kcmkwindecoration - en to da translation catalogue (31 entries)

en: More actions for this window
da: Flere handlinger for dette vindue

en: Application menu
da: Programmenu

en: On all desktops
da: På alle skriveborde

en: Minimize
da: Minimér

en: Maximize
da: Maksimér

en: Close
da: Luk

en: Context help
da: Sammenhængsafhængig hjælp

en: Shade
da: Skyg

en: Keep below other windows
da: Hold under andre vinduer

en: Keep above other windows
da: Hold over andre vinduer

en: Spacer
da: Afstandsstykke

en: This tool allows you to set the window decoration theme for the currently active session, without accidentally setting it to one that is either not available, or which is already set.
da: Dette værktøj tillader dig at sætte vinduedekorationstemaet for den nuværende aktive session, uden at sætte det til noget, som enten ikke er tilgængeligt eller allerede er sat ved en fejl.

en: The name of the window decoration theme you wish to set for KWin. Passing a full path will attempt to find a theme in that directory, and then apply that if one can be deduced.
da: Navnet på vinduedekorationstemaet, du ønsker at sætte for KWin. Hvis du indsætter en fuld sti, vil der blive prøvet at finde et tema i den mappe, og derefter anvende den, hvis et tema kan findes.

en: Show all the themes available on the system (and which is the current theme)
da: Vis alle temaerne tilgængelige temaer på systemet (og hvilken, der er det nuværende tema)

en: Resolved %1 to the KWin Aurorae theme "%2", and will attempt to set that as your current theme.
da: Løste %1 til KWin Aurorae tema, "%2", og vil prøve at sætte den som dit nuværende tema.

en: You attempted to pass a file path, but this could not be resolved to a theme, and we will have to abort, due to having no theme to set
da: Du prøvede at indsætte en filsti, men det kunne ikke blive løst til et tema, og vi bliver nødt til at afbryde, grundet ingen tema kan anvendes.

en: The requested theme "%1" is already set as the window decoration theme.
da: Det anmodede tema, "%1", er allerede sat som vinduedekorationstemaet.

en: Successfully applied the cursor theme %1 to your current Plasma session
da: Anvendte markørtemaet, %1, til din nuværende Plasma-session

en: Failed to save your theme settings - the reason is unknown, but this is an unrecoverable error. You may find that simply trying again will work.
da: Kunne ikke gemme dine temaindstillinger - grunden er ukendt, men dette er ikke en genanvendelig fejl. Det kan være, at det virker, hvis du prøver igen.

en: Could not find theme "%1". The theme should be one of the following options: %2
da: Kunne ikke finde tema "%1". Temaet burde være en af følgende muligheder: %2

en: You have the following KWin window decoration themes on your system:
da: Du har følgende KWin vinduedekorationstemaer på dit system:

en: Titlebar
da: Titellinje

en: Drop button here to remove it
da: Slip knappen her for at fjerne den

en: Drag buttons between here and the titlebar
da: Træk knapper her og fra/til titellinjen

en: Titlebar Buttons
da: Titellinjeknapper

[ctx: checkbox label]
en: Close windows by double clicking the menu button
da: Luk vinduer ved at dobbeltklikke på menuknap

[ctx: popup tip]
en: Click and hold on the menu button to show the menu.
da: Klik og hold på menuknappen for at se menuen.

[ctx: checkbox label]
en: Show titlebar button tooltips
da: Vis værktøjstip for titellinjeknapper

[ctx: Selector label]
en: Window border size:
da: Vinduekantstørrelse:

[ctx: button text]
en: Configure Titlebar Buttons…
da: Indstil titellinjeknapper…

[ctx: @action:button as in, "Get New Window Decorations"]
en: Get New…
da: Få nye...
