krecorder - en to nl translation catalogue (49 entries)

en: Default file format
nl: Standaard bestandsformaat

en: Default audio codec
nl: Standaard audio-codec

en: Settings
nl: Instellingen

en: Play a recording, or record a new one
nl: Een opname afspelen of een nieuwe opnemen

en: Record a new recording
nl: Een nieuwe opname opnemen

en: Player
nl: Speler

en: Recorded on %1
nl: Opgenomen op %1

en: Pause
nl: Pauzeren

en: Play
nl: Afspelen

en: Stop
nl: Stoppen

en: Export to location
nl: Naar locatie exporteren

en: Rename
nl: Hernoemen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Recordings
nl: Opnamen

en: Edit
nl: Bewerken

en: Record
nl: Opname

en: No recordings
nl: Geen opnamen

en: Select a location to save recording %1
nl: Een locatie selecteren om opname %1 op te slaan

en: Saved recording to %1
nl: Opname opgeslagen naar %1

en: Delete %1
nl: %1 verwijderen

en: Are you sure you want to delete the recording %1?<br/>It will be <b>permanently lost</b> forever!
nl: Wilt u de opname %1 verwijderen?<br/>Het zal permanent <b>voor altijd</b> verloren zijn!

[ctx: @action:button]
en: Delete
nl: Verwijderen

[ctx: @action:button]
en: Cancel
nl: Annuleren

en: Rename %1
nl: %1 hernoemen

en: Name:
nl: Naam:

en: Location:
nl: Locatie:

en: Record Audio
nl: Geluid opnemen

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Save Recording
nl: Opname opslaan

en: Save recording
nl: Opname opslaan

en: Save
nl: Opslaan

en: Discard
nl: Verwerpen

en: Name (optional)
nl: Naam (optioneel)

en: Storage Folder:
nl: Opslagmap:

en: General
nl: Algemeen

en: About
nl: Info over

en: Audio Input
nl: Audio-invoer

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Audio Codec
nl: Audio-codec

en: Container Format
nl: Containerformaat

en: Audio Quality
nl: Geluidskwaliteit

en: Lowest
nl: Laagste

en: Low
nl: Laag

en: Medium
nl: Middel

en: High
nl: Hoog

en: Highest
nl: Hoogste

en: Higher audio quality also increases file size.
nl: Hogere geluidskwaliteit verhoogt de bestandsgrootte

en: Some combinations of codecs and container formats may not be compatible.
nl: Sommige combinaties van codecs en containerformaten kunnen niet compatibel zijn.

en: © 2020-2024 KDE Community
nl: © 2020-2024 KDE-gemeenschap
