krecorder - en to ru translation catalogue (50 entries)

en: Default file format
ru: Формат файла по умолчанию

en: Default audio codec
ru: Модуль кодирования звука по умолчанию

en: Settings
ru: Параметры

en: Play a recording, or record a new one
ru: Прослушайте запись или создайте новую

en: Record a new recording
ru: Создайте новую запись

en: Recorder
ru: Диктофон

en: Player
ru: Воспроизведение

en: Recorded on %1
ru: Запись от %1

en: Pause
ru: Приостановить

en: Play
ru: Воспроизвести

en: Stop
ru: Остановить

en: Export to location
ru: Экспортировать в папку

en: Rename
ru: Переименовать

en: Delete
ru: Удалить

en: Recordings
ru: Записи

en: Edit
ru: Изменить

en: Record
ru: Записать

en: No recordings
ru: Нет ни одной записи

en: Select a location to save recording %1
ru: Выбор папки для сохранения записи %1

en: Saved recording to %1
ru: Запись сохранена в %1

en: Delete %1
ru: Удалить %1

en: Are you sure you want to delete the recording %1?<br/>It will be <b>permanently lost</b> forever!
ru: Удалить запись %1?<br/>Она будет удалена<b>без возможности восстановления</b>.

[ctx: @action:button]
en: Delete
ru: Удалить

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ru: Отмена

en: Rename %1
ru: Переименование %1

en: Name:
ru: Название:

en: Location:
ru: Расположение:

en: Record Audio
ru: Запись звука

en: Continue
ru: Продолжить

en: Save Recording
ru: Сохранить запись

en: Save recording
ru: Сохранить запись

en: Save
ru: Сохранить

en: Discard
ru: Отклонить

en: Name (optional)
ru: Название (необязательно)

en: Storage Folder:
ru: Папка для хранения:

en: General
ru: Общие

en: About
ru: О программе

en: Audio Input
ru: Звуковой вход

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Audio Codec
ru: Аудиокодек

en: Container Format
ru: Формат контейнера

en: Audio Quality
ru: Качество звука:

en: Lowest
ru: Худшее

en: Low
ru: Низкое

en: Medium
ru: Среднее

en: High
ru: Высокое

en: Highest
ru: Лучшее

en: Higher audio quality also increases file size.
ru: Более высокое качество звука также увеличивает и размер файла.

en: Some combinations of codecs and container formats may not be compatible.
ru: Некоторые комбинации кодеков и форматов контейнеров могут быть несовместимы.

en: © 2020-2024 KDE Community
ru: © Сообщество KDE, 2020-2024
