kscreen - en to pt translation catalogue (10 entries)

en: Presentation mode is enabled
pt: O modo de apresentação está activo

en: Configure Display Settings…
pt: Configurar o Ecrã…

en: Enable Presentation Mode
pt: Activar o Modo de Apresentação

en: User enabled presentation mode
pt: O utilizador activou o modo de apresentação

en: This will prevent your screen and computer from turning off automatically.
pt: Isto irá impedir o seu ecrã e computador de se desligarem automaticamente.

[ctx: Some Application and n others enforce presentation mode]
en: %2 and %1 other application are enforcing presentation mode. | %2 and %1 other applications are enforcing presentation mode.
pt[0]: O %2 e %1 outra aplicação estão a forçar o modo de apresentação.
pt[1]: O %2 e outras %1 aplicações estão a forçar o modo de apresentação.

[ctx: Some Application enforce presentation mode]
en: %1 is enforcing presentation mode.
pt: O %1 está a forçar o modo de apresentação.

[ctx: Some Application enforce presentation mode: Reason provided by the app]
en: %1 is enforcing presentation mode: %2
pt: O %1 está a forçar o modo de apresentação: %2

en: Screen Layout
pt: Disposição do Ecrã

en: You can only apply a different screen layout when there is more than one display device plugged in.
pt: Só poderá aplicar uma disposição de ecrãs diferente quando estiver mais que um monitor ligado.
