krecorder - en to eo translation catalogue (49 entries)

en: Default file format
eo: Defaŭlta dosierformato

en: Default audio codec
eo: Defaŭlta sonkodeko

en: Settings
eo: Agordoj

en: Play a recording, or record a new one
eo: Ludi registraĵon aŭ registri novan

en: Record a new recording
eo: Surbendigi novan registraĵon

en: Recorder
eo: Registrilo

en: Player
eo: Ludanto

en: Recorded on %1
eo: Registrita sur %1

en: Pause
eo: Paŭzi

en: Play
eo: Ludi

en: Stop
eo: Halti

en: Export to location
eo: Eksporti al loko

en: Rename
eo: Alinomi

en: Delete
eo: Forigi

en: Recordings
eo: Registraĵoj

en: Edit
eo: Redakti

en: Record
eo: Registri

en: No recordings
eo: Neniuj registraĵoj

en: Select a location to save recording %1
eo: Elektu lokon por konservi registraĵon %1

en: Saved recording to %1
eo: Konservis registraĵon al %1

en: Delete %1
eo: Forigi %1

en: Are you sure you want to delete the recording %1?<br/>It will be <b>permanently lost</b> forever!
eo: Ĉu vi certas, ke vi volas forigi la registraĵon %1?<br/>Ĝi estos <b>konstante perdita</b> eterne!

[ctx: @action:button]
en: Delete
eo: Forigi

[ctx: @action:button]
en: Cancel
eo: Nuligi

en: Rename %1
eo: Alinomi %1

en: Name:
eo: Nomo:

en: Location:
eo: Loko:

en: Record Audio
eo: Registra Aŭdaĵon

en: Continue
eo: Daŭrigi

en: Save Recording
eo: Konservi Registraĵon

en: Save recording
eo: Konservi registraĵon

en: Save
eo: Konservi

en: Discard
eo: Forĵeti

en: Name (optional)
eo: Nomo (laŭvola)

en: Storage Folder:
eo: Konserveja Dosierujo:

en: General
eo: Ĝenerala

en: About
eo: Pri

en: Audio Input
eo: Aŭd-Enigo

en: Advanced
eo: Altnivela

en: Audio Codec
eo: Sonkodeko

en: Container Format
eo: Entenila Formato

en: Audio Quality
eo: Sonkvalito

en: Lowest
eo: Plej Malalta

en: Low
eo: Malalta

en: Medium
eo: Ujo

en: High
eo: Alta

en: Highest
eo: Plej Alta

en: Higher audio quality also increases file size.
eo: Pli alta sonkvalito ankaŭ pliigas dosiergrandecon.

en: Some combinations of codecs and container formats may not be compatible.
eo: Iuj kombinoj de kodekoj kaj enteniloj povus esti malkongruaj.
