kscreen - en to fr translation catalogue (10 entries)

en: Presentation mode is enabled
fr: Le mode « Présentation » est activé

en: Configure Display Settings…
fr: Configurer les paramètres d'affichage...

en: Enable Presentation Mode
fr: Activer le mode « Présentation »

en: User enabled presentation mode
fr: Mode « Présentation » activé par l'utilisateur

en: This will prevent your screen and computer from turning off automatically.
fr: Cela empêchera votre écran et votre ordinateur de s'éteindre automatiquement.

[ctx: Some Application and n others enforce presentation mode]
en: %2 and %1 other application are enforcing presentation mode. | %2 and %1 other applications are enforcing presentation mode.
fr[0]: %2 et %1 autre application utilisent actuellement le mode « Présentation ».
fr[1]: %2 et %1 autres applications utilisent actuellement le mode « Présentation ».

[ctx: Some Application enforce presentation mode]
en: %1 is enforcing presentation mode.
fr: %1 utilise le mode « Présentation ».

[ctx: Some Application enforce presentation mode: Reason provided by the app]
en: %1 is enforcing presentation mode: %2
fr: %1 utilise le mode « Présentation » : %2

en: Screen Layout
fr: Disposition d'écran

en: You can only apply a different screen layout when there is more than one display device plugged in.
fr: Plusieurs périphériques d'affichage doivent être branchés pour que vous puissiez appliquer une disposition d'écran différente.
