processcore - en to cs translation catalogue (59 entries)

[ctx: @title]
en: Desktop ID
cs: ID pracovní plochy

[ctx: @title]
en: Icon
cs: Ikona

[ctx: @title]
en: Name
cs: Název

en: The unique Process ID that identifies this process.
cs: Unikátní ID procesu, které identifikuje tento proces.

en: Parent PID
cs: Rodičovské PID

en: Login
cs: Přihlášení

en: The user who owns this process.
cs: Uživatel, který tento proces vlastní.

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Can Login
cs: Může se přihlásit

en: System Time
cs: Systémový čas

en: Total Time
cs: Celkový čas

en: Time
cs: Čas

en: Start Time
cs: Čas zahájení

en: The current total CPU usage of the process.
cs: Momentální využití CPU procesem.

en: Scheduler
cs: Plánovač

en: Private
cs: Soukromý

en: Shared
cs: Sdílené

en: Memory Usage
cs: Spotřeba paměti

en: Memory
cs: Paměť

en: Name
cs: Název

en: The process name.
cs: Název procesu.

en: Command
cs: Příkaz

en: The command with which this process was launched.
cs: Příkaz, kterým byl proces spuštěn.

en: Status
cs: Stav

en: Read
cs: Čtení

en: Write
cs: Zápis

en: Threads
cs: Vlákna

[ctx: @title]
en: Download Speed
cs: Rychlost stahování

[ctx: @title]
en: Download
cs: Stahování

[ctx: @title]
en: Upload Speed
cs: Rychlost odesílání

[ctx: @title]
en: Upload
cs: Odesílání

en: GPU Usage
cs: Využití GPU

en: GPU Memory
cs: Paměť GPU

[ctx: Process Niceness]
en: Normal
cs: Normální

[ctx: Process Niceness]
en: Very low priority
cs: Velmi nízká priorita

[ctx: Process Niceness]
en: Low priority
cs: Nízká priorita

[ctx: Process Niceness]
en: Very high priority
cs: Velmi vysoká priorita

[ctx: Process Niceness]
en: High priority
cs: Vysoká priorita

[ctx: Priority Class]
en: None
cs: Nic

[ctx: Priority Class]
en: Real Time
cs: Reálný čas

[ctx: Priority Class]
en: Best Effort
cs: Nejlepší úsilí

[ctx: Priority Class]
en: Idle
cs: Nečinný

[ctx: Priority Class]
en: Unknown
cs: Neznámé

[ctx: process status]
en: running
cs: běžící

[ctx: process status]
en: sleeping
cs: spící

[ctx: process status]
en: disk sleep
cs: spící disk

[ctx: process status]
en: stopped
cs: zastaveno

[ctx: process status]
en: paging
cs: stránkování

[ctx: process status]
en: finished
cs: dokončeno

[ctx: process status]
en: unknown
cs: neznámý

[ctx: Scheduler]
en: Round Robin
cs: Cyklická obsluha

[ctx: Scheduler]
en: Interactive
cs: Interaktivní

[ctx: Scheduler]
en: Batch
cs: Dávkový

[ctx: Scheduler]
en: Idle
cs: Nečinný

en: Success
cs: Úspěch

en: Insufficient permissions.
cs: Nedostatečná oprávnění.

en: No matching process was found.
cs: Nebyly nalezeny odpovídající procesy.

en: An unspecified error occurred.
cs: Nastala blíže neurčená chyba.

en: An unknown error occurred.
cs: Došlo k neznámé chybě.
