krecorder - en to fr translation catalogue (49 entries)

en: Default file format
fr: Format de fichier par défaut

en: Default audio codec
fr: Codec audio par défaut

en: Settings
fr: Configuration

en: Play a recording, or record a new one
fr: Lire un enregistrement ou en enregistrer un nouveau

en: Record a new recording
fr: Effectuer un nouvel enregistrement

en: Recorder
fr: Enregistreur

en: Player
fr: Lecteur

en: Recorded on %1
fr: Enregistré sur %1

en: Play
fr: Lire

en: Stop
fr: Arrêter

en: Export to location
fr: Exporter vers l'emplacement

en: Rename
fr: Renommer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Recordings
fr: Enregistrements

en: Edit
fr: Modifier

en: Record
fr: Enregistrer

en: No recordings
fr: Aucun enregistrement

en: Select a location to save recording %1
fr: Sélectionner un emplacement pour enregistrer l'enregistrement %1

en: Saved recording to %1
fr: Enregistrement enregistré sur %1

en: Delete %1
fr: Supprimer %1

en: Are you sure you want to delete the recording %1?<br/>It will be <b>permanently lost</b> forever!
fr: Voulez-vous vraiment supprimer l'enregistrement %1 ? <br/>Il sera <b>définitivement effacé</b> !

[ctx: @action:button]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: @action:button]
en: Cancel
fr: Annuler

en: Rename %1
fr: Renommer %1

en: Name:
fr: Nom :

en: Location:
fr: Emplacement :

en: Record Audio
fr: Enregistrer le son

en: Continue
fr: Continuer

en: Save Recording
fr: Sauvegarder l'enregistrement

en: Save recording
fr: Enregistrer l'enregistrement

en: Save
fr: Enregistrer

en: Discard
fr: Abandonner

en: Name (optional)
fr: Nom (en option)

en: Storage Folder:
fr: Dossier d'enregistrement :

en: General
fr: Général

en: About
fr: À propos

en: Audio Input
fr: Entrée audio

en: Advanced
fr: Avancé

en: Audio Codec
fr: Codec audio

en: Container Format
fr: Format du conteneur

en: Audio Quality
fr: Qualité audio

en: Lowest
fr: Le plus bas

en: Low
fr: Bas

en: Medium
fr: Moyen

en: High
fr: Haut

en: Highest
fr: Le plus haut

en: Higher audio quality also increases file size.
fr: Une qualité audio supérieure augmente aussi la taille du fichier.

en: Some combinations of codecs and container formats may not be compatible.
fr: Certaines combinaisons de codecs et de formats de conteneur peuvent ne pas être compatibles.

en: © 2020-2024 KDE Community
fr: © 2020 - 2024 La communauté de KDE
