plasma-workspace - en to ta translation catalogue (24 entries)

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to log out of the session]
en: logout;log out
ta: logout;log out;வெளியேறு

en: Logs out, exiting the current desktop session
ta: தற்போதைய அமர்விலிருந்து வெளியேறும்.

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to shut down the computer]
en: shutdown;shut down;power;power off
ta: shutdown;shut down;power;power off;நிறுத்து;அணை;முடக்கு

en: Turns off the computer
ta: கணினியை நிறுத்தும்

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to restart the computer]
en: restart;reboot
ta: restart;reboot;மீள்துவக்கு

en: Reboots the computer
ta: கணினியை மறுபடியும் துவக்கும்

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to lock the screen]
en: lock;lock screen
ta: lock;lock screen;பூட்டு;திரையைப் பூட்டு

en: Locks the current sessions and starts the screen saver
ta: நடப்பு அமர்வுகளை பூட்டும்

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to save the desktop session]
en: save;save session
ta: save;save session;சேமி;அமர்வை சேமி

en: Saves the current session for session restoration
ta: தற்போதைய அமர்வை மீட்டமைக்கக்கூடிய வகையில் சேமிக்கும்

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to switch user sessions]
en: switch user;new session
ta: switch user;new session;பயனரை மாற்று;புதிய அமர்வு

en: Starts a new session as a different user
ta: வேறு பயனராக புதிய அமர்வை துவக்கும்

[ctx: KRunner keyword to list user sessions]
en: sessions
ta: sessions;அமர்வுகள்

en: Lists all sessions
ta: அனைத்து அமர்வுகளையும் பட்டியலிடும்

[ctx: KRunner keyword to switch user sessions]
en: switch
ta: switch;தாவு;மாறு;மாற்று

en: Switches to the active session for the user :q:, or lists all active sessions if :q: is not provided
ta: :q: என்ற பயனரின் நடப்பு அமர்வுக்கு தாவும், அல்லது :q: கொடுக்கப்படாத பட்சத்தில் செயலிலுள்ள அமர்வுகளை பட்டியலிடும்

[ctx: log out command]
en: Log Out
ta: அமர்விலிருந்து வெளியேறு

[ctx: turn off computer command]
en: Shut Down
ta: கணினியை நிறுத்து

[ctx: restart computer command]
en: Restart
ta: மீள்துவக்கு

[ctx: lock screen command]
en: Lock
ta: பூட்டு

en: Save Session
ta: அமர்வை சேமி

en: Switch User
ta: பயனரை மாற்று

en: <p>You are about to enter a new desktop session.</p><p>A login screen will be displayed and the current session will be hidden.</p><p>You can switch between desktop sessions using:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{number of session}</li><li>Plasma search (type '%1')</li><li>Plasma widgets (such as the application launcher)</li></ul>
ta: <p>நீங்கள் ஓர் புதிய பணிமேடை அமர்வுக்குள் நுழையவுள்ளீர்கள்.</p><p>தற்போதைய திரை மறைக்கப்பட்டு, ஓர் நுழைவுச்சாளரம் காட்டப்படும்.</p><p>பணிமேடை அமர்வுகளுக்கிடையே பின்வருபவற்றைக் கொண்டு தாவலாம்:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{அமர்வின் எண்}</li> <li>பிளாஸ்மா தேடல் ('%1' என்று தேடுங்கள்)</li> <li>பிளாஸ்மாய்டுகள் (எ.கா. செயலி ஏவி)</li></ul>

en: New Desktop Session
ta: புதிய பணிமேடை அமர்வு
