krunner_sessions - en to ru translation catalogue (24 entries)

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to log out of the session]
en: logout;log out
ru: logout;log out;завершить сеанс;выйти

en: Logs out, exiting the current desktop session
ru: Завершить текущий сеанс пользователя

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to shut down the computer]
en: shutdown;shut down;power;power off
ru: shutdown;shut down;power;power off;выключить;завершение работы;питание;отключить

en: Turns off the computer
ru: Выключить компьютер

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to restart the computer]
en: restart;reboot
ru: restart;reboot;перезапустить;перезагрузить

en: Reboots the computer
ru: Перезагрузить компьютер

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to lock the screen]
en: lock;lock screen
ru: lock;lock screen;заблокировать экран

en: Locks the current sessions and starts the screen saver
ru: Заблокировать текущий сеанс

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to save the desktop session]
en: save;save session
ru: save;save session;сохранить;сохранить сеанс

en: Saves the current session for session restoration
ru: Сохранить текущий сеанс для последующего восстановления

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to switch user sessions]
en: switch user;new session
ru: switch user;new session;переключить пользователя;новый сеанс

en: Starts a new session as a different user
ru: Начать новый сеанс

[ctx: KRunner keyword to list user sessions]
en: sessions
ru: sessions;сеансы

en: Lists all sessions
ru: Показать все сеансы

[ctx: KRunner keyword to switch user sessions]
en: switch
ru: switch;переключить

en: Switches to the active session for the user :q:, or lists all active sessions if :q: is not provided
ru: Переключить на сеанс пользователя :q: или показать все активные сеансы, если :q: не указано

[ctx: log out command]
en: Log Out
ru: Завершить сеанс

[ctx: turn off computer command]
en: Shut Down
ru: Выключить

[ctx: restart computer command]
en: Restart
ru: Перезагрузить

[ctx: lock screen command]
en: Lock
ru: Заблокировать

en: Save Session
ru: Сохранить сеанс

en: Switch User
ru: Переключить пользователя

en: <p>You are about to enter a new desktop session.</p><p>A login screen will be displayed and the current session will be hidden.</p><p>You can switch between desktop sessions using:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{number of session}</li><li>Plasma search (type '%1')</li><li>Plasma widgets (such as the application launcher)</li></ul>
ru: <p>Вы начинаете новый сеанс работы.</p> <p>Текущий сеанс будет скрыт и откроется окно входа в систему.</p> <p>Для переключения между сеансами возможно использовать:</p><ul> <li>Комбинацию клавиш Ctrl+Alt+F{номер сеанса}</li> <li>Поиск Plasma (введите «%1»)</li> <li>Виджеты Plasma (например, меню запуска приложений)</li></ul>

en: New Desktop Session
ru: Новый графический сеанс
