krecorder - en to it translation catalogue (50 entries)

en: Default file format
it: Formato di file predefinito

en: Default audio codec
it: Codec audio predefinito

en: Settings
it: Impostazioni

en: Play a recording, or record a new one
it: Riproduci una registrazione, o registrane una nuova

en: Record a new recording
it: Registra un'altra registrazione

en: Recorder
it: Registratore

en: Player
it: Lettore

en: Recorded on %1
it: Registrata su %1

en: Pause
it: Pausa

en: Play
it: Riproduci

en: Stop
it: Ferma

en: Export to location
it: Esporta alla posizione

en: Rename
it: Rinomina

en: Delete
it: Elimina

en: Recordings
it: Registrazioni

en: Edit
it: Modifica

en: Record
it: Registra

en: No recordings
it: Nessuna registrazione

en: Select a location to save recording %1
it: Seleziona una posizione per salvare la registrazione %1

en: Saved recording to %1
it: Registrazione salvata in %1

en: Delete %1
it: Elimina %1

en: Are you sure you want to delete the recording %1?<br/>It will be <b>permanently lost</b> forever!
it: Sei sicuro di voler eliminare la registrazione %1?<br/>Verrà <b>persa per sempre</b>.

[ctx: @action:button]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: @action:button]
en: Cancel
it: Annulla

en: Rename %1
it: Rinomina %1

en: Name:
it: Nome:

en: Location:
it: Posizione:

en: Record Audio
it: Registra audio

en: Continue
it: Continua

en: Save Recording
it: Salva registrazione

en: Save recording
it: Salva registrazione

en: Save
it: Salva

en: Discard
it: Scarta

en: Name (optional)
it: Nome (facoltativo)

en: Storage Folder:
it: Cartella di memorizzazione:

en: General
it: Generale

en: About
it: Informazioni su

en: Audio Input
it: Ingresso audio

en: Advanced
it: Avanzate

en: Audio Codec
it: Codec audio

en: Container Format
it: Formato contenitore

en: Audio Quality
it: Qualità audio

en: Lowest
it: Minima

en: Low
it: Bassa

en: Medium
it: Media

en: High
it: Alta

en: Highest
it: Massima

en: Higher audio quality also increases file size.
it: Una qualità alta aumenta anche la dimensione del file.

en: Some combinations of codecs and container formats may not be compatible.
it: Alcune combinazioni fra codec e formati contenitori potrebbero non essere compatibili.

en: © 2020-2024 KDE Community
it: © 2020-2024 della Comunità KDE
