεταφέρει στην τρέχουσα εικονική επιφάνεια εργασίας

[ctx: @label for checkbox Part of a sentence: 'Mouse wheel cycles through tasks']
en: Mouse wheel:
el: Τροχός ποντικιού:

[ctx: @option:check Part of a sentence: 'Mouse wheel cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
el: Εναλλάσσεται μεταξύ των εργασιών

[ctx: @option:check mouse wheel task cycling]
en: Skip minimized tasks
el: Παράλειψη ελαχιστοποιημένων εργασιών

[ctx: @label for checkbox group, completes sentence like: … from current screen]
en: Show only tasks:
el: Εμφάνιση μόνο εργασιών:

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From current screen
el: Από τρέχουσα οθόνη

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From current desktop
el: Από τρέχουσα επιφάνεια εργασίας

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From current activity
el: Από τρέχουσα δραστηριότητα

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: That are minimized
el: Που έχουν ελαχιστοποιηθεί

[ctx: @label for checkbox, completes sentence: … unhide if window wants attention]
en: When panel is hidden:
el: Όταν ο πίνακας είναι κρυμμένος:

[ctx: @option:check completes sentence: When panel is hidden]
en: Unhide when a window wants attention
el: Αποκάλυψη όταν ένα παράθυρο θέλει προσοχή

[ctx: @label for radiobutton group completes sentence like: … on the bottom]
en: New tasks appear:
el: Νέες εργασίες εμφανίζονται:

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the bottom
el: Στο κάτω μέρος

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the right
el: Στα τα δεξιά

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the left
el: Στα αριστερά

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the top
el: Στην κορυφή

en: Places
el: Τοποθεσίες

en: Recent Files
el: Πρόσφατα αρχεία

en: Actions
el: Ενέργειες

[ctx: Play previous track]
en: Previous Track
el: Προηγούμενο κομμάτι

[ctx: Pause playback]
en: Pause
el: Παύση

[ctx: Start playback]
en: Play
el: Αναπαραγωγή

[ctx: Play next track]
en: Next Track
el: Επόμενο κομμάτι

[ctx: Stop playback]
en: Stop
el: Διακοπή

[ctx: Quit media player app]
en: Quit
el: Έξοδος

[ctx: Open or bring to the front window of media player app]
en: Restore
el: Επαναφορά

en: Mute
el: Σίγαση

en: Open New Window
el: Άνοιγμα νέου παραθύρου

en: Move to &Desktop
el: Μετακίνηση στην &επιφάνεια εργασίας

en: Move &To Current Desktop
el: Μετακίνηση &στην τρέχουσα επιφάνεια εργασίας

en: &All Desktops
el: Όλες οι επιφάνειες ε&ργασίας

en: &New Desktop
el: &Νέα επιφάνεια εργασίας

en: Show in &Activities
el: Εμφάνιση σε &δραστηριότητες

en: Add To Current Activity
el: Προσθήκη στην τρέχουσα δραστηριότητα

en: All Activities
el: Όλες οι δραστηριότητες

en: Move to %1
el: Μετακίνηση στο %1

en: &Pin to Task Manager
el: &Καρφίτσωμα στον διαχειριστή εργασιών

en: On All Activities
el: Σε όλες τις δραστηριότητες

en: On The Current Activity
el: Στην τρέχουσα δραστηριότητα

en: Unpin from Task Manager
el: Ξεκαρφίτσωμα από τον διαχειριστή εργασιών

en: More
el: Περισσότερα

en: &Move
el: &Μετακίνηση

en: Re&size
el: &Αλλαγή μεγέθους

en: Ma&ximize
el: Με&γιστοποίηση

en: Mi&nimize
el: &Ελαχιστοποίηση

en: Keep &Above Others
el: Διατήρηση &πάνω από άλλα

en: Keep &Below Others
el: Διατήρηση κάτω από άλλα

en: &Fullscreen
el: &Πλήρης οθόνη

en: &Shade
el: &Σκίαση

en: Allow this program to be grouped
el: Να επιτρέπεται η ομαδοποίηση του προγράμματος

[ctx: @item:inmenu]
en: &Close All
el: &Κλείσιμο όλων

en: &Close
el: &Κλείσιμο

[ctx: @info:usagetip %1 application name]
en: Launch %1
el: Εκκίνηση %1

[ctx: @info:tooltip]
en: There is %1 new message. | There are %1 new messages.
el[0]: Υπάρχει %1 νέο μήνυμα.
el[1]: Υπάρχουν %1 νέα μηνύματα.

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show Task tooltip for %1
el: Εμφάνιση υποδείξεων εργασιών για %1

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show windows side by side for %1
el: Εμφάνιση παραθύρων δίπλα-δίπλα για %1

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Open textual list of windows for %1
el: Άνοιγμα κειμενικής λίστας παραθύρων για %1

en: Activate %1
el: Ενεργοποίηση %1

[ctx: button to unmute app]
en: Unmute %1
el: Αποσίγαση %1

[ctx: button to mute app]
en: Mute %1
el: Σίγαση %1

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
el: Ρύθμιση έντασης για %1

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: On %1
el: Σε %1

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: Pinned to all desktops
el: Καρφίτσωμα σε όλες τις επιφάνειες εργασίας

[ctx: Which virtual desktop a window is currently on]
en: Available on all activities
el: Διαθέσιμο σε όλες τις δραστηριότητες

[ctx: Activities a window is currently on (apart from the current one)]
en: Also available on %1
el: Επίσης διαθέσιμο σε %1

[ctx: Which activities a window is currently on]
en: Available on %1
el: Διαθέσιμο σε %1

[ctx: Show all user Places]
en: %1 more Place | %1 more Places
el[0]: %1 επιπλέον τοποθεσία
el[1]: %1 επιπλέον τοποθεσίες

en: Recent Downloads
el: Πρόσφατες λήψεις

en: Recent Connections
el: Πρόσφατες συνδέσεις

en: Recent Places
el: Πρόσφατες τοποθεσίες

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Downloads
el: Αγνόηση πρόσφατων λήψεων

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Connections
el: Αγνόηση πρόσφατων συνδέσεων

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Places
el: Αγνόηση πρόσφατων τοποθεσιών

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Files
el: Αγνόηση πρόσφατων αρχείων
