katepart4 - en to ar translation catalogue (963 entries)

en: Argument-hints
ar: تلميحات المحددات

en: Best matches
ar: أفضل تطابق

en: Language keywords
ar: كلمات اللغة المفتاحيّة

en: Auto Word Completion
ar: إكمال الكلمات الآليّ

en: Shell Completion
ar: إكمال الصّدفة

en: Reuse Word Above
ar: أعد استخدام الكلمة أعلاه

en: Reuse Word Below
ar: أعد استخدام الكلمة أدناه

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملفّ

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Print/Export
ar: ا&طبع/صدر

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ar: &حرّر

note: i18n: ectx: Menu (edit_find_menu)
en: Find Variants
ar: تنويعات الإيجاد

note: i18n: ectx: Menu (selection)
en: Selection
ar: التحديد

note: i18n: ectx: Menu (capitalization)
en: Capitalization
ar: الكتابة بالأحرف الكبيرة

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ar: من&ظور

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_word_wrap)
en: Word Wrap
ar: لفّ الكلمات

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_borders)
en: Borders
ar: الحدود

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
ar: &طيّ الكود

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ar: ا&ذهب

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ar: أ&دوات

note: i18n: ectx: Menu (wordcompletion)
en: Word Completion
ar: إكمال الكلمات

note: i18n: ectx: Menu (spelling)
en: Spelling
ar: هجاء

note: i18n: ectx: Menu (speech)
en: Text to Speech
ar: نطق النص

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: إ&عدادات

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرّئيس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Code block folding:
ar: طيّ كتلة الشفرة:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: If this option is checked, every new view will display marks for folding.
ar: إن أُشّر هذا الخيار، سيعرض كلّ منظور جديد علامات للطّيّ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: Show arrows to collapse code blocks
ar: أظهر أسهم لطي كتل الرمز

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: If checked, hovering over a folded region shows a preview of the folded text in a popup.
ar: إن أُشّر، وضع المؤشّر على منطقة مطويّة سيعرض معاينة للنّصّ المطويّ في منبثقة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: Show preview of folded blocks on hover
ar: أظهر معاينة للكتل المطويّة عند الحوم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Folding arrows visibility:
ar: ظهور أسهم الطي:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFoldingArrowVisiblity)
en: Show on Hover
ar: عند التحويم

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFoldingArrowVisiblity)
en: Show Always
ar: اعرض دائمًا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Left side:
ar: الجانب الأيسر:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIconBorder)
en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
ar: إن أُشّر هذا الخيار، سيعرض كلّ منظور جديد حدّ أيقونات على الجانب الأيسر.<p></p>يعرض حدّ الأيقونات إشارات تدلّ على العلامات مثلًا.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIconBorder) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: Show marks
ar: أظهر العلامات

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
ar: إن أُشّر هذا الخيار، سيعرض كلّ منظور جديد أرقام الأسطر على الجانب الأيسر.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: Show &line numbers
ar: أظهر أر&قام الأسطر

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: If this option is checked, a small indicator for modified and saved lines is shown on the left hand side.
ar: إن أُشّر هذا الخيار، ستظهر إشارات صغيرة تدلّ على الأسطر المعدّلة والمحفوظة على الجانب الأيسر.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: Highlight changed and unsaved lines
ar: أبرز السطور المغيرة وغير المحفوظة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Scrollbars:
ar: أشرطة التّمرير:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
ar: <p>إن أُشّر هذا الخيار، سيعرض كلّ منظور جديد إشارات على شريط التّمرير الرأسيّ.</p><p>ستعرض هذه الإشارات العلامات مثلًا.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: <p>If this option is checked, hovering over the vertical scrollbar will show a preview of the text.</p>
ar: <p>إن أُشّر هذا الخيار، وضع المؤشّر على شريط التّمرير الرأسيّ سيعرض معاينة للنّصّ.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: Show preview when hovering over scrollbar
ar: أظهر معاينة للنّصّ عند الحوم فوق شريط التّمرير

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblShowScrollbars)
en: Scro&llbars visibility:
ar: ظهور أشر&طة التّمرير:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always On
ar: ظاهرة دائمًا

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Show When Needed
ar: ظاهرة عند الحاجة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always Off
ar: مخفيّة دائمًا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Minimap:
ar: الخريطة المصغرة:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map on the vertical scrollbar.
ar: إن أُشّر هذا الخيار، سيعرض كلّ منظور جديد خريطة مصغرة على شريط التّمرير الرأسيّ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: Show minimap
ar: أظهر خريطة مصغرة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMiniMapWidth)
en: Minim&ap width:
ar: عرض ال&خريطة المصغرة:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map of the whole document on the vertical scrollbar.
ar: إن أُشّر هذا الخيار، سيعرض كلّ منظور جديد خريطة مصغرة للمستند بالكامل على شريط التّمرير الرأسيّ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: Map the whole document
ar: خريطة مصغرة للمستند بالكامل

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
ar: ستُضاف كلّ علامة جديدة إلى الأسفل، بغضّ النّظر عن مكانها في المستند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: By date created
ar: بتاريخ الإنشاء

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
ar: ستُفرز العلامات بأرقام الأسطر المعلّمة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: By line number
ar: برقم السطر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Sort bookmarks menu:
ar: افرز قائمة العلامات:

en: Select text to paste.
ar: حدد نص للصقه.

en: No entries in clipboard history
ar: لا يوجد مدخلات في الحافظة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbGeneral) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbViInputMode)
en: General
ar: عامّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoCompletionEnabled)
en: Enable &auto completion
ar: فعّل الإكمال الآ&ليّ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbWordCompletion)
en: A&uto word completion
ar: إ&كمال الكلمات الآلي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimal word length to complete:
ar: أدنى طول للكلمة حتى تُكمل:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail of a previous word when completion item chosen from a list
ar: أزل زائدة الكلمة السّابقة عند اختيار عنصر إكمال من القائمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail on complete
ar: أزل الزّائدة عند الإكمال

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeywordCompletion)
en: &Keyword completion
ar: إكمال الكلمات الم&فتاحيّة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Keyword completion provides suggestions based on the keywords which exist in the document's language.
ar: يتوفّر إكمال الكلمات المفتاحيّة اقتراحات بناء على الكلمات المفتاحيّة الموجودة في لغة المستند.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbShowDoc)
en: Documentation with completion
ar: التوثيق بالإكمال الآليّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Word wrap:
ar: لفّ الكلمات:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: <p>Automatically start a new line of text when the current line exceeds the length specified by the <b>Wrap words at:</b> option.</p><p>This option does not wrap existing lines of text - use the <b>Apply Static Word Wrap</b> option in the <b>Tools</b> menu for that purpose.</p><p>If you want lines to be <i>visually wrapped</i> instead, according to the width of the view, enable <b>Dynamic Word Wrap</b> in the <b>Appearance</b> config page.</p>
ar: <p>ابدأ سطرًا جديدًا للنّصّ آليًّا عندما يتعدّى النّصّ الحاليّ الطّول الذي يحدّده خيار <b>لفّ الكلمات عند:</b>.</p><p>لا يلفّ هذا الخيار الأسطر النّصّيّة الموجودة، استخدم خيار <b>فعّل لفّ الكلمات سكونيًّا</b> في قائمة <b>أدوات</b> لهذا الغرض.</p><p>إن أردت أن <i>تبدو الأسطر ملفوفة</i>، وذلك حسب عرض المنظور، ففعّل <b>لفّ الكلمات حركيًّا</b> في صفحة ضبط <b>المظهر</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWordWrap)
en: Wra&p words at:
ar: &لفّ الكلمات عند:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbWordWrap)
en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
ar: إن كان خيار لفّ الكلمات محدّدًا، فستحدّد هذه المدخلة الطّول (بالمحارف) الذي سيبدأ فيه المحرّر سطرًا جديدًا آليًّا.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInputMode)
en: Default input mode:
ar: وضع الدّخل الافتراضيّ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Brackets:
ar: الأقواس:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoBrackets)
en: Automatically close brackets when opening bracket is typed
ar: أغلق الأقواس آليا عند كتابة القوس الأول

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbEncloseSelection)
en: When some text is selected these chars will be added on both its sides in a way "Auto Bracket" do
ar: عند تحديد نص ستضاف هذه المحارف في كلا الطرفين بنفس طريقة "الأقواس الآلية"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbEncloseSelection)
en: Enclosing characters:
ar: محارف الإحاطة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Copy and paste:
ar: النسخ واللصق:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkTextDragAndDrop)
en: Move selected text when dragged
ar: انقل النص المحدد عند السحب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartCopyCut)
en: Copy/cut the current line if invoked without any text selected
ar: انسخ/قصّ السّطر الحاليّ إن لم يكن هناك ما هو محدّد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMousePasteAtCursorPosition)
en: Don't move the text cursor when pasting by mouse
ar: لا تنقل مؤشر النص عند اللصق بالفأرة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClipboardHistoryEntries)
en: Max Clipboard History Entries:
ar: أقصى مدخلات تاريخ الحافظة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Accessibility:
ar: الإتاحة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFiletype)
en: &Filetype:
ar: &نوع الملفّ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbFiletypes)
en: Select the filetype you want to change.
ar: اختر نوع الملفّ الذي تريد تعديله.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNew)
en: Create a new file type.
ar: أنشئ نوع ملفّات جديد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNew)
en: &New
ar: &جديد

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete the current file type.
ar: احذف نوع الملفّات الحاليّ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelete)
en: &Delete
ar: ا&حذف

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Properties
ar: خصائص

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: &Name:
ar: الا&سم:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtName)
en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
ar: اسم نوع الملفّات سيكون نصّ عنصر القائمة المقابل.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSection)
en: &Section:
ar: ال&قسم:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtSection)
en: The section name is used to organize the file types in menus.
ar: يُستخدم اسم القسم لتنظيم أنواع الملفّات في قوائم.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVariables)
en: &Variables:
ar: ال&متغيّرات:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (VariableLineEdit, edtVariables)
en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
ar: <p>تسمح لك هذه السّلسلة بضبط إعدادات «كيت» للملفّات المحدّدة بنوع Mime هذا باستخدام متغيّرات «كيت». أغلب خيارات الضّبط يمكن ضبطها، مثل الإبراز highlight، ووضع الإزاحة indent-mode والتّرميز encoding وغيرها.</p><p>لترى قائمة بالمتغيّرات المعروفة، طالع الدّليل.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHl)
en: &Highlighting:
ar: ال&إبراز:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndenter)
en: &Indentation mode:
ar: وضع الإ&زاحة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtensions)
en: File e&xtensions:
ar: ا&متدادات الملفّ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtFileExtensions)
en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
ar: يسمح لك قناع أحرف البدل باختيار الملفّات باسمها. يستخدم القناع نجمة وامتداد الملفّ، مثل <code>‎*.txt; *.text</code>. السّلسلة هي قائمة أقنعة مفصولة بفواصل منقوطة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeTypes)
en: MIME &types:
ar: أ&نواع MIME:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtMimeTypes)
en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
ar: يسمح لك قناع أنواع Mime باختيار الملفّات بنوع Mime. السّلسلة هي قائمة مفصولة بفواصل منقوطة لأنواع الملفّات، مثل <code>text/plain; text/english</code>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeTypes)
en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
ar: يعرض مرشدًا يساعدك على اختيار أنواع MIME بسهولة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPriority)
en: P&riority:
ar: الأ&ولويّة:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbPriority)
en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
ar: يضبط أولويّة نوع الملفّات هذا. إن اختار أكثر من نوع ملفّات واحد الملف نفسه، سيُستخدم النّوع بأعلى أولويّة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMode)
en: Default indentation mode:
ar: وضع الإزاحة الافتراضيّ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbMode)
en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
ar: هذه قائمة أوضاع الإزاحة المتوفّرة. سيُستخدم وضع الإزاحة المحدّد في كلّ المستندات. انتبه إلى أنّه يمكن ضبط وضع الإزاحة بمتغيّرات المستندات، أو الأوضاع أو بملفّ ‎.kateconfig.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbIndentationMode)
en: Indent using
ar: أزح باستخدام

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbIndentWidth)
en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
ar: عرض الإزاحة هو عدد المسافات المُستخدم لإزاحة سطر. إن كان الخيار <b>أدرج مسافات بدل جدولات</b> في قسم <b>التّحرير</b> معطّلًا، فسيُضاف محرف <b>جدولة</b> إن أمكن قسمة الإزاحة على عرض الجدولة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithSpaces)
en: &Spaces
ar: الم&سافات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndentWidth)
en: &Indentation width:
ar: عرض الإ&زاحة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTabWidth)
en: Tab wi&dth:
ar: ع&رض الجدولة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithTabs)
en: &Tabulators
ar: الج&دولات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentMixed)
en: Tabulators &and Spaces
ar: الجدولات والمسا&فات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoDetectIndent)
en: Automatically detect file indentation
ar: اكتشف إزاحة الملف آليًّا

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Indentation Properties
ar: خصائص الإزاحة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
ar: إن عُطّل هذا الخيار، فتغيير مستوى الإزاحة يحاذي سطرًا إلى أحد أضعاف العرض والمحدّد في <b>عرض الإزاحة</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: &Keep extra spaces
ar: أ&بقِ المسافات الإضافيّة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
ar: إن حُدّد هذا الخيار، فسيُزاح الكود الملصوق من الحافظة. تحفيز إجراء <b>تراجع</b> سيزيل الإزاحة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
ar: اضبط إزاحة الكود المل&صوق من الحافظة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeys)
en: Indentation Actions
ar: إجراءات الإزاحة

en: Indentation
ar: الإزاحة

en: Auto Completion
ar: الإكمال الآليّ

en: Spellcheck
ar: تدقيق الهجاء

en: Cmd
ar: أمر

en: Text Navigation
ar: التّنقّل في النّصّ

en: Disable Feature
ar: عطّل ميزة

en: Non letter character
ar: رمز غير حرفي

en: Editing
ar: التّحرير

en: Editing Options
ar: خيارات التحرير

en: Statusbar
ar: شريط الحالة

en: Off
ar: معطّلة

en: Follow Line Numbers
ar: تتبع أرقام الأسطر

en: Appearance
ar: المظهر

en: Advanced
ar: متقدّم

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
ar: لم تقدّم لاحقة أو سابقة للنّسخ الاحتياطيّ. ستُستخدم اللاحقة الافتراضيّة: '~'

en: No Backup Suffix or Prefix
ar: لا لاحقة أو سابقة للنّسخ الاحتياطيّ

en: Open/Save
ar: الفتح/الحفظ

en: File Opening & Saving
ar: فتح الملفّات وحفظها

en: &Line:
ar: ال&سّطر:

en: Go to line number from clipboard
ar: اذهب لرقم السطر من الحافظة

en: Go to
ar: اذهب إلى

en: No valid line number found in clipboard
ar: لم يجد رقم سطر صحيح في الحافظة

en: Dictionary:
ar: القاموس:

en: Enable Auto Reload
ar: فعّل إعادة التحميل الآلي

en: View &Difference
ar: ا&عرض الفرق

en: Shows a diff of the changes.
ar: اعرض فرقًا يبيّن التّغييرات.

en: &Reload
ar: أ&عد التّحميل

[ctx: @action:button closes the opened file]
en: &Close File
ar: أ&غلق الملف

[ctx: @action]
en: &Save As…
ar: ا&حفظ ك‍…

en: Lets you select a location and save the file again.
ar: يتيح لك اختيار مكان وحفظ الملفّ مجدّدًا.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
ar: ت&جاهل

en: Ignores the changes on disk without any action.
ar: تجاهل التّغييرات على القرص دون أيّ إجراء.

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
ar: فشل أمر الفرق. فضلًا تحقّق بأنّ diff(1)‎ مثبّت وفي مسارك PATH.

en: Error Creating Diff
ar: خطأ في إنشاء الفرق

en: The files are identical.
ar: الملفّات متطابقة.

en: Diff Output
ar: خرج الفرق

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCursorMovement)
en: Text Cursor Movement
ar: حركة مؤشّر النّصّ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
ar: إن حُدّد، فنقر زرّ المنزل سيؤدّي بالمؤشّر إلى تخطّي المسافات والانتقال إلى بداية السّطر. الأمر نفسه ينطبق على زرّ النهاية.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: Smart ho&me and smart end
ar: م&نزل ونهاية ذكيّان

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
ar: يحدّد فيما إذا كان مفتاحيّ PageUp وPageDown سيغيّران المكان الرأسيّ للمؤشّر نسبة إلى أعلى المنظور.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: &PageUp/PageDown moves cursor
ar: م&فاتحيّ PageUp/PageDown يحرّكان المؤشّر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAutoCenterCursor)
en: &Autocenter cursor:
ar: وسّط المؤ&شّر آليًّا:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
ar: يحدّد عدد الأسطر لإبقائها ظاهرة أعلى المؤشّر وأسفله عند الإمكان.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Disabled
ar: معطّل

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en:  lines
ar:  من الأسطر

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbNavigationMisc)
en: Misc
ar: متنوّع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTextSelectionMode)
en: Text selection mode:
ar: وضع تحديد النّصّ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Normal
ar: عاديّ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Persistent
ar: مستمرّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollPastEnd)
en: Allow scrolling past the end of the document
ar: اسمح بالتّمرير بعد نهاية المستند

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: When selected, composed characters are removed with their diacritics instead of only removing the base character. This is useful for Indic locales.
ar: إن حُدّد فستُزال الأحرف المركّبة مع حركاتها بدل إزالة الحركة ثم الحرف. هذا يفيد المحليّات الهنديّة. أبقِه معطّلًا ليعمل كما ينبغي مع اللغة العربيّة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: Backspace key removes character’s base with its diacritics
ar: مفتاح Backspace يُزيل الحرف مع حركاته

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMulticursor)
en: Multicursor
ar: مؤشرات متعددة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMulticursormodifiers)
en: Multiple Cursor Modifiers
ar: معدلات المؤشرات المتعددة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
ar: إن فُعّل هذا الخيار، ستُنشأ نسخ احتياطيّة للملفّات المحليّة عند حفظها.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: &Local files
ar: الملفّات الم&حليّة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
ar: إن فُعّل هذا الخيار، ستُنشأ نسخ احتياطيّة للملفّات البعيدة عند حفظها.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: &Remote files
ar: الملفّات ال&بعيدة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupPrefix)
en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
ar: أدخل سابقة لإضافتها قبل أسماء الملفّات المنسوخة احتياطيًّّا.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupSuffix)
en: Enter the suffix to append to the backup file names.
ar: أدخل لاحقة لإضافتها بعد أسماء الملفّات المنسوخة احتياطيًّّا.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapFileMode)
en: Swap file mode:
ar: وضع ملفّ التّبديل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapDirectory)
en: Store swap files in:
ar: خزن ملفّ التّبديل في :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapFileSync)
en: Save swap files every:
ar: احفظ ملفّ التّبديل كل:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync)
en: s
ar: ثا

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFileFormat)
en: File Format
ar: نسق الملفّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoding)
en: &Encoding:
ar: التّر&ميز:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncoding)
en: This defines the standard encoding to use to open/save files, if not changed in the open/save dialog or by using a command line option.
ar: يعرّف هذا التّرميز الافتراضيّ لاستخدامه لفتح الملفّات وحفظها، وذلك إن لم تتغيّر في حواريّ الفتح/الحفظ أو باستخدام خيار سطر الأوامر.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection)
en: &Encoding detection:
ar: اكت&شاف التّرميز:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingDetection)
en: if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file, this detection will be run.
ar: إن لم يطابق لا التّرميز المنتقى كقياسيّ أعلاه، ولا المحدّد في حواريّ الفتح/الحفظ، ولا في سطر الأوامر - إن لم يطابق محتوى الملفّ، ستجري عمليّة اكتشاف التّرميز.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection2)
en: &Fallback encoding:
ar: التّرميز الا&حتياطيّ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingFallback)
en: This defines the fallback encoding to try for opening files if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file.  Before this is used, an attempt will be made to determine the encoding to use by looking for a byte order mark at start of file: if one is found, the right Unicode encoding will be chosen; otherwise encoding detection will run, if both fail the fallback encoding will be tried.
ar: يعرّف هذا التّرميز الاحتياطيّ لمحاولة فتح الملفّات به إن لم يطابق لا التّرميز المنتقى كقياسيّ أعلاه، ولا المحدّد في حواريّ الفتح/الحفظ، ولا في سطر الأوامر - إن لم يطابق محتوى الملفّ. قبل استخدام هذا، ستُجرى محاولة لتحديد التّرميز بالبحث عن علامة ترتيب البايتات، فإن وُجدت واحدة، سيُنتقى ترميز يونيكود الصّحيح، وإلّا فتجري عمليّة اكتشاف التّرميز، وإن فشلت العمليّتين ستجري محاولة لاستخدام التّرميز الاحتياطيّ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEOL)
en: E&nd of line:
ar: نهاية ال&سّطر:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbEOL)
en: UNIX
ar: يونكس

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbEOL)
en: DOS/Windows
ar: دوس/وندوز

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbEOL)
en: Macintosh
ar: ماكنتوش

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
ar: إن فُعّل هذا الخيار فسيكتشف المحرّر آليًّا نوع نهاية السّطر. سيُستخدم أوّل نوع نهاية سطر للملفّ بالكامل.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: A&utomatic end of line detection
ar: اكتشف نهاية السّ&طر آليًّا

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: The byte order mark is a special sequence at the beginning of Unicode encoded documents. It helps editors to open text documents with the correct Unicode encoding. The byte order mark is not visible in the displayed document.
ar: علامة ترتيب البايتات هي سلسلة خاصّة تقع في بداية المستندات المرمّزة بـيونيكود. تساعد العلامة المحرّرات في فتح المستندات النّصيّة بترميز يونيكود الصّحيح. علامة ترتيب البايتات لا تُعرض في المستند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: Enable byte order mark (BOM)
ar: فعّل علامة ترتيب البايتات (BOM)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line length limit:
ar: حدّ طول السّطر:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, lineLengthLimit)
en: Unlimited
ar: بلا حدّ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCleanups)
en: Automatic Cleanups on Save
ar: التّنظيف آليًّا عند الحفظ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: Depending on the choice, trailing spaces are removed when saving a document, either in the entire document or only of modified lines.
ar: تبعًا لاختيارك، ستُزال المسافات الزّائدة عند حفظ المتند، إمّا للمستند بالكامل أو للأسطر المعدّلة فقط.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces)
en: Re&move trailing spaces:
ar: أ&زل المسافات الزّائدة:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Never
ar: أبدًا

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: On Modified Lines
ar: للأسطر المعدّلة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: In Entire Document
ar: للمستند بالكامل

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: On save, a line break is appended to the document if not already present. The line break is visible after reloading the file.
ar: عند الحفظ يُضاف كاسر أسطر إلى نهاية المستند إن لم يكن موجودًا فعلًا. سيظهر كاسر الأسطر بعد إعادة تحميل الملفّ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: Append newline at end of file on save
ar: أضف سطرًا جديدًا نهاية الملفّ عند الحفظ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbAutoSave)
en: Enable Auto Save (local files only)
ar: فعّل الحفظ الآليّ (للملفات المحلية فقط)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Auto save interval:
ar: فترة الحفظ آلي:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval)
en:  seconds
ar:  ثانية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowHighlightingMode)
en: Show highlighting mode
ar: أظهر نمط إبراز الصّياغة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowInputMode)
en: Show input mode
ar: أظهر نمط الإدخال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowActiveDictionary)
en: Show active dictionary
ar: أظهر القاموس النشط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowTabSetting)
en: Show tab setting
ar: أظهر إعدادات الجدولة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowLineColumn)
en: Show line column
ar: أظهر رقم العمود

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowEncoding)
en: Show File Encoding
ar: أظهر ترميز الملف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowEOL)
en: Show Line Ending Type
ar: أظهر نوع نهاية السطر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editor font:
ar: خطّ المحرّر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLineHeight)
en: &Line Height Multiplier:
ar: &مضاعف ارتفاع السّطر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show whitespace indicators:
ar: أَظهِر مؤشرات المسافة البيضاء:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: At the end of a line
ar: عند نهاية الأسطر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Always
ar: دائمًا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMarkerDescription)
en: Whitespace indicator si&ze:
ar: حجم مؤشر المسافة البيضاء:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show &tab indicators:
ar: أظهر إشارات الجدولة:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowTabs)
en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
ar: سيعرض المحرّر رمزًا للدّلالة على وجود جدولة في النّصّ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Bracket matching:
ar: مطابقة القوس:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
ar: إن فُعّل هذا، فسيُبرز ما بين الأطواق المطابقة المحدّدة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: Highlight range between selected brackets
ar: أبرز المجال بين الأقواس المحدّدة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Flash matching brackets
ar: أومض الأقواس المطابقة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: If this is enabled, matching brackets are animated for better visibility.
ar: إن فُعّل هذا، سيكون للأقواس المطابقة حركة ليسهل رؤيتها.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Counts:
ar: العد:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show/hide word count in status bar
ar: أظهر/أخفِ عدد الكلمات في شريط الحالة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show word count
ar: أظهر عدد الكلمات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowLineCount)
en: Show/hide line count in status bar
ar: أظهر/أخفِ عدّاد السطور في شريط الحالة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowLineCount)
en: Show line count
ar: أظهر عدد الأسطر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: Fold first line:
ar: اطو أوّل سطر:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkFoldFirstLine)
en: When this setting is enabled, the editor view automatically folds
    comment blocks that start on the first line of the document. This is
    helpful to hide license headers which are commonly placed at the
    beginning of a file.
ar: عند تفعيل هذا الخيار، سيطوي منظور المحرّر آليًّا
    كتل التّعليقات التي تبدأ في أوّل سطر من المستند. هذا مفيد
    لإخفاء ترويسات الرّخص التي توضع غالبًا
    بداية الملفّ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbxWordWrap)
en: Dynamic Word Wrap:
ar: لفّ الكلمات حركيًّا:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDynamicWordWrapIndicators)
en: D&ynamic word wrap indicators:
ar: &مؤشرات لف الكلمات الحركي:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbDynamicWordWrapIndicator)
en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
ar: اختر متى يجب عرض مؤشّرات لفّ الكلمات حركيًّا.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: % of View Width
ar: % من عرض المنظور

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Show i&ndentation lines:
ar: أظهر أسطر الإزا&حة:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
ar: إن فُعّل هذا، سيعرض المحرّر أسطر رأسيّة تساعد في التّعرف على أسطر الإزاحة.

[ctx: short translation, user created new file]
en: New file
ar: ملفّ جديد

en: Auto Reload Document
ar: أعد تحميل المستند آليا

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.<br />Check if you have read access to this file.
ar: تعذّر تحميل الملفّ %1، إذ لم يكن ممكنًا قراءته.<br />افحص صلاحيّات القراءة لديك للملفّ.

[ctx: translators: you can also translate 'Try Again' with 'Reload']
en: Try Again
ar: جرّب مجدّدًا

en: &Close
ar: أ&غلق

[ctx: Close the message being displayed]
en: Close message
ar: أغلق الرّسالة

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters.<br />It is set to read-only mode, as saving might destroy its content.<br />Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
ar: فُتح الملفّ %1 بالتّرميز %2 ولكنّه يحوي محارف غير صالحة.<br />ضُبط الملفّ إلى وضع القراءة فقط، إذ أنّ الحفظ قد يتلف محتواه.<br />إمّا أن تعيد فتح الملفّ بالتّرميز الصّحيح أو أن تفعّل وضع القراءة فقط مجدّدًا من قائمة "أدوات" لتحرّره.

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br />The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
ar: فُتح الملفّ %1 وكان يحوي أسطرًا أطور من حدّ طول الأسطر المضبوط (%2 من المحارف).<br />أطول  هذه الأسطر كان بطول %3 من المحارف<br/>لُفّت هذه الأسطر وضُبط وضع المستند إلى القراءة فقط، حيث أنّ الحفظ سيعدّل محتواه.

en: Temporarily raise limit and reload file
ar: ارفع الحدّ مؤقّتًا وأعد تحميل الملفّ

en: Close
ar: أغلق

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
ar: أمتأكّد من حفظ الملفّ غير المعدّل؟ قد تكتب فوق البيانات المتغيّرة في الملفّ على القرص.

en: Trying to Save Unmodified File
ar: محاولة حفظ ملفّ غير معدّل

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
ar: أمتأكّد من حفظ هذا الملفّ؟ بيانات الملفّ المفتوح لديك والملفّ على القرص قد تغيّرت. قد تفقد بعض البيانات.

en: Possible Data Loss
ar: احتمال لفقد البيانات

en: The selected encoding cannot encode every Unicode character in this document. Do you really want to save it? There could be some data lost.
ar: التّرميز المحدّد لا يمكنه ترميز كلّ محرف يونيكوديّ في هذا المستند. أمتأكّد من حفظه؟ قد تفقد بعض البيانات.

en: Failed to create backup copy.
ar: فشل إنشاء نسخة احتياطيّة.

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
ar: أمتأكّد من متابعة إغلاق هذا الملفّ؟ قد يحدث فقدان للبيانات.

en: Untitled
ar: غير معنون

en: Save File
ar: احفظ الملفّ

en: Save failed
ar: فشل الحفظ

en: Save Copy of File
ar: احفظ نسخة من الملفّ

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
ar: تعذّر حفظ المستند، إذ لم يكن ممكنًا الكتابة إلى %1.
    
    افحص صلاحيّات الكتابة لديك إلى هذا الملفّ أو توفّر مساحة كافية على القرص.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
ar: عُدّل المستند "%1" ولم يُحفظ.
    أتريد حفظ التّعديلات أو رفضها؟

en: Close Document
ar: أغلق المستند

en: The file <a href="%1">%2</a> is still loading.
ar: ما زال الملفّ <a href="%1">%2</a> يحمّل.

en: &Abort Loading
ar: أ&جهض التّحميل

en: OVERWRITE
ar: كتابة فوقيّة

en: INSERT
ar: إدراج

en: Normal Mode
ar: الوضع العاديّ

en: VI: INSERT MODE
ar: في‌آي: وضع الإدراج

en: VI: NORMAL MODE
ar: في‌آي: الوضع العاديّ

en: VI: VISUAL
ar: في‌آي: مرئيّ

en: VI: VISUAL BLOCK
ar: في‌آي: كتلة مرئيّة

en: VI: VISUAL LINE
ar: في‌آي: سطر مرئيّ

en: VI: REPLACE
ar: في‌آي: استبدال

en: vi-mode
ar: وضع في‌آي

en: recording
ar: يسجّل

en: Vi Input Mode
ar: وضع دخل في‌آي

en: <Unchanged>
ar: <لم يُعدّل>

en: Use Default
ar: استخدم الافتراضيّ

en: Properties of %1
ar: خصائص %1

en: New Filetype
ar: نوع ملفّات جديد

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
ar: اختر أنواع Mime لنوع الملفّات هذا.
    فضلًا لاحظ بأنّ هذا سيحرّر آليًّا امتدادات الملفّات المرتبطة أيضًا.

en: Select Mime Types
ar: اختر أنواع Mime

en: Modes && Filetypes
ar: الأوضاع وأنواع الملفّات

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
ar: ابحث…

[ctx: A search yielded no results]
en: No items matching your search
ar: لا توجد عناصر مطابقة لبحثك

[ctx: Title (in singular) of the best result in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Match
ar: أفضل تطابق بحث

en: Te&xt Settings
ar: إعدادات ال&نّصّ

en: Print line &numbers
ar: اطبع أرقام الأ&سطر

en: Print &legend
ar: اطبع دليل المصطلحات

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
ar: <p>إن فُعّل، ستُطبع أرقام الصّفحات على الجانب الأيسر من الصّفحات.</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
ar: <p>اطبع مربّعًا يعرض المعايير المطبعيّة لنوع المستند، كما هي معرّفة في إبراز الصّياغة المُستخدم.</p>

en: Hea&der && Footer
ar: ال&تّرويسة و التّذييل

en: Pr&int header
ar: ا&طبع التّرويسة

en: Pri&nt footer
ar: اطبع ال&تّذييل

en: Header/footer font:
ar: خطّ التّرويسة/التّذييل:

en: Header Properties
ar: خصائص التّرويسة

en: &Format:
ar: النّ&سق:

en: Colors:
ar: الألوان:

en: Foreground:
ar: الأماميّة:

en: Bac&kground
ar: ال&خلفيّة

en: Footer Properties
ar: خصائص التّذييل

en: For&mat:
ar: النّس&ق:

en: &Background
ar: الخ&لفيّة

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
ar: <p>نسق ترويسة الصّفحة. الوسوم الآتية مدعومة:</p>

en: <ul><li><tt>%u</tt>: current user name</li><li><tt>%d</tt>: complete date/time in short format</li><li><tt>%D</tt>: complete date/time in long format</li><li><tt>%h</tt>: current time</li><li><tt>%y</tt>: current date in short format</li><li><tt>%Y</tt>: current date in long format</li><li><tt>%f</tt>: file name</li><li><tt>%U</tt>: full URL of the document</li><li><tt>%p</tt>: page number</li><li><tt>%P</tt>: total amount of pages</li></ul><br />
ar: <ul><li><tt>‎%u</tt>: اسم المستخدم الحاليّ</li><li><tt>‎%d</tt>: الوقت والتّاريخ كاملين بالنّسق القصير</li><li><tt>‎%D</tt>: الوقت والتّاريخ كاملين بالنّسق الطّويل</li><li><tt>‎%h</tt>: الوقت الحاليّ</li><li><tt>‎%y</tt>: التّاريخ الحاليّ بالنّسق القصير</li><li><tt>‎%Y</tt>: التّاريخ الحاليّ بالنّسق الطّويل</li><li><tt>‎%f</tt>: اسم الملفّ</li><li><tt>‎%U</tt>: عنوان المستند الكامل</li><li><tt>‎%p</tt>: رقم الصّفحة</li><li><tt>‎%P</tt>: إجماليّ عدد الصّفحات</li></ul><br />

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
ar: <p>نسق تذييل الصّفحة الوسوم الآتية مدعومة:</p>

en: Add Placeholder...
ar: أضف حافظ مكان...

en: Current User Name
ar: اسم المستخدم الحاليّ

en: Complete Date/Time (short format)
ar: الوقت والتّاريخ كاملين (النّسق القصير)

en: Complete Date/Time (long format)
ar: الوقت والتّاريخ كاملين (النّسق الطّويل)

en: Current Time
ar: الوقت الحاليّ

en: Current Date (short format)
ar: التّاريخ الحاليّ (النّسق القصير)

en: Current Date (long format)
ar: التّاريخ الحاليّ (النّسق الطّويل)

en: File Name
ar: اسم الملفّ

en: Full document URL
ar: عنوان المستند الكامل

en: Page Number
ar: رقم الصّفحة

en: Total Amount of Pages
ar: إجماليّ عدد الصّفحات

en: L&ayout
ar: التّ&صميم

en: &Color theme:
ar: &سمة الألوان:

en: Font:
ar: الخط:

en: Draw bac&kground color
ar: ارسم لون ال&خلفيّة

en: Draw &boxes
ar: ارسم مربّ&عات

en: Box Properties
ar: خصائص المربّع

en: W&idth:
ar: ال&عرض:

en: &Margin:
ar: ال&هامش:

en: Co&lor:
ar: اللو&ن:

en: Select the color theme to use for the print.
ar: اختر سمة الألوان لاستخدامها للطّباعة.

en: The margin inside boxes, in pixels
ar: الهامش داخل المربّعات، بالبكسل

en: The line color to use for boxes
ar: لون الخطّ لاستخدامه للمربّعات

en: (Selection of)
ar: (اختيار من)

en: Typographical Conventions for %1
ar: معايير %1 المطبعيّة

en: text
ar: نصّ

[ctx: Script command name]
en: Expand Abbreviation
ar: وسّع الاختصار

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Matching Tag
ar: انقل المؤشّر إلى الوسم المطابق

[ctx: Script command name]
en: Toggle Comment
ar: بدّل بين التّعليقات

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Edit Point
ar: انتقل إلى نقطة التّحرير التّالية

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Edit Point
ar: انتقل إلى نقطة التّحرير السّابقة

[ctx: Script command name]
en: Select Next Edit Point
ar: حدد نقطة التّحرير التّالية

[ctx: Script command name]
en: Select Previous Edit Point
ar: حدد نقطة التّحرير السابقة

[ctx: Script command name]
en: Delete Tag Under Cursor
ar: احذف الوسم أسفل المؤشّر

[ctx: Script command name]
en: Split or Join a Tag
ar: اقسم أو ادمج وسم

[ctx: Script command name]
en: Evaluate a Simple Math Expression
ar: احسب تعبيرًا رياضيًّا بسيطًا

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 1
ar: أنقص العدد بمقدار 1

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 10
ar: أنقص العدد بمقدار 10

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 0.1
ar: أنقص العدد بمقدار 0٫1

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 1
ar: زِد العدد بمقدار 1

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 10
ar: زِد العدد بمقدار 10

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 0.1
ar: زِد العدد بمقدار 0٫1

en: Expands the abbreviation using Emmet expressions; see http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn
ar: يوسّع الاختصار باستخدام تعبيرات Emmet، طالع http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn

en: Moves the caret to the current tag's pair
ar: ينقل المؤشّر إلى زوج الوسم الحاليّ

en: Move to the next edit point (tag or empty attribute).
ar: انتقل إلى نقطة التّحرير التّالية (وسم أو صفة فارغة).

en: Move to the previous edit point (tag or empty attribute).
ar: انتقل إلى نقطة التّحرير السّابقة (وسم أو صفة فارغة).

en: Deletes tag under cursor
ar: يحذف الوسم أسفل المؤشّر

en: Splits or joins a tag
ar: يقسم أو يدمج وسمًا

en: Evaluates a simple math expression
ar: يقدّر تعبيرًا رياضيًّا بسيطًا

en: Decrement number under cursor by 1
ar: أنقص العدد أسفل المؤشّر بمقدار 1

en: Decrement number under cursor by 10
ar: أنقص العدد أسفل المؤشّر بمقدار 10

en: Decrement number under cursor by 0.1
ar: أنقص العدد أسفل المؤشّر بمقدار 0.1

en: Increment number under cursor by 1
ar: زِد العدد أسفل المؤشّر بمقدار 1

en: Increment number under cursor by 10
ar: زِد العدد أسفل المؤشّر بمقدار 10

en: Increment number under cursor by 0.1
ar: زِد العدد أسفل المؤشّر بمقدار 0.1

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Previous Matching Indent
ar: انقل المؤشّر إلى الإزاحة المطابقة السّابقة

[ctx: Script command category]
en: Navigation
ar: التّنقّل

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Next Matching Indent
ar: انقل المؤشّر إلى الإزاحة المطابقة التّالية

en: Move cursor to previous matching indent
ar: انقل المؤشّر إلى الإزاحة المطابقة السّابقة

en: Move cursor to next matching indent
ar: انقل المؤشّر إلى الإزاحة المطابقة التّالية

[ctx: Script command name]
en: Remove Trailing Spaces
ar: أ&زل المسافات الزّائدة

[ctx: Script command category]
en: Editing
ar: التّحرير

[ctx: Script command name]
en: Join Lines
ar: ضُمّ الأسطر

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Down
ar: انقل الأسطر لأسفل

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Up
ar: انقل الأسطر لأعلى

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Down
ar: كرّر الأسطر المحدّدة لأسفل

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Up
ar: كرّر الأسطر المحدّدة لأعلى

[ctx: Script command name]
en: URI-encode Selected Text
ar: ترميز النّصّ المحدّد ل‍URI

[ctx: Script command name]
en: URI-decode Selected Text
ar: فكّ ترميز النّصّ المحدّد من URI

en: Sort the selected text or whole document.
ar: افرز النّصّ المحدّد أو المستند بالكامل.

en: Move selected lines down.
ar: انقر الأسطر المحدّدة لأسفل.

en: Move selected lines up.
ar: انقر الأسطر المحدّدة لأعلى.

en: Remove duplicate lines from the selected text or whole document.
ar: أزل الأسطر المكرّرة من النّصّ المحدّد أو المستند بالكامل.

en: Removes empty lines from selection or whole document.
ar: يزيل الأسطر الفارغة من التّحديد أو المستند بالكامل.

en: Duplicates the selected lines up.
ar: يكرّر الأسطر المحدّدة لأعلى.

en: Duplicates the selected lines down.
ar: يكرّر الأسطر المحدّدة لأسفل.

[ctx: Autoindent mode]
en: ada
ar: أدا

[ctx: Autoindent mode]
en: C++/boost Style
ar: نمط سي++/بوست

[ctx: Autoindent mode]
en: C Style
ar: نمط سي

[ctx: Autoindent mode]
en: Haskell
ar: هاسكل

[ctx: Autoindent mode]
en: Julia
ar: جوليا

[ctx: Autoindent mode]
en: Latex
ar: لاتخ

[ctx: Autoindent mode]
en: LilyPond
ar: ليلي بوند

[ctx: Autoindent mode]
en: LISP
ar: لِسب

[ctx: Autoindent mode]
en: Pascal
ar: باسكال

[ctx: Autoindent mode]
en: Python
ar: بيثون

[ctx: Autoindent mode]
en: R
ar: أر

[ctx: Autoindent mode]
en: Replicode
ar: ريبلكود

[ctx: Autoindent mode]
en: Ruby
ar: روبي

[ctx: Autoindent mode]
en: XML Style
ar: نمط XML

en: Function '%1' not found in script: %2
ar: لم توجد الدّالة '%1' في السّكربت: %2

en: Error calling %1
ar: خطأ في نداء %1

en: Bad quoting in call: %1. Please escape single quotes with a backslash.
ar: علامات اقتباس سيّئة في النّداء: %1. فضلًا هرّب علامات الاقتباس المفردة بشرطة مائلة معكوسة.

en: Could not access view
ar: تعذّر النّفاذ إلى المنظور

en: Error calling 'help %1'
ar: خطأ في منادات 'help %1'

en: No help specified for command '%1' in script %2
ar: لا مساعدة مخصّصة للأمر '%1' في السّكربت %2

en: Error loading script %1
ar: خطأ في تحميل السّكربت %1

en: Command not found: %1
ar: لم يوجد الأمر: %1

en: Add...
ar: أضف...

[ctx: short translation]
en: 1 replacement made | %1 replacements made
ar[0]: لا استبدالات تمّت
ar[1]: تمّ استبدال واحد
ar[2]: تمّ استبدالان
ar[3]: تمّت %1 استبدالات
ar[4]: تمّ %1 استبدالًا
ar[5]: تمّ %1 استبدال

[ctx: short translation]
en: 1 match found | %1 matches found
ar[0]: لم توجد مطابقات
ar[1]: وُجدت مطابقة واحدة
ar[2]: وُجدت مطابقتان
ar[3]: وُجدت %1 مطابقات
ar[4]: وُجدت %1 مطابقة
ar[5]: وُجدت %1 مطابقة

en: Reached top, continued from bottom
ar: وصلت أعلى المستند، تابعت من أدناه

en: Reached bottom, continued from top
ar: وصلت أدنى المستند، تابعت من أعلاه

en: Not found
ar: لم يوجد

en: Bottom of file reached. Continue from top?
ar: وصلت أسفل الملفّ. أأتابع من الأعلى؟

en: Top of file reached. Continue from bottom?
ar: وصلت أعلى الملفّ. أأتابع من الأسفل؟

en: Continue search?
ar: أأتابع البحث؟

en: Beginning of line
ar: بداية السّطر

en: End of line
ar: نهاية السّطر

en: One or more occurrences
ar: حدوث واحد أو أكثر

en: Zero or more occurrences
ar: لا حدوثات أو أكثر

en: Zero or one occurrences
ar: لا حدوثات أو حدوث واحد

en: <a> through <b> occurrences
ar: تكرار من <a> إلى <b>

en: Group, capturing
ar: مجموعة لاقطة

en: Or
ar: أو

en: Set of characters
ar: مجموعة محارف

en: Negative set of characters
ar: عكس مجموعة المحارف

en: Whole match reference
ar: مرجع للمطابقة بالكامل

en: Reference
ar: المرجع

en: Line break
ar: كاسر أسطر

en: Tab
ar: محرف جدولة

en: Word boundary
ar: حدود الكلمة

en: Not word boundary
ar: ليست حدود الكلمة

en: Digit
ar: رقميّ

en: Non-digit
ar: غير رقميّ

en: Whitespace (excluding line breaks)
ar: مسافة (عدى كاسر الأسطر)

en: Non-whitespace
ar: ليست-مسافات

en: Word character (alphanumerics plus '_')
ar: محرف كلميّ (الأبجديّة مع '_')

en: Non-word character
ar: محرف غير كلميّ

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
ar: محرف ثمانيّ 000 إلى 377 (‎2^8-1)

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
ar: محرف ستّ عشريّ 0000 إلى FFFF ‏(‎2^16-1)

en: Backslash
ar: شرطة مائلة معكوسة

en: Group, non-capturing
ar: مجموعة غير لاقطة

en: Positive Lookahead
ar: طالع أمامًا

en: Negative lookahead
ar: طالع خلفًا

en: Begin lowercase conversion
ar: بدء التّحويل إلى الحالة الصّغيرة

en: Begin uppercase conversion
ar: بدء التّحويل إلى الحالة الكبيرة

en: End case conversion
ar: إنهاء تحويل الحالة

en: Lowercase first character conversion
ar: تحويل أوّل حرف إلى الحالة الصّغيرة

en: Uppercase first character conversion
ar: تحويل أوّل حرف إلى الحالة الكبيرة

en: Replacement counter (for Replace All)
ar: عدّاد الاستبدال (ل‍"استبدل الكلّ")

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
ar: أو&جد:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pattern)
en: Text to search for
ar: النّصّ للبحث عنه

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findNext) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, next)
en: Jump to next match
ar: انتقل إلى المطابقة التّالية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, prev)
en: Jump to previous match
ar: انتقل إلى المطابقة السّابقة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchCase)
en: Match case sensitive
ar: حسّاس لحالة الأحرف

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to power search and replace bar
ar: حوّل إلى البحث المتقدّم وشريط الاستبدال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fin&d:
ar: ا&عثر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rep&lace:
ar: ا&ستبدل ب‍:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Mode:
ar: الو&ضع:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, searchMode)
en: Search mode
ar: وضع البحث

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Plain text
ar: نصّ صرف

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Whole words
ar: كلمات كاملة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Escape sequences
ar: سلاسل هروب

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Regular expression
ar: تعبير نمطيّ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, selectionOnly)
en: Search in the selection only
ar: ابحث في التّحديد فقط

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceNext)
en: Replace next match
ar: استبدل المطابقة التّالية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceNext) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
ar: اس&تبدل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace all matches
ar: استبدل كلّ المطابقات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
ar: ا&ستبدل الكلّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, findAll)
en: &Find All
ar: أو&جد الكلّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel)
en: Cancel
ar: ألغِ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to incremental search bar
ar: حوّل إلى شريط البحث التّزايديّ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, replacement)
en: Text to replace with
ar: النّصّ ليكون الاستبدال به

en: Spell check canceled.
ar: أُلغي تدقيق الهجاء.

[ctx: @info:progress]
en: Spell checking in progress…
ar: تدقيق الهجاء جارٍ…

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
ar: تدقيق الهجاء

en: Spell check complete.
ar: اكتمل تدقيق الهجاء.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
ar: <qt><p>اعتُبرت هذه الكلمة "كلمة مجهولة" لأنّها لا تطابق أيّة مدخلة في القاموس المستخدم حاليًّا. قد تكون أيضًا كلمة في لغة أجنبيّة.</p>
    <p>إن لم تكن الكلمة مهجّأة خطأ، يمكنك إضافتها إلى القاموس بنقر <b>أضف إلى القاموس</b>. إن لم ترد إضافة الكلمة المجهولة إلى القاموس، بل تركها كما هي، انقر <b>تجاهل</b> أو <b>تجاهل الكلّ</b>.</p>
    <p>بأيّ حال، إن كانت الكلمة مهجّأة خطأ، يمكنك إيجاد التّهجئة الصّحيحة في القائمة أدناه. إن لم تجدها فيمكنك كتابتها في مربّع النّصّ أدناه، ونقر <b>استبدل</b> أو <b>استبدل الكلّ</b>.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Unknown word:
ar: كلمة مجهولة:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: Unknown word
ar: كلمة مجهولة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <b>misspelled</b>
ar: <b>مهجّأة خطأ</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
ar: <qt>
    <p>اكتُشفت الكلمة المجهولة واعتُبرت مجهولة لأنّها غير موجودة في القاموس.<br>
    انقر هنا إن كنت تعتقد أنّ الكلمة المجهولة ليست مهجّأة خطأ، وتريد تجنّب اكتشافها خطأ في المستقبل. إن أردت تركها كما هي، ولكن دون إضافتها إلى القاموس، فانقر <b>تجاهل</b> أو <b>تجاهل الكلّ</b>.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: << Add to Dictionary
ar: << أضف إلى القاموس

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
ar: <qt>
    <p>إن كانت الكلمة المجهولة مهجّأة خطأ، فعليك كتابة التّصحيح هنا أو اختياره من القائمة أدناه.</p>
    <p>يمكنك أيضًا نقر <b>استبدل</b> إن أردت تصحيح هذا الحدوث للكلمة فقط أو <b>استبدل الكلّ</b> إن أردت تصحيح كلّ الحدوثات.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Replace with:
ar: استبدلها ب‍:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_suggestBtn)
en: S&uggest
ar: ا&قترح

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
ar: <qt>
    <p>انقر هنا لاستبدال هذا الحدوث للكلمة المجهولة بالنّصّ في مربّع النّصّ أعلاه (إلى اليمين).</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
ar: <qt>
    <p>انقر هنا لإبقاء هذا الحدوث من الكلمة المجهولة كما هو.</p>
    <p>هذا الإجراء مفيد إن كانت الكلمة اسمًا، أو اختصارًا أو كلمة أجنبيّة أو أيّة كلمة مجهولة تريد استخدامها دون إضافتها إلى القاموس.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
ar: <qt>
    <p>اختر هنا لغة المستند الذي تدقّقه.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Language:
ar: الل&غة:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: Language Selection
ar: اختيار اللغة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_autoCorrect) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
ar: <qt>
    <p>انقر هنا لإبقاء كلّ حدوثات الكلمة المجهولة كما هي</p>
    <p>هذا الإجراء مفيد إن كانت الكلمة اسمًا، أو اختصارًا أو كلمة أجنبيّة أو أيّة كلمة مجهولة تريد استخدامها دون إضافتها إلى القاموس.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: Autocorrect
ar: صحّح آليًّا

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
ar: <qt>
    <p>انقر هنا لاستبدال كلّ حدوثات الكلمة المجهولة بالنّصّ في مربّع النّصّ أعلاه (إلى اليمين).</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: R&eplace All
ar: ا&ستبدل الكلّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: I&gnore All
ar: تجا&هل الكلّ

[ctx: @action]
en: Spelling (from Cursor)…
ar: الهجاء (من المؤشّر)…

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
ar: دقّق هجاء المستند من المؤشّر فصاعدًا

en: Ignore Word
ar: تجاهل الكلمة

en: Add to Dictionary
ar: أضف إلى القاموس

en: Spelling '%1'
ar: هجاء '%1'

en: The diff command could not be found. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
ar: لم يعثر على أمر الفرق. فضلًا تحقّق بأنّ diff(1)‎ مثبّت وفي مسارك PATH.

en: The file was not closed properly.
ar: لم يُغلق الملفّ كما ينبغي.

en: View Changes
ar: اعرض التّغييرات

en: Recover Data
ar: استعد البيانات

en: Discard
ar: ارفض

en: Use default color from the color theme
ar: استخدم الألوان الافتراضيّة من سمة الألوان

en: None
ar: بلا

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
ar: السّياق

[ctx: @title:column Text style]
en: Normal
ar: عاديّ

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
ar: محدّد

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
ar: الخلفيّة

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
ar: خلفيّة التّحديد

en: Use Default Style
ar: استخدم النّمط الافتراضيّ

en: &Bold
ar: &ثخين

en: &Italic
ar: &مائل

en: &Underline
ar: &مسطّر

en: S&trikeout
ar: م&شطوب

[ctx: @action:inmenu]
en: Normal &Color…
ar: ال&لون العاديّ…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Selected Color…
ar: لون التّ&حديد…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Background Color…
ar: لون ال&خلفيّة…

[ctx: @action:inmenu]
en: S&elected Background Color…
ar: لون خلفيّة التّح&ديد…

en: Unset Normal Color
ar: أزل ضبط اللون الافتراضيّ

en: Unset Selected Color
ar: أزل ضبط لون التّحديد

en: Unset Background Color
ar: أزل ضبط لون الخلفيّة

en: Unset Selected Background Color
ar: أزل ضبط لون خلفيّة التّحديد

en: Use &Default Style
ar: استخدم النّم&ط الافتراضيّ

[ctx: No text or background color set]
en: None set
ar: لم يُضبط

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
ar: سيُزال ضبط "استخدم النّمط الافتراضيّ" آليًّا عند تغيير أيّة خاصيّة في النّمط.

en: Kate Styles
ar: أنماط كيت

[ctx: @item:intable Text context]
en: Normal
ar: عاديّ

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
ar: الكلمات المفتاحيّة

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
ar: الدّوال

[ctx: @item:intable Text context]
en: Variable
ar: المتغيّرات

[ctx: @item:intable Text context]
en: Control Flow
ar: تدفق السيطرة

[ctx: @item:intable Text context]
en: Operator
ar: المُعامل

[ctx: @item:intable Text context]
en: Built-in
ar: المضمّنة

[ctx: @item:intable Text context]
en: Extension
ar: الامتدادات

[ctx: @item:intable Text context]
en: Preprocessor
ar: معالج مسبق

[ctx: @item:intable Text context]
en: Attribute
ar: الصّفات

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
ar: المحارف

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special Character
ar: المحارف الخاصّة

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
ar: السّلاسل

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special String
ar: السّلاسل الخاصّة

[ctx: @item:intable Text context]
en: Imports, Modules, Includes
ar: الاستيرادات، والوحدات والتّضمينات

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
ar: أنواع البيانات

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
ar: عشري/قيمة

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
ar: عدد صحيح بقاعدة متغيرة

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
ar: نقطة عائمة

[ctx: @item:intable Text context]
en: Constant
ar: الثّوابت

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
ar: التّعليقات

[ctx: @item:intable Text context]
en: Documentation
ar: التّوثيق

[ctx: @item:intable Text context]
en: Annotation
ar: شرح

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment Variable
ar: متغير التعليق

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
ar: مؤشر المنطقة

[ctx: @item:intable Text context]
en: Information
ar: المعلومات

[ctx: @item:intable Text context]
en: Warning
ar: التّحذيرات

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
ar: الإنذارات

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
ar: أخرى

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
ar: الأخطاء

en: Use Default Colors
ar: استخدم الألوان المبدئية

en: Editor Background Colors
ar: ألوان خلفيّة المحرّر

en: Text Area
ar: منطقة النّصّ

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
ar: <p>يضبط لون خلفيّة منطقة التّحرير.</p>

en: Selected Text
ar: النّص المحدّد

en: <p>Sets the background color of the selection.</p><p>To set the text color for selected text, use the &quot;<b>Configure Highlighting</b>&quot; dialog.</p>
ar: <p>يضبط لون خلفيّة التّحديد.</p><p>لضبط لون النّصّ المحدّد، استخدم حواريّ &quot;<b>اضبط الإبراز</b>&quot;.</p>

en: Current Line
ar: السّطر الحاليّ

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
ar: <p>يضبط لون خلفيّة السّطر النّشط حاليًّا، أي المكان الذي موجود فيه المؤشّر.</p>

en: Search Highlight
ar: إبراز البحث

en: <p>Sets the background color of search results.</p>
ar: <p>يضبط لون خلفيّة نتائج البحث.</p>

en: Replace Highlight
ar: إبراز الاستبدال

en: <p>Sets the background color of replaced text.</p>
ar: <p>يضبط لون خلفيّة النّص المُستبدل.</p>

en: Icon Border
ar: حدود الأيقونات

en: Background Area
ar: منطقة الخلفيّة

en: <p>Sets the background color of the icon border.</p>
ar: <p>يضبط لون خلفيّة حدّ الأيقونات.</p>

en: Line Numbers
ar: أرقام الأسطر

en: <p>This color will be used to draw the line numbers (if enabled).</p>
ar: <p>سيُستخدم هذا اللون في رسم أرقام الأسطر (إن فُعّلت).</p>

en: Current Line Number
ar: رقم السّطر الحاليّ

en: <p>This color will be used to draw the number of the current line (if enabled).</p>
ar: <p>سيُستخدم هذا اللون في رسم رقم السّطر الحاليّ (إن فُعّل).</p>

en: Separator
ar: الفاصل

en: <p>This color will be used to draw the line between line numbers and the icon borders, if both are enabled.</p>
ar: <p>سيُستخدم هذا اللون في رسم الخطّ الفاصل بين أرقام الأسطر وحدود الأيقونات، إن كانا مفعّلين.</p>

en: Word Wrap Marker
ar: علامة لفّ الكلمات

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
ar: <p>يضبط لون علامات لفّ الكلمات:</p><dl><dt>لفّ الكلمات سكونيًّا</dt><dd>خطّ رأسيّ يعرض العمود الذي سيُلفّ عنده النّصّ</dd><dt>لفّ الكلمات حركيًّا</dt><dd>سهم يُعرض يسار الأسهم الملفوفة</dd></dl>

en: Code Folding
ar: طيّ الكود

en: <p>Sets the color of the code folding bar.</p>
ar: <p>يضبط لون شريط طيّ الكود.</p>

en: Modified Lines
ar: الأسطر المعدّلة

en: <p>Sets the color of the line modification marker for modified lines.</p>
ar: <p>يضبط لون علامة الأسطر المعدّلة.</p>

en: Saved Lines
ar: الأسطر المحفوظة

en: <p>Sets the color of the line modification marker for saved lines.</p>
ar: <p>يضبط لون علامة الأسطر المحفوظة.</p>

en: Text Decorations
ar: تزيينات النّصّ

en: Spelling Mistake Line
ar: سطر الخطأ الهجائيّ

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
ar: <p>يضبط لون الخطّ المُستخدم في الإشارة إلى الأخطاء الهجائيّة.</p>

en: Tab and Space Markers
ar: علامات الجدولات والمسافات

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
ar: <p>يضبط لون علامات الجدولة.</p>

en: Indentation Line
ar: سطر الإزاحة

en: <p>Sets the color of the vertical indentation lines.</p>
ar: <p>يضبط لون أسطر الإزاحة الرّئسيّة.</p>

en: Bracket Highlight
ar: إبراز الأقواس

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
ar: <p>يضبط لون القوس المطابق. هذا يعني أنّه إن وضعت المؤشّر قرب <b>(</b>، فسيُبرز <b>)</b> المطابق بهذا اللون.</p>

en: Marker Colors
ar: ألوان العلامات

en: Bookmark
ar: علامة

en: Active Breakpoint
ar: نقطة مقاطعة نشطة

en: Reached Breakpoint
ar: وصلتُ إلى نقطة المقاطعة

en: Disabled Breakpoint
ar: نقطة مقاطعة معطّلة

en: Execution
ar: تنفيذ

en: Warning
ar: تحذير

en: Error
ar: خطأ

en: <p>Sets the background color of mark type.</p><p><b>Note</b>: The marker color is displayed lightly because of transparency.</p>
ar: <p>يضبط لون خلفيّة نوع العلامة.</p><p><b>لاحظ</b>: لون العلامة معروض بخفّة بسبب الشّفافيّة.</p>

en: Text Templates & Snippets
ar: قوالب النّصوص والقصاصات

en: Background
ar: الخلفيّة

en: Editable Placeholder
ar: حافظ مكان يمكن تحريره

en: Focused Editable Placeholder
ar: حافظ مكان يمكن تحرير مُركّز عليه

en: Not Editable Placeholder
ar: حافظ مكان لا يمكن تحريره

[ctx: @item:intable]
en: Normal Text & Source Code
ar: النّصوص العاديّة والأكواد المصدريّة

[ctx: @item:intable]
en: Numbers, Types & Constants
ar: الأرقام والأنواع والثّوابت

[ctx: @item:intable]
en: Strings & Characters
ar: السّلاسل والمحارف

[ctx: @item:intable]
en: Comments & Documentation
ar: التّعليقات والتّوثيق

[ctx: @item:intable]
en: Miscellaneous
ar: متنوّع

en: H&ighlight:
ar: الإ&براز:

en: Default Theme
ar: السّمة المبدئيّة

en: Theme Editor
ar: محرّر سمات

en: Select theme:
ar: حدّد سمة:

en: &Theme:
ar: ال&سّمة:

[ctx: @action:button]
en: &Copy…
ar: ا&نسخ…

[ctx: @action:button]
en: Export…
ar: صدر…

[ctx: @action:button]
en: Import…
ar: استورد…

en: Colors
ar: الألوان

en: Default Text Styles
ar: أنماط النّصّ الافتراضيّة

en: Highlighting Text Styles
ar: أنماط نصوص الإبراز

en: Exporting color theme: %1
ar: تصدير سمة الألوان: %1

en: Color theme
ar: سمة الألوان

en: Importing Color Theme
ar: استيراد سمة ألوان

en: Delete Nevertheless
ar: احذف على أية حال

en: Copy theme
ar: انسخ سمة

en: Copy Theme
ar: انسخ سمة

en: Color Themes
ar: الألوان السمات

[ctx: Autoindent mode]
en: None
ar: بلا

[ctx: Autoindent mode]
en: Normal
ar: عاديّ

en: Set &Bookmark
ar: ضع &علامة

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
ar: إن لم يكن في السّطر علامة فأضف واحدة، وإلّا أزلها.

en: Clear &All Bookmarks
ar: امح &كلّ العلامات

en: Remove all bookmarks of the current document.
ar: أزل كلّ العلامات من المستند الحاليّ.

en: Next Bookmark
ar: العلامة التّالية

en: Go to the next bookmark.
ar: انتقل إلى العلامة التّالية.

en: Previous Bookmark
ar: العلامة السّابقة

en: Go to the previous bookmark.
ar: انتقل إلى العلامة السّابقة.

en: &Bookmarks
ar: ال&علامات

en: &Next: %1 - "%2"
ar: ال&تّالية: %1 - "%2"

en: &Previous: %1 - "%2"
ar: ال&سّابقة: %1 - "%2"

en: <p>indent</p><p>Indents the selected lines or the current line</p>
ar: <p>indent</p><p>يزيح الأسطر المحدّدة أو السّطر الحاليّ</p>

en: <p>unindent</p><p>Unindents the selected lines or current line.</p>
ar: <p>unindent</p><p>يزيل إزاحة الأسطر المحدّدة أو السّطر الحاليّ.</p>

en: <p>cleanindent</p><p>Cleans up the indentation of the selected lines or current line according to the indentation settings in the document. </p>
ar: <p>cleanindent</p><p>ينظّف إزاحة الأسطر المحدّدة أو السّطر الحاليّ حسب إعدادات الإزاحة للمستند. </p>

en: <p>comment</p><p>Inserts comment markers to make the selection or selected lines or current line a comment according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
ar: <p>comment</p><p>يدرج علامات تعليق لجعل التّحديد أو الأسطر/السّطر المحدّد تعليقًا حسب نسق النّصّ المحدّد في تعريف إبراز صياغة المستند.</p>

en: <p>uncomment</p><p>Removes comment markers from the selection or selected lines or current line according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
ar: <p>uncomment</p><p>يزيل علامات التّعليق من التّحديد أو الأسطر/السّطر المحدّد حسب نسق النّصّ المحدّد في تعريف إبراز صياغة المستند.</p>

en: <p>goto <b>line number</b></p><p>This command navigates to the specified line number.</p>
ar: <p>goto <b>رقم السّطر</b></p><p>ينقلك هذا الأمر إلى رقم السّطر المحدّد.</p>

en: Deletes the current line.
ar: يحذف السّطر الحاليّ.

en: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Sets the tab width to the number <b>width</b></p>
ar: <p>set-tab-width <b>العرض</b></p><p>يضبط عرض الجدولة حسب معامل <b>العرض</b></p>

en: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>If enabled, tabs are replaced with spaces as you type.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ar: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>إن فُعّل، تُستبدل الجدولات بمسافات وأنت تكتب.</p><p>قيم "صحيح" الممكنة: 1 on true<br/>قيم "خطأ" الممكنة: 0 off false</p>

en: <p>set-indent-width <b>width</b></p><p>Sets the indentation width to the number <b>width</b>. Used only if you are indenting with spaces.</p>
ar: <p>set-indent-width <b>العرض</b></p><p>يضبط عرض الإزاحة حسب معامل <b>العرض</b>. يُستخدم فقط إن كانت الإزاحة بمسافات.</p>

en: <p>set-indent-mode <b>mode</b></p><p>The mode parameter is a value as seen in the Tools - Indentation menu</p>
ar: <p>set-indent-mode <b>الوضع</b></p><p>يضبط وضع الإزاحة. معامل "الوضع" هو النّصّ الإنجليزيّ للعناصر في قائمة أدوات ← الإزاحة</p>

en: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the line numbers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ar: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>يضبط ظهور لوحة أرقام الأسطر.</p><p> قيم "صحيح" الممكنة: 1 on true<br/>قيم "خطأ" الممكنة: 0 off false</p>

en: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the folding markers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ar: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>يضبط ظهور لوحة علامات الطّيّ.</p><p> قيم "صحيح" الممكنة: 1 on true<br/>قيم "خطأ" الممكنة: 0 off false</p>

en: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the icon border.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ar: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>يضبط ظهور حدّ الأيقونات.</p><p> قيم "صحيح" الممكنة: 1 on true<br/>قيم "خطأ" الممكنة: 0 off false</p>

en: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Enables dynamic word wrap according to <b>enable</b></p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ar: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>يفعّل لفّ الكلمات حركيًّا حسب <b>enable</b></p><p> قيم "صحيح" الممكنة: 1 on true<br/>قيم "خطأ" الممكنة: 0 off false</p>

en: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Sets the mode as seen in Tools - Mode</p>
ar: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>يضبط الوضع حسب النّصّ الإنجليزيّ للعناصر في أدوات ← الوضع</p>

en: <p>Open the Print dialog to print the current document.</p>
ar: <p>افتح حواريّ الطّباعة لطباعة المستند الحاليّ.</p>

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
ar: المعامل ناقص. الاستخدام: %1 <القيمة>

en: No such highlighting '%1'
ar: لا إبراز كهذا '%1'

en: No such mode '%1'
ar: لا وضع كهذا '%1'

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
ar: فشل تحويل المعامل '%1' إلى عدد صحيح.

en: Width must be at least 1.
ar: على العرض أن يكون 1 على الأقلّ.

en: Column must be at least 1.
ar: على العمود أن يكون 1 على الأقلّ.

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
ar: الاستخدام: ‎%1 on|off|1|0|true|false

en: Unknown command '%1'
ar: الأمر '%1' مجهول

en: Kate Part
ar: جزء كيت

en: Embeddable editor component
ar: مكوّن محرّر مدمج

en: (c) 2000-2022 The Kate Authors
ar: © 2000-2022 مؤلّفو «كيت»

en: Maintainer
ar: المصين

en: Core Developer
ar: مطوّر اللبّ

en: Developer
ar: المطور

en: On-the-fly spell checking
ar: تدقيق الهجاء المباشر

en: Large scale bug fixing
ar: إصلاحات كثيرة للعلل

en: The cool buffersystem
ar: نظام الصِّوانات الرائع

en: The Editing Commands
ar: أوامر التّحرير

en: Testing, ...
ar: الاختبار، ...

en: Former Core Developer
ar: مطوّر اللبّ السّابق

en: KWrite port to KParts
ar: نقل «كاتبك» إلى «أجزائك»

en: KWrite Undo History, Kspell integration
ar: تأريخ التّراجع في «كاتبك»، التّكامل مع «هجائك»

en: KWrite XML Syntax highlighting support
ar: دعم إبراز صياغة XML في «كاتبك»

en: Patches and more
ar: الرّقع وغيرها

en: Various bugfixes
ar: إصلاحات علل متنوّعة

en: Selection, KColorScheme integration
ar: التّحديد، تكامل «مخطّط ألوانك»

en: Search bar back- and front-end
ar: سند شريط البحث وصدره

en: Original KWrite Author
ar: مؤلّف «كاتبك» الأصليّ

en: QA and Scripting
ar: ضمان الجودة والسّكربتة

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
ar: إبراز ملفّات المواصفات ل‍RPM، وبيرل، وملفّات الفرق وغيرها

en: Highlighting for VHDL
ar: إبراز VHDL

en: Highlighting for SQL
ar: إبراز SQL

en: Highlighting for Ferite
ar: إبراز فرّيت

en: Highlighting for ILERPG
ar: إبراز ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
ar: إبراز لاتخ

en: Highlighting for Makefiles, Python
ar: إبراز Makefile وبيثون

en: Highlighting for Python
ar: إبراز بيثون

en: Highlighting for Scheme
ar: إبراز سكيم

en: PHP Keyword/Datatype list
ar: قائمة أنواع البيانات والكلمات المفتاحيّة ل‍PHP

en: Very nice help
ar: مساعدة لطيفة جدًّا

en: Highlighting for Lua
ar: إبراز لوا

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
ar: كلّ مَن ساهم ونسيت ذكره

en: Configure
ar: الضّبط

en: replace with %1?
ar: أأستبدل ب‍%1؟

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
ar[0]: لا استبدالات تمّت على %2
ar[1]: تمّ استبدال واحد على %2
ar[2]: تمّ استبدالان على %2
ar[3]: تمّت %1 استبدالات على %2
ar[4]: تمّ %1 استبدالًا على %2
ar[5]: تمّ %1 استبدال على %2

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
ar[0]: لا أسطر
ar[1]: سطر واحد
ar[2]: سطران
ar[3]: %1 أسطر
ar[4]: %1 سطرًا
ar[5]: %1 سطر

en: Insert variable
ar: أدرج متغيّرًا

en: Variables
ar: المتغيّرات

en: Filter
ar: المرشّح

en: Current value: %1<value>
ar: القيمة الحالية: %1<value>

en: Current value: %1
ar: القيمة الحالية: %1

en: Kate Handbook.
ar: كتيّب «كيت».

en: true
ar: صحيح

en: false
ar: خطأ

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: none
ar: بلا

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: modified
ar: المعدّل

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: all
ar: الكلّ

en: Show list of valid variables.
ar: أظهر قائمة المتغيّرات الصّالحة.

[ctx: short translation please]
en: Enable automatic insertion of brackets.
ar: فعّل إدراج الأقواس آليًّا.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of autocenter lines.
ar: اضبط عدد أسطر التّوسيط الآليّ.

[ctx: short translation please]
en: Set the document background color.
ar: اضبط لون خلفيّة المحرّر.

[ctx: short translation please]
en: Enable block selection mode.
ar: فعّل وضع التّحديد الكتليّ.

[ctx: short translation please]
en: Enable the byte order mark (BOM) when saving Unicode files.
ar: فعّل علامة ترتيب البايتات (BOM) عند حفظ ملفّات يونيكوديّة.

[ctx: short translation please]
en: Set the color for the bracket highlight.
ar: اضبط لون إبراز الأقواس.

[ctx: short translation please]
en: Set the background color for the current line.
ar: اضبط لون خلفيّة السّطر الحاليّ.

[ctx: short translation please]
en: Set the default dictionary used for spell checking.
ar: اضبط القاموس المستخدم افتراضيًّا لتدقيق الهجاء.

[ctx: short translation please]
en: Enable dynamic word wrap of long lines.
ar: فعّل لفّ الكلمات الحركيّ للأسطر الطّويلة.

[ctx: short translation please]
en: Sets the end of line mode.
ar: يضبط وضع نهاية الأسطر.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding markers in the editor border.
ar: اضبط علامات الطّوي في حدّ المحرّر.

[ctx: short translation please]
en: Set the point size of the document font.
ar: اضبط حجم نقطة خطّ المستند.

[ctx: short translation please]
en: Set the font of the document.
ar: اضبط خطّ المستند.

[ctx: short translation please]
en: Set the syntax highlighting.
ar: اضبط إبراز الصّياغة.

[ctx: short translation please]
en: Set the icon bar color.
ar: اضبط لون شريط الأيقونات.

[ctx: short translation please]
en: Enable the icon border in the editor view.
ar: فعّل حدّ الأيقونات في منظور المحرّر.

[ctx: short translation please]
en: Set the auto indentation style.
ar: اضبط نمط الإزاحة الآليّ.

[ctx: short translation please]
en: Adjust indentation of text pasted from the clipboard.
ar: اضبط إزاحة النّص الملصوق من الحافظة.

[ctx: short translation please]
en: Show line numbers.
ar: أظهر أرقام الأسطر.

[ctx: short translation please]
en: Insert newline at end of file on save.
ar: أدرج سطرًا جديدًا نهاية الملفّ عند الحفظ.

[ctx: short translation please]
en: Enable overwrite mode in the document.
ar: فعّل وضع الكتابة الفوقيّة في للمستند.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces when saving the document.
ar: استبدل الجدولات بمسافات عند حفظ المستند.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces.
ar: استبدل الجدولات بمسافات.

[ctx: short translation please]
en: Remove trailing spaces when saving the document.
ar: أزل المسافات الزّائدة عند حفظ المستند.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar minimap.
ar: أظهر الخريطة الصّغيرة على شريط التّمرير.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar preview.
ar: أظهر معاينة شريط التّمرير.

[ctx: short translation please]
en: Set the color scheme.
ar: اضبط مخطّط الألوان.

[ctx: short translation please]
en: Set the text selection color.
ar: اضبط لون تحديد النّصّ.

[ctx: short translation please]
en: Set the tab display width.
ar: اضبط عرض الجدولة.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of undo steps to remember (0 equals infinity).
ar: اضبط عدد خطوات التّراجع لتذكّرها (0 يعني مالانهاية).

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap column.
ar: اضبط عمود لفّ الكلمات.

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap marker color.
ar: اضبط لون علامة لفّ الكلمات.

[ctx: short translation please]
en: Enable word wrap while typing text.
ar: فعّل لفّ الكلمات أثناء الكتابة.

en: Change dictionary
ar: غيّر القاموس

en: Tab Width
ar: عرض الجدولة

en: Indentation Width
ar: عرض الإزاحة

en: Indentation Mode
ar: وضع الإزاحة

en: Tabulators && Spaces
ar: جدولات ومسافات

en: Tabulators
ar: جدولات

en: Spaces
ar: مسافات

en: Encoding
ar: التّرميز

en: End of line type
ar: نوع نهاية السّطر

en: Mode
ar: الوضع

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
ar: يمكنك هنا اختيار أيّ وضع يجب استخدامه للمستند الحاليّ. هذا سيحدّد (مثلًا) الإبراز والطّيّ المستخدمين.

en: Syntax highlighting
ar: إبراز الصّياغة

en: [BLOCK] %1
ar: [كتلة] %1

en: Line %1, Column %2
ar: السّطر %1، العمود %2

en: Soft Tabs: %1
ar: جدولات خفيفة: %1

en: Soft Tabs: %1 (%2)
ar: جدولات خفيفة: %1 (%2)

en: Tab Size: %1
ar: حجم الجدولة: %1

en: Indent/Tab: %1/%2
ar: الإزاحة/الجدولة: %1/%2

[ctx: @item:inmenu]
en: Other…
ar: أخرى…

en: Other (%1) | Other (%1)
ar[0]: أخرى (%1)
ar[1]: أخرى (%1)
ar[2]: أخرى (%1)
ar[3]: أخرى (%1)
ar[4]: أخرى (%1)
ar[5]: أخرى (%1)

en: Please specify the wanted tab width:
ar: فضلًا حدّد عرض الجدولة المطلوب:

en: Please specify the wanted indentation width:
ar: فضلًا حدّد عرض الإزاحة المطلوب:

en: Zoom: %1%
ar: التكبير: %1٪

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
ar: قصّ النصّ المحدّد وانسخه إلى الحافظة

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
ar: ألصق محتويات الحافظة المنسوخة أو المقصوصة مسبقًا

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
ar: استخدم هذا الأمر لنسخ النّص المحدّد حاليًّا إلى حافظة النّظام.

en: Paste Selection
ar: ألصق المحدد

en: Save the current document
ar: احفظ المستند الحاليّ

en: Revert the most recent editing actions
ar: اعكس آخر إجراء تحرير

en: Revert the most recent undo operation
ar: اعكس آخر عمليّة تراجع

en: &Scripts
ar: س&كربتات

en: Apply &Word Wrap
ar: طبّق لفّ ال&كلمات

en: &Clean Indentation
ar: ا&مح الإزاحة

en: C&omment
ar: &علّق

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
ar: يحوّل هذا الأمر السّطر الحاليّ أو كتلة النّصّ المحدّدة إلى تعليق.<br /><br />محارف التّعليق للأسطر المفردة والمزدوجة معرّفة في إبراز اللغة.

en: Unco&mment
ar: أزل التّ&عليق

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
ar: يزيل هذا الأمر تعليق السّطر الحاليّ أو كتلة النّصّ المحدّدة.<br /><br />محارف التّعليق للأسطر المفردة والمزدوجة معرّفة في إبراز اللغة.

en: Toggle Comment
ar: بدّل بين التّعليقات

en: &Read Only Mode
ar: وضع ال&قراءة فقط

en: Lock/unlock the document for writing
ar: اقفل/فكّ قفل المستند للكتابة

en: Uppercase
ar: حالة كبيرة

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
ar: حوّل التّحديد إلى حالة نصوص كبيرة، أو المحرف إلى يمين المؤشّر إن لم يكن هناك ما هو محدّد.

en: Lowercase
ar: حالة صغيرة

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
ar: حوّل التّحديد إلى حالة نصوص صغيرة، أو المحرف إلى يمين المؤشّر إن لم يكن هناك ما هو محدّد.

en: Capitalize
ar: كبّر أوّل حرف

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
ar: كبّر أوّل حرف للتّحديد، أو الكلمة أسفل المؤشّر إن لم يكن هناك ما هو محدّد.

en: Join Lines
ar: ضُمّ الأسطر

en: Invoke Code Completion
ar: استدعِ إكمال الكود

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
ar: استدعِ أمر إكمال الكود يدويًّا، غالبًا بضغط اختصار مرتبط بهذا الإجراء.

en: Remove Trailing Spaces
ar: أ&زل المسافات الزّائدة

en: Print the current document.
ar: اطبع المستند الحاليّ.

en: Show print preview of current document
ar: أظهر معاينة طباعة للمستند الحاليّ

en: Reloa&d
ar: أ&عد التّحميل

en: Reload the current document from disk.
ar: أعد تحميل المستند الحاليّ من القرص.

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
ar: احفظ المستند الحاليّ إلى القرص، باسم من اختيارك.

[ctx: @action]
en: Save As with Encodin&g…
ar: ا&حفظ بترميز ك‍…

en: Save a copy of the current document to disk.
ar: انسخ نسخة من المستند الحاليّ إلى القرص.

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
ar: يفتح هذا الأمر حواريًّا يتيح لك اختيار سطر تنقل المؤشّر إليه.

[ctx: @action]
en: &Configure Editor…
ar: ا&ضبط المحرّر…

en: Configure various aspects of this editor.
ar: اضبط مختلف نواحي هذا المحرّر.

en: &Mode
ar: الو&ضع

en: &Highlighting
ar: الإ&براز

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
ar: يمكنك هنا اختيار كيف يجب أن يُبرز المستند الحاليّ.

en: &Indentation
ar: ال&إزاحة

en: Select the entire text of the current document.
ar: حدّد كامل نصّ المستند الحاليّ.

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
ar: إن حدّدت شيئًا ما داخل المستند، سيزيل هذا تحديده.

en: Enlarge Font
ar: كبّر الخطّ

en: This increases the display font size.
ar: يكبّر هذا حجم خطّ العرض.

en: Shrink Font
ar: قلّص الخطّ

en: This decreases the display font size.
ar: يصغّر هذا حجم خطّ العرض.

en: Reset Font Size
ar: صفّر حجم الخط

en: Bl&ock Selection Mode
ar: وضع التّحديد ال&كتليّ

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
ar: يسمح هذا الأمر بالتّبديل بين وضعي التّحديد العاديّ (السّطريّ) والتّحديد الكتليّ.

en: Switch to the next input mode.
ar: بدّل إلى وضع الدّخل التّالي.

en: Overwr&ite Mode
ar: وضع الكتابة الفو&قيّة

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
ar: اختر فيما إذا أردت للنّصّ الذي تكتبه بأن يُدرج أو يكتب فوق النّصّ الموجود.

en: Show Whitespace
ar: أظهر الفراغ

en: &Dynamic Word Wrap
ar: لفّ الكلمات حر&كيًّا

en: Dynamic Word Wrap Indicators
ar: مؤشرات لف الكلمات الحركي

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
ar: اختر إذا كان يجب أن تظهر مؤشرات لف الكلمات الحركي.

en: &Off
ar: مع&طّلة

en: Follow &Line Numbers
ar: تتبع أرقام الأ&سطر

en: &Always On
ar: &دائمًا تعمل

en: Static Word Wrap
ar: لفّ الكلمات سكونيًّا

en: Show Static &Word Wrap Marker
ar: أظهر علامة ل&فّ الكلمات سكونيًّا

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
ar: أظهر/أخفِ علامة لفّ الكلمات، وهي خطّ رأسيّ يُرسم عند عمود لفّ الكلمات كما هو محدّد في خصائص التّحرير.

en: Show Folding &Markers
ar: أظهر &علامات الطّي

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
ar: يمكنك اختيار ما اذا كان يجب إظهار علامات طي الشفرة ؛ اذا كان هذا الخيار ممكناَ.

en: Show &Icon Border
ar: أظهر إ&طار الأيقونات

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
ar: اعرض/اخف إطار الأيقونات <br /><br /> إطار الأيقونات يعرض العلامات على سبيل المثال.

en: Show &Line Numbers
ar: أظهر أر&قام الأسطر

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
ar: إظهار/إخفاء عدد الاسطر على الجانب الايسر من العرض .

en: Show Scroll&bar Marks
ar: أظهر علامات &شريط التّمرير

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
ar: اعرض/اخف العلامات من على شريط التمرير الرأسي<br /><br /> تعرض العلامات علامات المفضلة على سبيل المثال.

en: Show Scrollbar Mini-Map
ar: أظهر خريطة صغيرة على شريط التّمرير

en: Show/hide the mini-map on the vertical scrollbar.<br /><br />The mini-map shows an overview of the whole document.
ar: أظهر/أخفِ الخريطة الصّغيرة على شريط التّمرير الأفقيّ.<br /><br />تعرض هذه الخريطة نظرة عامّة على المستند بالكامل.

note: i18n("Show the whole document in the Mini-Map"), this); ac->addAction(QLatin1String("view_scrollbar_minimap_all"), a); a->setWhatsThis(i18n("Display the whole document in the mini-map.<br /><br />With this option set the whole document will be visible in the mini-map.")); connect(a, SIGNAL(triggered
en: Show Non-Printable Spaces
ar: أظهر المسافات غير المطبوعة

en: Show/hide bounding box around non-printable spaces
ar: أظهر/أخفِ مربّع يحيط بالمسافات غير المطبوعة.

en: Switch to Command Line
ar: حوّل إلى سطر الأوامر

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
ar: أظهر/أخف سطر الأوامر أدنى المنظور.

en: Input Modes
ar: أوضاع الدّخل

en: Activate/deactivate %1
ar: فعّل/أزل تفعيل %1

en: &End of Line
ar: &نهاية السّطر

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
ar: اختر أيّ نهاية أسطر يجب استخدامها، وذلك عند حفظ المستند.

[ctx: @item:inmenu End of Line]
en: &UNIX
ar: يو&نكس

[ctx: @item:inmenu End of Line]
en: &Windows/DOS
ar: &وندوز/دوس

[ctx: @item:inmenu End of Line]
en: &Macintosh
ar: ماكنتو&ش

en: Add &Byte Order Mark (BOM)
ar: أضف علامات ترتيب الباي&تات (BOM)

en: Enable/disable adding of byte order marks for UTF-8/UTF-16 encoded files while saving
ar: فعّل/عطّل إضافة علامات ترتيب البايتات للملفّات المرمّزة ب‍UTF-8/UTF-16 أثناء الحفظ

en: E&ncoding
ar: التّ&رميز

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
ar: ابحث عن أوّل حدوث لنصّ ما أو تعبير نمطيّ.

en: Find Selected
ar: جِد المحدّد

en: Finds next occurrence of selected text.
ar: جِد الحدوث التّالي للنّصّ المحدّد.

en: Finds previous occurrence of selected text.
ar: جِد الحدوث السّابق للنّصّ المحدّد.

en: Find and Select All Occurrences
ar: ابحث عن جميع الأحداث وحددها

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
ar: ابحث عن الحدوث التّالي لعبارة البحث.

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
ar: ابحث عن الحدوث السّابق لعبارة البحث.

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
ar: ابحث عن نصّ ما أو تعبير نمطيّ واستبدل النّتيجة بالنّصّ المُعطى.

en: Automatic Spell Checking
ar: تدقيق آليّ للهجاء

en: Enable/disable automatic spell checking
ar: فعّل/عطّل تدقيق الهجاء الآليّ

[ctx: @action]
en: Change Dictionary…
ar: غيّر القاموس…

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
ar: غيّر القاموس المستخدم في تدقيق الهجاء.

en: Clear Dictionary Ranges
ar: امح حدود القاموس

en: Copy as &HTML
ar: انسخ &ك‍HTML

en: Use this command to copy the currently selected text as HTML to the system clipboard.
ar: استخدم هذا الأمر لنسخ النّص المحدّد حاليًّا ك‍HTML إلى حافظة النّظام.

[ctx: @action]
en: E&xport as HTML…
ar: ص&دّر ك‍HTML…

en: This command allows you to export the current document with all highlighting information into a HTML document.
ar: يسمح هذا الأمر بتصدير المستند الحاليّ بكلّ معلومات الإبراز إلى مستند HTML.

en: Move Word Left
ar: انتقل كلمة إلى اليسار

en: Select Character Left
ar: حدّد محرفًا إلى اليسار

en: Select Word Left
ar: حدّد كلمة إلى اليسار

en: Move Word Right
ar: انتقل كلمة إلى اليمين

en: Select Character Right
ar: انتقل كلمة إلى اليمين

en: Select Word Right
ar: انتقل كلمة إلى اليمين

en: Move to Beginning of Line
ar: انتقل إلى بداية السّطر

en: Move to Beginning of Document
ar: انتقل إلى بداية المستند

en: Select to Beginning of Line
ar: حدّد إلى بداية السّطر

en: Select to Beginning of Document
ar: حدّد إلى بداية المستند

en: Move to End of Line
ar: انتقل إلى نهاية السّطر

en: Move to End of Document
ar: انتقل إلى نهاية المستند

en: Select to End of Line
ar: حدّد إلى نهاية السّطر

en: Select to End of Document
ar: حدّد إلى نهاية المستند

en: Select to Previous Line
ar: حدّد إلى السّطر السّابق

en: Scroll Line Up
ar: مرّر سطرًا لأعلى

en: Move to Next Line
ar: انتقل إلى السّطر التّالي

en: Move to Previous Line
ar: انتقل إلى السّطر السّابق

en: Move Cursor Right
ar: حرّك المؤشّر يمينًا

en: Move Cursor Left
ar: حرّك المؤشّر يسارًا

en: Select to Next Line
ar: حدّد إلى السّطر التّالي

en: Scroll Line Down
ar: مرّر سطرًا لأسفل

en: Scroll Page Up
ar: مرّر صفحة لأعلى

en: Select Page Up
ar: حدّد صفحة لأعلى

en: Move to Top of View
ar: انتقل إلى أعلى المنظور

en: Select to Top of View
ar: حدّد إلى أعلى المنظور

en: Scroll Page Down
ar: مرّر صفحة لأسفل

en: Select Page Down
ar: حدّد صفحة لأسفل

en: Move to Bottom of View
ar: انتقل إلى أدنى المنظور

en: Select to Bottom of View
ar: حدّد إلى أدنى المنظور

en: Select to Matching Bracket
ar: حدّد إلى القوس المطابق

en: Delete Line
ar: احذف السّطر

en: Delete Word Left
ar: احذف الكلمة على اليسار

en: Delete Word Right
ar: احذف الكلمة على اليمين

en: Delete Next Character
ar: احذف المحرف التّالي

en: Backspace
ar: فراغ عكسي

en: Insert Smart Newline
ar: أدرج سطرًا جديدًا ذكيًّا

en: &Indent
ar: أ&زح

en: &Unindent
ar: أ&زل الإزاحة

en: Use this to unindent a selected block of text.
ar: استخدم هذا لإزالة إزاحة كتلة النّصّ المحدّدة.

en: Fold Toplevel Nodes
ar: اطوِ العقد الأعلى مستوى

en: Unfold Toplevel Nodes
ar: أزل طوي العقد الأعلى مستوى

en: (R/O) %1
ar: (ق/ف) %1

en: Export File as HTML
ar: صدّر الملفّ ك‍HTML

en: Available Commands
ar: الأوامر المتوفرّة

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
ar: <p>لتطّلع على مساعدة الأوامر، نفّذ <code>'‪help &lt;الأمر&gt;‬'</code></p>

en: No help for '%1'
ar: لا مساعدة ل‍'%1'

en: No such command <b>%1</b>
ar: لا أمر كهذا <b>%1</b>

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
ar: <p>هذا <b>سطر أوامر</b> «جزء كيت».<br />الصّياغة: <code><b>‪الأمر ‎[ المعاملات ]‎‬</b></code><br />لتعرف الأوامر المتوفّرة، أدخل <code><b>help list</b></code><br />لتطّلع على مساعدة الأوامر، نفّذ <code>'‪help &lt;الأمر&gt;‬'</code></p>

en: No such command: "%1"
ar: لا أمر كهذا: "%1"

en: Success:
ar: نجح:

en: Command "%1" failed.
ar: فشل الأمر "%1".

en: Mark Type %1
ar: نوع العلامة %1

en: Save
ar: احفظ

en: Copy
ar: انسخ

[ctx: @action:button]
en: Background Color…
ar: لون ال&خلفيّة…

en: All documents written to disk
ar: كُتبت كلّ المستندا إلى القرص

en: Document written to disk
ar: كُتب المستند إلى القرص

en: Missing argument. Usage: %1 <from>
ar: المعامل ناقص. الاستخدام: %1 <من>

en: Wrong arguments
ar: المعاملات خاطئة

en: Unable to open the config file for reading.
ar: تعذّر فتح ملفّ الضّبط للقراءة.

en: Unable to open file
ar: تعذّر فتح الملفّ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
ar: إن حُدّد، فستغلب أوامر في‌آي على أوامر «كيت» المضمّنة. فمثلًا، Ctrl+R ستكرّر، وستغلب على الإجراء القياسيّ (إظهار حواريّ البحث والاستبدال).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: Let Vi commands override Kate shortcuts
ar: فلتغلب أوامر في‌آي على اختصارات «كيت»

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, normalTab)
en: Normal mode
ar: الوضع العاديّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Command
ar: الأمر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Replacement
ar: الاستبدال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Recursive?
ar: تكراريّ؟

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, insertTab)
en: Insert mode
ar: وضع الإدراج

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visualTab)
en: Visual mode
ar: الوضع المرئيّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveSelectedRows)
en: Remove selected
ar: أزل المحدّد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Import from vimrc file
ar: استورد من ملفّ vimrc

en: Nothing in register %1
ar: لا شيء في السّجلّ %1

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
ar: '%1' %2،  السّت عشري %3،  الثّمانيّ %4
