knotify4 - en to id translation catalogue (12 entries)

en: Device Status
id: Status Peranti

en: A device can now be safely removed
id: Sebuah peranti sekarang bisa dilepas dengan aman

en: This device can now be safely removed.
id: Perangkat ini sekarang bisa dilepas dengan aman.

en: You are not authorized to mount this device.
id: Kamu belum terotorisasi untuk mengaitkan peranti ini.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: You are not authorized to remove this device.
id: Kamu belum terotorisasi untuk melepaskan peranti ini.

en: You are not authorized to eject this disc.
id: Kamu belum terotorisasi untuk mengeluarkan perangkat ini.

en: Could not mount this device as it is busy.
id: Tidak dapat mengaitkan peranti ini karena ia sedang sibuk.

en: One or more files on this device are open within an application.
id: Satu atau lebih file pada peranti ini sedang dibuka oleh sebuah aplikasi.

en: One or more files on this device are opened in application "%2". | One or more files on this device are opened in following applications: %2.
id[0]: Satu atau lebih file pada peranti ini sedang dibuka oleh aplikasi "%2".
id[1]: Satu atau lebih file pada peranti ini sedang dibuka oleh aplikasi berikut ini: %2.

en: Could not mount this device.
id: Tidak dapat mengaitkan peranti ini.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: Could not remove this device.
id: Tidak dapat melepaskan peranti ini.

en: Could not eject this disc.
id: Tidak dapat mengeluarkan cakram ini.
