krecorder - en to hu translation catalogue (50 entries)

en: Default file format
hu: Alapértelmezett fájlformátum

en: Default audio codec
hu: Alapértelmezett hangkodek

en: Settings
hu: Beállítások

en: Play a recording, or record a new one
hu: Felvétel lejátszása vagy új felvétel rögzítése

en: Record a new recording
hu: Új felvétel rögzítése

en: Recorder
hu: Rögzítő

en: Player
hu: Lejátszás

en: Recorded on %1
hu: Felvéve: %1

en: Pause
hu: Szünet

en: Play
hu: Lejátszás

en: Stop
hu: Leállítás

en: Export to location
hu: Exportálás helyre

en: Rename
hu: Átnevezés

en: Delete
hu: Törlés

en: Recordings
hu: Felvételek

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Record
hu: Felvétel

en: No recordings
hu: Nincsenek felvételek

en: Select a location to save recording %1
hu: Válassza ki a(z) %1 felvétel mentési helyét

en: Saved recording to %1
hu: A felvétel mentve ide: %1

en: Delete %1
hu: A(z) %1 törlése

en: Are you sure you want to delete the recording %1?<br/>It will be <b>permanently lost</b> forever!
hu: Biztos, hogy törli a felvételt: %1?<br/><b>Végleg elvész</b>.

[ctx: @action:button]
en: Delete
hu: Törlés

[ctx: @action:button]
en: Cancel
hu: Mégse

en: Rename %1
hu: A(z) %1 átnevezése

en: Name:
hu: Név:

en: Location:
hu: Hely:

en: Record Audio
hu: Hangrögzítés

en: Continue
hu: Folytatás

en: Save Recording
hu: Felvétel mentése

en: Save recording
hu: Felvétel mentése

en: Save
hu: Mentés

en: Discard
hu: Elvetés

en: Name (optional)
hu: Név (nem kötelező)

en: Storage Folder:
hu: Tárolómappa:

en: General
hu: Általános

en: About
hu: Névjegy

en: Audio Input
hu: Hangbemenet

en: Advanced
hu: Speciális

en: Audio Codec
hu: Hangkodek

en: Container Format
hu: Tárolóformátum

en: Audio Quality
hu: Hangminőség

en: Lowest
hu: Legalacsonyabb

en: Low
hu: Alacsony

en: Medium
hu: Közepes

en: High
hu: Magas

en: Highest
hu: Legmagasabb

en: Higher audio quality also increases file size.
hu: A magasabb hangminőség növeli a fájl méretét is.

en: Some combinations of codecs and container formats may not be compatible.
hu: Előfordulhat, hogy a kodekek és a tárolóformátumok egyes kombinációi nem kompatibilisek.

en: © 2020-2024 KDE Community
hu: © A KDE közösség, 2020-2024.
