krecorder - en to uk translation catalogue (50 entries)

en: Default file format
uk: Типовий формат файлів

en: Default audio codec
uk: Типовий аудіокодек

en: Settings
uk: Параметри

en: Play a recording, or record a new one
uk: Відтворити запис або виконати запис

en: Record a new recording
uk: Записати нові дані

en: Recorder
uk: Записувач

en: Player
uk: Програвач

en: Recorded on %1
uk: Записано на %1

en: Pause
uk: Пауза

en: Play
uk: Відтворити

en: Stop
uk: Зупинити

en: Export to location
uk: Експортувати до місця

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Delete
uk: Вилучити

en: Recordings
uk: Записи

en: Edit
uk: Змінити

en: Record
uk: Записати

en: No recordings
uk: Немає записів

en: Select a location to save recording %1
uk: Виберіть місце для збереження запису %1

en: Saved recording to %1
uk: Запис збережено до %1

en: Delete %1
uk: Вилучити %1

en: Are you sure you want to delete the recording %1?<br/>It will be <b>permanently lost</b> forever!
uk: Ви справді хочете вилучити запис %1?<br/>Запис буде <b>назавжди втрачено</b>!

[ctx: @action:button]
en: Delete
uk: Вилучити

[ctx: @action:button]
en: Cancel
uk: Скасувати

en: Rename %1
uk: Перейменувати %1

en: Name:
uk: Назва:

en: Location:
uk: Місце:

en: Record Audio
uk: Записати звук

en: Continue
uk: Продовжити

en: Save Recording
uk: Збереження запису

en: Save recording
uk: Збереження запису

en: Save
uk: Зберегти

en: Discard
uk: Відкинути

en: Name (optional)
uk: Назва (необов’язково):

en: Storage Folder:
uk: Тека зберігання даних:

en: General
uk: Загальне

en: About
uk: Про програму

en: Audio Input
uk: Звуковий вхід

en: Advanced
uk: Додатково

en: Audio Codec
uk: Аудіокодек

en: Container Format
uk: Формат контейнера

en: Audio Quality
uk: Якість звуку

en: Lowest
uk: Найнижча

en: Low
uk: Низька

en: Medium
uk: Середня

en: High
uk: Висока

en: Highest
uk: Найвища

en: Higher audio quality also increases file size.
uk: Підвищення якості звуку також збільшує розмір файла.

en: Some combinations of codecs and container formats may not be compatible.
uk: Деякі контейнери сумісні не з усіма кодеками.

en: © 2020-2024 KDE Community
uk: © Спільнота KDE, 2020–2024
