KDE 4.2 - en to hu translation catalogue (72 entries)

en: Charging
hu: Töltés

en: Discharging
hu: Kisütés

en: Fully Charged
hu: Teljesen feltöltve

en: Not Charging
hu: Nincs töltés

[ctx: Battery is currently not present in the bay]
en: Not present
hu: Nincs jelen

en: This battery's health is at only %1% and it should be replaced. Contact the manufacturer.
hu: Az akkumulátor állapota már csak %1%, ki kell cserélni. Lépjen kapcsolatba a hardver gyártóval.

en: Time To Full:
hu: Idő a feltöltésig:

en: Remaining Time:
hu: Hátralévő idő:

[ctx: @info]
en: Estimating…
hu: Becslés…

en: Battery Health:
hu: Akkumulátor állapota:

en: Battery is configured to charge up to approximately %1%.
hu: Az akkumulátor töltési korlátja %1%-ra van beállítva.

[ctx: @title:group]
en: Sleep and Screen Locking after Inactivity
hu: Alvó állapot és képernyőzárolás inaktivitás után

en: Power Management
hu: Energiakezelés

[ctx: Sleep and Screen Locking after Inactivity]
en: Blocked
hu: Tiltva

[ctx: Sleep and Screen Locking after Inactivity]
en: Automatic
hu: Automatikus

[ctx: Minimize the length of this string as much as possible]
en: Your laptop is configured not to sleep when closing the lid while an external monitor is connected.
hu: A laptop úgy van beállítva, hogy ne menjen alvó állapotva a fedél lecsukásakor, ha külső monitor van csatlakoztatva.

en: %1 application is currently blocking sleep and screen locking: | %1 applications are currently blocking sleep and screen locking:
hu[0]: %1 alkalmazás blokkolja a felfüggesztést és képernyőzárolást:
hu[1]: %1 alkalmazás blokkolja a felfüggesztést és képernyőzárolást:

en: %1 is currently blocking sleep and screen locking (%2)
hu: %1 alkalmazás blokkolja a felfüggesztést és képernyőzárolást (%2)

en: %1 is currently blocking sleep and screen locking (unknown reason)
hu: %1 alkalmazás blokkolja a felfüggesztést és képernyőzárolást (ismeretlen ok)

en: An application is currently blocking sleep and screen locking (%1)
hu: Egy alkalmazás blokkolja a felfüggesztést és képernyőzárolást (%1)

en: An application is currently blocking sleep and screen locking (unknown reason)
hu: Egy alkalmazás blokkolja a felfüggesztést és képernyőzárolást (ismeretlen ok)

[ctx: Application name: reason for preventing sleep and screen locking]
en: %1: unknown reason
hu: %1: ismeretlen ok

[ctx: Application name: reason for preventing sleep and screen locking]
en: Unknown application: %1
hu: Ismeretlen alkalmazás: %1

[ctx: Application name: reason for preventing sleep and screen locking]
en: Unknown application: unknown reason
hu: Ismeretlen alkalmazás: ismeretlen ok

[ctx: @action:button Prevent an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Unblock
hu: Tiltás feloldása

[ctx: @action:button Prevent an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Only this time
hu: Csak most

[ctx: @action:button Prevent an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Every time for this app and reason
hu: Mindig ezt az alkalmazást és ezért

[ctx: Minimize the length of this string as much as possible]
en: You have manually blocked sleep and screen locking.
hu: Kézzel kikapcsolta az alvó módot és a képernyőzárolást.

[ctx: @action:button Undo blocking sleep and screen locking after inactivity]
en: Unblock
hu: Tiltás feloldása

en: Failed to unblock automatic sleep and screen locking
hu: Automatikus alvó állapot és képernyőzárolás tiltásának feloldása sikertelen

en: Failed to block automatic sleep and screen locking
hu: Automatikus alvó állapot és képernyőzárolás tiltása sikertelen

en: %1 application has been prevented from blocking sleep and screen locking: | %1 applications have been prevented from blocking sleep and screen locking:
hu[0]: A(z) %1 alkalmazás nem tilthatja meg az alvó módot és képernyőzárolást:
hu[1]: A(z) %1 alkalmazás nem tilthatja meg az alvó módot és képernyőzárolást:

[ctx: Application name; reason]
en: %1 has been prevented from blocking sleep and screen locking for %2
hu: A(z) %1 alkalmazás nem tilthatja meg az alvó módot és képernyőzárolást (%2)

[ctx: @action:button Undo preventing an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Block Again
hu: Tiltás újra

[ctx: @action:button Block sleep and screen locking after inactivity]
en: Manually Block
hu: Tiltás saját kezűleg

en: The battery applet has enabled suppressing sleep and screen locking
hu: Az akkumulátor kisalkalmazás engedélyezte az alvó állapot és a képernyőzárolás elnyomását

en: Power and Battery
hu: Energia és akkumulátor

en: Battery is not present in the bay
hu: Az akkumulátor nincs a helyén

en: Battery at %1%, not Charging
hu: Akkumulátor %1%-on, nincs töltés

en: Battery at %1%, plugged in but still discharging
hu: Akkumulátor %1%-on, csatlakoztatva, de még mindig kisülés alatt

en: Battery at %1%, Charging
hu: Akkumulátor %1%-on, töltés

en: Battery at %1%
hu: Akkumulátor %1%-on

en: The power supply is not powerful enough to charge the battery
hu: A tápegység teljesítménye nem elég az akkumulátor töltéséhez

en: No Batteries Available
hu: Nincsenek akkumulátorok

[ctx: time until fully charged - HH:MM]
en: %1 until fully charged
hu: %1 a teljes feltöltésig

[ctx: remaining time left of battery usage - HH:MM]
en: %1 remaining
hu: %1 van hátra

en: Not charging
hu: Nincs töltés

en: Automatic sleep and screen locking are disabled; middle-click to re-enable
hu: Automatikus felfüggesztés és képernyőzárolás kikapcsolva; kattintson a középső gombbal a bekapcsoláshoz

en: Middle-click to disable automatic sleep and screen locking
hu: Kattintson középső gombbal az automatikus alvó állapot és képernyőzárolás kikapcsolásához

en: An application has requested activating Performance mode | %1 applications have requested activating Performance mode
hu[0]: Egy alkalmazás a Teljesítmény mód aktiválását kérte
hu[1]: %1 alkalmazás a Teljesítmény mód aktiválását kérte

en: System is in Performance mode; scroll to change
hu: A rendszer Teljesítmény módban van; görgessen a módosításhoz

en: An application has requested activating Power Save mode | %1 applications have requested activating Power Save mode
hu[0]: Egy alkalmazás az Energiatakarékos mód aktiválását kérte
hu[1]: %1 alkalmazás az Energiatakarékos mód aktiválását kérte

en: System is in Power Save mode; scroll to change
hu: A rendszer Energiatakarékos módban van; görgessen a módosításhoz

en: System is in Balanced Power mode; scroll to change
hu: A rendszer Kiegyensúlyozott módban van; görgessen a módosításhoz

en: &Show Energy Information…
hu: &Energiakezelési jellemzők megjelenítése…

en: Show Battery Percentage on Icon When Not Fully Charged
hu: Százalékos érték megjelenítése az ikonon, ha nincs teljesen feltöltve

en: &Configure Power Management…
hu: &Energiatkezelési beállítások…

en: Power Save
hu: Energiatakarékosság

en: Balanced
hu: Kiegyensúlyozott

en: Performance
hu: Teljesítmény

en: Power Profile
hu: Energiakezelési profil

[ctx: Power profile]
en: Not available
hu: Nem érhető el

en: Failed to activate %1 mode
hu: Nem sikerült aktiválni a(z) %1 módot

en: Performance mode has been disabled to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
hu: A teljesítmény mód letiltásra került a hőtermelés csökkentése érdekében, mivel a számítógép úgy érzékelte, hogy az ölében tartja.

en: Performance mode is unavailable because the computer is running too hot.
hu: A teljesítmény mód nem érhető el, mert a számítógépe túlságosan felmelegedett.

en: Performance mode is unavailable.
hu: A teljesítmény mód nem érhető el.

en: Performance may be lowered to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
hu: A teljesítmény mód alacsonyabbra állítódhat a hőtermelés csökkentése érdekében, mivel a számítógép úgy érzékelte, hogy az ölében tartja.

en: Performance may be reduced because the computer is running too hot.
hu: A teljesítmény mód csökkentésre kerülhet, mert a számítógépe túlságosan felmelegedett.

en: Performance may be reduced.
hu: A teljesítmény mód csökkentésre kerülhet.

en: One application has requested activating %2: | %1 applications have requested activating %2:
hu[0]: Egy alkalmazás a(z) %2 aktiválását kérte:
hu[1]: %1 alkalmazás a(z) %2 aktiválását kérte:

en: The TLP service automatically controls power profiles
hu: A TLP szolgáltatás automatikusan szabályozza az energiagazdálkodási profilokat

en: Power profiles may be supported on your device.<nl/>Try installing the <command>power-profiles-daemon</command> package using your distribution's package manager and restarting the system.
hu: A készüléke támogathatja az energiakezelési profilokat.<nl/>Próbálja telepíteni a <command>power-profiles-daemon</command> csomagot a disztribúciója csomagkezelőjével, és indítsa újra a rendszert.
