elisa - en to es translation catalogue (280 entries)

[ctx: @item:intable]
en: Various Artists
es: Varios artistas

[ctx: @item:intable]
en: Radio Stations
es: Estaciones de radio

[ctx: @action]
en: Toggle Playlist
es: Cambiar la lista de reproducción

[ctx: @action]
en: Seek forward 10 seconds
es: Avanzar 10 segundos

[ctx: @action]
en: Scrub backwards 10 seconds
es: Volver atrás 10 segundos

[ctx: @action]
en: Go to next track
es: Ir a la pista siguiente

[ctx: @action]
en: Go to previous track
es: Ir a la pista anterior

[ctx: @action]
en: Play/pause
es: Reproducir/Pausar

[ctx: @action]
en: Toggle Party Mode
es: Alternar modo fiesta

[ctx: @info]
en: A Simple Music Player made with love by the KDE community
es: Un sencillo reproductor de música hecho con amor por la comunidad KDE

[ctx: @info]
en: (c) 2015-2020, Elisa contributors
es: © 2015-2020, los colaboradores de Elisa

[ctx: @label]
en: Creator
es: Creador

[ctx: @label]
en: Author
es: Autor

[ctx: @label]
en: Concept and design work
es: Concepto y trabajo de diseño

[ctx: @label]
en: Localization support
es: Soporte de localización

[ctx: @label]
en: Right to left support in interface
es: Escritura de derecha a izquierda en la interfaz

[ctx: @label]
en: Various improvements to the interface
es: Diversas mejoras en la interfaz

[ctx: @label]
en: Support for online radios
es: Soporte para radios en línea

[ctx: @info:status Error message when track URL is invalid]
en: Invalid URL.
es: URL inválida.

[ctx: @info:status Error message when track title is empty]
en: Empty title.
es: Título vacío.

[ctx: @label musical artist]
en: Artist
es: Artista

[ctx: @label musical album]
en: Album
es: Álbum

[ctx: @label song title]
en: Title
es: Título

[ctx: @label song length]
en: Length
es: Longitud

[ctx: @label as in 'Created by: Joe']
en: Created by
es: Creado por

[ctx: @label]
en: Version
es: Versión

[ctx: @label:textbox Track title for track metadata view]
en: Title
es: Título

[ctx: @label:textbox Duration label for track metadata view]
en: Duration
es: Duración

[ctx: @label:textbox Track artist for track metadata view]
en: Artist
es: Artista

[ctx: @label:textbox Album name for track metadata view]
en: Album
es: Álbum

[ctx: @label:textbox Album artist for track metadata view]
en: Album Artist
es: Artista del álbum

[ctx: @label:textbox Track number for track metadata view]
en: Track Number
es: Número de pista

[ctx: @label:textbox Disc number for track metadata view]
en: Disc Number
es: Número de disco

[ctx: @label:textbox Rating label for information panel]
en: Rating
es: Puntuación

[ctx: @label:textbox Genre label for track metadata view]
en: Genre
es: Género

[ctx: @label:textbox Lyricist label for track metadata view]
en: Lyricist
es: Letrista

[ctx: @label:textbox Composer name for track metadata view]
en: Composer
es: Compositor

[ctx: @label:textbox Comment label for track metadata view]
en: Comment
es: Comentario

[ctx: @label:textbox Year label for track metadata view]
en: Year
es: Año

[ctx: @label:textbox Channels label for track metadata view]
en: Channels
es: Canales

[ctx: @label:textbox Bit rate label for track metadata view]
en: Bit Rate
es: Tasa de bits

[ctx: @label:textbox Sample Rate label for track metadata view]
en: Sample Rate
es: Frecuencia de muestreo

[ctx: @label:textbox Last play date label for track metadata view]
en: Last played
es: Reproducida por última vez

[ctx: @label:textbox First play date label for track metadata view]
en: First played
es: Reproducida por primera vez

[ctx: @label:textbox Play counter label for track metadata view]
en: Play count
es: Contador de reproducciones

[ctx: @label:textbox Lyrics label for track metadata view]
en: Lyrics
es: Letra

[ctx: @label:textbox Radio HTTP address for radio metadata view]
en: Stream Http Address
es: Dirección Http de la emisión

[ctx: @label:textbox Image address for radio metadata view]
en: Image Address
es: Dirección de la imagen

[ctx: @title:window Title of the view of all albums]
en: Albums
es: Álbumes

[ctx: @title:window Title of the view of all genres]
en: Genres
es: Géneros

[ctx: @title:window Title of the view of all artists]
en: Artists
es: Artistas

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
es: Reproduciendo música

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
es: Reproduciendo música

[ctx: @action:button]
en: Play now, replacing current playlist
es: Reproducir ahora, sustituyendo la lista de reproducción actual

[ctx: @action:button]
en: Play next
es: Reproducir siguiente

[ctx: @action:button]
en: Add to playlist
es: Añadir a la lista de reproducción

[ctx: @action:button Show the file for this song in the file manager]
en: Show in folder
es: Mostrar en carpeta

[ctx: @action:button]
en: Options
es: Opciones

[ctx: @info:placeholder]
en: No matches
es: Ninguna ocurrencia

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing to display
es: Nada que mostrar

[ctx: @title:menu]
en: Application Menu
es: Menú de la aplicación

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit Full Screen
es: Salir de pantalla completa

[ctx: @action:inmenu]
en: Enter Full Screen
es: Entrar en pantalla completa

[ctx: @action:inmenu]
en: Scan for New Music
es: Escanear nueva música

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
es: Reiniciar base de datos y escanear de nuevo todo

[ctx: @action:inmenu this has child menu items]
en: Color Scheme
es: Esquema de color

[ctx: @title:window]
en: Configure
es: Configurar

[ctx: @title:window Title of the context view related to the currently playing track]
en: Now Playing
es: Reproduciendo

[ctx: @action:button]
en: Open sidebar
es: Abrir barra lateral

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Metadata
es: Metadatos

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Lyrics
es: Letra

[ctx: @action:button]
en: Show Playlist
es: Mostrar la lista de reproducción

[ctx: @info:placeholder]
en: No lyrics found
es: No se encontraron las letras

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing playing
es: Sin reproducir nada

[ctx: @action:button]
en: Show In Folder
es: Mostrar en carpeta

[ctx: @label]
en: Duration
es: Duración

[ctx: @label]
en: Loading failed
es: La apertura ha fallado

[ctx: @action:button]
en: Retry
es: Reintentar

[ctx: @label]
en: Playlist cleared
es: Lista de reproducción borrada

[ctx: @action:button]
en: Undo
es: Deshacer

[ctx: @action:button]
en: Show playlist drawer
es: Mostrar el cajón de la lista de reproducción

[ctx: @action:button]
en: Hide playlist drawer
es: Ocultar el cajón de la lista de reproducción

[ctx: @info:status]
en: Could not load some files. Elisa can only open audio and playlist files.
es: No se pudieron cargar algunos archivos. Elisa solo puede abrir archivos de audio y listas de reproducción.

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 playlist file formats; do not translate *.m3u*]
en: m3u8, m3u Playlist File (*.m3u*)
es: Archivo de lista de reproducción m3u8, m3u (*.m3u*)

[ctx: @option file type (mime type) for pls playlist file formats; do not translate *.pls]
en: pls Playlist File (*.pls)
es: Archivo de lista de reproducción pls (*.pls)

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 and pls playlist file formats; do not translate *.m3u8 *.m3u *.pls]
en: m3u8, m3u, pls Playlist File (*.m3u8 *.m3u *.pls)
es: Archivo de lista de reproducción m3u8, m3u, pls (*.m3u8 *.m3u *.pls)

[ctx: @label]
en: Saving failed
es: No se ha podido guardar

[ctx: @action:button]
en: Exit Full Screen
es: Salir de pantalla completa

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Exit party mode
es: Abandonar el modo fiesta

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Enter party mode
es: Entrar en el modo fiesta

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Skip backward
es: Omitir hacia atrás

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Pause any media that is playing]
en: Pause
es: Pausar

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Start playing media]
en: Play
es: Reproducir

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip skip forward in playlists]
en: Skip forward
es: Omitir hacia adelante

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Unmute
es: Activar sonido

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Mute
es: Silenciar

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: No shuffle
es: Actual: Sin mezclar

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Shuffle tracks
es: Actual: Mezclar pistas

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Shuffle albums
es: Actual: Mezclar álbumes

[ctx: @action:inmenu]
en: Track
es: Pista

[ctx: @action:inmenu]
en: Album
es: Álbum

[ctx: @action:inmenu]
en: None
es: Ninguna

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Don't repeat tracks
es: Actual: No repetir pistas

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat current track
es: Actual: Repetir la pista actual

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat all tracks in playlist
es: Actual: Repetir todas las pistas en la lista

[ctx: @action:inmenu]
en: Playlist
es: Lista de reproducción

[ctx: @action:inmenu]
en: One
es: Una

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Application menu
es: Menú de la aplicación

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist; keep this string as short as possible because horizontal space is quite scarce]
en: Playlist
es: Lista

[ctx: @action:button]
en: Show Current
es: Mostrar actual

[ctx: @action:button Remove all tracks from play list]
en: Clear All
es: Limpiar todas

[ctx: @action:button Save a playlist file]
en: Save…
es: Guardar...

[ctx: @action:button Load a playlist file]
en: Load…
es: Abrir...

[ctx: @info]
en: Failed to load some tracks. Make sure that they have not been removed or renamed.
es: Error al cargar algunas pistas. Asegúrese que no han sido borradas o renombradas.

[ctx: @action:button]
en: Edit Playlist File
es: Editar archivo de la lista de reproducción

[ctx: @info:placeholder]
en: Playlist is empty
es: La lista de reproducción está vacía

[ctx: @info:usagetip]
en: Add some songs to get started. You can browse your music using the views on the left.
es: Añada canciones para empezar. Puede explorar su música en las vistas de la izquierda.

[ctx: @info:placeholder]
en: Your playlist is empty.
es: Su lista de reproducción está vacía.

[ctx: @info:status %2 is always bigger than 1]
en: %1/%2 tracks remaining | %1/%2 tracks remaining
es[0]: %1 pista pendiente
es[1]: %1/%2 pistas pendientes

[ctx: @info:status %1 and %2 are formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1 remaining, %2 total
es: %1  pendiente, %2 total

[ctx: @info:status %1 and %2 are formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1/%2 remaining
es: %1/%2  pendiente

[ctx: @info:status %2 is always bigger than 1]
en: %1/%2 tracks | %1/%2 tracks
es[0]: %1/%2 pistas
es[1]: %1/%2 pistas

[ctx: @info:status %1 is the total number of tracks of the playlist]
en: %1 track | %1 tracks
es[0]: %1 pista
es[1]: %1 pistas

[ctx: @info:status %1 is the total tracks of the playlist. %2 is the total duration formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1 track, %2 total | %1 tracks, %2 total
es[0]: %1 pista, %2 total
es[1]: %1 pistas, %2 total

[ctx: @info:status %1 is the remaining duration of the playlist. It is formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: 1 track, %1min remaining
es: 1 pista, %1 min pendientes

[ctx: @action:button]
en: Un-mark this song as a favorite
es: Desmarcar esta canción como favorita

[ctx: @action:button]
en: Mark this song as a favorite
es: Marcar esta canción como favorita

[ctx: @action:button remove a metadata tag]
en: Remove this tag
es: Eliminar esta etiqueta

[ctx: @action:button]
en: Add tag
es: Añadir etiqueta

[ctx: @title:window]
en: Warning
es: Advertencia

[ctx: @label]
en: Data is not valid. %1
es: Los datos no son válidos. %1

[ctx: @title:window]
en: Create a Radio
es: Crear una radio

[ctx: @title:window]
en: View details
es: Ver detalles

[ctx: @action:button]
en: Delete
es: Borrar

[ctx: @action:button]
en: Modify
es: Modificar

[ctx: @action:button]
en: Save
es: Guardar

[ctx: @action:button]
en: Cancel
es: Cancelar

[ctx: @action:button]
en: Skip Backward
es: Omitir hacia atrás

[ctx: @action:button Pause any media that is playing]
en: Pause
es: Pausar

[ctx: @action:button Start playing media]
en: Play
es: Reproducir

[ctx: @action:button]
en: Skip Forward
es: Omitir hacia adelante

[ctx: @action:button]
en: Track Options
es: Opciones de pista

[ctx: @action:button]
en: Radio Options
es: Opciones de radio

[ctx: @action:button Show track metadata]
en: View details
es: Ver detalles

[ctx: @action:button]
en: Remove from queue
es: Eliminar de la cola

[ctx: @title:window]
en: Settings
es: Preferencias

[ctx: @action:button]
en: Minimize Player
es: Minimizar reproductor

[ctx: @action:button show track information]
en: Show Info
es: Mostrar información

[ctx: @action:button]
en: Change Volume
es: Cambiar volumen

[ctx: @title:menu]
en: File
es: Archivo

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Playlist…
es: Guardar lista de reproducción...

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Playlist…
es: Abrir lista de reproducción...

[ctx: @title:menu]
en: View
es: Vista

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Party Mode
es: Alternar modo fiesta

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Playlist
es: Ocultar lista de reproducción

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Playlist
es: Mostrar la lista de reproducción

[ctx: @title:menu]
en: Controls
es: Controles

[ctx: @action:inmenu]
en: Pause
es: Pausar

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
es: Reproducir

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop
es: Parar

[ctx: @action:inmenu]
en: Increase Volume
es: Incrementar volumen

[ctx: @action:inmenu]
en: Decrease Volume
es: Reducir volumen

[ctx: @title:menu]
en: Shuffle
es: Mezclar

[ctx: @action:inmenu shuffle all tracks in playlist]
en: Track
es: Pista

[ctx: @action:inmenu shuffle albums in playlist]
en: Album
es: Álbum

[ctx: @action:inmenu disable shuffle mode]
en: Off
es: Apagado

[ctx: @title:menu]
en: Repeat
es: Repetir

[ctx: @action:inmenu repeat all songs in this playlist]
en: Playlist
es: Lista de reproducción

[ctx: @action:inmenu repeat this one song]
en: One
es: Una

[ctx: @action:inmenu no repeat mode set; stop playback after last song in the playlist]
en: None
es: Ninguna

[ctx: @title:menu]
en: Help
es: Ayuda

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort: %1
es: Ordenar: %1

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort
es: Ordenar

[ctx: @action:button]
en: Add Radio
es: Añadir radio

[ctx: @info:tooltip]
en: Add radio
es: Añadir radio

[ctx: @action:button]
en: Add to Playlist
es: Añadir a la lista de reproducción

[ctx: @info:tooltip]
en: Add to playlist
es: Añadir a la lista de reproducción

[ctx: @action:button]
en: Play Now, Replacing Current Playlist
es: Reproducir ahora, sustituyendo la lista de reproducción actual

[ctx: @info:tooltip]
en: Play now, replacing current playlist
es: Reproducir ahora, sustituyendo la lista de reproducción actual

[ctx: @action:button]
en: Play Next
es: Reproducir siguiente

[ctx: @info:tooltip]
en: Play next
es: Reproducir siguiente

[ctx: @action:button navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
es: Mostrar artista

[ctx: @info:tooltip navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
es: Mostrar artista

[ctx: @info:tooltip]
en: Show playlist
es: Mostrar la lista de reproducción

[ctx: @action:button]
en: View as Icon Grid
es: Ver como rejilla de iconos

[ctx: @action:button]
en: View as List
es: Ver como lista

[ctx: @info:tooltip]
en: View as icon grid
es: Ver como rejilla de iconos

[ctx: @info:tooltip]
en: View as list
es: Ver como lista

[ctx: @action:button navigate back in the view's stack]
en: Back
es: Volver

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Show filters in the navigation bar]
en: Show search and filter toolbar
es: Mostrar barra de tareas de búsqueda y filtrado

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Hide filters in the navigation bar]
en: Hide search and filter toolbar
es: Ocultar barra de tareas de búsqueda y filtrado

[ctx: @info:placeholder track view filter single album]
en: Search for track name, artist, etc.
es: Buscar por nombre de pista, artista, etc.

[ctx: @info:placeholder track view filter general]
en: Search for album name, artist, etc.
es: Buscar por nombre de álbum, artista, etc.

[ctx: @label:chooser]
en: Filter by rating:
es: Filtrar por puntuación:

[ctx: @action:button]
en: Only Show Favorites
es: Solo mostrar favoritos

[ctx: @action:button]
en: Set track rating
es: Establecer puntuación de la pista

[ctx: @action:button Pause current track from playlist]
en: Pause
es: Pausar

[ctx: @action:button Play this track from playlist]
en: Play
es: Reproducir

[ctx: @action:button Remove current track from play list]
en: Remove
es: Eliminar

[ctx: @action:button]
en: Cancel rating this track
es: Cancelar la puntuación de esta pista

[ctx: @option:check]
en: Show background on Now Playing page
es: Mostrar fondo en la página «Reproduciendo»

[ctx: @option:check]
en: Show progress on task manager entries
es: Mostrar progreso en las entradas del administrador de tareas

[ctx: @option:check]
en: Keep running in system tray when main window is closed
es: Mantener en ejecución en la barra de tareas cuando la ventana principal se cierre

[ctx: @option:check]
en: Start playing on startup
es: Programar reproducción en el inicio

[ctx: @option:check]
en: Scan for new music on startup
es: Buscar nueva música en el inicio

[ctx: @info]
en: When using this setting, you will need to manually refresh the music collection whenever new files are added to configured music folders. You can do this with the <interface>Scan for new music</interface> item in Elisa's hamburger menu.
es: Cuando se usa esta preferencia, necesitará refrescar manualmente la colección musical cuando se añadan nuevos archivos a la carpetas de música configuradas. Puede hacer esto a través del elemento <interface>Escanear nueva música</interface> desde el menú de Elisa.

[ctx: @title:group]
en: Song rating style:
es: Estilo de puntuación de canciones:

[ctx: @option:radio]
en: 0-5 stars
es: 0-5 estrellas

[ctx: @option:radio]
en: Favorite/not favorite
es: Favorita/No favorita

[ctx: @label:listbox]
en: Color scheme:
es: Esquema de color:

[ctx: @action:button]
en: Scan for New Music
es: Escanear nueva música

[ctx: @info]
en: Started scanning for music
es: Exploración de música iniciada

[ctx: @action:button]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
es: Reiniciar base de datos y escanear de nuevo todo

[ctx: @info]
en: Database has been reset
es: La base de datos ha sido reiniciada

[ctx: @label:listbox]
en: Embed category in sidebar:
es: Incorporar categoría en la barra lateral:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed no category in views navigation list]
en: Nothing
es: Nada

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all albums in views navigation list]
en: Albums
es: Álbumes

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all artists in views navigation list]
en: Artists
es: Artistas

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all genres in views navigation list]
en: Genres
es: Géneros

[ctx: @label:listbox]
en: Initial view on startup:
es: Vista inicial en el arranque:

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
es: Reproduciendo

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
es: Reproducidas recientemente

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
es: Reproducidas frecuentemente

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all albums]
en: Albums
es: Álbumes

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all artists]
en: Artists
es: Artistas

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all tracks]
en: Tracks
es: Pistas

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all genres]
en: Genres
es: Géneros

[ctx: @item:inlistbox Title of the file browser view]
en: Files
es: Archivos

[ctx: @item:inlistbox Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
es: Estaciones de radio

[ctx: @label:textbox]
en: Initial location for Files view:
es: Localización inicial para la vista de archivos:

[ctx: @action:button as in, choose a file path on disk]
en: Choose…
es: Elija...

[ctx: @title:window]
en: Choose Folder
es: Elija una carpeta

en: When saving playlist files:
es: A la hora de guardar archivos de listas de reproducción:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Prefer relative paths
es: Preferir rutas relativas

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Always use absolute paths
es: Siempre usar rutas absolutas

[ctx: @info:tooltip Playlist Relative Paths]
en: When <interface>Prefer relative paths</interface> is selected, files in the same folder as the playlist will be referred with only the filename. Absolute paths are used in other cases.
es: Cuando se selecciona <interface>Preferir rutas relativas</interface>, los archivos en la misma carpeta que la lista de reproducción serán referidos solo por el nombre del archivo. Se usarán rutas absolutas en cualquier otro caso.

[ctx: @title The configured folders where the user's music collection can be found]
en: Music folders:
es: Carpetas de música:

[ctx: @action:button]
en: Stop looking for music here
es: Parar de buscar música aquí

[ctx: @action:button]
en: Add New Location
es: Añadir nueva localización

[ctx: @info:status]
en: "%1" could not be played
es: No se pudo reproducir «%1»

[ctx: @title:menu]
en: Sort By
es: Ordenar por

[ctx: @action:button]
en: Play from here, replacing current playlist
es: Reproducir desde aquí, sustituyendo la lista de reproducción actual

[ctx: @action:button]
en: Song Options
es: Opciones de canción

[ctx: number of imported tracks]
en: Imported one track | Imported %1 tracks
es[0]: Se ha importado 1 pista
es[1]: Se han importado %1 pistas

[ctx: @info:status]
en: Scanning music
es: Explorando música

[ctx: @title:row disc header text when showing an album]
en: Disc %1
es: Disco %1

[ctx: @label]
en: Volume
es: Volumen

[ctx: @title:inmenu]
en: Track Number
es: Número de pista

[ctx: @title:inmenu]
en: Title
es: Título

[ctx: @item:inmenu]
en: Ascending
es: Ascendente

[ctx: @item:inmenu]
en: Descending
es: Descendiente

[ctx: @title:inmenu]
en: Name
es: Nombre

[ctx: @title:inmenu]
en: Genre
es: Género

[ctx: @title:inmenu]
en: Year
es: Año

[ctx: @item:inmenu]
en: Oldest First
es: El más antiguo primero

[ctx: @item:inmenu]
en: Newest First
es: El más nuevo primero

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
es: Reproduciendo

[ctx: @title:window Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
es: Reproducidas recientemente

[ctx: @title:menu]
en: Last Played Date
es: Fecha de la última reproducción

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Recently Played First
es: Primero las reproducidas hace más tiempo

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Recently Played First
es: Primero las reproducidas más recientemente

[ctx: @title:window Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
es: Reproducidas frecuentemente

[ctx: @title:menu]
en: Play Frequency
es: Frecuencia de reproducción

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Frequently Played First
es: Primero las reproducidas menos frecuentemente

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Frequently Played First
es: Primero las reproducidas más frecuentemente

[ctx: @title:menu]
en: Title
es: Título

[ctx: @title:menu]
en: Artist
es: Artista

[ctx: @title:menu]
en: Genre
es: Género

[ctx: @title:menu]
en: Year
es: Año

[ctx: @title:menu]
en: Name
es: Nombre

[ctx: @title:window Title of the view of all tracks]
en: Tracks
es: Pistas

[ctx: @title:menu]
en: Album
es: Álbum

[ctx: @title:menu]
en: Duration
es: Duración

[ctx: @title:menu]
en: Composer
es: Compositor

[ctx: @title:menu]
en: Lyricist
es: Letrista

[ctx: @title:menu]
en: Last Modified
es: Modificada por última vez

[ctx: @item:inmenu]
en: Shortest First
es: El más corto primero

[ctx: @item:inmenu]
en: Longest First
es: El más largo primero

[ctx: @title:window Title of the file browser view]
en: Files
es: Archivos

[ctx: @title:window Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
es: Estaciones de radio
