plasma_engine_weather - en to sv translation catalogue (806 entries)

[ctx: weather condition]
en: clear
sv: klart

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
sv: molnen dominerar

[ctx: weather condition]
en: clear sky
sv: klar himmel

[ctx: weather condition]
en: cloudy
sv: molnigt

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
sv: molnigt med hagel

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
sv: molnigt med ymnigt snöfall

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
sv: molnigt med lätt snöfall

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
sv: molnigt med snöblask

[ctx: weather condition]
en: drizzle
sv: duggregn

[ctx: weather condition]
en: fog
sv: dimma

[ctx: weather condition]
en: foggy
sv: dimmigt

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
sv: gråa moln

[ctx: weather condition]
en: hail
sv: hagel

[ctx: weather condition]
en: hail shower
sv: hagelskur

[ctx: weather condition]
en: hail showers
sv: hagelskurar

[ctx: weather condition]
en: hazy
sv: disigt

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
sv: kraftigt regn

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
sv: kraftig regnskur

[ctx: weather condition]
en: heavy rain showers
sv: kraftiga regnskurar

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
sv: kraftig skur

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
sv: kraftiga skurar

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
sv: ymnigt snöfall

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
sv: kraftig snöby

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
sv: kraftiga snöbyar

[ctx: weather condition]
en: light cloud
sv: lätta moln

[ctx: weather condition]
en: light rain
sv: lätt regn

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
sv: lätt regnskur

[ctx: weather condition]
en: light rain showers
sv: lätta regnskurar

[ctx: weather condition]
en: light shower
sv: lätt skur

[ctx: weather condition]
en: light showers
sv: lätta skurar

[ctx: weather condition]
en: light snow
sv: lätt snöfall

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
sv: lätt snöby

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
sv: lätta snöbyar

[ctx: weather condition]
en: mist
sv: dis

[ctx: weather condition]
en: misty
sv: disigt

[ctx: weather condition]
en: N/A
sv: Inte tillgänglig

[ctx: weather condition]
en: na
sv: ej tillgänglig

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
sv: växlande molnighet

[ctx: weather condition]
en: sleet
sv: snöblask

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
sv: snöblask, skur

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
sv: snöblask, skurar

[ctx: weather condition]
en: sunny
sv: soligt

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
sv: ömsom moln, ömsom sol

[ctx: weather condition]
en: thick cloud
sv: tjocka moln

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
sv: åskväder

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
sv: åskblandad skur

[ctx: weather condition]
en: thundery showers
sv: åskblandade skurar

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
sv: tropisk storm

[ctx: weather condition]
en: white cloud
sv: vita moln

[ctx: weather forecast]
en: clear
sv: klart

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
sv: molnen dominerar

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
sv: klar himmel

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
sv: molnigt

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
sv: molnigt med hagel

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
sv: molnigt med ymnigt snöfall

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
sv: molnigt med lätt snöfall

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
sv: molnigt med snöblask

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
sv: duggregn

[ctx: weather forecast]
en: fog
sv: dimma

[ctx: weather forecast]
en: foggy
sv: dimmigt

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
sv: gråa moln

[ctx: weather forecast]
en: hail
sv: hagel

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
sv: hagelskur

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
sv: hagelskurar

[ctx: weather forecast]
en: hazy
sv: disigt

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
sv: kraftigt regn

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
sv: kraftig regnskur

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain showers
sv: kraftiga regnskurar

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
sv: kraftig skur

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
sv: kraftiga skurar

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
sv: ymnigt snöfall

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
sv: kraftig snöby

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
sv: kraftiga snöbyar

[ctx: weather forecast]
en: light cloud
sv: lätta moln

[ctx: weather forecast]
en: light rain
sv: lätt regn

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
sv: lätt regnskur

[ctx: weather forecast]
en: light rain showers
sv: lätta regnskurar

[ctx: weather forecast]
en: light shower
sv: lätt skur

[ctx: weather forecast]
en: light showers
sv: lätta skurar

[ctx: weather forecast]
en: light snow
sv: lätt snöfall

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
sv: lätt snöby

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
sv: lätta snöbyar

[ctx: weather forecast]
en: mist
sv: dis

[ctx: weather forecast]
en: misty
sv: disigt

[ctx: weather forecast]
en: na
sv: ej tillgänglig

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
sv: växlande molnighet

[ctx: weather forecast]
en: sleet
sv: snöblask

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
sv: snöblask, skur

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
sv: snöblask, skurar

[ctx: weather forecast]
en: sunny
sv: soligt

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
sv: ömsom moln, ömsom sol

[ctx: weather forecast]
en: thick cloud
sv: tjocka moln

[ctx: weather forecast]
en: thunderstorm
sv: åskväder

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
sv: åskblandad skur

[ctx: weather forecast]
en: thundery showers
sv: åskblandade skurar

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
sv: tropisk storm

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
sv: vita moln

[ctx: visibility]
en: Excellent
sv: Utmärkt

[ctx: visibility]
en: Very Good
sv: Mycket god

[ctx: visibility]
en: Good
sv: God

[ctx: visibility]
en: Moderate
sv: Måttlig

[ctx: visibility]
en: Poor
sv: Dålig

[ctx: visibility]
en: Very Poor
sv: Mycket dålig

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
sv: Snödrev

[ctx: weather condition]
en: Clear
sv: Klart

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
sv: Molnigt

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
sv: Minskad molnighet

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
sv: Avlägsen nederbörd

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
sv: Drivsnö

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
sv: Duggregn

[ctx: weather condition]
en: Dust
sv: Stoft

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
sv: Småtromber

[ctx: weather condition]
en: Fog
sv: Dimma

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
sv: Dimbank nära stationen

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
sv: Rimfrostdimma

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
sv: Dimbankar

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
sv: Underkylt duggregn

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
sv: Underkylt regn

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
sv: Trattmoln

[ctx: weather condition]
en: Hail
sv: Hagel

[ctx: weather condition]
en: Haze
sv: Dis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
sv: Högt snödrev

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
sv: Kraftig drivsnö

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
sv: Kraftigt duggregn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
sv: Kraftigt hagel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
sv: Kraftigt blandat regn och duggregn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
sv: Kraftig snöblandat regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
sv: Kraftigt regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
sv: Kraftigt regn och snöfall

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
sv: Kraftig regnskur

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
sv: Ymnigt snöfall

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
sv: Kraftigt snöhagel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
sv: Ymniga snöbyar

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
sv: Åskväder

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
sv: Kraftigt åskväder med hagel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
sv: Kraftigt åskväder med regn

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
sv: Iskristaller

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
sv: Iskorn

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
sv: Ökad molnighet

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
sv: Lätt duggregn

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
sv: Lätt underkylt duggregn

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
sv: Lätt underkylt regn

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
sv: Lätt regn

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
sv: Lätta regnskurar

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
sv: Lätt snöfall

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
sv: Lätt snöhagel

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
sv: Lätta snöbyar

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
sv: Synlig åska

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
sv: Nästan klart

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
sv: Nästan soligt

[ctx: weather condition]
en: Mist
sv: Dis

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
sv: Blandat regn och duggregn

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
sv: Snöblandat regn

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
sv: Övervägande mulet

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
sv: Inte rapporterad

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
sv: Växlande molnighet

[ctx: weather condition]
en: Rain
sv: Regn

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
sv: Regn och snöfall

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
sv: Regnskur

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
sv: Övergående duggregn

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
sv: Övergående storm med stoftmoln eller sandstorm

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
sv: Övergående dimma

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
sv: Övergående underkyld nederbörd

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
sv: Övergående hagel

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
sv: Övergående regn

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
sv: Övergående regn och snöfall

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
sv: Övergående regnskur

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
sv: Övergående snöfall

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
sv: Övergående snöbyar

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
sv: Övergående åskväder

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
sv: Övergående åskväder med hagel

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
sv: Övergående åskväder med kraftigt hagel

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
sv: Övergående åskväder med kraftigt regn

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
sv: Övergående åskväder med regn

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
sv: Storm med sand eller stoftmoln

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
sv: Kraftig storm med sand eller stoftmoln

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
sv: Dålig sikt

[ctx: weather condition]
en: Smoke
sv: Rök

[ctx: weather condition]
en: Snow
sv: Snöfall

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
sv: Snökristaller

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
sv: Snökorn

[ctx: weather condition]
en: Squalls
sv: Vindbyar

[ctx: weather condition]
en: Sunny
sv: Soligt

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
sv: Åskväder med hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
sv: Åskväder med regn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with light rainshowers
sv: Åskväder med lätta regnskurar

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with heavy rainshowers
sv: Åskväder med kraftiga regnskurar

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
sv: Åskväder med sand eller stoftmoln

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
sv: Åska utan nederbörd

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
sv: Lätt molnighet

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
sv: Lätta byar

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
sv: Lätta byar blandade med iskorn

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
sv: Lätta byar eller regnskurar

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
sv: Lätta byar eller åskskurar

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
sv: Lätta regnskurar eller byar

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
sv: Lätta regnskurar eller regnbyar

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
sv: Lätta regnskurar

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
sv: Lätta regnskurar eller duggregn

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
sv: Lätta regnskurar eller åskskurar

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
sv: Lätta regnskurar eller åskväder

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
sv: Lätta åskskurar

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
sv: Lätt åskväder

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
sv: Lätta regnbyar

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
sv: Lätta regnbyar eller regnskurar

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
sv: Moln varvat med sol

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
sv: Snöstorm

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
sv: Risk för duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
sv: Risk för duggregn blandat med underkylt duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
sv: Risk för duggregn blandat med regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
sv: Risk för duggregn eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
sv: Risk för byar

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
sv: Risk för byar tidvis kraftiga

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
sv: Risk för byar blandade med iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
sv: Risk för byar eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
sv: Risk för byar eller regnskurar

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
sv: Risk för byar eller åskskurar

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
sv: Risk för underkylt duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
sv: Risk för underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
sv: Risk för underkylt snöblandat regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
sv: Risk för underkylt regn eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
sv: Risk för underkylt regn eller snöfall

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
sv: Risk för lätt snöfall

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
sv: Risk för lätt snöfall och snödrev

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
sv: Risk för lätt snöfall blandat med underkylt duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
sv: Risk för lätt snöfall blandat med iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
sv: Risk för lätt regnblandad snö

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
sv: Risk för lätt snöfall eller underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
sv: Risk för lätt snöfall eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
sv: Risk för lätt snöfall eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
sv: Risk för lätt blötsnö

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
sv: Risk för regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
sv: Risk för regn tidvis kraftigt

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
sv: Risk för snöblandat regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
sv: Risk för regn eller duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
sv: Risk för regn eller underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
sv: Risk för regn eller snöfall

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
sv: Risk för regnskurar eller byar

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
sv: Risk för regnskurar eller regnbyar

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
sv: Risk för kraftigt åskväder

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
sv: Risk för regnskurar

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
sv: Risk för regnskurar tidvis kraftiga

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
sv: Risk för skurar tidvis kraftiga eller åskskurar

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
sv: Risk för skurar tidvis kraftiga eller åskväder

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
sv: Risk för skurar eller duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
sv: Risk för skurar eller åskskurar

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
sv: Risk för skurar eller åskväder

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
sv: Risk för snöfall

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
sv: Risk för snöfall och snöstorm

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
sv: Risk för snöfall blandat med underkylt duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
sv: Risk för snöfall blandat med underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
sv: Risk för regnblandad snö

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
sv: Risk för snöfall eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
sv: Risk för snöbyar

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
sv: Risk för åskskurar

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
sv: Risk för åskväder

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
sv: Risk för åskväder och möjligen hagel

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
sv: Risk för regnbyar

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
sv: Risk för regnbyar tidvis kraftiga

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
sv: Risk för regnbyar eller regnskurar

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
sv: Risk för blötsnö

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
sv: Risk för regnblandad blötsnö

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
sv: Risk för blötsnö eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Clear
sv: Klart

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
sv: Uppklarnande

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
sv: Molnigt

[ctx: weather forecast]
en: Partly cloudy
sv: Växlande molnighet

[ctx: weather forecast]
en: Mainly cloudy
sv: Nästan mulet

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
sv: Molniga perioder

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
sv: Molnigt med soliga perioder

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
sv: Duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
sv: Duggregn blandat med underkylt duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
sv: Duggregn blandat med regn

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
sv: Duggregn eller underkylt duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
sv: Duggregn eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
sv: Byar

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
sv: Byar tidvis kraftiga

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
sv: Byar tidvis kraftiga eller regnskurar

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
sv: Byar blandade med iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
sv: Byar eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
sv: Byar eller regnskurar

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
sv: Byar eller åskskurar

[ctx: weather forecast]
en: Fog
sv: Dimma

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
sv: Dimbildning

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
sv: Upplösande dimma

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
sv: Dimbankar

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
sv: Underkylt duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
sv: Underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
sv: Underkylt regn blandat med iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
sv: Underkylt regn blandat med regn

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
sv: Underkylt snöblandat regn

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
sv: Underkylt regn eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
sv: Underkylt regn eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
sv: Underkylt regn eller snöfall

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
sv: Isdimma

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
sv: Isdimbildning

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
sv: Upplösande isdimma

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets
sv: Iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with freezing rain
sv: Iskorn blandade med underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with snow
sv: Iskorn blandade med snöfall

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or freezing rain
sv: Iskorn eller underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or snow
sv: Iskorn eller snöfall

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
sv: Ökad molnighet

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
sv: Ökad molnighet

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
sv: Lätt snöfall

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
sv: Lätt snöfall och snöstorm

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
sv: Lätt snöfall, snöstorm och snödrev

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
sv: Lätt snöfall och snödrev

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
sv: Lätt snöfall blandat med underkylt duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
sv: Lätt snöfall blandat med underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
sv: Lätt snöfall blandat med iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
sv: Lätt regnblandad snö

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
sv: Lätt snöfall eller underkylt duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
sv: Lätt snöfall eller underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
sv: Lätt snöfall eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
sv: Lätt snöfall eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
sv: Lätt blötsnö

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
sv: Lätt blötsnö eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
sv: Lokala snöbyar

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
sv: Snöstorm i närheten

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
sv: Mulet

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
sv: Tidvis duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
sv: Tidvis duggregn blandat med underkylt duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
sv: Tidvis duggregn blandat med regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
sv: Tidvis duggregn eller underkylt duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
sv: Tidvis duggregn eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
sv: Tidvis underkylt duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
sv: Tidvis underkylt duggregn eller duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
sv: Tidvis underkylt duggregn eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
sv: Tidvis underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
sv: Tidvis underkylt regn blandat med iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
sv: Tidvis underkylt regn blandat med regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
sv: Tidvis underkylt snöblandat regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
sv: Tidvis underkylt regn eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
sv: Tidvis underkylt regn eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
sv: Tidvis underkylt regn eller snöfall

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets
sv: Tidvis iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with freezing rain
sv: Tidvis iskorn blandat med underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with snow
sv: Tidvis iskorn blandat med snöfall

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or freezing rain
sv: Tidvis iskorn eller underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or snow
sv: Tidvis iskorn eller snöfall

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
sv: Tidvis lätt snöfall

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
sv: Tidvis lätt snöfall och snöstorm

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
sv: Tidvis lätt snöfall, snöstorm och snödrev

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
sv: Tidvis lätt snöfall och snödrev

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
sv: Tidvis lätt snöfall blandat med underkylt duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
sv: Tidvis lätt snöfall blandat med underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
sv: Tidvis lätt snöfall blandat med iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
sv: Tidvis lätt regnblandad snö

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
sv: Tidvis lätt snöfall eller underkylt duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
sv: Tidvis lätt snöfall eller underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
sv: Tidvis lätt snöfall eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
sv: Tidvis lätt snöfall eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
sv: Tidvis lätt blötsnö

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
sv: Tidvis lätt regnblandad blötsnö

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
sv: Tidvis lätt blötsnö eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
sv: Tidvis regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
sv: Tidvis regn blandat med underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
sv: Tidvis snöblandat regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
sv: Tidvis regn eller duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
sv: Tidvis regn eller underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
sv: Tidvis regn eller snöfall

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
sv: Tidvis regn eller åskskurar

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
sv: Tidvis regn eller åskväder

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
sv: Tidvis snöfall

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
sv: Tidvis snöfall och snöstorm

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
sv: Tidvis snöfall, snöstorm och snödrev

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
sv: Tidvis snöfall och snödrev

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
sv: Tidvis snöfall blandat med underkylt duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
sv: Tidvis snöfall blandat med underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
sv: Tidvis snöfall blandat med iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
sv: Tidvis regnblandad snö

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
sv: Tidvis snöfall eller underkylt duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
sv: Tidvis snöfall eller underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
sv: Tidvis snöfall eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
sv: Tidvis snöfall eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
sv: Tidvis blötsnö

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
sv: Tidvis regnblandad blötsnö

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
sv: Tidvis blötsnö eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Rain
sv: Regn

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
sv: Regn tidvis kraftigt

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
sv: Regn tidvis kraftigt blandat med underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
sv: Snöblandat regn tidvis kraftigt

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
sv: Regn tidvis kraftigt eller duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
sv: Regn tidvis kraftigt eller underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
sv: Regn tidvis kraftigt eller snöfall

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
sv: Regn tidvis kraftigt eller åskskurar

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
sv: Regn tidvis kraftigt eller åskväder

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
sv: Regn blandat med underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
sv: Snöblandat regn

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
sv: Regn eller duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
sv: Regn eller underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
sv: Regn eller snöfall

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
sv: Regn eller åskskurar

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
sv: Regn eller åskväder

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
sv: Regnskurar eller byar

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
sv: Regnskurar eller regnbyar

[ctx: weather forecast]
en: Showers
sv: Regnskurar

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
sv: Skurar tidvis kraftiga

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
sv: Skurar tidvis kraftiga eller åskskurar

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
sv: Skurar tidvis kraftiga eller åskväder

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
sv: Skurar eller duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
sv: Skurar eller åskskurar

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
sv: Skurar eller åskväder

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
sv: Rök

[ctx: weather forecast]
en: Snow
sv: Snöfall

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
sv: Snöfall och snöstorm

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
sv: Snöfall, snöstorm och snödrev

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
sv: Snöfall och snödrev

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
sv: Snöfall tidvis kraftigt

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
sv: Snöfall tidvis kraftigt och snöstorm

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
sv: Snöfall tidvis kraftigt och snödrev

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
sv: Snöfall tidvis kraftigt blandat med underkylt duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
sv: Snöfall tidvis kraftigt blandat med underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
sv: Snöfall tidvis kraftigt blandat med iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
sv: Regnblandad snö tidvis kraftig

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
sv: Snöfall tidvis kraftigt blandat med underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
sv: Snöfall tidvis kraftigt eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
sv: Snöfall tidvis kraftigt eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
sv: Snöfall blandat med underkylt duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
sv: Snöfall blandat med underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
sv: Snöfall blandat med iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
sv: Regnblandad snö

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
sv: Snöfall eller underkylt duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
sv: Snöfall eller underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
sv: Snöfall eller iskorn

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
sv: Snöfall eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
sv: Snöbyar

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
sv: Soligt

[ctx: weather forecast]
en: Mainly sunny
sv: Nästan soligt

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
sv: Soligt med molniga perioder

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
sv: Åskväder

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
sv: Åskväder och möjligen hagel

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
sv: Regnbyar

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
sv: Regnbyar tidvis kraftiga

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
sv: Regnbyar tidvis kraftiga eller regnskurar

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
sv: Regnbyar eller regnskurar

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
sv: Blötsnö

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
sv: Blötsnö tidvis kraftig

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
sv: Regnblandad blötsnö tidvis kraftig

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
sv: Regnblandad blötsnö

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
sv: Blötsnö eller regn

[ctx: weather forecast]
en: Windy
sv: Frisk vind

[ctx: Short for Today]
en: Today
sv: I dag

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
sv: I natt

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
sv: Data från BBC Weather

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
sv: lör

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
sv: sön

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
sv: mån

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
sv: tis

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
sv: ons

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
sv: tor

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
sv: fre

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
sv: Källa: Deutscher Wetterdienst

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: day
sv: dag

[ctx: Short for tonight]
en: nite
sv: natt

[ctx: Short for night, appended to the end of the weekday]
en: nt
sv: natt

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
sv: Spår

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
sv: Data från Environment and Climate Change Canada

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
sv: Data från NOAA Nationella vädertjänsten

[ctx: Separator between forecast conditions that follow a temporal sequence (ex. "Rain then Sunny")]
note: i18n: The forecast summary can include several single conditions that follow a temporary sequence, separated by " then ". Also include spaces if necessary. If there is no suitable separtor, a sentence separator might do.
en:  then
sv:  sedan

[ctx: weather condition]
en: few clouds
sv: lätt molnighet

[ctx: weather condition]
en: overcast
sv: mulet

[ctx: weather condition]
en: haze
sv: disigt

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
sv: dimma med is

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
sv: lätt duggregn

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
sv: kraftigt duggregn

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
sv: underkylt duggregn

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
sv: kraftigt underkylt duggregn

[ctx: weather condition]
en: rain
sv: regn

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
sv: måttligt regn

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
sv: lätt underkylt regn

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
sv: underkylt regn

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
sv: lätt regn och snöfall

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
sv: kraftigt regn och snöfall

[ctx: weather condition]
en: snow
sv: snöfall

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
sv: måttligt snöfall

[ctx: weather condition]
en: showers
sv: regnskurar

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
sv: lätta regn- och snöbyar

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
sv: kraftiga regn- och snöbyar

[ctx: weather condition]
en: snow showers
sv: snöbyar

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
sv: lätt åskväder

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
sv: kraftigt åskväder

[ctx: weather condition]
en: n/a
sv: ej tillgänglig

en: Day
sv: Dag

en: Night
sv: Natt

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
sv: Lätt molnighet

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
sv: Lätt molnighet och svag vind

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
sv: Lätt molnighet och frisk vind

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
sv: Lätt molnighet med dis

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
sv: Hög jorddrift

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
sv: Hög flygsand

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
sv: Snödrev i närheten

[ctx: weather condition]
en: Breezy
sv: Svag vind

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
sv: Klart och svag vind

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
sv: Klart med dis

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
sv: Duggregn, dimma

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
sv: Duggregn, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
sv: Duggregn, iskorn

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
sv: Duggregn, snöfall

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
sv: Stoft- eller sandvirvlar

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
sv: Stoft- eller sandvirvlar i närheten

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
sv: Storm med stoftmoln

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
sv: Storm med stoftmoln i närheten

[ctx: weather condition]
en: Fair
sv: Halvklart

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
sv: Halvklart och svag vind

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
sv: Halvklart och frisk vind

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
sv: Halvklart med dis

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
sv: Dimma i närheten

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
sv: Dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
sv: Underkylt duggregn

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
sv: Underkylt duggregn i närheten

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
sv: Underkylt duggregn

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
sv: Underkylt duggregn, snöfall

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
sv: Underkyld dimma

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
sv: Underkyld dimma i närheten

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
sv: Underkylt regn

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
sv: Underkylt regn i närheten

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
sv: Underkylt regn, regn

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
sv: Underkylt regn, snöfall

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
sv: Trattmoln i närheten

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
sv: Hagelskurar

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
sv: Kraftigt duggregn, dimma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
sv: Kraftigt duggregn, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
sv: Kraftigt duggregn, iskorn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
sv: Kraftigt duggregn, snöfall

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
sv: Kraftig storm med stoftmoln

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
sv: Kraftigt underkylt duggregn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
sv: Kraftigt underkylt duggregn, regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
sv: Kraftigt underkylt duggregn, snöfall

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
sv: Kraftigt underkyld dimma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
sv: Kraftigt underkylt regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
sv: Kraftigt underkylt regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
sv: Kraftigt underkylt snöblandat regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
sv: Kraftiga iskorn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
sv: Kraftigt duggregn med iskorn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
sv: Kraftigt regn med iskorn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
sv: Kraftigt regn, dimma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
sv: Kraftigt regn, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
sv: Kraftigt regn, underkylt duggregn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
sv: Kraftigt regn, underkylt regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
sv: Kraftigt regn med iskorn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
sv: Kraftiga regnskurar

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
sv: Kraftiga regnskurar, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
sv: Kraftiga regnskurar, snöfall

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
sv: Kraftig sandstorm

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
sv: Kraftiga regnskurar

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
sv: Kraftiga regnskurar, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
sv: Kraftiga skurar, snöfall

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
sv: Kraftiga skurar, snöfall, dimma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
sv: Kraftiga skurar, snöfall, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
sv: Kraftigt småhagel/snöhagel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
sv: Ymnigt snöfall, snödrev

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
sv: Ymnigt snöfall, dimma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
sv: Ymnigt snöfall, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
sv: Ymnigt snöfall, underkylt duggregn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
sv: Ymnigt snöfall, underkylt regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
sv: Ymnig kornsnö

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
sv: Ymnigt snöfall låg drivsnö

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
sv: Ymnigt snöfall, regn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
sv: Kraftiga snöbyar

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
sv: Kraftiga snöbyar, dimma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
sv: Kraftiga snöbyar, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
sv: Kraftigt åskregn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
sv: Kraftigt åskregn, dimma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
sv: Kraftigt åskregn, dimma och frisk vind

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
sv: Kraftigt åskregn, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
sv: Kraftigt åskregn, hagel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
sv: Kraftigt åskregn, hagel, dimma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
sv: Kraftigt åskregn, hagel, dimma/hagel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
sv: Kraftigt åskregn, hagel, dis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
sv: Kraftigt åskregn, dis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
sv: Kraftigt åskregn med småhagel/snöhagel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
sv: Kraftigt åskväder, snöfall

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
sv: Duggregn med iskorn

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
sv: Iskorn i närheten

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
sv: Regn med iskorn

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
sv: Lätt duggregn, dimma

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
sv: Lätt duggregn, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
sv: Lätt duggregn, iskorn

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
sv: Lätt duggregn, snöfall

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
sv: Lätt underkylt duggregn, regn

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
sv: Lätt underkylt duggregn, snöfall

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
sv: Lätt underkyld dimma

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
sv: Lätt underkylt regn, regn

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
sv: Lätt underkylt regn, snöfall

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
sv: Lätta iskorn

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
sv: Lätt duggregn med iskorn

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
sv: Lätt regn med iskorn

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
sv: Lätt regn och svag vind

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
sv: Lätt regn, dimma

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
sv: Lätt regn, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
sv: Lätt regn, underkylt duggregn

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
sv: Lätt regn, underkylt regn

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
sv: Lätt regn med iskorn

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
sv: Lätta regnskurar

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
sv: Lätta regnskurar, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
sv: Lätta regnskurar

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
sv: Lätta regnskurar

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
sv: Lätta regnskurar, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
sv: Lätta regnskurar, snöfall

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
sv: Lätta regnskurar, snöfall, dimma

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
sv: Lätta regnskurar, snöfall, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
sv: Lätt småhagel/snöhagel

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
sv: Lätt snöfall, snödrev

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
sv: Lätt snöfall, snödrev, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
sv: Lätt snöfall, duggregn

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
sv: Lätt snöfall, dimma

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
sv: Lätt snöfall, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
sv: Lätt snöfall underkylt duggregn

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
sv: Lätt snöfall underkylt regn

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
sv: Lätt kornsnö

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
sv: Lätt snöfall låg drivsnö

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
sv: Lätt snöfall, regn

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
sv: Lätta snöbyar

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
sv: Lätta snöbyar, dimma

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
sv: Lätta snöbyar, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
sv: Lätt åskregn

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
sv: Lätt åskregn, dimma

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
sv: Lätt åskregn, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
sv: Lätt åskregn, hagel

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
sv: Lätt åskregn, hagel, dimma

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
sv: Lätt åskregn, hagel, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
sv: Lätt åskregn, hagel, dis

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
sv: Lätt åskregn, dis

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
sv: Lätt åskregn med småhagel/snöhagel

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
sv: Lätt åskväder, snöfall

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
sv: Låg jorddrift

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
sv: Låg flygsand

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
sv: Låg drivsnö

[ctx: weather condition]
en: Mostly Clear
sv: Övervägande klart

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
sv: Övervägande mulet och svag vind

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
sv: Övervägande mulet och frisk vind

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
sv: Övervägande mulet med dis

[ctx: weather condition]
en: Overcast
sv: Mulet

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
sv: Mulet och svag vind

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
sv: Mulet och frisk vind

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
sv: Mulet med dis

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
sv: Växlande dimma

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
sv: Växlande dimma i närheten

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
sv: Växlande molnighet och svag vind

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
sv: Växlande molnighet och frisk vind

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
sv: Växlande molnighet med dis

[ctx: weather condition]
en: Patchy Freezing Fog
sv: Underkylda dimbankar

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
sv: Dimbankar

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
sv: Dimbankar i närheten

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
sv: Regndimma

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
sv: Regn, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
sv: Regn, underkylt duggregn

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
sv: Regn, underkylt regn

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
sv: Regn, iskorn

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
sv: Regnskurar

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
sv: Regnskurar, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
sv: Regnskurar i närheten

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
sv: Regnskurar i närheten, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
sv: Regn, snöfall

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
sv: Sandstorm

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
sv: Sandstorm i närheten

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
sv: Dålig sikt i närheten

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
sv: Skurar, hagel

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
sv: Skurar, iskorn

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
sv: Skurar i närheten, dimma

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
sv: Skurar i närheten, snöfall

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
sv: Regnskurar

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
sv: Regnskurar, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
sv: Regnskurar i närheten

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
sv: Regnskurar i närheten, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
sv: Skurar, snöfall

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
sv: Skurar, snöfall, dimma

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
sv: Skurar, snöfall, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
sv: Småhagel/snöhagel

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
sv: Snöfall, snödrev

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
sv: Snöfall, duggregn

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
sv: Snöfall, dimma

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
sv: Snöfall, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
sv: Snöfall, underkylt duggregn

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
sv: Snöfall, underkylt regn

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
sv: Snöfall, låg drivsnö

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
sv: Snöfall, regn

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
sv: Snöbyar

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
sv: Snöbyar, dimma

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
sv: Snöbyar, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
sv: Snöbyar i närheten

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
sv: Snöbyar i närheten, dimma

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
sv: Snöbyar i närheten, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
sv: Åskväder, dimma

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
sv: Åskväder, hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
sv: Åskväder, hagel, dimma

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
sv: Åskväder med dis i närheten

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
sv: Åskväder med dis i närheten, hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
sv: Kraftigt åskregn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
sv: Kraftigt åskregn, dimma

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
sv: Kraftigt åskregn, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
sv: Kraftigt åskregn, hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
sv: Kraftigt åskregn, hagel, dimma

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
sv: Kraftigt åskregn, hagel, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
sv: Kraftigt åskregn, hagel, dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
sv: Kraftigt åskregn, dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
sv: Åskväder, iskorn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
sv: Åskväder i närheten

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
sv: Åskväder i närheten, dimma

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
sv: Åskväder i närheten, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
sv: Åskväder i närheten, hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
sv: Åskväder i närheten, hagel, dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
sv: Åskväder i närheten, dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
sv: Åskväder, lätt regn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
sv: Åskväder, lätt regn, dimma

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
sv: Åskväder, lätt regn, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
sv: Åskväder, lätt regn, hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
sv: Åskväder, lätt regn, hagel, dimma

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
sv: Åskväder, lätt regn, hagel, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
sv: Åskväder, lätt regn, hagel, dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
sv: Åskväder, lätt regn, dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
sv: Åskregn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
sv: Åskregn, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
sv: Åskregn, hagel, dimma/dis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
sv: Åskregn med småhagel/snöhagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
sv: Åskskurar i närheten

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
sv: Åskskurar i närheten, hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
sv: Åskväder med småhagel/snöhagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
sv: Åskväder, snöfall

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
sv: Tromb/Havstromb

[ctx: weather condition]
en: Windy
sv: Frisk vind

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
sv: Iskristaller

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
sv: Vulkanaska

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
sv: Havstromb

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
sv: Underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
sv: Någon risk för åskväder

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
sv: Risk för åskväder

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
sv: Troligen åskväder

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
sv: Kraftiga åskstormar

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow/Sleet
sv: Någon risk för snöfall eller snöblask

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
sv: Risk för snö eller snöblask

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
sv: Troligen snö/snöblask

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
sv: Snö/snöblask

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Sleet
sv: Någon risk för regn eller snöblask

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
sv: Risk för regn eller snöblask

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
sv: Troligen regn/snöblask

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
sv: Regn/snöblask

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Freezing Rain
sv: Någon risk för regn eller underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
sv: Risk för regn eller underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
sv: Troligen regn eller underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
sv: Regn eller underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix Likely
sv: Troligen vinterväder

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
sv: Vinterväder

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Drizzle
sv: Någon risk för underkylt duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
sv: Risk för underkylt duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
sv: Troligen underkylt duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
sv: Underkylt duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Rain
sv: Någon risk för underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
sv: Risk för underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
sv: Troligen underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
sv: Underkylt regn

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Snow
sv: Någon risk för regn eller snö

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
sv: Risk för regn eller snöfall

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
sv: Troligen regn eller snöfall

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
sv: Regn eller snöfall

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow
sv: Någon risk för snöfall

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
sv: Risk för snöfall

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
sv: Troligen snöfall

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
sv: Ymnigt snöfall

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Flurries
sv: Någon risk för byar

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
sv: Risk för byar

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
sv: Troligen byar

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow Showers
sv: Någon risk för snöbyar

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
sv: Risk för snöbyar

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
sv: Troligen snöbyar

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
sv: Snöbyar

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Drizzle
sv: Någon risk för duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
sv: Risk för duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
sv: Troligen duggregn

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain
sv: Någon risk för regn

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
sv: Risk för regn

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
sv: Troligen regn

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
sv: Kraftigt regn

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain Showers
sv: Någon risk för regnskurar

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
sv: Spridda regnskurar

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
sv: Troligen regnskurar

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
sv: Regnskurar

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
sv: Snöblask

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
sv: Underkyld dimma

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
sv: Isdimma

[ctx: weather forecast]
en: Haze
sv: Dis

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
sv: Hög flygsand

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
sv: Hög jorddrift

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
sv: Snödrev

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
sv: Tät dimma

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
sv: Stormigt

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
sv: Svag vind

[ctx: weather forecast]
en: Cold
sv: Kallt

[ctx: weather forecast]
en: Hot
sv: Varmt

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
sv: Övervägande mulet

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
sv: Växlande molnighet

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
sv: Övervägande soligt

[ctx: weather forecast]
en: Partly Sunny
sv: Delvis soligt

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
sv: Ökad molnighet

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
sv: Ökande molnighet

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
sv: Gradvis uppklarnande

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
sv: Sent uppklarnande

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
sv: Minskad molnighet

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
sv: Blir soligt

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
sv: Övervägande klart

[ctx: weahter forecast]
en: Showers And Thunderstorms
sv: Skurar och åskväder

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Showers And Thunderstorms
sv: Någon risk för skurar och åskväder

[ctx: weather forecast]
en: Chance Showers And Thunderstorms
sv: Risk för skurar och åskväder

[ctx: weather forecast]
en: Showers And Thunderstorms Likely
sv: Troligen skurar och åskväder
