xdg-desktop-portal-kde - en to pt_BR translation catalogue (101 entries)

en: Request device access
pt_BR: Solicitar acesso ao dispositivo

[ctx: count of files to open]
en: %1 files
pt_BR: %1 arquivos

[ctx: @title:window]
en: Choose Application
pt_BR: Escolher aplicativo

[ctx: @info]
en: Choose an application to open <filename>%1</filename>
pt_BR: Escolha um aplicativo para abrir <filename>%1</filename>

[ctx: Find some more apps that can open this content using the Discover app]
en: Find More in Discover
pt_BR: Encontre mais no Discover

[ctx: @option:check %1 is description of a file type, like 'PNG image']
en: Always open %1 files with the chosen app
pt_BR: Sempre abrir arquivos %1 com o aplicativo escolhido

en: Show All Installed Applications
pt_BR: Mostrar todos os aplicativos instalados

en: Default app for this file type
pt_BR: Aplicativo padrão para este tipo de arquivo

[ctx: @info:whatsthis]
en: Last used app for this file type
pt_BR: Aplicativo usado por último para este tipo de arquivo

en: No matches
pt_BR: Nenhuma ocorrência

[ctx: @info]
en: No installed applications can open <filename>%1</filename>
pt_BR: Nenhum aplicativo instalado pode abrir <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Don't see the right app? Find more in <link>Discover</link>.
pt_BR: Não vê o aplicativo certo? Encontre mais no <link>Discover</link>.

en: Background Activity
pt_BR: Atividade em segundo plano

[ctx: @info %1 is the name of an application]
en: %1 wants to remain running when it has no visible windows. If you forbid this, the application will quit when its last window is closed.
pt_BR: %1 deseja permanecer em execução mesmo quando não possui janelas visíveis. Se você proibir isso, o aplicativo será encerrado quando sua última janela for fechada.

[ctx: @action:button Allow the app to keep running with no open windows]
en: Allow
pt_BR: Permitir

[ctx: @action:button Don't allow the app to keep running without any open windows]
en: Forbid
pt_BR: Proibir

[ctx: @title title of a dialog to confirm whether to allow an app to remain running with no visible windows]
en: Background App Usage
pt_BR: Atividade em segundo plano

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Note that this will force %1 to quit when its last window is closed. This could cause data loss if the application has any unsaved changes when it happens.
pt_BR: Observe que isso forçará %1 a ser encerrado quando sua última janela for fechada. Isso pode causar perda de dados se o aplicativo tiver alterações não salvas quando isso ocorrer.

[ctx: @action:button Don't allow the app to keep running without any open windows]
en: Forbid Anyway
pt_BR: Proibir de qualquer jeito

[ctx: @title]
en: Add Web Application…
pt_BR: Adicionar aplicativo Web...

[ctx: @title]
en: Add Application…
pt_BR: Adicionar aplicativo...

[ctx: @label name of a launcher/application]
en: Name
pt_BR: Nome

[ctx: @action edit launcher name/icon]
en: Edit Info…
pt_BR: Editar informações…

[ctx: @action accept dialog and create launcher]
en: Accept
pt_BR: Aceitar

[ctx: @action]
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Open
pt_BR: Abrir

[ctx: @title:window]
en: Input Capture Requested
pt_BR: Captura de entrada solicitada

[ctx: The application is unknown]
en: An application requested to capture input events
pt_BR: Um aplicativo solicitou para capturar eventos de entrada

[ctx: %1 is the name of the application]
en: %1 requested to capture input events
pt_BR: %1 solicitou para capturar eventos de entrada

[ctx: @action:button]
en: Allow
pt_BR: Permitir

en: Select Folder
pt_BR: Selecionar pasta

en: Open File
pt_BR: Abrir arquivo

en: Save File
pt_BR: Salvar arquivo

en: Create New Folder
pt_BR: Criar nova pasta

en: Create new folder in %1
pt_BR: Criar nova pasta em %1

en: Folder name
pt_BR: Nome da pasta

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: File name
pt_BR: Nome do arquivo

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Create Folder
pt_BR: Criar pasta

en: Filter Filetype
pt_BR: Filtrar tipo de arquivo

en: Show Hidden Files
pt_BR: Mostrar arquivos ocultos

en: Full Workspace
pt_BR: Ambiente de trabalho completo

en: New Virtual Output
pt_BR: Nova saída virtual

en: Rectangular Region
pt_BR: Região retangular

en: Laptop screen
pt_BR: Tela do laptop

en: Start streaming:
pt_BR: Iniciar a transmissão

en: Clear selection:
pt_BR: Limpar seleção:

en: Cancel:
pt_BR: Cancelar:

[ctx: Mouse action]
en: Release left-click
pt_BR: Soltar botão esquerdo

[ctx: Mouse action]
en: Right-click
pt_BR: Botão direito

[ctx: Keyboard action]
en: Escape
pt_BR: Esc

en: Create selection:
pt_BR: Criar seleção:

[ctx: Mouse action]
en: Left-click and drag
pt_BR: Clique esquerdo e arrastar

[ctx: title of notification about input systems taken over]
en: Remote control session started
pt_BR: Sessão de controle remoto iniciada

[ctx: Title of the dialog that requests remote input privileges]
en: Remote control requested
pt_BR: Controle remoto solicitado

[ctx: Unordered list with privileges granted to an external process]
en: An application requested access to:
pt_BR: Um aplicativo solicitou acesso para:

[ctx: Unordered list with privileges granted to an external process, included the app's name]
en: %1 requested access to remotely control:
pt_BR: %1 solicitou acesso para controlar remotamente:

[ctx: Will allow the app to see what's on the outputs, in markdown]
en:  - Screens
pt_BR:  - Telas

[ctx: Will allow the app to send input events, in markdown]
en:  - Input devices
pt_BR:  - Dispositivos de entrada

en: Allow restoring on future sessions
pt_BR: Permite restaurar em sessões futuras

en: Share
pt_BR: Compartilhar

[ctx: Do not disturb mode is enabled because...]
en: Screen sharing in progress
pt_BR: Compartilhamento de tela em progresso

en: Screen Sharing
pt_BR: Compartilhamento de tela

en: Choose what to share with the requesting application:
pt_BR: Escolher o que compartilhar com o aplicativo solicitado:

en: Choose what to share with %1:
pt_BR: Escolher o que compartilhar com %1:

en: Share this screen with the requesting application?
pt_BR: Compartilhar esta tela com o aplicativo solicitante?

en: Share this screen with %1?
pt_BR: Compartilhar esta tela com %1?

en: Choose screens to share with the requesting application:
pt_BR: Escolher telas para compartilhar com o aplicativo solicitante:

en: Choose screens to share with %1:
pt_BR: Escolher telas para compartilhar com %1:

en: Choose which screen to share with the requesting application:
pt_BR: Escolher qual tela compartilhar com o aplicativo solicitante:

en: Choose which screen to share with %1:
pt_BR: Escolher qual tela para compartilhar com %1:

en: Share this window with the requesting application?
pt_BR: Compartilhar esta janela com o aplicativo solicitante?

en: Share this window with %1?
pt_BR: Compartilhar esta janela com %1?

en: Choose windows to share with the requesting application:
pt_BR: Escolher janelas para compartilhar com o aplicativo solicitante:

en: Choose windows to share with %1:
pt_BR: Escolher janelas para compartilhar com %1:

en: Choose which window to share with the requesting application:
pt_BR: Escolher qual janela compartilhar com o aplicativo solicitante:

en: Choose which window to share with %1:
pt_BR: Escolher qual janela para compartilhar com %1:

en: Screens
pt_BR: Telas

en: Windows
pt_BR: Janelas

en: Full Screen
pt_BR: Tela inteira

en: Current Screen
pt_BR: Tela atual

en: Active Window
pt_BR: Janela ativa

en: Request Screenshot
pt_BR: Solicitar captura de tela

en: Capture Mode
pt_BR: Modo de captura

en: Area:
pt_BR: Área:

en: Delay:
pt_BR: Atraso:

en: %1 second | %1 seconds
pt_BR[0]: %1 segundo
pt_BR[1]: %1 segundos

en: Content Options
pt_BR: Opções de conteúdo

en: Include cursor pointer
pt_BR: Incluir ponteiro do cursor

en: Include window borders
pt_BR: Incluir bordas das janelas

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Take
pt_BR: Tirar

[ctx: @action:inmenu stops screen/window sharing]
en: End
pt_BR: Finalizar

[ctx: SNI title that indicates there's a process remotely controlling the system]
en: Remote Desktop
pt_BR: Área de trabalho remota

[ctx: %1 number of screens, %2 the app that receives them]
en: Sharing contents to %2 | %1 video streams to %2
pt_BR[0]: Compartilhar conteúdos com %2
pt_BR[1]: %1 fluxos de vídeo para %2

[ctx: SNI title that indicates there's a process seeing our windows or screens]
en: Screen casting
pt_BR: Transmissão de tela

en: Share Information
pt_BR: Compartilhar informações

en: Share your personal information with the requesting application?
pt_BR: Compartilhar suas informações pessoais com o aplicativo solicitante?

en: Failed to start screencasting
pt_BR: Não foi possível iniciar a transmissão de tela

en: Remote desktop
pt_BR: Área de trabalho remota
