kscreen - en to pt_BR translation catalogue (10 entries)

en: Presentation mode is enabled
pt_BR: O modo de apresentação está habilitado

en: Configure Display Settings…
pt_BR: Configurar opções de exibição...

en: Enable Presentation Mode
pt_BR: Habilitar modo de apresentação

en: User enabled presentation mode
pt_BR: Modo de apresentação habilitado pelo usuário

en: This will prevent your screen and computer from turning off automatically.
pt_BR: Isto irá prevenir que sua tela ou computador seja desligado automaticamente.

[ctx: Some Application and n others enforce presentation mode]
en: %2 and %1 other application are enforcing presentation mode. | %2 and %1 other applications are enforcing presentation mode.
pt_BR[0]: %2 e %1 outro aplicativo está forçando o modo apresentação.
pt_BR[1]: %2 e %1 outros aplicativos estão forçando o modo apresentação.

[ctx: Some Application enforce presentation mode]
en: %1 is enforcing presentation mode.
pt_BR: %1 está forçando o modo apresentação.

[ctx: Some Application enforce presentation mode: Reason provided by the app]
en: %1 is enforcing presentation mode: %2
pt_BR: %1 está forçando o modo apresentação: %2

en: Screen Layout
pt_BR: Layout de tela

en: You can only apply a different screen layout when there is more than one display device plugged in.
pt_BR: Você pode aplicar apenas um layout de tela diferente quando houver mais de uma tela conectada.
