processcore - en to pa translation catalogue (81 entries)

[ctx: @title]
en: Desktop ID
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ID

[ctx: @title]
en: Icon
pa: ਆਈਕਾਨ

[ctx: @title]
en: Name
pa: ਨਾਂ

en: The unique Process ID that identifies this process.
pa: ਵਿਲੱਖਣ ਪਰੋਸੈਸ ID, ਜੋ ਕਿ ਇਹ ਪਰੋਸੈਸ ਨੂੰ ਪਛਾਣਦਾ ਹੈ।

en: Login
pa: ਲਾਗਇਨ

en: The user who owns this process.
pa: ਇਹ ਪਰੋਸੈਸ ਰੱਖਣ ਵਾਲਾ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਹੈ।

en: Username
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ-ਨਾਂ

en: Can Login
pa: ਲਾਗਇਨ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: The controlling terminal on which this process is running.
pa: ਕੰਟਰੋਲਿੰਗ ਟਰਮੀਨਲ, ਜੋ ਕਿ ਇਹ ਪਰੋਸੈਸ ਚਲਾਉਦਾ ਹੈ।

en: User Time
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਸਮਾਂ

en: System Time
pa: ਸਿਸਟਮ ਦਾ ਸਮਾਂ

en: Total Time
pa: ਕੁੱਲ ਸਮਾਂ

en: Time
pa: ਸਮਾਂ

en: Start Time
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਸਮਾਂ

en: User CPU Usage
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ CPU ਵਰਤੋਂ

en: User CPU
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ CPU

en: System CPU Usage
pa: ਸਿਸਟਮ CPU ਵਰਤੋਂ

en: System CPU
pa: ਸਿਸਟਮ CPU

en: Total CPU Usage
pa: ਕੁੱਲ CPU ਵਰਤੋਂ

en: The current total CPU usage of the process.
pa: ਪਰੋਸੈਸ ਦੀ ਮੌਜੂਦਾ ਕੁੱਲ CPU ਵਰਤੋਂ।

en: Group User CPU Usage
pa: ਗਰੁੱਪ ਵਰਤੋਂਕਾਰ CPU ਵਰਤੋਂ

en: Group System CPU Usage
pa: ਗਰੁੱਪ ਸਿਸਟਮ CPU ਵਰਤੋਂ

en: Group Total CPU Usage
pa: ਗਰੁੱਪ ਕੁੱਲ CPU ਵਰਤੋਂ

en: Group CPU
pa: ਗਰੁੱਪ CPU

en: Scheduler
pa: ਸੈਡਿਊਲਰ

en: VM Size
pa: VM ਆਕਾਰ

en: This is the amount of virtual memory space that the process is using, included shared libraries, graphics memory, files on disk, and so on. This number is almost meaningless.
pa: ਇਹ ਵੁਰਚੁਅਲ ਮੈਮੋਰੀ ਥਾਂ ਦੀ ਮਾਤਰਾ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਪਰੋਸੈਸ ਵਲੋਂ ਵਰਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਸ਼ੇਅਰ ਲਾਇਬਰੇਰੀਆਂ, ਗਰਾਫਿਕਸ ਮੈਮੋਰੀ, ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ ਫਾਈਲਾਂ ਅਤੇ ਹੋਰ ਕੁਝ। ਇਸ ਗਿਣਤੀ ਬਹੁਤਾ ਕਰਕੇ ਬੇਮਤਲਬ ਹੈ।

en: Private Memory Usage
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਮੈਮੋਰੀ ਦੀ ਵਰਤੋਂ

en: Private
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ

en: Shared Memory Usage
pa: ਸਾਂਝੀ ਮੈਮੋਰੀ ਦੀ ਵਰਤੋਂ

en: Shared
pa: ਸਾਂਝੀ ਕੀਤੀ

en: This is approximately the amount of real physical memory that this process's shared libraries are using. This memory is shared among all processes that use this library.
pa: ਇਹ ਅਸਲ ਫਿਜ਼ੀਕਲ ਮੈਮੋਰੀ ਥਾਂ ਦੀ ਲਗਭਗ ਮਾਤਰਾ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਇਸ ਪਰੋਸੈਸ ਦੀਆਂ ਸਾਂਝੀਆਂ ਲਾਇਬਰੇਰੀਆਂ ਵਲੋਂ ਵਰਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ।ਇਹ ਮੈਮੋਰੀ ਇਸ ਲਾਇਬਰੇਰੀ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਵਾਲੇ ਸਭ ਪਰੋਸੈਸਾਂ ਲਈ ਸਾਂਝੀ ਹੈ।

en: Memory Usage
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਦੀ ਵਰਤੋਂ

en: Memory
pa: ਮੈਮੋਰੀ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: The process name.
pa: ਪਰੋਸੈਸ ਨਾਂ ਹੈ।

en: Command
pa: ਕਮਾਂਡ

en: The command with which this process was launched.
pa: ਕਮਾਂਡ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਇਹ ਪਰੋਸੈਸ ਚਲਾਇਆ ਗਿਆ ਸੀ।

en: Status
pa: ਸਥਿਤੀ

en: IO Characters Read
pa: IO ਅੱਖਰ ਪੜ੍ਹਨ

en: IO Characters Written
pa: IO ਅੱਖਰ ਲਿਖਣ

en: Disk Read Rate
pa: ਡਿਸਕ ਪੜ੍ਹਨ ਦੀ ਦਰ

en: Read
pa: ਪੜ੍ਹਨ

en: Disk Write Rate
pa: ਡਿਸਕ ਲਿਖਣ ਦੀ ਦਰ

en: Write
pa: ਲਿਖਣ

en: Threads
pa: ਥਰਿੱਡ

[ctx: @title]
en: Download Speed
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਸਪੀਡ

[ctx: @title]
en: Download
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ

[ctx: @title]
en: Upload Speed
pa: ਅੱਪਲੋਡ ਸਪੀਡ

[ctx: @title]
en: Upload
pa: ਅੱਪਲੋਡ

en: GPU Usage
pa: GPU ਵਰਤੋਂ

en: GPU Memory
pa: GPU ਮੈਮੋਰੀ

[ctx: Process Niceness]
en: Normal
pa: ਨਾਰਮਲ

[ctx: Process Niceness]
en: Very low priority
pa: ਬਹੁਤ ਘੱਟ ਤਰਜੀਹ

[ctx: Process Niceness]
en: Low priority
pa: ਘੱਟ ਤਰਜੀਹ

[ctx: Process Niceness]
en: Very high priority
pa: ਬਹੁਤ ਵੱਧ ਤਰਜੀਹ

[ctx: Process Niceness]
en: High priority
pa: ਵੱਧ ਤਰਜੀਹ

[ctx: Priority Class]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

[ctx: Priority Class]
en: Real Time
pa: ਰੀਅਲ ਟਾਈਮ

[ctx: Priority Class]
en: Best Effort
pa: ਵਧੀਆ ਜਤਨ

[ctx: Priority Class]
en: Idle
pa: ਵੇਹਲਾ

[ctx: Priority Class]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

[ctx: process status]
en: running
pa: ਚੱਲ ਰਿਹਾ

[ctx: process status]
en: sleeping
pa: ਸਪੀਲ

[ctx: process status]
en: disk sleep
pa: ਡਿਸਕ ਸਲੀਪ

[ctx: process status]
en: zombie
pa: ਜੋਮਬੀ

[ctx: process status]
en: stopped
pa: ਰੁਕਿਆ

[ctx: process status]
en: paging
pa: ਪੇਜ਼ਿੰਗ

[ctx: process status]
en: finished
pa: ਮੁਕੰਮਲ

[ctx: process status]
en: unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

[ctx: Scheduler]
en: Round Robin
pa: ਰਾਊਂਡ ਰਾਬਿਨ

[ctx: Scheduler]
en: Interactive
pa: ਇੰਟਰਐਕਟਿਵ

[ctx: Scheduler]
en: Batch
pa: ਬੈਂਚ

[ctx: Scheduler]
en: Idle
pa: ਵੇਹਲਾ

en: Success
pa: ਕਾਮਯਾਬ

en: Insufficient permissions.
pa: ਨਾ-ਲੋੜੀਦੀਆਂ ਇਜਾਜ਼ਤਾਂ।

en: No matching process was found.
pa: ਕੋਈ ਮਿਲਦਾ ਪਰੋਸੈਸ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ ਸੀ।

en: Not supported on the current system.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸਿਸਟਮ ਉੱਤੇ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The user cancelled.
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਵਲੋਂ ਰੱਦ ਕੀਤਾ।

en: An unspecified error occurred.
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: An unknown error occurred.
pa: ਅਣਪਛਾਤੀ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।
