processcore - en to ro translation catalogue (58 entries)

[ctx: @title]
en: Icon
ro: Pictogramă

[ctx: @title]
en: Name
ro: Denumire

en: The unique Process ID that identifies this process.
ro: ID-ul unic care identifică acest proces.

en: Parent PID
ro: PID părinte

en: Login
ro: Utilizator

en: The user who owns this process.
ro: Utilizatorul căruia îi aparține procesul.

en: Username
ro: Nume utilizator

en: The controlling terminal on which this process is running.
ro: Terminalul de control pe care rulează acest proces.

en: Start Time
ro: Timp de început

en: CPU
ro: Procesor

en: The priority with which this process is being run. For the normal scheduler, this ranges from 19 (very nice, least priority) to -19 (top priority).
ro: Prioritatea cu care este rulat procesul. Pentru planificatorul normal, intervale de la 19 (cea mai mică prioritate) la -19 (cea mai mare prioritate).

en: Scheduler
ro: Planificator

en: This is the amount of virtual memory space that the process is using, included shared libraries, graphics memory, files on disk, and so on. This number is almost meaningless.
ro: Aceasta este cantitatea de spațiu din memoria virtuală utilizată de proces, inclusiv bibliotecile partajate, memoria grafică, fișierele de pe disc ș.a.m.d. Această valoare e aproape fără sens.

en: Private
ro: Privată

en: Shared Memory Usage
ro: Utilizare memorie partajată

en: Shared
ro: Partajată

en: Memory Usage
ro: Utilizare memorie

en: Memory
ro: Memorie

en: Name
ro: Denumire

en: The process name.
ro: Denumirea procesului.

en: Command
ro: Comandă

en: The command with which this process was launched.
ro: Comanda cu care a fost lansat acest proces.

en: Status
ro: Stare

en: Read
ro: Citire

en: Write
ro: Scriere

en: Threads
ro: Fire

[ctx: @title]
en: Download Speed
ro: Viteza de descărcare

[ctx: @title]
en: Download
ro: Descărcare

[ctx: @title]
en: Upload Speed
ro: Viteza de încărcare

[ctx: @title]
en: Upload
ro: Încărcare

en: GPU Usage
ro: Utilizare GPU

en: GPU Memory
ro: Memorie GPU

[ctx: Process Niceness]
en: Normal
ro: Normală

[ctx: Process Niceness]
en: Very low priority
ro: Prioritate foarte joasă

[ctx: Process Niceness]
en: Low priority
ro: Prioritate joasă

[ctx: Process Niceness]
en: Very high priority
ro: Prioritate foarte înaltă

[ctx: Process Niceness]
en: High priority
ro: Prioritate înaltă

[ctx: Priority Class]
en: None
ro: Niciuna

[ctx: Priority Class]
en: Real Time
ro: Timp real

[ctx: Priority Class]
en: Best Effort
ro: Cel mai bun efort

[ctx: Priority Class]
en: Idle
ro: Inactiv

[ctx: Priority Class]
en: Unknown
ro: Necunoscută

[ctx: process status]
en: running
ro: rulând

[ctx: process status]
en: sleeping
ro: dormind

[ctx: process status]
en: disk sleep
ro: dormire disc

[ctx: process status]
en: zombie
ro: zombi

[ctx: process status]
en: stopped
ro: oprit

[ctx: process status]
en: paging
ro: paginare

[ctx: process status]
en: finished
ro: finalizat

[ctx: process status]
en: unknown
ro: necunoscut

[ctx: Scheduler]
en: Interactive
ro: Interactiv

[ctx: Scheduler]
en: Batch
ro: În serie

[ctx: Scheduler]
en: Idle
ro: Inactiv

en: Success
ro: Succes

en: Insufficient permissions.
ro: Permisiuni insuficiente.

en: The user cancelled.
ro: Utilizatorul a abandonat.

en: An unspecified error occurred.
ro: A intervenit o eroare nespecificată.

en: An unknown error occurred.
ro: A intervenit o eroare necunoscută.
