plasma_engine_weather - en to de translation catalogue (807 entries)

[ctx: weather condition]
en: clear
de: Klar

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
de: Abschnittweise klar

[ctx: weather condition]
en: clear sky
de: Klarer Himmel

[ctx: weather condition]
en: cloudy
de: Bewölkt

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
de: Bewölkt mit Hagel

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
de: Bewölkt mit starkem Schneefall

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
de: Bewölkt mit leichtem Schneefall

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
de: Bewölkt mit Graupelschauer

[ctx: weather condition]
en: drizzle
de: Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: fog
de: Nebel

[ctx: weather condition]
en: foggy
de: Neblig

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
de: Graue Wolken

[ctx: weather condition]
en: hail
de: Hagel

[ctx: weather condition]
en: hail shower
de: Hagelschauer

[ctx: weather condition]
en: hail showers
de: Hagelschauer

[ctx: weather condition]
en: hazy
de: Diesig

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
de: Starker Regen

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
de: Starke Regenschauer

[ctx: weather condition]
en: heavy rain showers
de: Starke Regenschauer

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
de: Starke Schauer

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
de: Starke Schauer

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
de: Starker Schneefall

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
de: Starke Schneeschauer

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
de: Starke Schneeschauer

[ctx: weather condition]
en: light cloud
de: Leicht bewölkt

[ctx: weather condition]
en: light rain
de: Leichter Regen

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
de: Leichte Regenschauer

[ctx: weather condition]
en: light rain showers
de: Leichte Regenschauer

[ctx: weather condition]
en: light shower
de: Leichte Schauer

[ctx: weather condition]
en: light showers
de: Leichte Schauer

[ctx: weather condition]
en: light snow
de: Leichter Schneefall

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
de: Leichte Schneeschauer

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
de: Leichte Schneeschauer

[ctx: weather condition]
en: mist
de: Dunst

[ctx: weather condition]
en: misty
de: Dunstig

[ctx: weather condition]
en: N/A
de: N/V

[ctx: weather condition]
en: na
de: n/v

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
de: Teilweise bewölkt

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
de: Sandsturm

[ctx: weather condition]
en: sleet
de: Graupel

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
de: Graupelschauer

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
de: Graupelschauer

[ctx: weather condition]
en: sunny
de: Sonnig

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
de: Sonnige Abschnitte

[ctx: weather condition]
en: thick cloud
de: Stark bewölkt

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
de: Gewitter

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
de: Gewitterschauer

[ctx: weather condition]
en: thundery showers
de: Gewitterschauer

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
de: Tropischer Sturm

[ctx: weather condition]
en: white cloud
de: weiße Wolken

[ctx: weather forecast]
en: clear
de: Klar

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
de: Abschnittweise klar

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
de: Klarer Himmel

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
de: Bewölkt

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
de: Bewölkt mit Hagel

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
de: Bewölkt mit starkem Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
de: Bewölkt mit leichtem Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
de: Bewölkt mit Graupeln

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
de: Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: fog
de: Nebel

[ctx: weather forecast]
en: foggy
de: Neblig

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
de: Graue Wolken

[ctx: weather forecast]
en: hail
de: Hagel

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
de: Hagelschauer

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
de: Hagelschauer

[ctx: weather forecast]
en: hazy
de: Diesig

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
de: Starker Regen

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
de: Starke Regenschauer

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain showers
de: Starke Regenschauer

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
de: Starke Schauer

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
de: Starke Schauer

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
de: Starker Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
de: Starke Schneeschauer

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
de: Starke Schneeschauer

[ctx: weather forecast]
en: light cloud
de: Leicht bewölkt

[ctx: weather forecast]
en: light rain
de: Leichter Regen

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
de: Leichte Regenschauer

[ctx: weather forecast]
en: light rain showers
de: Leichte Regenschauer

[ctx: weather forecast]
en: light shower
de: Leichte Schauer

[ctx: weather forecast]
en: light showers
de: Leichte Schauer

[ctx: weather forecast]
en: light snow
de: Leichter Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
de: Leichte Schneeschauer

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
de: Leichte Schneeschauer

[ctx: weather forecast]
en: mist
de: Dunst

[ctx: weather forecast]
en: misty
de: Dunstig

[ctx: weather forecast]
en: na
de: n/v

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
de: Teilweise bewölkt

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
de: Sandsturm

[ctx: weather forecast]
en: sleet
de: Graupel

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
de: Graupelschauer

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
de: Graupelschauer

[ctx: weather forecast]
en: sunny
de: Sonnig

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
de: Sonnige Abschnitte

[ctx: weather forecast]
en: thick cloud
de: Stark bewölkt

[ctx: weather forecast]
en: thunderstorm
de: Gewitter

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
de: Gewitterschauer

[ctx: weather forecast]
en: thundery showers
de: Gewitterschauer

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
de: Tropischer Sturm

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
de: weiße Wolken

[ctx: visibility]
en: Excellent
de: Ausgezeichnet

[ctx: visibility]
en: Very Good
de: Sehr gut

[ctx: visibility]
en: Good
de: Gut

[ctx: visibility]
en: Moderate
de: Mäßig

[ctx: visibility]
en: Poor
de: Schlecht

[ctx: visibility]
en: Very Poor
de: Sehr schlecht

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
de: Schneetreiben

[ctx: weather condition]
en: Clear
de: Klar

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
de: Bewölkt

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
de: Auflockernde Bewölkung

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
de: Entfernter Niederschlag

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
de: Schneeverwehungen

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
de: Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: Dust
de: Staub

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
de: Windhosen

[ctx: weather condition]
en: Fog
de: Nebel

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
de: Nebelbank nahe der Wetterstation

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
de: Raureif

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
de: Nebelschwaden

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
de: Überfrierender Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
de: Eisregen

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
de: Wolkenschlauch

[ctx: weather condition]
en: Hail
de: Hagel

[ctx: weather condition]
en: Haze
de: Diesig

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
de: Starkes Schneetreiben

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
de: Starke Schneeverwehungen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
de: Starker Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
de: Starker Hagel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
de: Starker Regen und Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
de: Starker Regen und Schneeschauer

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
de: Starker Regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
de: Starker Regen und Schneefall

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
de: Starke Regenschauer

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
de: Starker Schneefall

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
de: Starker Graupelschauer

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
de: Starke Schneeschauer

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
de: Gewitter

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
de: Heftige Gewitter mit Hagel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
de: Heftige Gewitter mit Regen

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
de: Eiskristalle

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
de: Eiskörner

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
de: Zunehmende Bewölkung

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
de: Leichter Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
de: Leichter überfrierender Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
de: Leichter Eisregen

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
de: Leichter Regen

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
de: Leichte Regenschauer

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
de: Leichter Schneefall

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
de: Leichte Graupelschauer

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
de: Leichte Schneeschauer

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
de: Sichtbare Blitze

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
de: Überwiegend klar

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
de: Überwiegend sonnig

[ctx: weather condition]
en: Mist
de: Dunst

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
de: Regen und Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
de: Regen und Schneeschauer

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
de: Überwiegend bewölkt

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
de: Nicht berichtet

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
de: Teilweise bewölkt

[ctx: weather condition]
en: Rain
de: Regen

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
de: Regen und Schneefall

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
de: Regenschauer

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
de: Neuer Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
de: Neuer Sand- oder Staubsturm

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
de: Neuer Nebel

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
de: Neuer überfrierender Niederschlag

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
de: Neuer Hagel

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
de: Neuer Regen

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
de: Neuer Regen und Schneefall

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
de: Neuer Regenschauer

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
de: Neuer Schneefall

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
de: Neuer Schneeschauer

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
de: Neue Gewitter

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
de: Neue Gewitter mit Hagel

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
de: Neue Gewitter mit starkem Hagel

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
de: Neue Gewitter mit starkem Regen

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
de: Neue Gewitter mit Regen

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
de: Sand- oder Staubsturm

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
de: Schwerer Sand- oder Staubsturm

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
de: Bodennebel

[ctx: weather condition]
en: Smoke
de: Rauch

[ctx: weather condition]
en: Snow
de: Schneefall

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
de: Schneekristalle

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
de: Schneegraupel

[ctx: weather condition]
en: Squalls
de: Böen

[ctx: weather condition]
en: Sunny
de: Sonnig

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
de: Gewitter mit Hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
de: Gewitter mit Regen

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with light rainshowers
de: Gewitter mit leichten Regenschauern

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with heavy rainshowers
de: Gewitter mit starken Regenschauern

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
de: Gewitter mit Sand- oder Staubsturm

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
de: Gewitter ohne Niederschlag

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
de: Leichte Bewölkung

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
de: Vereinzelt Pulverschnee

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
de: Vereinzelt Pulverschnee vermischt mit Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
de: Vereinzelt Pulverschnee oder Regenschauer

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
de: Vereinzelt Pulverschnee oder Gewitterschauer

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
de: Vereinzelt Regenschauer oder Pulverschnee

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
de: Vereinzelt Regenschauer oder nasser Pulverschnee

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
de: Vereinzelte Schauer

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
de: Vereinzelte Schauer oder Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
de: Vereinzelte Schauer oder Gewitterschauer

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
de: Vereinzelte Schauer oder Gewitter

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
de: Vereinzelte Gewitterschauer

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
de: Vereinzelte Gewitter

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
de: Vereinzelt nasser Pulverschnee

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
de: Vereinzelt nasser Pulerschnee oder Regenschauer

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
de: Ein Mix aus Sonne und Wolken

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
de: Schneesturm

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
de: Voraussichtlich Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
de: Voraussichtlich Nieselregen vermischt mit überfrierendem Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
de: Voraussichtlich Nieselregen vermischt mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
de: Voraussichtlich Nieselregen oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
de: Voraussichtlich Pulverschnee

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
de: Voraussichtlich teils heftiger Pulverschnee

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
de: Voraussichtlich Pulverschnee vermischt mit Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
de: Voraussichtlich Pulverschnee oder Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
de: Voraussichtlich Pulverschnee oder Regenschauer

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
de: Voraussichtlich Pulverschnee oder Gewitter

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
de: Voraussichtlich überfrierender Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
de: Voraussichtlich Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
de: Voraussichtlich überfrierender Regen vermischt mit Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
de: Voraussichtlich Regen oder überfrierender Regen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
de: Voraussichtlich überfrierender Regen oder Schnee

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
de: Voraussichtlich leichter Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
de: Voraussichtlich leichter Schneefall und Schneetreiben

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
de: Voraussichtlich leichter Schneefall mit überfrierendem Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
de: Voraussichtlich leichter Schneefall vermischt mit Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
de: Voraussichtlich leichter Schneefall vermischt mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
de: Voraussichtlich leichter Schneefall oder Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
de: Voraussichtlich leichter Schneefall oder Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
de: Voraussichtlich leichter Schneefall oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
de: Voraussichtlich leichter nasser Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
de: Voraussichtlich Regen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
de: Voraussichtlich teils heftiger Regen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
de: Voraussichtlich Regen vermischt mit Schnee

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
de: Voraussichtlich Regen oder Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
de: Voraussichtlich Regen oder Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
de: Voraussichtlich Regen oder Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
de: Voraussichtlich Regenschauer oder Pulverschnee

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
de: Voraussichtlich Regenschauer oder leichter Pulverschnee

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
de: Voraussichtlich starke Gewitter

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
de: Voraussichtlich Schauer

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
de: Voraussichtlich teils heftige Schauer

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
de: Voraussichtlich teils heftige Schauer oder Gewitterschauer

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
de: Voraussichtlich teils heftige Schauer oder Gewitter

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
de: Voraussichtlich Schauer oder Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
de: Voraussichtlich Schauer oder Gewitterschauer

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
de: Voraussichtlich Schauer oder Gewitter

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
de: Voraussichtlich Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
de: Voraussichtlich Schneefall und Schneesturm

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
de: Voraussichtlich Schneefall vermischt mit überfrierendem Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
de: Voraussichtlich Schneefall vermischt mit überfrierendem Regen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
de: Voraussichtlich Schneefall vermischt mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
de: Voraussichtlich Schnee oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
de: Voraussichtlich Schneestürme

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
de: Voraussichtlich Gewitterschauer

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
de: Voraussichtlich Gewitter

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
de: Voraussichtlich Gewitter und vielleicht Hagel

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
de: Voraussichtlich nasser Pulverschnee

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
de: Voraussichtlich teils heftiger nasser Pulverschnee

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
de: Voraussichtlich nasser Pulverschnee oder Regenschauer

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
de: Voraussichtlich nasser Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
de: Voraussichtlich nasser Schneefall vermischt mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
de: Voraussichtlich nasser Schneefall oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Clear
de: Klar

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
de: Aufklarend

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
de: Bewölkt

[ctx: weather forecast]
en: Partly cloudy
de: Teilweise bewölkt

[ctx: weather forecast]
en: Mainly cloudy
de: Überwiegend bewölkt

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
de: Bewölkte Abschnitte

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
de: Bewölkt mit sonnigen Abschnitten

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
de: Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
de: Nieselregen vermischt mit überfrierendem Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
de: Nieselregen vermischt mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
de: Nieselregen oder überfrierender Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
de: Nieselregen oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
de: Pulverschnee

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
de: Teils heftiger Pulverschnee

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
de: Teils heftiger Pulverschnee oder Regenschauer

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
de: Pulverschnee vermischt mit Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
de: Pulverschnee oder Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
de: Pulverschnee oder Regenschauer

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
de: Pulverschnee oder Gewitter

[ctx: weather forecast]
en: Fog
de: Nebel

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
de: Zunehmender Nebel

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
de: Abnehmender Nebel

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
de: Nebelfelder

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
de: Überfrierender Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
de: Überfrierender Regen

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
de: Überfrierender Regen vermischt mit Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
de: Überfrierender Regen vermischt mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
de: Überfrierender Regen vermischt mit Schnee

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
de: Überfrierender Regen oder Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
de: Überfrierender Regen oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
de: Überfrierender Regen oder Schnee

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
de: Eisnebel

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
de: Zunehmender Eisnebel

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
de: Abnehmender Eisnebel

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets
de: Eiskörner

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with freezing rain
de: Eiskörner vermischt mit überfrierendem Regen

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with snow
de: Eiskörner vermischt mit Schnee

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or freezing rain
de: Eiskörner oder überfrierender Regen

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or snow
de: Eiskörner oder Schnee

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
de: Zunehmende Bewölkung

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
de: Zunehmende Wolken

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
de: Leichter Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
de: Leichter Schneefall und Schneesturm

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
de: Leichter Schneefall, Schneesturm und Schneeverwehungen

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
de: Leichter Schneefall und Schneetreiben

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
de: Leichter Schneefall mit überfrierendem Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
de: Leichter Schneefall mit überfrierendem Regen

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
de: Leichter Schneefall vermischt mit Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
de: Leichter Schneefall mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
de: Leichter Schneefall oder überfrierender Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
de: Leichter Schneefall oder Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
de: Leichter Schneefall oder Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
de: Leichter Schneefall oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
de: Leicher nasser Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
de: Leichter nasser Schneefall oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
de: Örtlich Schneestürme

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
de: Naher Schneesturm

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
de: Bedeckt

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
de: Abschnittsweise Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
de: Abschnittsweise Nieselregen gemischt mit überfrierendem Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
de: Abschnittsweise Nieselregen gemischt mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
de: Abschnittsweise Nieselregen oder überfrierender Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
de: Abschnittsweise Nieselregen oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
de: Abschnittsweise überfrierender Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
de: Abschnittsweise überfrierender Nieselregen oder Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
de: Abschnittsweise überfrierender Nieselregen oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
de: Abschnittsweise Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
de: Abschnittsweise überfrierender Regen vermischt mit Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
de: Abschnittsweise überfrierender Regen vermischt mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
de: Abschnittsweise überfrierender Regen vermischt mit Schnee

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
de: Abschnittsweise überfrierender Regen oder Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
de: Abschnittsweise überfrierender Regen oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
de: Abschnittsweise überfrierender Regen oder Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets
de: Abschnittsweise Eiskörner

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with freezing rain
de: Abschnittsweise Eiskörner vermischt mit überfrierendem Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with snow
de: Abschnittsweise Eiskörner vermischt mit Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or freezing rain
de: Abschnittsweise Eiskörner oder überfrierender Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or snow
de: Abschnittsweise Eiskörner oder Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
de: Abschnittsweise leichter Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
de: Abschnittsweise leichter Schneefall und Schneesturm

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
de: Abschnittsweise leichter Schneefall, Schneesturm und Schneeverwehungen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
de: Abschnittsweise leichter Schneefall und Schneetreiben

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
de: Abschnittsweise leichter Schneefall mit überfrierendem Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
de: Abschnittsweise leichter Schneefall mit überfrierendem Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
de: Abschnittsweise leichter Schneefall vermischt mit Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
de: Abschnittsweise leichter Schneefall mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
de: Abschnittsweise leichter Schneefall oder überfrierender Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
de: Abschnittsweise leichter Schneefall oder überfrierender Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
de: Abschnittsweise leichter Schneefall oder Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
de: Abschnittsweise leichter Schneefall oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
de: Abschnittsweise leichter nasser Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
de: Abschnittsweise leichter nasser Schneefall vermischt mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
de: Abschnittweise leichter nasser Schneefall oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
de: Abschnittsweise Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
de: Abschnittsweise Regen vermischt mit überfrierendem Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
de: Abschnittsweise Regen vermischt mit Schnee

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
de: Abschnittsweise Regen oder Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
de: Abschnittsweise Regen oder Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
de: Abschnittsweise Regen oder Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
de: Abschnittsweise Regen oder Gewitterschauer

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
de: Abschnittsweise Regen oder Gewitter

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
de: Abschnittsweise Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
de: Abschnittsweise Schneefall und Schneesturm

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
de: Abschnittsweise Schneefall, Schneesturm und Schneeverwehungen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
de: Abschnittsweise Schneefall oder Schneeverwehungen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
de: Abschnittsweise Schneefall mit überfrierendem Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
de: Abschnittsweise Schneefall mit überfrierendem Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
de: Abschnittsweise Schneefall vermischt mit Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
de: Abschnittsweise Schneefall vermischt mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
de: Abschnittsweise Schneefall oder überfrierender Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
de: Abschnittsweise Schneefall oder überfrierender Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
de: Abschnittsweise Schneefall oder Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
de: Abschnittsweise Schneefall oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
de: Abschnittsweise nasser Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
de: Abschnittsweise nasser Schneefall vermischt mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
de: Abschnittweise nasser Schneefall oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Rain
de: Regen

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
de: Teils heftiger Regen

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
de: Teils heftiger Regen vermischt mit überfrierendem Regen

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
de: Teils heftiger Regen vermischt mit Schnee

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
de: Teils heftiger Regen oder Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
de: Teils heftiger Regen oder überfrierender Regen

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
de: Teils heftiger Regen oder Schnee

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
de: Teils heftiger Regen oder Gewitterschauer

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
de: Teils heftiger Regen oder Gewitter

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
de: Regen vermischt mit überfrierendem Regen

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
de: Regen vermischt mit Schnee

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
de: Regen oder Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
de: Regen oder Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
de: Regen oder Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
de: Regen oder Gewitterschauer

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
de: Regen oder Gewitter

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
de: Regenschauer oder Pulverschnee

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
de: Regenschauer oder nasser Pulverschnee

[ctx: weather forecast]
en: Showers
de: Schauer

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
de: Teils heftige Schauer

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
de: Teils heftige Schauer oder Gewitterschauer

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
de: Teils heftige Schauer oder Gewitter

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
de: Regenschauer oder Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
de: Regen- oder Gewitterschauer

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
de: Regenschauer oder Gewitter

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
de: Rauch

[ctx: weather forecast]
en: Snow
de: Schnee

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
de: Schnee und Schneesturm

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
de: Schneefall, Schneesturm und Schneeverwehungen

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
de: Schneefall und Schneetreiben

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
de: Abschnittsweise starker Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
de: Teils starker Schneefall und Schneesturm

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
de: Abschnittsweise starker Schneefall und Schneetreiben

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
de: Teils starker Schneefall mit überfrierendem Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
de: Teils starker Schneefall mit überfrierendem Regen

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
de: Teils starker Schneefall vermischt mit Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
de: Teils starker Schneefall vermischt mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
de: Teils starker Schneefall vermischt mit überfrierendem Regen

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
de: Teils starker Schneefall vermischt mit Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
de: Teils starker Schneefall oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
de: Schneefall mit überfrierendem Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
de: Schneefall mit überfrierendem Regen

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
de: Schneefall vermischt mit Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
de: Schneefall mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
de: Schnee oder überfrierender Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
de: Schnee oder überfrierender Regen

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
de: Schneefall oder Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
de: Schnee oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
de: Schneestürme

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
de: Sonnig

[ctx: weather forecast]
en: Mainly sunny
de: Überwiegend sonnig

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
de: Sonnig mit bewölkten Abschnitte

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
de: Gewitter

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
de: Gewitter und vielleicht Hagel

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
de: Nasser Pulverschnee

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
de: Teils heftiger nasser Pulverschnee

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
de: Teils heftiger nasser Pulverschnee oder Regenschauer

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
de: Nasser Pulerschnee oder Regenschauer

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
de: Nasser Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
de: Nasser teils heftiger Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
de: Teils starker nasser Schneefall vermischt mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
de: Nasser Schneefall vermischt mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
de: Nasser Schneefall oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Windy
de: Windig

[ctx: Short for Today]
en: Today
de: Heute

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
de: Heute Nacht

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
de: Daten vom BBC-Wetterdienst

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
de: Sa

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
de: So

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
de: Mo

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
de: Di

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
de: Mi

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
de: Do

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
de: Fr

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
de: Quelle: Deutscher Wetterdienst

en: N/A
de: N/V

en: day
de: Tag

[ctx: Short for tonight]
en: nite
de: Nachts

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
de: Spur

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
de: Daten von der kanadischen Behörde für Umweltschutz und Klimawandel

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
de: Daten vom nationalen Wetterdienst der NOAA (USA)

[ctx: Separator between forecast conditions that follow a temporal sequence (ex. "Rain then Sunny")]
note: i18n: The forecast summary can include several single conditions that follow a temporary sequence, separated by " then ". Also include spaces if necessary. If there is no suitable separtor, a sentence separator might do.
en:  then
de:  dann

[ctx: weather condition]
en: few clouds
de: Leicht bewölkt

[ctx: weather condition]
en: overcast
de: Bewölkt

[ctx: weather condition]
en: haze
de: Diesig

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
de: Nebel mit Eisbildung

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
de: Leichter Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
de: Starker Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
de: Überfrierender Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
de: Starker überfrierender Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: rain
de: Regen

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
de: Mäßiger Regen

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
de: Leichter Eisregen

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
de: Eisregen

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
de: Leichter Schneeregen

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
de: Starker Schneeregen

[ctx: weather condition]
en: snow
de: Schneefall

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
de: Mäßiger Schneefall

[ctx: weather condition]
en: showers
de: Schauer

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
de: Leichte Schneeregenschauer

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
de: Starke Schneeregenschauer

[ctx: weather condition]
en: snow showers
de: Schneeschauer

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
de: Leichte Gewitter

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
de: Starke Gewitter

[ctx: weather condition]
en: n/a
de: n/v

en: Day
de: Tag

en: Night
de: Nacht

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
de: Leicht bewölkt

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
de: Leicht bewölkt und aufgefrischt

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
de: Leicht bewölkt und windig

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
de: Leicht bewölkt und diesig

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
de: Staubsturm

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
de: Sandsturm

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
de: Schneesturm in der Nähe

[ctx: weather condition]
en: Breezy
de: Aufgefrischt

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
de: Klar und aufgefrischt

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
de: Klar mit diesigen Abschnitten

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
de: Nieselregen, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
de: Nieselregen, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
de: Nieselregen, Eisregen

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
de: Nieselregen, Schnee

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
de: Staub-/Sandwirbel

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
de: Staub-/Sandwirbel in der Nähe

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
de: Staubsturm

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
de: Staubsturm in der Nähe

[ctx: weather condition]
en: Fair
de: Heiter

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
de: Heiter und aufgefrischt

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
de: Heiter und windig

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
de: Heiter mit diesigen Abschnitten

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
de: Nebel in der Nähe

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
de: Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
de: Überfrierender Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
de: Überfrierender Nieselregen in der Nähe

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
de: Überfrierender Nieselregen, Regen

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
de: Überfrierender Nieselregen, Schnee

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
de: Überfrierender Nebel

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
de: Überfrierender Nebel in der Nähe

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
de: Überfrierender Regen

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
de: Überfrierender Regen in der Nähe

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
de: Überfrierender Regen, Regen

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
de: Überfrierender Regen, Schnee

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
de: Wolkenschlauch in der Nähe

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
de: Hagelschauer

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
de: Heftiger Nieselregen, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
de: Heftiger Nieselregen, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
de: Heftiger Nieselregen, Eisregen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
de: Heftiger Nieselregen, Schnee

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
de: Heftiger Staubsturm

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
de: Heftiger überfrierender Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
de: Heftiger überfrierender Nieselregen, Regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
de: Heftiger überfrierender Nieselregen, Schnee

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
de: Heftiger überfrierender Nebel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
de: Heftiger überfrierender Regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
de: Heftiger überfrierender Regen, Regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
de: Heftiger überfrierender Nieselregen, Schnee

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
de: Heftiger Eisregen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
de: Heftiger Eisregen, Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
de: Heftiger Eisregen, Regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
de: Heftiger Regen, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
de: Heftiger Regen, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
de: Heftiger Regen, überfrierender Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
de: Heftiger Regen, überfrierender Regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
de: Heftiger Regen, Eisregen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
de: Heftige Regenschauer

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
de: Heftige Regenschauer, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
de: Heftiger Schneeregen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
de: Heftiger Sandsturm

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
de: Heftige Regenschauer

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
de: Heftige Schneeschauer, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
de: Heftige Schneeschauer

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
de: Heftige Schneeschauer, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
de: Heftige Schneeschauer, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
de: Heftiger Hagel/Graupelschauer

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
de: Heftiger Schneefall, Schneetreiben

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
de: Heftiger Schneefall, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
de: Heftiger Schneefall, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
de: Heftiger Schneefall, überfrierender Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
de: Heftiger Schneefall, überfrierender Regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
de: Heftiger Schneefall, Graupel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
de: Heftiger Schneefall, bodennahe Schneeverwehungen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
de: Heftiger Schneefall, Regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
de: Heftige Schneeschauer

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
de: Heftige Schneeschauer, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
de: Heftige Schneeschauer, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
de: Heftige Gewitter, Regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
de: Heftige Gewitter, Regen, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
de: Heftige Gewitter, Regen, Nebel und Wind

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
de: Heftige Gewitter, Regen, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
de: Heftige Gewitter, Regen, Hagel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
de: Heftige Gewitter, Regen, Hagel, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
de: Heftige Gewitter, Regen, Hagel, Nebel/Hagel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
de: Heftige Gewitter, Regen, Hagel, diesig

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
de: Heftige Gewitter, Regen, diesig

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
de: Heftige Gewitter, Regen, leichter Hagel/Graupelschauer

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
de: Heftige Gewitter, Schnee

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
de: Eisregen, Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
de: Eisregen in der Nähe

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
de: Eisregen, Regen

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
de: Leichter Nieselregen, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
de: Leichter Nieselregen, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
de: Leichter Nieselregen, Eisregen

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
de: Leichter Nieselregen, Schneefall

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
de: Leichter überfrierender Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
de: Leichter überfrierender Nieselregen, Schneefall

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
de: Leichter überfrierender Nebel

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
de: Leichter überfrierender Regen, Regen

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
de: Leichter überfrierender Regen, Schnee

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
de: Leichter Eisregen

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
de: Leichter Eisregen, Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
de: Leichter Eisregen, Regen

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
de: Leichter Regen und aufgefrischt

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
de: Leichter Regen, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
de: Leichter Regen, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
de: Leichter Regen, überfrierender Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
de: Leichter Regen, überfrierender Regen

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
de: Leichter Regen, Eisregen

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
de: Leichte Regenschauer

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
de: Leichte Regenschauer, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
de: Leichter Schneeregen

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
de: Leichte Schauer, Regen

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
de: Leichte Schauer, Regen, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
de: Leichte Schauer, Schnee

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
de: Leichte Schauer, Schnee, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
de: Leichte Schauer, Schnee, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
de: Leichter Hagel, Graupelschauer

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
de: Leichter Schneefall, Schneetreiben

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
de: Leichter Schneefall, Schneetreiben, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
de: Leichter Schneefall, Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
de: Leichter Schneefall, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
de: Leichter Schneefall, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
de: Leichter Schneefall, überfrierender Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
de: Leichter Schneefall, Eisregen

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
de: Leichter Schneefall, Graupel

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
de: Leichter Schneefall, bodennahe Schneeverwehungen

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
de: Leichter Schneefall, Regen

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
de: Leichte Schneeschauer

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
de: Leichte Schneeschauer, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
de: Leichte Schneeschauer, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
de: Leichte Gewitter, Regen

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
de: Leichte Gewitter, Regen, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
de: Leichte Gewitter, Regen, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
de: Leichte Gewitter, Regen, Hagel

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
de: Leichte Gewitter, Regen, Hagel, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
de: Leichte Gewitter, Regen, Hagel, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
de: Leichte Gewitter, Regen, Hagel, diesig

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
de: Leichte Gewitter, Regen, diesig

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
de: Leichte Gewitter, Regeln, leichter Hagel/Graupelschauer

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
de: Leichte Gewitter, Schnee

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
de: Bodennahe Staubverwehungen

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
de: Bodennahe Sandverwehungen

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
de: Bodennahe Schneeverwehungen

[ctx: weather condition]
en: Mostly Clear
de: Meist klar

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
de: Überwiegend bewölkt und aufgefrischt

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
de: Überwiegend bewölkt und windig

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
de: Überwiegend bewölkt und diesig

[ctx: weather condition]
en: Overcast
de: Bewölkt

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
de: Bewölkt und aufgefrischt

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
de: Bewölkt und windig

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
de: Bewölkt und diesig

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
de: Teilweise neblig

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
de: Teilweise Neblig in der Nähe

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
de: Teilweise bewölkt und aufgefrischt

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
de: Teilweise bewölkt und windig

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
de: Teilweise bewölkt und diesig

[ctx: weather condition]
en: Patchy Freezing Fog
de: Stellenweise überfrierender Nebel

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
de: Nebelschwaden

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
de: Nebelschwaden in der Nähe

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
de: Regen, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
de: Regen, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
de: Regen, überfrierender Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
de: Regen, überfrierender Regen

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
de: Regen, Eisregen

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
de: Regenschauer

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
de: Regenschauer, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
de: Regenschauer in der Nähe

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
de: Regenschauer in der Nähe, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
de: Schneeregen

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
de: Sandsturm

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
de: Sandsturm in der Nähe

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
de: Bodennebel in der Nähe

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
de: Hagelschauer

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
de: Schauer, Eisregen

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
de: Schauer in der Nähe, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
de: Schauer in der Nähe, Schneefall

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
de: Schauer, Regen

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
de: Schauer, Regen, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
de: Schauer, Regen in der Nähe

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
de: Schauer, Regen in der Nähe, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
de: Schauer, Schneefall

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
de: Schauer, Schnee, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
de: Schauer, Schnee, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
de: Leichter Hagel, Graupelschauer

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
de: Schneetreiben, Schneefall

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
de: Schneefall, Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
de: Schneefall, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
de: Schneefall, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
de: Schneefall, überfrierender Nieselregen

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
de: Schneefall, überfrierender Regen

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
de: Schnee, bodennahe Schneeverwehungen

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
de: Schneeregen

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
de: Schneeschauer

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
de: Schneeschauer, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
de: Schneeschauer, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
de: Schneeschauer in der Nähe

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
de: Schneeschauer in der Nähe, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
de: Schneeschauer in der Nähe, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
de: Gewitter, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
de: Gewitter, Hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
de: Gewitter, Hagel, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
de: Gewitter, diesig in der Nähe

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
de: Gewitter, diesig in der Nähe, Hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
de: Gewitter, heftiger Regen

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
de: Gewitter, heftiger Regen, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
de: Gewitter, heftiger Regen, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
de: Gewitter, heftiger Regen, Hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
de: Gewitter, heftiger Regen, Hagel, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
de: Gewitter, heftiger Regen, Hagel, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
de: Gewitter, heftiger Regen, Hagel, diesig

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
de: Gewitter, heftiger Regen, diesig

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
de: Gewitter, Eisregen

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
de: Gewitter in der Nähe

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
de: Gewitter in der Nähe, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
de: Gewitter in der Nähe, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
de: Gewitter in der Nähe, Hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
de: Gewitter in der Nähe, Hagel, diesig

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
de: Gewitter in der Nähe, diesig

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
de: Gewitter, leichter Regen

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
de: Gewitter, leichter Regen, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
de: Gewitter, leichter Regen, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
de: Gewitter, leichter Regen, Hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
de: Gewitter, leichter Regen, Hagel, Nebel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
de: Gewitter, leichter Regen, Hagel, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
de: Gewitter, leichter Regen, Hagel, diesig

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
de: Gewitter, leichter Regen, diesig

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
de: Gewitter, Regen

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
de: Gewitter, Regen, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
de: Gewitter, Regen, Hagel, Nebel/Dunst

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
de: Gewitter, Regen, leichter Hagel/Graupelschauer

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
de: Gewitter, Schauer in der Nähe

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
de: Gewitter, Schauer in der Nähe, Hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
de: Gewitter, leichter Hagel/Graupelschauer

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
de: Gewitter, Schnee

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
de: Tornado/Wassersäule

[ctx: weather condition]
en: Windy
de: Windig

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
de: Eiskristalle

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
de: Vulkanasche

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
de: Wassersäule

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
de: Überfrierender Sprühregen

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
de: Eventuell Gewitter

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
de: Voraussichtlich Gewitter

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
de: Mit hoher Wahrscheinlichkeit Gewitter

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
de: Schwere Gewitter

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow/Sleet
de: Eventuell Schneefall/Graupel

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
de: Voraussichtlich Schneefall/Graupel

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
de: Mit hohe Wahrscheinlichkeit Schneefall/Graupel

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
de: Schneefall/Graupel

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Sleet
de: Eventuell Regen/Graupel

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
de: Voraussichtlich Regen/Graupel

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
de: Mit hoher Wahrscheinlichkeit Regen/Graupel

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
de: Regen/Graupel

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Freezing Rain
de: Eventuell Regen/überfrierender Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
de: Voraussichtlich Regen/überfrierender Eisregen

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
de: Mit hoher Wahrscheinlichkeit Regen/überfrierender Regen

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
de: Regen/Überfrierender Regen

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix Likely
de: Mit hoher Wahrscheinlichkeit Winterlich gemischt

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
de: Winterlich gemischt

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Drizzle
de: Eventuell überfrierender Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
de: Voraussichtlich überfrierender Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
de: Mit hoher Wahrscheinlichkeit überfrierender Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
de: Überfrierender Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Rain
de: Eventuell überfrierender Regen

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
de: Voraussichtlich überfrierender Regen

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
de: Mit hoher Wahrscheinlichkeit überfrierender Regen

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
de: Überfrierender Regen

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Snow
de: Eventuell Regen/Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
de: Voraussichtlich Regen/Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
de: Mit hoher Wahrscheinlichkeit Regen/Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
de: Regen/Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow
de: Eventuell Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
de: Voraussichtlich Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
de: Mit hoher Wahrscheinlichkeit Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
de: Starker Schneefall

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Flurries
de: Eventuell Pulverschnee

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
de: Voraussichtlich Pulverschnee

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
de: Mit hoher Wahrscheinlichkeit Pulverschnee

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow Showers
de: Eventuell Schneeschauer

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
de: Voraussichtlich Schneeschauer

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
de: Mit hoher Wahrscheinlichkeit Schneeschauer

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
de: Schneeschauer

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Drizzle
de: Eventuell Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
de: Voraussichtlich Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
de: Mit hoher Wahrscheinlichkeit Nieselregen

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain
de: Eventuell Regen

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
de: Voraussichtlich Regen

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
de: Mit hoher Wahrscheinlichkeit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
de: Starker Regen

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain Showers
de: Eventuell Regenschauer

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
de: Voraussichtlich Regenschauer

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
de: Mit hoher Wahrscheinlichkeit Regenschauer

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
de: Regenschauer

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
de: Graupel

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
de: Überfrierender Nebel

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
de: Eisnebel

[ctx: weather forecast]
en: Haze
de: Dunst

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
de: Sandsturm

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
de: Staubsturm

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
de: Schneetreiben

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
de: Dichter Nebel

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
de: Stürmisch

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
de: Aufgefrischt

[ctx: weather forecast]
en: Cold
de: Kalt

[ctx: weather forecast]
en: Hot
de: Heiß

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
de: Überwiegend bewölkt

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
de: Teilweise bewölkt

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
de: Überwiegend sonnig

[ctx: weather forecast]
en: Partly Sunny
de: Teilweise sonnig

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
de: Zunehmende Bewölkung

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
de: Aufkommende Bewölkung

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
de: Teilweise aufklarend

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
de: Im weiteren Verlauf aufklarend

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
de: Auflockernde Bewölkung

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
de: Zunehmend sonnig

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
de: Meist klar

[ctx: weahter forecast]
en: Showers And Thunderstorms
de: Regenschauer und Gewitter

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Showers And Thunderstorms
de: Eventuell Regenschauer und Gewitter

[ctx: weather forecast]
en: Chance Showers And Thunderstorms
de: Voraussichtlich Regenschauer und Gewitter

[ctx: weather forecast]
en: Showers And Thunderstorms Likely
de: Mit hoher Wahrscheinlichkeit Regenschauer und Gewitter
